Sari la conținut

Situatii din trafic


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ba nu ai fost deloc taran. A meritat-o, da-l dracu'!

Bine ca nu ai avut viteza si ai reusit sa te opresti la timp.

 

...Si sunt total de acord ca dupa 60 de ani sa se faca ANUAL vizite medicale si teste psihologice (dar nu vrajelile care sunt acum). E demonstrat si ras-demonstrat ca pe masura ce inaintezi in varsta se duc in balarii timpul de reactie si reflexele.

 

Nu aveam deloc viteza pt ca stiu cum se trece pe rosu sub pod acolo dimineata, semnalizarea e infecta. Cand sunt cu masina pleaca 1 masina la un verde pt ca se umple din fata, intersectia de la Grozavesti (cea mare) https://goo.gl/maps/rSFCrsRth192

 

Ah, mai am una de acum cateva zile, la auchan Drumul taberei cand asteptam in coloana pt ca nu aveam loc printre masini si o duba ADP a iesit din spatele meu sa schimbe banda si mi-a futut o oglinda in umar. Bafta mea e ca sunt inalt ca altfel o luam in cap. Nu foarte tare, mai mult m-a impins insa am strans din poponeata ca imi era sa nu imi agate toba sau piciorul cand s-a scurs pe dreapta mea. M-am dus nervos sa ii zic sa fie mai atent si cand m-am uitat la sofer m-am desumflat tot, un ins care nu stia pe ce lume traieste si avea o moaca si o constructie de baiatul bun al mamei. Cica scuze, sunt atent ca am si eu prieteni motociclisti , n-am vrut. Mi-am inghitit "(cuvant urat) ma-tii" , ma simteam penibil, era ca si cum m-as fi luat de un pusti. I-am explicat raspicat ca m-a lovit cu oglinda si putea sa ma agate sa ma tarasca si sa fie mai atent cand iese din spatele unor masini/ mototciclete si am plecat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dreptul de a conduce e pe viata, dupa unii.

In Belgia, permisul de conducere nu are data de expirare :)

» Post actualizat in 21 Mar 2017 12:59

Si daca eu nu franam si intram in el, cum se punea atunci? tot neasigurare sau neacordare prioritate?

Neasigurare, o amenda si/sau niste puncte de penalizare.

Sau nu era de vina si lua doar niste puncte de penalizare?

Crezi ca se poate lua puncte fara vinovatie? Interesant.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a facut un senior un topic in care se revolta despre cum vor sa introduca vizita medicala anuala obligatorie pe la 60 ani. nu ne-am injurat unii cu altii dar era clar ca nu ai cu cine discuta. dreptul de a conduce e pe viata, dupa unii.

Poate seniorul nostru e sanatos si inca in putere. Dar probabil nu stie ca in Romania, la varsta aia, majoritatea deja incepe sondajul groapii cu un picior, fie ca e sau nu constienta de asta. Mai bine sa te duci anual la medic si sa afli ca n-ai nimic decat sa afli ca ai ceva conducand pe drumul public.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

In Belgia, permisul de conducere nu are data de expirare :)

» Post actualizat in 21 Mar 2017 12:59

Neasigurare, o amenda si/sau niste puncte de penalizare.Crezi ca se poate lua puncte fara vinovatie? Interesant.

 

Nu, nu cred, poate asta s-a inteles. In fine, nu mai conteaza.

 

Deci ideea e ca daca eu intram in el, el lua doar niste puncte de penalizare, fara carnet suspendat. Tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate seniorul nostru e sanatos si inca in putere. Dar probabil nu stie ca in Romania, la varsta aia, majoritatea deja incepe sondajul groapii cu un picior, fie ca e sau nu constienta de asta. Mai bine sa te duci anual la medic si sa afli ca n-ai nimic decat sa afli ca ai ceva conducand pe drumul public.

/index.php?/topic/743430-cu-masina-ce-sunt-un-mos/ hai pe topicul ala daca simti ca ai ceva de adaugat :) si-asa nu s-a mai scris pe el de ceva timp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

 

Deci ideea e ca daca eu intram in el, el lua doar niste puncte de penalizare, fara carnet suspendat. Tare...

II lua si permisul pentru trecerea pe culoarea rosie a semaforului...

Dar tu tot pagubit si poate accidentat ramaneai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ironic, dar daca il loveai din spate, ieseai si vinovat de nepastrarea distantei de siguranta.

:))

Asta'i legislatia... aia sfanta, pe care dorm unii de pe aici cu ea sub perna.

Editat de ChrisRR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ironic, dar daca il loveai din spate, ieseai si vinovat de nepastrarea distantei de siguranta.

:))

Asta'i legislatia... aia sfanta, pe care dorm unii de pe aici cu ea sub perna.

unde scrie in legislatie ca daca il lovesti pe altul in spate esti vinovat? tu vorbesti de un obicei incetatenit in randul politistilor, aparut deoarece era mai simplu de scris PV-ul in lipsa martorilor si a camerelor de care astazi e plin. pana se vor obisnui vajnicii baieti cu cascheta alba ca exista si camere si vinovatia e dupa lege, dupa cine cui a taiat fata, nu dupa cum le e lor mai usor sa constate, o sa mai treaca ceva timp si posibil sa fie nevoie de niste actiuni in instanta pentru a obtine dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde scrie in legislatie ca daca il lovesti pe altul in spate esti vinovat? tu vorbesti de un obicei incetatenit in randul politistilor, aparut deoarece era mai simplu de scris PV-ul in lipsa martorilor si a camerelor de care astazi e plin. pana se vor obisnui vajnicii baieti cu cascheta alba ca exista si camere si vinovatia e dupa lege, dupa cine cui a taiat fata, nu dupa cum le e lor mai usor sa constate, o sa mai treaca ceva timp si posibil sa fie nevoie de niste actiuni in instanta pentru a obtine dreptate.

Corect. Scrie de chestia cu pastrarea distantei :)

DAR - atunci cand nu exista mijloace de a demonstra vinovatia unuia sau a celuilalt si este doar cuvantul unui sofer impotriva celuilalt, politaiul nu are de ales decat sa aplice chestia cu ai lovit din spate esti vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect. Scrie de chestia cu pastrarea distantei :)

DAR - atunci cand nu exista mijloace de a demonstra vinovatia unuia sau a celuilalt si este doar cuvantul unui sofer impotriva celuilalt, politaiul nu are de ales decat sa aplice chestia cu ai lovit din spate esti vinovat.

pai si eu nu asta am scris?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

/index.php?/topic/743430-cu-masina-ce-sunt-un-mos/ hai pe topicul ala daca simti ca ai ceva de adaugat :) si-asa nu s-a mai scris pe el de ceva timp

Haha...da, mi-am adus aminte de el acum. Nu mai e nimic de adaugat acolo. Veteranii au tendinta de a lua totul personal, sunt extrem de incapatanati si se simt amenintati stiindu-se cu musca pe caciula. Asa ca baga la inaintare mari fapte de arme, calare pe orice are roti, sine si senile. Ca batraneii si ei ☺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut si eu prima "patanie" sa-i spunem... Mai precis un fel de altercatie urmata de o urmarire prin trafic...

 

Eram pe la Hotel Moxa si se trezeste un destept la vreo 50+ de ani (cu o Avensis break), vorbind la telefon, sa iasa in drum (era parcat) fara semnal, fara sa se asigure, fara atentie la calxoanele mele insistente!! Ma opresc sa-i fac semn sa fie atent, semnale, etc. Se baga in fata si se duce inainte, la intrarea pe Victoriei ne oprim, da geamul jos, ii zic ceva de morti (m-am enervat maxim) si sa lase telefonul, sa semnalizeze, sa fie atent ca poate omoara pe cineva! Se enerveaza si imi zice ca poate imi da si una :laugh: ... s-a eliberat traficul si ma duc tare sa scap de prost. Pe la Muzeul de Arta ma linistesc, el se pare ca nu. La semafor la B1 il vad ca se baga prin stanga, intra in intersectie si se pune in fata mea, se uita la mine, eu la el :moron: , deja ma panicasem, cat de prost sa fii sa te apuci sa urmaresti motociclisti prin oras... Ca sa ce?? Nu se facuse verde inca si il vad ca incepe sa dea cu spatele spre mine, am zis ca poate o fi nebun si intra in mine... dar am luat-o frumos pe trotuar si am taiat-o spre Sala Palatului, l-am lasat pe prost singur in intersectie :crack:, am facut un ocol si m-am dus spre casa.

Pe drum ma luase si paranoia, ma tot uitam in oglinzi dupa el.

 

Am ramas cu o stare super de cacao, eram wtf.. ce oameni...

Imi pare tare rau ca nu i-am luat numarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se facuse verde inca si il vad ca incepe sa dea cu spatele spre mine, am zis ca poate o fi nebun si intra in mine...

Cel mai probabil asta erau gandul lui si te trezeai ca te mai scoate si vinovat politistul, zecea ca nu ai pastrat distanta si ai intrat tu in el.

Cu oameni de genul nu are sens sa te complici, iti faci rau singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand te apuci de mortisori, arbori ginecologici si alte alea...ori esti bazat ori baga adeziv pe gurita, varsa 2 lacrimi si fugi...pana mea ...ori esti motociclist ..ori ce?.....

Pai nu-s violent din fire si n-am chef de complicatii (cu toate ca m-as simti bine sa simt o fata de prost in manusa mea), da' mai apar naibii pe youtube sau mai rau, la stiri :laugh:... dar parca nici sa stau asa sa nu le zic nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha...am fugit si eu de un taximetrist. Dar mai incet, cam cat putea el sa alerge de tare. Nu stiu de ce s-a enervat, dar m-a urmarit pana la semafor. Si acolo, s-a dat jos din mașină si a luat-o la fuga dupa mine, eu fiind mai in fata intre benzi. Cum era statie de taxiuri acolo, am zis ca nu e indicat sa pun cricul, dar putina troleala tot merita ☺ cred ca am ales varianta buna, ca era cam marisor...desi la cat a obosit in zecile alea de metri, cred ca nu-i mai trebuia mult pana sa cada singur...haha

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haha...am fugit si eu de un taximetrist. Dar mai incet, cam cat putea el sa alerge de tare. Nu stiu de ce s-a enervat, dar m-a urmarit pana la semafor. Si acolo, s-a dat jos din mașină si a luat-o la fuga dupa mine, eu fiind mai in fata intre benzi. Cum era statie de taxiuri acolo, am zis ca nu e indicat sa pun cricul, dar putina troleala tot merita ☺ cred ca am ales varianta buna, ca era cam marisor...desi la cat a obosit in zecile alea de metri, cred ca nu-i mai trebuia mult pana sa cada singur...haha

 

:laugh: Buna asta! Si eu am avut un sentiment misto cand l-am lasat cu ochii in soare... oare chiar nu-si dau seama ca putem scapa de ei destul de lejer?! Oricum, in final a reusit sa-mi strice putin ziua.

Editat de mangusta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi, în jurul orelor 17:45 eram pe DN1 în zona Otopeni direcția Corbeanca.

Eram pe banda 3, aveam în jur de 80+ când la 20 m în fața mea, o panaramă de șofer de gândește el, fără nici măcar să semnalizeze că i-ar fii mai bine pe banda 3. Deci mi-a sărit în fața.

Ajung în dreptul geamului lui , in mers, și îi fac semne la oglinda s-o folosească.

La durut la papuci

» Post actualizat in 21 Mar 2017 20:09

Ar fi bune niște stikere cu text "foloseste-ma" , așa mai măricele, și lipite din mers :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a fost un coleg cu o patanie naspa sezonul trecut. s-a certat cu unii cu doua bmw-uri, le-a aratat ceva deget mijlociu, cred. aia doi au incercat in prima faza chestia asta cu frana in fata lui. nu le-a mers, asa ca nu s-au lasat pana nu l-au dat pe jos intrand pur si simplu in el cu masina, dupa ce l-au alergat jumatate de oras. colegul era si cu pasagera . s-a descoperit la investigatii ca bmw-urile aveau numere false. nu cred ca mai are importanta prea mare ca erau tigani. cand unul cu numar fals iti pune frana in fata sa intri in el, sigur nu vrea sa iti ceara asigurarea.

pe scurt: ori ca nu le pasa de lege, ori ca sunt nebuni, ori ca le atingi tu o coarda sensibila in ziua aia... e bine sa ai un plan concret de fugit de ei sau de luptat pana la moarte (stiu, ma exprim poetic azi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate m-am exprimat gresit. coleg = forumist. tot de pe forum stiu si eu de incident, nu am alte informatii. doar facusem un rezumat pentru ca mi s-a parut cam pe acolo povestirea asta de azi.

ca sa raspund la intrebare: din cate stiu (de pe forum), se investigheaza cazul. cu sperante zero de solutionare

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate m-am exprimat gresit. coleg = forumist. tot de pe forum stiu si eu de incident, nu am alte informatii. doar facusem un rezumat pentru ca mi s-a parut cam pe acolo povestirea asta de azi.

ca sa raspund la intrebare: din cate stiu (de pe forum), se investigheaza cazul. cu sperante zero de solutionare

Mai stiu si eu pe cineva care a fost accidentat de unul (cu nr de bulgaria) care i-a sarit in fata, politia scotand vinovat motociclistul pentru ca nu a pastrat dinstanta fata de masina din fata :moron: In final motociclistul a renuntat la tambalau (nu se intampla nimic de ceva luni bune...) si-a reparat singur motorul si aia a fost...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta se fac 3 ani de cand am depus si eu o plangere, tot dupa o altercatie in trafic... nu va puneti baza in politie. Ori va bazati pe voi, cu atentie sa nu fie 2-3 dubiosi in masina, ori injurati in casca si mergeti mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta se fac 3 ani de cand am depus si eu o plangere, tot dupa o altercatie in trafic... nu va puneti baza in politie. Ori va bazati pe voi, cu atentie sa nu fie 2-3 dubiosi in masina, ori injurati in casca si mergeti mai departe.

tu ai avut faza aia simpatica cu pietonul care a declarat ca ai trecut pe rosu. faza care m-a facut sa imi cumpar camera de pus pe casca, pt ca pur si simplu m-a ingrozit cum poti sa ramai fara permis cu dreptatea in mana. s-a solutionat favorabil sau inca va judecati ? :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu ai avut faza aia simpatica cu pietonul care a declarat ca ai trecut pe rosu. faza care m-a facut sa imi cumpar camera de pus pe casca, pt ca pur si simplu m-a ingrozit cum poti sa ramai fara permis cu dreptatea in mana. s-a solutionat favorabil sau inca va judecati ? :((

Aia e altceva... inca se judeca, nu dau detalii acum. La final o sa povestesc pe topicul respectiv.

Am mai avut un incident (nu accident) acum aproape 3 ani, o sicanare in trafic care a continuat cu cativa pumni schimbati si o a 3a persoana venind din spate, care mi-a daramat si mobra si i-a spart farul. Am depus plangere imediat, cu nr de inmatriculare al respectivului care mi-a daramat mobra (nu avea legatura cu incidentul) si nici pana acum nu am primit vreo veste, desi gasisera masina in baza de date de atunci. Era pe firma, gasisera si 3 posibili soferi (de fapt unul singur, ca mai era un arab si un mosulica). Nici eu nu m-am agitat sa mai verific, dar o sa le fac o vizita la sectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...