Sari la conținut

SISTEME AUDIO-INTERCOM-BLUETOOTH-HANDS FREE-Discutii Generale


Axa cu Scame
 Share

Ati fi dispus sa dati 1$ pe o astfel de aplicatie?  

316 membri au votat

  1. 1. Ati da 1$ pe o aplicatie intercom?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Am uitat sa mentionez dar cu acelasi cablu "ordinar" :) care este de fapt un cablu de 1m cumparat din magazin, am ascultat la casti audio iesirea din GPS .. si tot prin el am bagat muzica de pe un mp3 in sist. de com. si totul se aude perfect.

Iar in poza CAB-66 nu pare sa fie cu nimic mai special aka ecranat ci tot un cablu simplu jack-jack.

Dar este posibil ca impamntarea din iesirea GPS sa fie pusa pe dos, tipic mufelor proprietar.

Editat de knox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Adi, ti-a spus si Relu ce ti-au spus si cei doi baieti mai sus, cablurile proaste sunt o problema..

Ba chiar in seara aia am mai stat cu el de vorba dupa ce am plecat de la tine si venind vorba despre parazitii aia mi-a spus ca lui i se pare destul de prost lucrat intercomul tau, referindu-se tocmai la cabluri..

Eu am Autocom, care are niste cabluri foarte groase, in genul celor de la politie sau cum le are Baehr..

Incearca totusi sa cumperi alt cablu mai profi de la mediagalaxy si vezi ce-ti spune..

Cablurile poate par la fel, dar sigur izolatia si materialele folosite la ecranare sunt diferite..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce fel de zgomot ? Fasait , bazait !? Asta iti poate oferi un indiciu ... Ai incercat sa modifici volumul din GPS ?

 

Zgomotul este asemeni unui radio neacordat, bruiaj la volum mic. Se aude la fel indiferent de volum, cu motorul oprit, muzica oprita si cu ambele sisteme (gps+intercom) legate la bateria moto.

Am deconectat gps-ul de la bateria moto, ramanand alimentat de la bateria lui proprie si zgomotul dispare.. deci nu e de la cablul de sunet.

 

ps: Am vorbit cu Relu si am programat o consultatie.

 

le: din ce am sapat pe net se pare ca am ground loop si trebuie sa izolez impamantarea la fiecare intrare audio in intercom. cu un dispozitiv in genu

http://www.radioshack.com/product/index.jsp?productId=2062214

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ai nevoie de un transformator galvanic sa "rupi" bucla de masa. Ai mai putea incerca sa tragi o masa suplimentara (separata) pe carcasa intercom-ului (daca cea de audio e izolata), iar pe alimentare sa pui in filtru L-C.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Adi, ti-a spus si Relu ce ti-au spus si cei doi baieti mai sus, cablurile proaste sunt o problema..

Ba chiar in seara aia am mai stat cu el de vorba dupa ce am plecat de la tine si venind vorba despre parazitii aia mi-a spus ca lui i se pare destul de prost lucrat intercomul tau, referindu-se tocmai la cabluri..

Eu am Autocom, care are niste cabluri foarte groase, in genul celor de la politie sau cum le are Baehr..

Incearca totusi sa cumperi alt cablu mai profi de la mediagalaxy si vezi ce-ti spune..

Cablurile poate par la fel, dar sigur izolatia si materialele folosite la ecranare sunt diferite..

Si eu am cautat in Bucuresti ceva cablu ;

-multifilar spiralat -pt intecom -

dar oferta a fost mica.....am colindat toate mag de profil din zona tei fara succes..!

Editat de mariusMZ
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca s-a mai discutat de ceva timp, insa aplicatia "android intercom" care poate fi downloadata de pe google play ofera gratuit functiile unui intercom si isi face bine de tot treaba.

Bineinteles, se poate folosi de cei care detin telefoane cu android si nu are nevoie de nimic special ca sa mearga. Doar castile telefonului si minim un interlocutor.

Nu ii fac reclama, insa mi se pare foarte utila, mai ales la drum lung. Microfonul se activeaza automat, cand detecteaza vocea. Pe wifi merge in linie dreapta aprox 200 de m, ceea ce consider e suficient.

Alte detalii se pot analiza aici.

Sper sa fie de folos,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Foloseste cineva Midland BT next twin ?

Se poate lega la el si o statie cb gen Alan 42/alan 52 ?

Mersi

ai mai jos un link cu un tip care pune asa ceva. si eu o sa trec de pe fir pe asa ceva.

 

/index.php?/topic/662976-statie-radio-cb-pentru-motociclisti-cu-bluetooth-alan-42-multi-midland/?hl=%2Bstatii+%2Bmoto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foloseste cineva Midland BT next twin ?

Se poate lega la el si o statie cb gen Alan 42/alan 52 ?

Mersi

Da , merge . Prin bluetooth sau prin cablu . Eu am ALAN 42 + BPA 100G , se conecteaza prin bluetooth cu Midland-ul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator Ravishing

Ma intereseaza si pe mine un sistem bluetooth pentru ascultat muzica si eventual conectarea cu ceilalti colegi de tura.

Ce ma intereseaza in mod special e bateria pentru ca vreau sa ascult muzica, iar o autonomie de 12 ore mi se pare minimala. Cel putin pana ajung la hotel pentru a-l incarca.

O alternativa ar fi sa aibe mufa pentru a-l incarca din mers de la incarcatorul mobrei.

 

Daca se mai poate conecta cu o gama mai larga de aparate ar fi si mai bine, acum nu stiu ce model are fiecare. De fapt nu stiu nici cum sta la conectivitate, se bazeaza pe protocoale specifice fiecarui brand sau sunt generale.

 

Eu am gasit doua modele:

Scala Rider G9 link la 1040 lei (autonomie 13 ore)

si

Un no-name link la 210 lei (max 7 ore)

 

Voi ce modele mai stiti, sau ce mi-ati recomanda sa iau in momentul asta.

Intreb pentru ca nu vreau sa-l iau ca sa-l schimb la anu, ci il voi tine pana se "rupe".

Din cauza asta daca iau acum, vreau sa iau ceva bun de la inceput.

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat acum asta:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=130827459202&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160

Merge extraordinar. Inainte am avut (inca mai am) setul din al doilea link pus de tine.

Sunt oarecum asemanatoare, dar cel nou are partea de intercom mult imbunatatita, se aude mai tare si si mai clar decat varianta anterioara, fara zgomot.

Pe partea de bluetooth sunt la fel la calitate (care este foarte buna), cel nou are in plus si butoane de skip inainte/inapoi, pe care cel dinainte nu le avea. Si mai are si radio FM, dar nu e stralucit.

 

Exista diferente la casti, modelul vechi are microfonul atasat de casca stanga, la modelul nou microfonul este separat. Castile sunt si ele putin diferite la prindere, trebuie sa vezi exact cum le poti prinde pe casca.

Mai exista diferente si la mufe, cele doua modele au un jack cu 4 pini pentru casti si o mufa usb pentru alimentare, insa sunt multe variante care au doar mufa usb, castile au tot mufa usb si practic nu il poti alimenta in acelasi timp in care il folosesti.

 

Autonomie, nu stiu ce sa zic, o tura de o zi pe motor ma tin, adica vreo 6-8 ore, nu le-am folosit pana sa se consume bateria ca sa vad cat tin, dar nici nu am avut probleme sa ma lase.

Altfel, in Bucuresti, drumuri scurte acasa-servici, tine cate 2 saptamani, uit sa-l incarc.

 

Pe intercom merge pe radio, nu pe bluetooth, si poti comunica numai cu 2-3 colegi cu aceleasi aparate, daca au. Dar numai cate 2 odata, nu poti face "chat". Bate vreo suta-doua sute metri in camp deschis, testat de mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am de vreun an sena smh5 si e bun.. poti sa intri pe site sa vezi caracteristici, mai nou a aparut sena smh5 fm, care are si radio. sunt multumit, n-am avut probleme, dar l-am comandat de pe site-uri de afara, a fost mai ieftin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Ravishing

Am vazut ca exista smh10 care tine 12 ore bateria. Suna interesant, insa ca pret e fix cat costa Scala Rider G9

 

Legat de conectivitate. Un SMH5(sau 10) se poate conecta cu un Scala Rider G9?

Sau se conecteaza doar in familie, adica smh-urile intre ele, cele de la cardo intre ele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum spune si titlul ma interseaza daca are cineva kitul B1 Twin Pack de la N-com.

Asa arata OK. Stereo, totul intra frumos intr-o casca Nolan cu N-com, comunicare cu pasager, pana atuncia pasagerul asculta muzica, tu auzi GPSu, poti sa raspunzi la telefon ba chiar cica sa faci teleconferinta telefon - pilot - pasager.

 

Pe mine ma intereseaza calitatea sunetului pentru muzica, daca la 120 km/h (autostrada) pe un motor semicarenat (Cbf) se mai poate comunica??

NU vreau sa dau 260 de euro pe o chestie ce merge pana in 50 km/h... la viteza aia pot sa deschid viziera si sa vb cu pasagera :)

 

Castile in care le-as monta ar fii Nolan N86... numai sa ajunga odata :)

 

Mersi si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, le-am avut eu, fac absolut tot ce spun, se cupleaza la telefon, poti asculta muzica de pe celular sau mp3, comunica fara probleme pilot pasager si totul pana la viteze de pana la 160. evident in functie de mobra. singurul minus gasit de mine, dealtfel si motivul pentru care am trecut la sisteme universale, este bateria care tine maxim 8 ore. dar este o problema pe care o gasesti la toate sistemele dedicate, au bateriile foarte mici. la schubert, de exemplu, tine si mai putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bozoro ... mersi de info, la asta ma si asteptam sa nu tina mult bateria. IS curios daca se gaseste baterie de rezerva.

 

@Todo69... intersant is autocom-ul acela. MAi is cateva din astea mai ieftine cu cabluri, era si la louis la 60/100 de euro, dar tocmai cablurile asi vrea sa le evit

E o investitie long term, nu intentionez sa schimb casca foarte repede. Am un Caberg si l-am purtat 4 ani si cam tot 3-4 intetionez sa tin si noul Nolan.

 

mai puneti daca aveti experiente cu intercomuri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo... pt cine a mai avut n-com B1.... merge incarcat in timpul mersului?? Ca atunic bateria nu e o problema ca am mufa de 12 V pe motor si pun un cablu daca vad ca se descarca. In general nu merg mai mult de 8 ore pe motor, dar na..se mai intampla... am stat si anul trecut odata 11 ore :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Todo69, on 20 Jun 2013 - 09:31, said:

Salutare,arunca o privire la autocom pro.. se conectezal a moto,unitatea ramane sub sa. Dezavantaj sunt cablurile,dar eu m-am obisnuit.

dragonlord, on 20 Jun 2013 - 09:46, said:

@Todo69... intersant is autocom-ul acela. MAi is cateva din astea mai ieftine cu cabluri, era si la louis la 60/100 de euro, dar tocmai cablurile asi vrea sa le evit

E o investitie long term

In ceea ce priveste comunicatiile prin cablu Autocom sunt profi si fac niste lucruri de o calitate extraordinara, comparabile cu Baehr(cei mai tari in domeniu), dar la jumatate de pret !

La un sistem intercom conteaza extrem de mult calitatea difuzoarelor si microfonului si sensibilitatea sistemului VOX(sistem care taie conexiunea pilot/pasager atunci cind nu exista comunicare, pentru a nu deranja cu zgomotul de fond).

La cele prin cablu conteaza cablajele aferente, sa nu fie subtiri ci groase, calitatea conexiunilor si a mufelor(sa fie waterproof), etc.

Conexiunea prin bluetooth nu are nicio treaba cu calitatea de la cele prin cablu, toate fortele de politie/armata/jandarmi, tot ce inseamna lumea moto, raliuri, piloti de avioane si elicoptere folosesc EXCLUSIV conexiune prin cablu.

Un sistem Autocom duce cam la 400/500 euro, Baehr costa cam 1000 euro, AKE cam tot pe acolo, dar acestea sunt sisteme cate duc practic o viata, le schimbi de pe un motor pe altul in cazul revanzarii, etc.

Mai sunt IMC cu produse bunicele intre 150/200 euro si StarCom, care desi costa cam 400 euro au cablurile foarte subtiri, predispuse uzurii rapide.

M-am referit doar la produsele de TOP, fiecare firma dintre cele enumerate mai sus are si produse sub acestea, mai ieftine.

Inca un sfat, uita de produsele ieftine, gen Louis(Albrecht si alte panarame)sub 200/300 euro nu ai ce cauta..

Eu am pe mobra un kit Autocom SPA2, la care claritatea si silentiozitatea convorbirii este fenomenala, la un drum am trecut pe lina un amic care era cu masina, aveam cam 120km/ora, acesta m-a vazut si mi-a facut cu mana, am inceput sa vorbesc cu el prin statia CB(am atasata la intercom si statie CB) iar ulterior acesta mi-a spus ceva de cenul "daca nu te vedeam cum ai trecut pe linga mine puteam sa jur ca erai in masina, practic nu se auzea niciun fasait, nimic, liniste totala" !!

 

Scuze pentru divagatia mai larga, desi tu cauti produse bluetooth, in cazul in care iti schimbi optiunea si te orientezi catre cele wired poate te ajuta mesajul meu.. :)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@l.u.v - conteaza orice sfat. :) nu sunt singurul care cauta asa ceva, deci sigur o sa-l ajute pe careva.

 

Cum ziceam cautam ceva BT ca sa ofere putin mai multa libertate. Parca vad ca doamna pasagera uita de cablu si coboara cu tot + casca mea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...