Sari la conținut

Dilema +


valitaz
 Share

Postări Recomandate

http://www.rtv.net/accident-cu-doi-raniti-grav-in-bistrita-nasaud_44125.html biciclist , pe trecere pentru pietoni accidentat de un scuter ! acum ; cine-i vinovatul ? politistii (conform articolului ) spun ca de vina e scuteristul ! sa ma lumineze cineva :scratch: ! Editat de valitaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 59
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu am inca moto,dar biciclista sunt si din cate stiu ,daca a traversat biciclistul strada pe bicicleta,atunci cel cu scuter nu era obligat sa il lase sa treaca,dar daca s-a dat jos si a trecut strada normal,atunci ar fi trebuit sa ii dea prioritate caci ar fi fost considerat pieton...Deci dupa teoria asta,biciclistul ar fi vinovat ,dar acum nu stiu.. :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inca moto,dar biciclista sunt si din cate stiu ,daca a traversat biciclistul strada pe bicicleta,atunci cel cu scuter nu era obligat sa il lase sa treaca,dar daca s-a dat jos si a trecut strada normal,atunci ar fi trebuit sa ii dea prioritate caci ar fi fost considerat pieton...Deci dupa teoria asta,biciclistul ar fi vinovat ,dar acum nu stiu.. :what:

Fix asa e, cand esti pe ea calare esti considerat vehicul deci nu ai ce cauta de-a curmezisul drumului pe trecere, dar daca o impingi situatia e alta ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As scoate o culpa comuna aici.Scuterul trebuie sa incetineasca si sa mareasca atentia cand se apropie de o trecere si sa opreasca in cazul in care se afla pietoni in traversare dar biciclistul nu are ce cauta calare pe trecere.Politia trebuie sa se disculpe si sa dea un verdict imediat,rareori ofera culpa comuna...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecerea de pietoni nu e trecere pentru biciclisti decat daca era si pista de biciclete acolo. Daca era calare iar scuterul nu avea viteza mare...vina e a biciclistului

 

" din primele cercetări ale polițiÂştilor, nu i-a acordat biciclistului prioritate" ... Ei aleg solutia mai simpla,cine e motorizat e vinovat

Editat de joao
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecerea de pietoni nu e trecere pentru biciclisti decat daca era si pista de biciclete acolo. Daca era calare iar scuterul nu avea viteza mare...vina e a biciclistului

 

" din primele cercetări ale polițiÂştilor, nu i-a acordat biciclistului prioritate" ... Ei aleg solutia mai simpla,cine e motorizat e vinovat

Pista pentru biciclete se pune numai langa trecerea de pietoni semaforizata.

Biciclistul este considerat vehicul daca este pe bicicleta.

ufo6.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Pulitzia... ce sa zica?

 

Acum vro 3-4 ani la Arcul de Triumf, sensul de mers catre Casa Presei (veneam dinspre Mihalache), verde la pietoni, pista de biciclete nu era, eu ma apropiam de trecere cam cu 30 - 40 km/h si o gagica da sa treaca cu bicicleta calare pe trecere. Puteam sa o las nu asta era problema dar ideea era sa o dezvat de asa ceva asa ca ii dau un claxon scurt si ii fac semn sa stea pe loc. Ea intepeneste, eu trec si in 5 secunde ma trezesc cu un motopolitist ca ma trage pe dreapta. Motivul "de ce nu am dat prioritate pietonului?". Mi-am dat casca jos si am ras cu pofta, am ras de ma durea burta si mai mai sa dau cu pumnii in rezervor. Aproape ca nu imi venea sa cred. Dupa ce cu greu m-am oprit din ras (timp in care nea politistu' se uita stupefiat la mine fara sa zica nimic) am racnit "care pieton bai nene?" Asta tot la fel se uita si dupa cateva secunde indrazneste "pai fata nu ati vazut-o?". "Bai omule inafara de faptu ca daca erai TU atent vedeai ca am vazut-o si am atentionat-o, fata era PE bicicleta deci era biciclist(a) si nu pieton."

Intr-un final m-a lasat sa ma duc unde aveam treaba, chiar nu stiu daca totusi a inteles desi i-am explicat in fel si chip.

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pista pentru biciclete se pune numai langa trecerea de pietoni semaforizata.

Biciclistul este considerat vehicul daca este pe bicicleta.

ufo6.gif

Nu numai la treceri semaforizate. Daca mergi prin Buc, pe Bd Decebal spre Pta Alba Iulia o sa vezi o gramada de treceri marcate, nesemaforizate, care au pe langa pista de biciclete.

 

Daca biciclistul era pe trecerea de pietoni, si nu era pista pe acolo (ma indoiesc ca la sate exista asa ceva), calare pe bicicleta e vinovat si el. Dar Politia in prima faza nu poate zice daca ala era sau nu calare, pana nu vb cu martorii, etc. Poate ala mergea pe langa bicicleta. Nu avem de unde sa stim.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era calare pe bicicleta, culpa comuna. Daca era pe langa, scuteristul e vinovat (reducerea vitezei si sporirea atentiei in apropierea trecerei de pietoni). Dpdv legal.

 

De unde ai scos-o p-asta? Articolul de lege, te rog!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca era calare pe bicicleta, culpa comuna. Daca era pe langa, scuteristul e vinovat (reducerea vitezei si sporirea atentiei in apropierea trecerei de pietoni). Dpdv legal.

 

si cum la noi militianul nu cunoaste legea (vezi cazul lui UFO) ... e clar :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc dintr-o speta asemanatoare (in loc de scuter era masina). Din pacate legea e interpretabila.

Alt caz, un biciclist a intrat in lateralul masinii pe o trecere. Biciclistul a fost singurul vinovat.

Art. 161. - (1) Se interzice conducatorilor de biciclete sau de mopede:

o) sa traverseze drumurile publice, pe trecerile destinate pietonilor, in timp ce se deplaseaza pe bicicleta sau pe moped;

Art. 135 Conducatorul de vehicul este obligat sa acorde prioritate de trecere si in urmatoarele situatii:

g)cand efectueaza un viraj spre stanga sau spre dreapta si se intersecteaza cu un biciclist care circula pe o pista pentru biciclete, semnalizata ca atare;

(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de construcție specială, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mâna, precum Âşi cele care se deplasează pe patine sau dispozitive cu role.
Editat de Adyp
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bă, te doare capul... E de noaptea mintii...

Dar daca in locul biciclistului trecea in fuga un copil? Ca spuneti ca, daca era calare pe bicicleta, inseamna ca a aparut dintr-o data. Daca aparea dintr-o data un copil?

M-am saturat de r a h a t i i astia cu scutere, care trec pe rosu, nu reduc viteza la trecerile de pietoni, nu respecta absolut nicio regula de circulatie, pentru ca pur si simplu nu au permis si nu li se poate intampla nimic.

Da, scuterul este de vina, pentru ca are motor, circula pe sosea si prinde 80-100km/h. Este un participant la trafic si trebuie sa acorde prioritate la trecerea de pietoni, indiferent ce trece pe ea.

Ca poate trece un copil calare pe o bicicleta cu roti ajutatoare. E de vina copilul ca era calare pe bicicleta?

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc dintr-o speta asemanatoare (in loc de scuter era masina). Din pacate legea e interpretabila.

Alt caz, un biciclist a intrat in lateralul masinii pe o trecere. Biciclistul a fost singurul vinovat.

:goodposting: :ok: asta cautam !art 161! multumesc !!

 

Bă, te doare capul... E de noaptea mintii...

Dar daca in locul biciclistului trecea in fuga un copil? Ca spuneti ca, daca era calare pe bicicleta, inseamna ca a aparut dintr-o data. Daca aparea dintr-o data un copil?

M-am saturat de r a h a t i i astia cu scutere, care trec pe rosu, nu reduc viteza la trecerile de pietoni, nu respecta absolut nicio regula de circulatie, pentru ca pur si simplu nu au permis si nu li se poate intampla nimic.

Da, scuterul este de vina, pentru ca are motor, circula pe sosea si prinde 80-100km/h. Este un participant la trafic si trebuie sa acorde prioritate la trecerea de pietoni, indiferent ce trece pe ea.

Ca poate trece un copil calare pe o bicicleta cu roti ajutatoare. E de vina copilul ca era calare pe bicicleta?

si eu sunt satul de genul ala de scuteristi dar pana la anu trebuie sa-i suportam ! ;)

Editat de valitaz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai Pulitzia... ce sa zica?

 

Acum vro 3-4 ani la Arcul de Triumf, sensul de mers catre Casa Presei (veneam dinspre Mihalache), verde la pietoni, pista de biciclete nu era, eu ma apropiam de trecere cam cu 30 - 40 km/h si o gagica da sa treaca cu bicicleta calare pe trecere. Puteam sa o las nu asta era problema dar ideea era sa o dezvat de asa ceva asa ca ii dau un claxon scurt si ii fac semn sa stea pe loc. Ea intepeneste, eu trec si in 5 secunde ma trezesc cu un motopolitist ca ma trage pe dreapta. Motivul "de ce nu am dat prioritate pietonului?". Mi-am dat casca jos si am ras cu pofta, am ras de ma durea burta si mai mai sa dau cu pumnii in rezervor. Aproape ca nu imi venea sa cred. Dupa ce cu greu m-am oprit din ras (timp in care nea politistu' se uita stupefiat la mine fara sa zica nimic) am racnit "care pieton bai nene?" Asta tot la fel se uita si dupa cateva secunde indrazneste "pai fata nu ati vazut-o?". "Bai omule inafara de faptu ca daca erai TU atent vedeai ca am vazut-o si am atentionat-o, fata era PE bicicleta deci era biciclist(a) si nu pieton."

Intr-un final m-a lasat sa ma duc unde aveam treaba, chiar nu stiu daca totusi a inteles desi i-am explicat in fel si chip.

 

Esti tu sigur de asta? Pistele din zona Arcul de Triumf - Herastrau au fost facute la inceputul lui 2008. Poza de aici e din 2009 si erau deja aproape sterse - http://goo.gl/maps/jUYYm

Si mai e tot de atunci si un semn aditional:

5x7Mi.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate va mai aduceti aminte:

 

Omul ala cu basca alba e de coma, el are treaba neaparat in pozitia aia unde este. :D

 

Topic - biciclistii nu au voie sa treaca strada pe trecere de pietoni calare pe bicicleta. Cel mai concludent exemplu e asta din acest videoclip. Bine ca a trait, sa nu mai faca asta in viata lui.

 

Bai HD, ziceai ca stii legislatie, eu stiu de la gradinita ca NU AI VOIE SA ALERGI pe trecerea de pietoni, si abia cand m-am facut mare si am inceput sa conduc am inteles de ce. Sper ca si tu intelegi de ce.

 

Legea nu s-a schimbat inte timp.

 

Thomas, cred ca gif-ul asta e facut de tine:

 

NaWLu.gif

 

Sa vezi cum e sa ai de-astia in fiecare zi, e limita de 60, ei merg lolek si bolek unul pe o banda si unul pe cealalta si in rest liber - aici in CZ.

Am intrebat un coleg: bai dar aici soferii sunt chiar nesimtiti, de ce dracu nu se repliaza pe prima banda? Cum se face ca merg mereu cate 2 itioti unul langa altul cu aceeasi viteza?

Mi-a raspuns ca in orase nu e obligatoriu, poti sa mergi pe ce banda vrei tu.. numai pe drumurile din afara localitatilor trebuie sa te repliezi. :unsure:

Acum nu stiu daca e adevarat... dar prea fac toti asa. E super enervant,3 benzi, toate ocupate cu masini care merg cu 60 la ora desi ar fi loc suficient sa se bage toti macar pe primele 2 benzi. Adica nu te gandi ca aglomeratie, benzile pline, nu, exact ca in video-ul tau, 2, 3 masini care ocupa tot.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Topic - biciclistii nu au voie sa treaca strada pe trecere de pietoni calare pe bicicleta.

Bai HD, ziceai ca stii legislatie, eu stiu de la gradinita ca NU AI VOIE SA ALERGI pe trecerea de pietoni, si abia cand m-am facut mare si am inceput sa conduc am inteles de ce. Sper ca si tu intelegi de ce.

 

Si eu sper ca vei intelege ce spun acum... Tu esti obiectiv de obicei si-mi place cum scrii, ca sa nu avem dubii.

Voi scrie raaarrr, sa inteleaga si altii.

 

Nu ziceam ca stiu Legislatie, dar ma mai pricep putin la Morala.

 

Eu stiu ca nu-s perfect, nimeni nu este, si ca fac multe greseli. Uneori mai gresesc alergand pe trecerea de pietoni. In copilarie probabil ca am si trecut calare pe bicicleta, in viteza, pe trecerea de pietoni. Am si vazut multi oameni alergand pe trecerile de pietoni, copii scapati din mana parintilor, biciclisti calare pe bicicleta.

Acum, tocmai avand aceste experiente de viata, stiu ca trebuie sa fiu foarte atent la trecerile de pietoni. Si sunt atent si reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, nu pentru ca imi spune vreo Lege, ci pentru ca asa imi dicteaza constiinta. Eu stiu ca pot face greseala de a traversa neatent strada si tocmai de aceea ma astept ca si altii s-o faca.

 

Dar nesimtirea, meltenismul si proasta crestere, lipsa unor parinti iubitori si a educatiei alese, il fac pe soferul basculantei sa conduCA CA un idiot. El n-a venit deloc incet la trecerea aia de pietoni. El nu conducea nicidecum la limita evitarii oricarui pericol, dovada stand faptul ca nici nu l-a evitat. Sunt absolut sigur ca acolo, la acea trecere de pietoni, soferul basculantei nu numai ca nu a redus viteza, dar avea mult peste viteza legala in acea zona. Acolo sigur este o limita de viteza intre 30 si 50km/h.

 

Acum, te intreb: Daca soferul omora acea femeie pe trecerea de pietoni, oare nu apasa pe umerii lui vina nerespectarii Legii? El chiar nu a gresit cu nimic, numai biciclistul? Nu cumva biciclistul poarta in aceasta situatie vina mai mica?

 

M u . . t u l ala cu basculanta nu se astepta si el sa-i apara, cum se intampla pe la tara, unde viata are alt ritm, un copil pe trecerea aia, o batrana, un porc, o vaca, un bou? Nu se astepta, manca-mi-ar p..a.

 

Intelegi ce vreau sa spun?!

Editat de --=HD=--
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sper ca vei intelege ce spun acum... Tu esti obiectiv de obicei si-mi place cum scrii, ca sa nu avem dubii.

Voi scrie raaarrr, sa inteleaga si altii.

 

Nu ziceam ca stiu Legislatie, dar ma mai pricep putin la Morala.

 

Eu stiu ca nu-s perfect, nimeni nu este, si ca fac multe greseli. Uneori mai gresesc alergand pe trecerea de pietoni. In copilarie probabil ca am si trecut calare pe bicicleta, in viteza, pe trecerea de pietoni. Am si vazut multi oameni alergand pe trecerile de pietoni, copii scapati din mana parintilor, biciclisti calare pe bicicleta.

Acum, tocmai avand aceste experiente de viata, stiu ca trebuie sa fiu foarte atent la trecerile de pietoni. Si sunt atent si reduc viteza pana la limita evitarii oricarui pericol, nu pentru ca imi spune vreo Lege, ci pentru ca asa imi dicteaza constiinta. Eu stiu ca pot face greseala de a traversa neatent strada si tocmai de aceea ma astept ca si altii s-o faca.

 

Dar nesimtirea, meltenismul si proasta crestere, lipsa unor parinti iubitori si a educatiei alese, il fac pe soferul basculantei sa conduCA CA un idiot. El n-a venit deloc incet la trecerea aia de pietoni. El nu conducea nicidecum la limita evitarii oricarui pericol, dovada stand faptul ca nici nu l-a evitat. Sunt absolut sigur ca acolo, la acea trecere de pietoni, soferul basculantei nu numai ca nu a redus viteza, dar avea mult peste viteza legala in acea zona. Acolo sigur este o limita de viteza intre 30 si 50km/h.

 

Acum, te intreb: Daca soferul omora acea femeie pe trecerea de pietoni, oare nu apasa pe umerii lui vina nerespectarii Legii? El chiar nu a gresit cu nimic, numai biciclistul? Nu cumva biciclistul poarta in aceasta situatie vina mai mica?

 

M u . . t u l ala cu basculanta nu se astepta si el sa-i apara, cum se intampla pe la tara, unde viata are alt ritm, un copil pe trecerea aia, o batrana, un porc, o vaca, un bou? Nu se astepta, manca-mi-ar p..a.

 

Intelegi ce vreau sa spun?!

f bine,corect si concret spus..

 

pe trecerea de pietoni se traverseaza PE LANGA bicicleta..

altfel te numesti participant la trafic nu pieton..

multa saliva si multe injuraturi cheltui pe specimene d-astea cand sunt in trafic..

daca-mi aterizeaza pe bicicleta,fix in fata botului masinii mele,cam cu cat ar trebui sa circul sa fiu la limita evitarii pericolului?

poate cineva cuantifica?

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

f bine,corect si concret spus..

 

pe trecerea de pietoni se traverseaza PE LANGA bicicleta..

altfel te numesti participant la trafic nu pieton..

multa saliva si multe injuraturi cheltui pe specimene d-astea cand sunt in trafic..

daca-mi aterizeaza pe bicicleta,fix in fata botului masinii mele,cam cu cat ar trebui sa circul sa fiu la limita evitarii pericolului?

poate cineva cuantifica?

 

Daca tu, ca POSESOR DE PERMIS, participant activ la trafic, deci cunoscator, nu stii care este limita evitarii oricarui pericol...

Ce pretentii sa mai am de la femeia aia de la tara (nimic rusinos in asta), care n-a auzit in viata ei de mers pe bicicleta sau pe langa bicicleta, ci doar ca este bine sa treaca pe trecerea de pietoni?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...