Sari la conținut

Accident bulevardul R.Valcea


leoangi
 Share

Postări Recomandate

domnu' ema, acilea la noi la tara se vorbeste frumos dar din pacate cu accent. mars inapoi in ghetoul de unde ai venit!

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salut,

nu mai vb urat ...

eu sunt motociclistul in cauza ...

cat. A din martie anul acesta, aprox. 8000 km pana acum.

circul in general cu viteza ok pt oras ... 60-70. azi ghinionul meu a fost ca abia plecasem cu motocicleta, cauciucuri reci, asfalt rece, aderenta mica.

soferita a iesit de pe o strada laterala cam cu 3/4 din masina, am vazut-o si in ideea ca s-ar uita si ea in stanga ca poate trece vreun camion, am avut intentia de a o ocoli prin fata masinii pt ca prin spate nu era loc insa ea si-a continuat deplasarea in fata nelasandu-mi mie loc sa trec prin fata. intr-un final s-a uitat si in stanga si s-a blocat in mijlocul drumului eu neavand loc sa mai trec nici prin fata nici prin spate fiind si prea tarziu sa franez suficient de mult cat sa ma opresc pana in ea. am stiut ca o sa o lovesc si am lovit-o. nu am avut viteza mare cu spuneau cei de la RTV, si am fost dus la spitalul sf. ioan de unde tocmai ce am ajuns acasa.

am o fractura de clavicula (umarul drept), escoriatii genunchi (am fost imbracat in blugi), ma doare laba piciorului drept si ingrozitor clavicula.

trebuie sa merg zilnic la doctor timp de 7 zile si imobilizare pt cel putin 4 saptamani.

nu am vazut inca motocicleta, maine o vad ca tot trebuie sa plec de acasa.

omule, faci crucea mare de tot ca ai scapat cu atat, trage de recuperare ca e iarna lunga, repara motoreta si in primavara la drum :)

 

o sa fie invatatura de minte ca pe viitor sa porti ceva protectii, si iara invatatura de minte : in intersectii chiar daca ai prioritate circula ca si cum nu ai avea, e ca in bancul ala cu taxiul culoarea verde si meseriasul

 

in alta ordine de idei ai avut ceva tupeu sa postezi, vor aparea criticosii :)

 

ave, insanatosire inceata si temeinica si ochii la drum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

o sa fie invatatura de minte ca pe viitor sa porti ceva protectii, si iara invatatura de minte : in intersectii chiar daca ai prioritate circula ca si cum nu ai avea, e ca in bancul ala cu taxiul culoarea verde si meseriasul

 

 

In Bucuresti asta nu e banc...toti sunt meseriasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stulewa - zona o stiu destul de bine, stau in zona de 7 ani si ies in Rm. Valcea de pe straduta aia destul de des ...

genunchere nu am si imi e greu sa imi iau pantalonii pe mine de fiecare data...asta e un risc asumat.

aaaa ... urat tare sa dormi numai pe spate toata noaptea !

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soferita a iesit de pe o strada laterala cam cu 3/4 din masina, am vazut-o si in ideea ca s-ar uita si ea in stanga ca poate trece vreun camion, am avut intentia de a o ocoli prin fata masinii pt ca prin spate nu era loc insa ea si-a continuat deplasarea in fata nelasandu-mi mie loc sa trec prin fata. intr-un final s-a uitat si in stanga si s-a blocat in mijlocul drumului eu neavand loc sa mai trec nici prin fata nici prin spate fiind si prea tarziu sa franez suficient de mult cat sa ma opresc pana in ea. am stiut ca o sa o lovesc si am lovit-o. nu am avut viteza mare cu spuneau cei de la RTV, si am fost dus la spitalul sf. ioan de unde tocmai ce am ajuns acasa.

 

Acum judecand la rece, dupa ce faptul s-a consumat, vreau sa te inteb daca atunci cand a iesit idioata fara sa se asigure, pe contrasens era liber sau erau masini? Daca era liber, puteai duce manevra de ocolire pana la iesire pe contrasens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@stulewa - zona o stiu destul de bine, stau in zona de 7 ani si ies in Rm. Valcea de pe straduta aia destul de des ...

genunchere nu am si imi e greu sa imi iau pantalonii pe mine de fiecare data...asta e un risc asumat.

aaaa ... urat tare sa dormi numai pe spate toata noaptea !

 

mda, cu totii lasam o parte din echipament acasa din comoditate dar el e util doar in situatii de criza...

stai linistit, in doua trei zile o sa te obisnuiesti cu dormitul pe spate ;) e bine ca nu trebuie sa faci alte treburi din pozitia aia, crede-ma e ciudat tare :)))))))

despre fier am aflat de la niste prieteni ca e cam ciufulita, nu-i bai ca se rezolva fierul, tu sa fi sanatos :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti sa te bagi acolo pe contrasens pentru ca sensurile sunt despartite de squaruri inalte vreo 40-50 de cm, iar exact acolo unde e spatiul pt. viraj stg./dr. s-a blocat soferita si a oprit masina!

 

N-am vazut squarul de pe mijlocul drumului, de asta am intrebat de contrasens.

Se pare ca pe viitor nu vei mai miza pe inteligenta soferului care iese fara sa se asigure si iti lasa si tie loc sa treci :)

Bafta si recuperare buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Santate multa BIZ, sa te faci bine repede, aia e cel mai important. Nasol cand dai de soferi din astia care se sperie cand te vad si blocheaza masina, chiar daca au ocupat banda ta in totalitate...din pacate ala e instinctul cand stii ca tre sa dai prioritate, franezi, chiar daca esti deja iesit cu totul din intersectie. Am patit si eu odata asa, dar am avut mai mult noroc, mai exact am avut noroc de un sofer inspirat si nu de o maimuta la volan. Circulam in spatele unei dube care vroia sa faca dreapta pe o straduta laterala, deci evident m-am pus la axul drumului sa trec pe langa el. Pe straduta statea unul care vroia sa faca stanga pe drumul pe care circulam eu, si cand a vazut ca duba intra pe straduta pe care era el a calculat probabil ca duba fiind mare nu are cine sa vina de dupa ea decat dupa ce intra pe straduta, din dreapta lui (contrasensul meu) era liber, deci omul a iesit cu incredere. Clar nu avea cum sa ma vada dupa duba, nici eu nu l-am vazut tot din cauza dubei, si s-a trezit cu mine in laterala lui. Norocul meu a fost ca si-a dat seama repede de situatie, a accelerat de a plecat cu scartz si eu in acelasi timp, cand l-am vazut ca iese am fandat drepta si m-am tras cat am putut langa duba. Am reusit sa trec prin spatele lui, la mustata...de fapt i-am atins cu piciorul coltul barei spate, dar foarte putin, fara nici un fel de urmari. Am oprit amandoi, a venit spre mine sa-si ceara scuze ca nu m-a vazut de duba si i-am zis ca-i multumesc pentru inspiratie, ca daca oprea in loc sa accelereze ma infigeam in el exact cum ai patit tu. Bine ca nu ai patit mai rau!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fierul nu se mai face ... am fost sa vad motocicleta azi si are cadrul stramb.

alte avarii toate la partea din fata ... farul spart, carenele fata si cele laterale, cadrul de bord e plat, nu mai are nicio forma, bordul si oglinzile zici ca nici nu au fost montate niciodate, aripa fata, jambele indoite bine. ciudat ca a scapat radiatorul totusi ... cert este ca nu o mai repar!

petru mine e suficient ca nu a fost mai rau ...

am fost sunat si de soferita si joi o sa merg la politie.

cel mai tare ma incurca faptul ca nu o sa mai pot sa muncesc la apartament sa il termin si sunt nevoit sa mai stau cu chirie inca vreo 2 luni peste ce era deja planificat.

am mai avut un accident anul acesta din care motocicleta a iesit dauna totala insa eu nu am patit nimic ... la asigurari stiu ce am de facut pe parte de daune pe motocicleta.

asigurarile platesc si echipamentul daca nu am acte pe el? daune pt spitalizari si alte cheltuieli cum pot solicita? are cineva idee? un avocat specializat pe asta cunoaste cineva?

va rog, daca stie cineva ceva, sa imi raspundeti pe privat.

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Factura proforma pentru echipament de la un magazin de moto.

Factura proforma pentru reparatii la moto de la service.

 

Spitalizarile si alte daune din cate stiu la intelegere cu vinovatul sau proces daca nema intelegere.

In principiu in functie de vechimea motorului, avand in vedere ca e dauna totala, poti lua intre 1 si 2000 de euro si epava.Avocat iti gasesti singur, nu pe forum ci intreband gugle.

 

Eventual in cunoscuti/prieteni daca ai pe cine.

 

Foarte recomandat sa vorbesti cu unul inainte sa ajungi la politie, sa-ti explice pe larg procesul si cat dureaza pana se termina cercetarile, pana se da o rezolutie dosarului, pana poti incasa efectiv bani.

 

Din cate stiu eu: o fractura = minim 10 zile de la IML, deci vinovata nu scapa de dosar decat daca se intelege cu tine.

Editat de bogdan192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si nu se intelege cu tine decat daca-ti acopera paguba. adica spitalizarea, ca restu faci cumva sa le scoti pe hartie.

si eu eram curios ce faci daca nu ai facturi pe echipament, casca, geaca.. astea.. ceri o oferta de la un magazin?

merg destul de des pe acolo si trec pe langa destule masini care asteapta sa faca stanga peste axul drumului dar nu m-am gandit niciodata ca una poate sa-mi sara in fata. de acu o sa trec si mai incet :(

insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei de la rtv sunt ultima mea grija ... isi pot baga reportajul ala undeva intr-un loc unde nu ajunge soarele!

am citit azi topicul cu accidentul din pipera unde si-a pierdut viata inca un motociclist (RIP) ... am tot citit despre astfel de accidente toata vara si m-au speriat suficient de mult cat sa ma faca sa renunt la motocicleta!

la mine e doar inceputul unei perioade cu multe nopti nedormite in care pe langa mine sta nedormita sotia mea si nu numai.

mama a plans toata noaptea si abia azi am convins-o ca sunt ok si s-a mai linistit, ea fiind plecata din tara la cateva mii de km distanta. nu m-ar fi putut ajuta cu nimic dar o inteleg.

din primul accident am scapat teafar, asta e al 2-lea si am clavicula fracturata si posibil ceva la stern ... vad maine, nu e vorba ca nu mi-as incerca norocul si a 3-a oara, a 4-a oara etc. dar nu vreau ca familia si prietenii mei sa mai treaca prin astfel de momente oricat de mult mi-ar placea mie motociclitul.

Editat de B I Z
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei de la rtv sunt ultima mea grija ... isi pot baga reportajul ala undeva intr-un loc unde nu ajunge soarele!

am citit azi topicul cu accidentul din pipera unde si-a pierdut viata inca un motociclist (RIP) ... am tot citit despre astfel de accidente toata vara si m-au speriat suficient de mult cat sa ma faca sa renunt la motocicleta!

la mine e doar inceputul unei perioade cu multe nopti nedormite in care pe langa mine sta nedormita sotia mea si nu numai.

mama a plans toata noaptea si abia azi am convins-o ca sunt ok si s-a mai linistit, ea fiind plecata din tara la cateva mii de km distanta. nu m-ar fi putut ajuta cu nimic dar o inteleg.

din primul accident am scapat teafar, asta e al 2-lea si am clavicula fracturata si posibil ceva la stern ... vad maine, nu e vorba ca nu mi-as incerca norocul si a 3-a oara, a 4-a oara etc. dar nu vreau ca familia si prietenii mei sa mai treaca prin astfel de momente oricat de mult mi-ar placea mie motociclitul.

 

nu cumva e fosta mobra a lui Narcis? recuperare usoara si fara sechele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut-o si in ideea ca s-ar uita si ea in stanga ca poate trece vreun camion, am avut intentia de a o ocoli prin fata masinii pt ca prin spate nu era loc insa ea si-a continuat deplasarea in fata nelasandu-mi mie loc sa trec prin fata.

Eu nu inteleg cum ai putut sa-ti risti viata/sanatatea pe prezumtia ca poate se uita, nici macar nu erai cu vreun camion....

Reflexul corect in aceasta situatie este sa-i dai un claxon , asta o data cu reducerea vitezei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prezumtia de "poate se uita" a aparut atunci cand era deja prea tarziu pt a face altceva.

nu vreau sa fiu rautacios dar nu am inteles niciodata gandirea asta ...

"nu era mai simplu sa" ... iti spu eu ce era mai simplu...

mai simplu era daca era cald afara si erau cauciucurile calde, la fel si asfaltul si in felul asta as fi avut ceva aderenta la franare....

sau si mai simplu ... duminica cand am plecat de acasa ma intrebam daca nu ar fi totusi mai bine sa plec cu masina.

chestiile astea se intampla si din pacate unele chiar nu pot fi evitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prezumtia de "poate se uita" a aparut atunci cand era deja prea tarziu pt a face altceva.

nu vreau sa fiu rautacios dar nu am inteles niciodata gandirea asta ...

"nu era mai simplu sa" ... iti spu eu ce era mai simplu...

mai simplu era daca era cald afara si erau cauciucurile calde, la fel si asfaltul si in felul asta as fi avut ceva aderenta la franare....

sau si mai simplu ... duminica cand am plecat de acasa ma intrebam daca nu ar fi totusi mai bine sa plec cu masina.

chestiile astea se intampla si din pacate unele chiar nu pot fi evitate.

 

Sau daca erai putin mai darnic cu tine si-ti cumparai un set de cauciucuri noi si moi, moi de tot. Costau vreo 300euro, considero ca pe un CASCO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...