Sari la conținut

Accident Sos. Viilor


Mein Herz brennt
 Share

Postări Recomandate

Stiu ca nu la asta se gandeste motociclistu,la cine o sa-i repare motoreta. Era doar o intrebare de curiozitate pt mine. Nu stiu cum se procedeaza in astfel de cazuri. Adica logic este ca nici asigurarea nu-i plateste,decat daca are casco, dar uite ca ramai marcat pe viata. Sa omori un om,nu din vina ta, si dupa sa ramai si fara motor. Cine stie daca mai are curajul sa se mai urce pe motor sau renunta la pasiunea asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mare pacat.... Ce am fii noi fara mosi si babe care alearga dupa ratb, sau fara ei sa ne ia la injuraturi ca le-am luat locul in mijlocul de transport.

Zii de zii trec prin zona aia, nu e o zona periculoasa in general, dar simplu fapt ca vizibilitatea ti-e redusa o face o zona unde iti poate sarii caprioara ... Mosulica crapa si daca il lovea cu 10 la ora, nu-i trebuia mai mult.

Am ajuns sa fiu scarbit de ei, de goana aia comunista sa ajunga undeva, tot timpul numai pe fuga ( desii au tot timpul din lume ) Unde ii vezi numai gafand, obligandu-te pe tine sa le pazesti coada. Ca o paranteza, ieri eram cu masina la un semafor, se pune verde, schimb treapta 1, ridic ambreiajul.... ce sa vezi o babutza sare in fata masinii facand semne ca se duce dupa 116( ratb ). Mai aveam putin si o atingeam ( nu ii trebuia mult sa cada si sa dea cu capul de asfalt. Ghici cine era blestemat si facut ca toate alea dupa ?...)

 

Educatia participantilor la trafic din Bucurestiul asta frumos e fix INEXISTENTA! M-am saturat sa stau cu inima cat un purice ca in orice clipa imi sare un caine, o groapa un mos/baba un taximetrist ( care are propria legislatie ), un smecher cu Porsche in fata si ma voi intinde pe asfalt.

Insanatosire Grabnica bikerului! si Dumnezeu sa-L ierte pe batranel, pana la urma tot rahatul asta de tara i-a facut pe toti sa fuga fara o tinta. Si ca ultim punct atins, in seara respectiva eram afara si mi-a aparut un prieten care venea din zona accidentului spunand ca victima era pe jos....la 2 ore dupa apare altul, care venea si el dintr-acolo si ghici ce??? Batranelul era tot acolo.... 1 cuvant::: RUSINE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am ajuns sa fiu scarbit de ei, de goana aia comunista sa ajunga undeva...

 

te inteleg perfect. asa au fost setati, din comunism. acum e aceeasi miscare...toti fixati sa-si indeplineasca ''scopul'' cat mai repede... ii zice capitalism insa acum. se vede mai tare in orasele mari, bucurestii cap de afis. pe majoritatea ii dor un paula in ziua de azi si-si vad doar de scopul si curu' lor. alerg de-mi sar plamanii dupa ratb/tramvai etc desi ma duc doar pana la piata. ''stil de viata'' lol. d-aia paula semnal cand ies de pe stradute si/sau parcari etc. nepasarea si heducatia...

insa de fiecare data cand imi face un bun samaritean conservar loc in trafic de buna voie, ma bucur si ma opresc sa-i multumesc, nu-i dau goana ca-s ''biker'' ...

scuze de off...m-a batut soarele-n cap prea mult !

 

 

sanatate mobristului friday.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca nu o sa existe nicio despagubire. un prieten a dat peste un betiv care i-a sarit pe mobra de pe un scuar, fara sa fie pe trecere si doar mobra a avut de suferit. procedura era proces civil, cerere de despagubire, amanari si toate cele.. oricum, sanatate si forta psihica multa ca asta conteaza acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te inteleg perfect. asa au fost setati, din comunism. acum e aceeasi miscare...toti fixati sa-si indeplineasca ''scopul'' cat mai repede... ii zice capitalism insa acum. se vede mai tare in orasele mari, bucurestii cap de afis. pe majoritatea ii dor un paula in ziua de azi si-si vad doar de scopul si curu' lor. alerg de-mi sar plamanii dupa ratb/tramvai etc desi ma duc doar pana la piata. ''stil de viata'' lol. d-aia paula semnal cand ies de pe stradute si/sau parcari etc. nepasarea si heducatia...

insa de fiecare data cand imi face un bun samaritean conservar loc in trafic de buna voie, ma bucur si ma opresc sa-i multumesc, nu-i dau goana ca-s ''biker'' ...

scuze de off...m-a batut soarele-n cap prea mult !

 

 

sanatate mobristului friday.gif

 

 

:agree::goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cunosc prea bine locul accidentului , exista trecere de pietoni la fiecare statie de tramvai acolo .... si exista si pietoni nesimtiti care fac ce stiu ei ! acolo in fata la Romhandicap e statia lui 232 iar intr-o seara cand o asteptam pe sotie o batrana in baston m-a rugat sa o ajut sa traverseze strada prin locul unde era accidentul ...... i-am zis ca e trecere de pietoni mai in fata , mai departe va imaginati ce s-a intamplat !! baba a trecut si fara ajutor cu carja ei racing !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

d-aia paula semnal cand ies de pe stradute si/sau parcari etc. nepasarea si heducatia...

insa de fiecare data cand imi face un bun samaritean conservar loc in trafic de buna voie, ma bucur si ma opresc sa-i multumesc, nu-i dau goana ca-s ''biker'' ...

 

 

Exact asta fac si eu .. ma opresc in dreptul geamului si ii multumesc ( desi nu-s multi ca ei, si majoritatea care o fac sunt si ei motoristi la randul lor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta fac si eu .. ma opresc in dreptul geamului si ii multumesc ( desi nu-s multi ca ei, si majoritatea care o fac sunt si ei motoristi la randul lor)

 

:ok:

 

 

Parerea mea e ca numai asa poti sa incurajezi soferii sa inteleaga fenomenul moto. Si ma rog, evitarea supraturarii motoarelor in trafic, liniutele, datul pe o roata pe bulevarde etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta e greu. Cata vreme puterea exemplului negativ este net superioara celui pozitiv. Zece exemple bune spala unul rau.

 

Si du-te tu si discuta cu cocalarii are se dau racing si spune-le de respect in trafic si bun simt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu asta e greu. Cata vreme puterea exemplului negativ este net superioara celui pozitiv. Zece exemple bune spala unul rau.

 

Si du-te tu si discuta cu cocalarii are se dau racing si spune-le de respect in trafic si bun simt.

 

 

Ce e de rahat e ca noi toti ca si comunitate suntem vazuti ca niste cocalari care se dau racing. Oricum la stiri, daca te duci la unu sa ii ceri socoteala, esti vazut ca motociclist violent, bestie etc.

Iar la exemplul negativ nu stiu ce poti sa pui.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorinbogdan, deci ai intarit exact cele spuse de mine.

 

Daca un cocalar se da pe strada ilegal (numar ascuns, wheelie-uri, viteza excesiva) el va fi tinut minte de catre toti cei care il vad si pe care i-a pus in pericol. In schimb, daca treci tu frumos legal pe langa unul dintre soferii sau oamenii respectivi, nici nu o sa te bage in seama.

 

Problema este ca avem cu totii de tras din cauza unor.. cocalari. Ca pana la urma asta sunt. Cocalari in trafic sunt destui, indiferent de ce conduc (masini, dube, moto). Asta e nivelul nostru, sa epatam cat mai mult in fata celorlalti. Cei care nu au cu ce altceva, incearca cu acte de bravism stupid in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Riderul este prieten cu mine , este internat la Bagdasar acum . Starea nu este chiar buna dar nici fff grava , are ceva traumatisme la cap ... Dumnezeu sa il ajute sa treaca cu bine peste asta .

Riderul este prieten cu tine, iar pietonul este unchiul meu, prietenul tau era beat manga (el a declarat ca a baut 2 beri), asa a reusit sa ia viata unui om de 59 de ani (nu era un mosulica cum spun niste destepti pe aici si nici nu alerga dupa tranvai, era la serviciu lucra ca bodygard chiar acolo). Riderul e acum bine mersi si nici la 4 luni de cand a luat viata unui om(l-a aruncat 50 de metri de la locul impactului) nu a avut bunul simt sa ia legatura in vreun fel cu familia victimei. Pe astfel de exemple se bazeaza opinia publica cand spun ca riderii sunt kamikaze, numai ca din pacate mai iau si alte vieti nevinovate.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul este prieten cu tine, iar pietonul este unchiul meu, prietenul tau era beat manga (el a declarat ca a baut 2 beri), asa a reusit sa ia viata unui om de 59 de ani (nu era un mosulica cum spun niste destepti pe aici si nici nu alerga dupa tranvai, era la serviciu lucra ca bodygard chiar acolo). Riderul e acum bine mersi si nici la 4 luni de cand a luat viata unui om(l-a aruncat 50 de metri de la locul impactului) nu a avut bunul simt sa ia legatura in vreun fel cu familia victimei. Pe astfel de exemple se bazeaza opinia publica cand spun ca riderii sunt kamikaze, numai ca din pacate mai iau si alte vieti nevinovate.

 

hmmm

50m nu se fac la viteza mica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma apuca greata cand aud texte despre ,,mosi" comunisti care alearga ..etc .Voi nu aveti parinti,bunici ,care au trait in perioada comunista ..?? Pe voi v-a adus barza ? Ce dracu va cacati pe voi ? La 80 de ani cum o sa fiti? Una doua ,un mos imim sare in fata ...aleraga dupa tramvai,imi ocupa locul in autobuz.....pai ma (cuvant jignitor),datorita mosului existi tu (cuvant urat) cu ochi urcat pe mobra la 18 ani si plin de bashini.Daca tu la 18 ani nu gandesti,ce pretentie sa ai la un batran uzat de viata si greutati? Traiti ca niste janghine si tot la fel muriti..dupa voi un simplu RIP si prietena in maciuca altuia...dar cica a-ti trait ca ,,vulturul"(un an pe mobra) ..o maciuca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Riderul este prieten cu tine, iar pietonul este unchiul meu, prietenul tau era beat manga (el a declarat ca a baut 2 beri), asa a reusit sa ia viata unui om de 59 de ani (nu era un mosulica cum spun niste destepti pe aici si nici nu alerga dupa tranvai, era la serviciu lucra ca bodygard chiar acolo). Riderul e acum bine mersi si nici la 4 luni de cand a luat viata unui om(l-a aruncat 50 de metri de la locul impactului) nu a avut bunul simt sa ia legatura in vreun fel cu familia victimei. Pe astfel de exemple se bazeaza opinia publica cand spun ca riderii sunt kamikaze, numai ca din pacate mai iau si alte vieti nevinovate.

Pana la urma ce s-a intamplat acolo? Baut sau nu (2 beri nu inseamna "beat manga" decat daca bautorul e bebelus in scutece), decedatul era pe trecere de pietoni sau nu? Nu inteleg cum era bodyguard la serviciu pe strada, pazea refugiul de tramvai sau ce facea in strada?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ai cum sa afli raspunsul la ultima intrebare.

@marius gheorghe daca vrei sa sustii ca unchiul tau era nevinovat si riderul e kamikaze va trebui sa detaliezi mai mult. ce a declarat politia? cum s-a produs accidentul mai exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare raspunde pentru fapta sa:riderul daca a beut o va trage...iar victima ca nu s-a asigurat si nu i-a pasat de viata lui va raspunde "sus".Acum vad ca si nepotul victimei poate in cautare de razbunare sau mai stiu eu ce si-a facut cont sa urmareasca aici si parerea "comunitatii "...fiecare trage ce invataminte vrea de la acest topic.

 

 

Drumuri bune ,okii cat cepele...:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb kktul ala de stire il da pe motociclist VITEZOMAN! Sa-i nu le F*TI cativa pumni astora de la A1?? :finger:

 

Riderul e acum bine mersi si nici la 4 luni de cand a luat viata unui om(l-a aruncat 50 de metri de la locul impactului) nu a avut bunul simt sa ia legatura in vreun fel cu familia victimei.

 

Ce va mai cacati pe voi ca sunteti toti sfinti. Iar daca e asa cum spune marius gheorghe, e urat rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar daca e asa cum spune marius gheorghe, e urat rau.

 

Marius Gheorghe ar putea sa ne spuna, de exemplu, daca motociclistului i s-a intocmit dosar penal pentru conducere in stare de ebrietate si-atunci mai discutam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...