Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

Salutare

 

De curand sunt posesorul unei camere GOPRO HD HERO 2 si as vrea sa ii pun una dintre prinderile cu adeziv pe casca.

Dar am o intrebare la care nu prea ii gasesc raspunsul in mod oficial pe nici o descriere.

Care este viteza la care tine acesta prindere fara sa se dezlipeasca sau sa apara alte probleme?

 

As vrea sa stiu macar ce viteze ati atins voi fara sa aveti probleme sau problemele care au aparut

 

Multumesc anticipat

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare

 

De curand sunt posesorul unei camere GOPRO HD HERO 2 si as vrea sa ii pun una dintre prinderile cu adeziv pe casca.

Dar am o intrebare la care nu prea ii gasesc raspunsul in mod oficial pe nici o descriere.

Care este viteza la care tine acesta prindere fara sa se dezlipeasca sau sa apara alte probleme?

 

As vrea sa stiu macar ce viteze ati atins voi fara sa aveti probleme sau problemele care au aparut

 

Multumesc anticipat

 

Asfalt uscat

 

 

Salut.

 

Mounturile cu adeziv sunt f rezistente, nu ai de ce sa iti faci griji. Cauta pe youtube sa vezi 299km/h cu ea pe casca. Daca vrei sa ii incerci rezistenta, trage de ea pana nu mai poti :)

 

E mai probabil sa se rupa unul din brate decat sa se dezlipeasca.

Editat de nervoz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dezlipit n-are nicio sansa chiar daca ai prinde 400 la ora :) Singurul impediment cu camera pe casca la viteze mari (150+), daca este direct in bataia curentului, o sa o simti ca iti cam trage de casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce parere aveti de EYECAM Eye Cam SD 21 F ??Este un nou model iesit pe piata,se pare disponibil momentan doar in Italia?Pret 289/299 de euro pachet baza

 

Caracteristici tehnice & Descriere:

 

"E´ una Action-Camera Videocamera Full HD "Free-Hands" utilizzabile anche senza impegnare le mani per riprese d´Azione, di Sport anche in situazioni estreme.

 

Una delle caratteristiche è quella di portare in dote anche nel kit base un Telecomando per comandare da remoto la videocamera, il Display montabile sulla parte posteriore dell´apparecchio, per visualizzare in Live View le immagini o per la revisione di foto e filmati ed una Batteria ausiliaria per un´autonomia senza confronti.

 

Quest´ultima opzione (unita anche al Puntatore laser) è una caratteristica molto utile per ottimizzare il puntamento della videocamera ed evitare di trovarsi ad aver compiuto spettacolari acrobazie riprese da inquadrature scadenti.

 

Il kit base include anche la custodia subacquea (60 m.) e il kit di montaggio per alcuni degli sport più diffusi.

 

Interessanti anche le altre caratteristiche tecniche: l´angolo di visione di 175° è superiore a quello delle concorrenti e il sensore CMOS da 8 megapixel che offre supporto video 1080i a 60 fps, 1080p a 30fps, 960p a 30fps, 720p a 60fps.

 

È possibile anche riprendere immagini fisse (anche ad intervalli regolari in modo automatico) da 3,5 e 8 megapixel.

 

La batteria da 1000 mAh offre 7 ore di autonomia in registrazione audio e 4 ore di riprese video.

 

Videocamera eYecam SD 21 F - Caratteristiche Tecniche :

 

· Sensore 8.0 MP CMOS

· Obiettivo in vetro ottico F/3.0

· Super-grandangolare con copertura 170°. Zoom Digitale 10x

· Modalità di registrazione: FULL HD 1080P/720P/WVGA/QVGA

· Registrazione video in formato MOV per riproduzione diretta su PC o caricamento su siti web dedicati ai video YouTube, Vimeo. L´ esposizione di default legge l´intera scena :

Se la scena è scura rispetto a zone circostanti più luminose, l´utente può scegliere la modalità di esposizione che privilegia l´area centrale.

 

Se la scena è chiara rispetto a zone circostanti più buie, l´utente può scegliere la modalità di esposizione spot.

 

· Rotazione delle foto di 180° : Per avere foto orientate correttamente quando la videocamera è montata a rovescio.

· Registrazioni cicliche a intervalli prefissati.

· Modalità Pre-Registrazione : La videocamera registra anche i secondi che precedono il "via" al filmato.

· Self-Rec : E´ possibile impostare una funzione che fa partire la registrazione 3, 5 o 10 secondi dopo il via.

· Accelerometro incorporato con controllo intelligente per le registrazioni durante la guida : La registrazione si avvia quando il mezzo su cui è montata si sposta e si ferma con l´arresto del veicolo.

· Opzioni di avanzamento e riavvolgimento veloce 1/4x, 1/2x, 2x, 4x, 8x, 16x

· Salto al segmento successivo (se in collegamento con un riproduttore dotato di schermo TFT)

· Impostazione dell´ora e della data e sovraimpressione dell´ora sulla registrazione

· Durata della registrazione video continuativa : 4 ore

· Utilizza Schede Micro SD fino a 64 GB con rilevamento dello spazio libero.

· Distanza massima del Telecomando : 5 metri

· Puntatore Laser : Per visualizzare il punto da inquadrare. (Es. quando è sul casco).

· Funzione di stabilizzazione per mantenere il normale funzionamento anche a seguito di cadute e urti.

· Custodia SUB : tenuta fino a -60 m. (IP68)

· Temperature di esercizio da -10° a + 50°

· Dimensioni : H 60 mm x L 51 mm x P 42 mm Peso: 90 g Senza schermo/116 g con schermo.

 

Modalità di ripresa :

• Scatto singolo

• 3 foto in sequenza

• Ripresa continua automatica ogni 0,5s/1s/2s/5s/10s/20s/30s/60s

• Autoscatto

 

Telecomando wireless con clip per aggancio alla cintura o ad una cinghia :

 

• Avvio/Arresto registrazione

• Scatto foto

• Attivazione/Disattivazione del Puntatore Laser

• Funzione di abbinamento codici per evitare l´interferenza di altri telecomandi

 

Uscite video a scelta :

 

• 1080I (1920x1080) 60fps

• 1080P (1920x1080) 30fps

• 960P (1280x960) 30fps

• 720P (1280x720) 60fps o 30pfs

• WVGA (848x480) 120fps o 60fps

 

Interfacce :

 

• Interfaccia USB 2.0

• Interfaccia HDMI e uscita AV per collegamento a TV ad alta definizione

• Interfaccia a 30 pin per funzioni aggiuntive"

 

 

http://www.youtube.com/user/eYecamchannel/videos

Editat de WickedAssHell
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si o sa se abureasca in draci daca e racoare afara :D

Singura data cand mi s-a aburit putin pt cateva secunde a fost la un salt cu parasuta. In rest n-am avut niciodata probleme de genul asta.

 

Mi-am lipit acum cateva zile si pe lateralele castii prinderi de GoPro si am scapat de problema curentului la viteze mari pe care o simteam cu camera in varful capului (si mi-am si amintit ce misto filmeaza Hero2 noaptea :D )

Cam asa a iesit:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am promis mai acum ceva o luna ca postez filmuletul cu camera mea...

cam tarziu dar iata..

 

Camera este Midland XTC 200, filmeaza HD (nu full HD), adica 720p

 

Bateria si memoria tinn trei ore garantat. In rest, important este sa te plimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum exista asociatii care se ocupa cu protejarea speciilor pe cale de disparitie, ar trebui infiintata o astfel de asociatie pentru sporturile cu motor. O filmare realizara la Sibiu, cu ocazia celei de-a doua etapa de Dirt Track, sport care efectiv este pe cale de disparitie in Romania. La seniori nu cred ca-i unul sub 35 de ani iar la juniori sunt vreo 4 baieti, sa nu mai vorbesc de materialul de concurs....unii vin cu motoare de prin anii '70.

Filmat cu Drift HD o alternativa mai ieftina la GoPro Hero2

Editat de clubnoroi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura data cand mi s-a aburit putin pt cateva secunde a fost la un salt cu parasuta. In rest n-am avut niciodata probleme de genul asta.

 

Mi-am lipit acum cateva zile si pe lateralele castii prinderi de GoPro si am scapat de problema curentului la viteze mari pe care o simteam cu camera in varful capului (si mi-am si amintit ce misto filmeaza Hero2 noaptea :D )

Cam asa a iesit:

 

 

 

Cand o am montata sus pe casca si e si putin racoare afara se abureste rau de tot,in rest nu am probleme,nu inteleg de ce.Tu recomanzi sa o montez pe laterala castii,se aude mai putin vajait pe fundalul filmarii?Apropo,ce programe de editat video folosesti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca daca nu raman cu prea multa luna la sfarsitul salariului o sa-mi iau o d'asta: linkkkkkkk

are 25 de grame, si cica ar filma destul de misto. va zic cum e, daca o iau.

 

clona lu cnairda

Editat de cnairda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A montat cineva un GoPro pe motocicleta, mi se pare ridicol sa merg cu ea pe casca fiind mai butucanoasa, dar undeva pe ghidon cred ca ar sta bine, idei ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A montat cineva un GoPro pe motocicleta, mi se pare ridicol sa merg cu ea pe casca fiind mai butucanoasa, dar undeva pe ghidon cred ca ar sta bine, idei ?

 

Daca o pui pe ghidon sau in alte parti ale motocicletei cred ca o sa vibreze cam urat, nu stiu cat de bun e stabilizatorul de imagine la GoPro....

Daca o montezi pe casca ai un camp vizual mult mai larg, poti fila mai multe chestii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A montat cineva un GoPro pe motocicleta, mi se pare ridicol sa merg cu ea pe casca fiind mai butucanoasa, dar undeva pe ghidon cred ca ar sta bine, idei ?

Sunt jdemii de utilizatori inclusiv sportivi de performanta carora nu li se pare ridicol sa o poarte pe casca. Ca sa nu mai zic ca filmarea arata mai misto din acea perspectiva...

Bineinteles, o poti pune si pe ghidon, folosind prinderea Roll Bar Mount sau sa o pui pe rezervor cu ventuza . O poti pune de asemenea si pe piept cu harnasamentul dedicat

 

Cam asa arata pusa pe rezervor

 

Si asa pe casca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wifi bacpac + remote de la GoPro - foarte fain, doar bacpac-ul tre sa stea on - in rest nu mai ai treaba decat cu telecomanda... din pacate nu merge si conectarea cu alte device-uri decat cu Hero2 dar merita $100 pt salvat baterie si card...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, utila jucarica. Eu astept cu nerabdare sa apara aplicatia pt smartphone-uri ca sa pot controla si mai usor camera, plus pt functia de live view direct pe tel.

 

Inca un filmulet recent, asa chill, incercand sa ma mai aerisesc nitel dupa caldurile astea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...