Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

sincer asa ziceam si eu inainte sa cumpar camera ca nu o sa am nevoie de 1080p insa acum nu regret ca am luat varianta asta si observ clar diferentele pe un monitor de 23" wide ca sa nu mai zic ca daca ai monitor wide (si cam asa sunt cam toate in ziua de azi) e pacat sa nu acoperi tot ecranul cu 1080p, intr-adevar asa cum zice si capone ai unghi mai mare de cuprindere pe 960p in sens vertical fata de celelalte rezolutii.Si din cate stiu parca mai era o diferenta intre HD960 si HD1080 si anume ca 960ul nu e capabil de 720p 60fps, corectati-ma daca gresesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Are cineva camera Poseidon - Waterproof 720P HD ? Am vazut cateva filmulete pe Youtube si se vede foarte ok. Sigur, nu e GoPro HD dar si costurile sunt mult mai mici (~100Eur cu tot cu transport si vama).

Mesaj completat

Am dat comanda, revin cu impresii cand vine. Rugamintea de mai sus ramane valabila, daca mai are cineva camera asta pls share videos, tips&tricks

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CoffeMan, chinezariile, chiar daca au preturi "atractive" au destule hibe, cea mai importanta este ca formatul AVI scos de ele nu se suportat de multe programe de editare ( http://www.trafictube.ro/utile/camere-video/#comment-23108 - comentariul 119 si nu numai). Adica o sa-ti iasa pe nas :laugh:

 

Acum, ca idee de softuri free si modalitate de lucru de la filmare pana la urcat pe youtube/Vimeo

- la editare folosesc iWisoft Free Video Converter . Avantaje: e gratis, poate scoate nenumarate formate (AVI MOV, mp4, GIf, etc) si dimensiuni, stie editare de lumina, expunere, Gamma, poti pune watermark, etc. ; de asemenea poti sa tai bucati mici ca ulterior sa le poti lipi si scoate un singur clip final. Dezavantaje: nu stie zoom partial (doar total) intr-o filmare, nu stie stop-cadru, nu stie redare cu viteza mai mare sau mai mica, etc. Asta ca idee de chestiile de care m-am lovit si poate uneori le-as fi folosit. Dar pentru un soft gratis, e foarte bun.

- daca vreau sa-i pun melodie in fundal export filmarea in format AVI si o trec prin VirtualDub-1.9.10 cu mentiunea ca la Video ii dau Direct Stream Copy iar la Audio selectez "Audio from other file". Stie mai multe VirtualDub, nu m-a interesat insa in mod deosebit. Si da, e moka si el :D

- apoi upload

 

Filmarile mele sunt in semnatura, daca vreti sa vedeti mostre.

 

P.S. Pentru cei cu camere ContourHD, puteti sa va achizitionati baterii de rezerva de telefon, cod BL-5C, sunt aceleasi ca cele originale, numai ca cele originale costa de 10 ori mai mult -> azi am dat pe una 17 lei (sau puteam da 32 lei pe una originala NOKIA), pretul oficial este, de ex. -> http://www.actioncamera.ro/produs/69/Conto...ie/detalii.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot GoPro 960 HD si sincer pentru urcat filme pe youtube nu ai nevoie de varianta 1080p.

Asta pentru ca nu multa lume se uita la 1080p pe net pentru ca se incarca mai greu si sacadeaza.

Pentru youtube este arhisuficient sa filmezi la 720p.

Am pus si eu niste filmari, pe un Hornet. Daca vreti va puteti uita mai jos.

Primul cu prindere pe tanc:

Urmatorul video tot la mine montata camera pe tanc

Si asta este pusa pe codita la YZF 750 R ca sa ma filmeze pe mine

Ultimul video o mica liniuta de final inainte de parcarea in garaj dintre Hornet si YZF 750

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am tot GoPro 960 HD si sincer pentru urcat filme pe youtube nu ai nevoie de varianta 1080p.

Asta pentru ca nu multa lume se uita la 1080p pe net pentru ca se incarca mai greu si sacadeaza.

Pentru youtube este arhisuficient sa filmezi la 720p.

Am pus si eu niste filmari, pe un Hornet. Daca vreti va puteti uita mai jos.

Primul cu prindere pe tanc:

Urmatorul video tot la mine montata camera pe tanc

Si asta este pusa pe codita la YZF 750 R ca sa ma filmeze pe mine

Ultimul video o mica liniuta de final inainte de parcarea in garaj dintre Hornet si YZF 750

 

frumos :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi dupa nenumarate zile, in sfarsit mi-a soisit jucaria. Go Pro Hero HD 960. Prima impresie cand am vazut-o: mi s-a parut incredibil de mica. Din pozele de pe site-urile care vand asa ceva parea mai mare.

Am totusi cateva nelamuriri, drept pentru care rog posesorii de Go Pro sa ma ajute:

1.Camera are manual in limba engleza. Limba asta nu prea o cunosc ... asa ca am o rugaminte: are cineva un manual de Go Pro in limba romana?

2. Am pus camera la incarcat si apoi m-am apucat sa filmez prin camera cu setarile din fabrica. Apoi scos cardul si descarcat videoclipul. Imaginea este foarte clara, desi a fost filmata in camera unde nu e lumina puternica. Totusi imaginea este deformata. De pilda, can am filmat tocul unei usi una din laturile tocului era curbata. Este din setari sau asa deformeaza toate imaginea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robertkiran:

1.Nu stiu de manual in limba romana, nu cred ca este decat daca s-a pus vreunul sa traduca moca :)

Te sfatuiesc sa duci la cineva sa iti traduca foaia in romana, chiar si la un traducator, dai 10 lei si ai foaia in romana.

 

2. Curbura aceea este normala, uite-te la orice filmare cu GoPro. Este din cauza unghiului wide. Daca filmezi in 720p (maxim cat ai tu la Hero 960) nu o sa se mai vada asa pronuntat.

Eu tot timpul filmez pe R2, la 720p cum spuneam mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

robertkiran:

1.Nu stiu de manual in limba romana, nu cred ca este decat daca s-a pus vreunul sa traduca moca :baldy:

L-au tradus baietii de la F64 :D Mergi in tab-ul "Descriere" din pagina camerei Hero 960 si ai acolo chiar la inceput un "click aici pt a vizualiza manualul" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit costa un 960?

Si de unde l-ati luat la un pret mai decent?

Eu unul l-am luat de pe Louis prin intermediul celor de la Kronau Moto. A costat 965 de lei. Avantajul de a-l lua de la o firma din Romania e ca beneficiezi de garantie.

Mesaj completat

Si eu am tot GoPro 960 HD si sincer pentru urcat filme pe youtube nu ai nevoie de varianta 1080p.

Asta pentru ca nu multa lume se uita la 1080p pe net pentru ca se incarca mai greu si sacadeaza.

Pentru youtube este arhisuficient sa filmezi la 720p.

Am pus si eu niste filmari, pe un Hornet. Daca vreti va puteti uita mai jos.

Primul cu prindere pe tanc:

Urmatorul video tot la mine montata camera pe tanc

Si asta este pusa pe codita la YZF 750 R ca sa ma filmeze pe mine

Ultimul video o mica liniuta de final inainte de parcarea in garaj dintre Hornet si YZF 750

Garcya cum ai fixat camera pe tanc? Ai avut alte suporturi, sau doar cu cele din cutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe tanc cu suportul cu ventuza.

Cumparat separat, este si pe f64 din cate am vazut.

Am mai luat si suportul pentru bara / chestii rotunde, dar pana acum am filmat doar cu cel cu ventuza care mi se pare mult mai practic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am testat camera. Daca la imagine nu am ce comenta (imaginea este super), nu acelasi lucru pot sa spun despre sunet. Ma asteptam ca sunetul sa aiba alta calitate, sa pot auzi sunetul motorului clar ... dar e cam acoperit de vant. Si totusi in reclama lor spun ca poti filma pana la 120 de km/h ... eu azi am fost cu un scuter si nu am depasit 45-50 km/h. Am facut o filmare (prima) cu capacul far aprotectie la praf si apa. Dupa ce am vizualizat filmuletul, a doua filmare am facut-o cu capacul cu protectie la apa si praf (am zis ca o fi de acolo). In ambele situatii sunetul e aiurea. Camera e foarte buna sa filmezi cu ea dar sa pui o alta coloana sonora. Am citit manualul in limba romana si am vazut ca nu are nici o setare la sunet. Calitatea imagini a fost setata la r2 (720p). Ceea ce ma nemultumeste este sunetul .... sau na, oi fi eu mai carcotas.

Primul film:

;

Al doilea film:

;

PS scuzati peisajele filmate, am vrut sa fac doar un test si altceva nu am avut la indemana sa filmez!

Editat de robertkiran
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt a mai diminua din vajaitul vantului atunci cand folosesti usita cu perforatii, e de ajutor o husa de silicon :)

Dar in orice caz, cu camera direct in bataia vantului este imposibil sa nu inregistrezi SI vajaitul vantului peste anumite viteze. Ti-ar trebui ceva un microfon extern, cu buretei de atenuare si un wind screen etc. Dar aici vorbim de o camera compacta, nu de una de la hollywood...

Incearca sa o montezi undeva mai ferit si calitatea sunetului se va imbunatati. De ex eu cu camera prinsa cu ventuza pe rezervor, in spatele parbrizului si cu husa de silicon n-am probleme cu vantul nici macar peste 120-130 kmph.

Mesaj completat

Si demonstratia cum ca si peste suta se aude decent :D

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt a mai diminua din vajaitul vantului atunci cand folosesti usita cu perforatii, e de ajutor o husa de silicon :)

Dar in orice caz, cu camera direct in bataia vantului este imposibil sa nu inregistrezi SI vajaitul vantului peste anumite viteze. Ti-ar trebui ceva un microfon extern, cu buretei de atenuare si un wind screen etc. Dar aici vorbim de o camera compacta, nu de una de la hollywood...

Incearca sa o montezi undeva mai ferit si calitatea sunetului se va imbunatati. De ex eu cu camera prinsa cu ventuza pe rezervor, in spatele parbrizului si cu husa de silicon n-am probleme cu vantul nici macar peste 120-130 kmph.

Mesaj completat

Si demonstratia cum ca si peste suta se aude decent :D

 

Sa inteleg ca ai avut husa de silicon montata, si camera fixata pe rezervor in spatele parbrizului?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Capone dar urat arata filmarea patrata, jur! De ce nu filmezi 16:9 ?

Pentru ca prefer sa am rezolutie mare si unghiul maxim de cuprindere atat orizontal cat si vertical :)

 

Sa inteleg ca ai avut husa de silicon montata, si camera fixata pe rezervor in spatele parbrizului?

Nope, in cazul asta nu am avut husa pentru ca aveam LCD-ul montat pe camera. Daca as fi avut husa s-ar fi auzit si mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mistocuta carcasa 3D pentru cei pasionati de asta, da' eu unu as folosi insa mai repede doua camere pentru a filma din 2 unghiuri diferite in acelasi timp pt montaje and stuff :)

Mesaj completat

 

GoPro Hunter edition :)

http://www.geek.com/articles/geek-cetera/g...-view-20110410/

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Mi-am făcut Âşi eu damblaua Âşi mi-am cumpărat o cameră Drift HD 170 Stealth.

 

Am făcut mai multe filmulețe, am pus pe YouTube 3 variante cu diferite rezoluții Âşi prinderi:

 

Primul este filmat cu 1080p, 30 fps, montură pe ghidon cu clema din pachet.

 

Video1

 

Al doilea cu 1080p, 30 fps, montură pe cască cu clema din pachet.

 

Video2

 

Al treilea cu 720p, 60 fps, montură pe ghidon

 

Video3

 

 

Ce am observat: Calitatea imaginii mi se pare foarte bună (se pierde mult din calitate la upload pe YouTube - încă mă strădui să aflu de ce Âşi cum).

Sonorul nu este grozav - nici nu mă interesează, pentru cei interesați există un microfon extern ce se poate monta în cască.

 

Montura pe ghidon produce un film mai uÂşor de vizionat, dar la rezoluție mare vibrațiile transmise de la motor produc un efect de "vălurire" a imaginii. Efectul nu este perceptibil la 720p. ÂŞi dacă îl Âşi setezi la 60fps - rezultatul este grozav.

 

Montura pe cască permite menținerea unei calități impecabile Âşi la 1080p dar trebuie să ții capul drept. Oricine se uită la film îÂşi dă seama când ai întors capul după ceva, cineva...

 

PS. Cu se poate încorpora filmulețul într-un post?

Mesaj completat

Gata, m-am prins:

 

Primul este filmat cu 1080p, 30 fps, montură pe ghidon cu clema din pachet.

 

 

 

 

Al doilea cu 1080p, 30 fps, montură pe cască cu clema din pachet.

 

 

 

 

 

Al treilea cu 720p, 60 fps, montură pe ghidon

 

Editat de Sorin62
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...