Sari la conținut

Cadere de pe cric


danalarm
 Share

Postări Recomandate

eu am santul meu in asfalt in fata blocului. Parchez in fiecare zi pe aceeasi linie. :crack:

 

una peste alta, sezonu' trecut am umblat cateva saptamani cu o cutie turtita de cola dupa mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

...Deci , cricul impinge in asfalt , asfaltul impinge in cric cu o forta egala si in loc sa se lase asfaltul , se scurteaza cricul ???

 

Gresit! Motorul va fi impins de asfalt si va cadea pe partea dreapta. headscratch.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit! Motorul va fi impins de asfalt si va cadea pe partea dreapta. headscratch.gif

 

La asta nu ma gindeam (si probabil nici cetatenii binevoitori). DEci , daca pun mobra pe cricul central o s-o ia in sus ? Oare pina la ce inaltime se va ridica ? Eu am Honda , oare limita sa fie cerul , sau mai rau (spatiu , hiperspatiu sau alta dimensiune ???).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest Dan Diaconescu (a se citi si pronunta: danalarm) al motociclistilor a reusit sa ma inveseleasca pe ziua de azi!

ATENTIE!!! Se anunta inca trei zile de canicula, legati-va mobrele de copaci, de creaca cea mai de sus!

Astept cu real interes si alte topicuri interesante din partea lu` Dan alarma generala.

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am ajuns de zmulgeam la 2 noaptea pietre din asfalt ca sa pun cricul pe ele , ca la frate-miu la scara e o gropita taman unde parchez eu si se inclina mobra prea mult. Asa ca am zmuls vre'o 2 cataroaie mai sanatoase din strada si am umplut groapa. Sa mor io.

Editat de lil debul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti domnilor de ce nu am eu cric?!??? :crack: :crack: :crack: gardul/stalpul nu se inmoaie niciodata! bine, nu ca as avea prea mari pagube daca ar cadea de pe cric dar asa e cu dichiselile asta cu plastece multe....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

Postez aici pentru ca a fost cu pagube....

.....

Ce m.a enervat mai rau a fost ca am gasit in asfalt 3!!!! Gauri de cric! 2 persoane binevoitoare au ridicat inaintea mea motorul de jos de 2 ori..... Nu vreau sa fiu rau dar daca tot faci un bine macar fa pana la capat, puteau sa gandeasca mai mult ca mine si il mutau un metru. Gaurile in asfalt erau la distanta de 5 cm una de alta!

 

Concluzia: atentie la asfalt si daca faci un bine fa.l pana la capat!

 

ce mi se pare mie de cacao este ca ai niste pretentiiiii...

adica tu, motociclist cu experienta (sau nu... ;) ) dar motociclist, nu te-ai gandit la ce s-ar putea intampla cu asfaltul care se inmoaie, nu ti se pare ca ai cam mult tupeu sa le ceri unor oameni care au vrut sa faca un bine sa-si imagineze ce si cum? nu cumva aveai si ghidonul blocat? si atunci cum sa-ti miste motorul? te-ai gandit ca poate au pus prima oara mana pe o motocicleta cand au ridicat-o pe ata de pe jos?

 

 

Ti-l fura "magnetii" (tiganii).. eu l-am pus pe tata sa-mi sudeze o placuta de metal mai mare putin decat cricul, e inestetic dar e sanatos.

PS: Dupa 5 ore de stat in soare de la 14 la 19 :smoke:

 

din experienta mea si bucata aia de metal e mica! daca dai de un asfalt cu o "compozitie potrivita" se inmoaie si se afunda, dar oricum e mai bine decaT NIMIC.

 

cel mai bine BETON sub cric.

 

enoy!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-l fura "magnetii" (tiganii).. eu l-am pus pe tata sa-mi sudeze o placuta de metal mai mare putin decat cricul, e inestetic dar e sanatos.

PS: Dupa 5 ore de stat in soare de la 14 la 19 :smoke:

bun asa bre' , eu unul ma plimb cu o bucata de tabla in cutia de scule ! o folosesc si cand mai opresc la iarba verde sa fac poze ! :bounce:

 

ps. in acest scop se vand si niste tavite smechere pe louis.de dar riscul de a fi furate este de 110 % :D

Editat de adolf_ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un "accident" dar cu daune morale mult mai mari am avut si eu cu multi ani innainte, impreuna cu un prieten am fost la Sherif¨s, ne-am luat cate o pitza si mergand pe principiul ca prostul nu e prost destul pana nu e si fudul,am gasit de cuviinta ca nu e terasa pt. noi, mai bine stam lungiti pe motoare si sa ne mancam pitza din poala, ca jmecherii, zis si facut... ca sa nu o mai lungesc, dupa cca 10min, asfaltul a cedat si motoretele s-au inclinat suficient cat sa ne tranteasca in rasetele terasei... nu stiu cum am plecat de acolo cat mai repede...:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta, dar tot respectul pentru asfaltul moale! Nu ii suport pe astia care fac MOTOSUTRA peste tot sa vada lumea ce pozitii au mai descoperit ei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un "accident" dar cu daune morale mult mai mari am avut si eu cu multi ani innainte, impreuna cu un prieten am fost la Sherif¨s, ne-am luat cate o pitza si mergand pe principiul ca prostul nu e prost destul pana nu e si fudul,am gasit de cuviinta ca nu e terasa pt. noi, mai bine stam lungiti pe motoare si sa ne mancam pitza din poala, ca jmecherii, zis si facut... ca sa nu o mai lungesc, dupa cca 10min, asfaltul a cedat si motoretele s-au inclinat suficient cat sa ne tranteasca in rasetele terasei... nu stiu cum am plecat de acolo cat mai repede...:)

 

:laugh: Macar ati apucat sa mancati toata pizza aia?

Editat de scania.topline
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum doi ani am coborat de pe motor si uitasem sa ii pun cricul, i-am spart o oglinda si un semnal dar nu am stiut unde sa postez...

 

:crack: :crack: :crack: :crack:

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe trotuare asfaltul are alta compozitie si este mult mai moale fat de cel de pe sosea. Pe trotuar se pune ceva sub cric (in caz ca nu e trotuar facut din dale de beton) pe sosea poate sa stea fara probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un "accident" dar cu daune morale mult mai mari am avut si eu cu multi ani innainte, impreuna cu un prieten am fost la Sherif¨s, ne-am luat cate o pitza si mergand pe principiul ca prostul nu e prost destul pana nu e si fudul,am gasit de cuviinta ca nu e terasa pt. noi, mai bine stam lungiti pe motoare si sa ne mancam pitza din poala, ca jmecherii, zis si facut... ca sa nu o mai lungesc, dupa cca 10min, asfaltul a cedat si motoretele s-au inclinat suficient cat sa ne tranteasca in rasetele terasei... nu stiu cum am plecat de acolo cat mai repede...:)

:crack: :crack: :crack: foarte tare intamplarea! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau de patania ta, dar tot respectul pentru asfaltul moale! Nu ii suport pe astia care fac MOTOSUTRA peste tot sa vada lumea ce pozitii au mai descoperit ei..

Da acum iti dau dreptate, dar acum 20 de ani, adica la 18 ani ai nostrii la vremea respectiva cata minte crezi ca aveam, plus ca atunci motocicletele le numarai pe degetele de la 2 maini, mi se pare normal ca ne credeam tare jmecheri cu ijurile noastre modificate "harley" :)

 

:laugh: Macar ati apucat sa mancati toata pizza aia?

Din pacate un sfert a ajuns in burta, iar restul pe noi, minus ultima inghititura pe care am savurat o in picaj si care ne-a ramas in gat :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...