Sari la conținut

Accident pipera


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

Nu poti invinovati un porc pentru ceea ce este. Degeaba incercati sa-i educati, sa-o scolarizati, sa-i integrati. Unii retarzi pur si simplu nu au ce cauta deasupra (sau in spatele) unui obiect motorizat. Aia-s in stare sa te/se omoare si calare pe un bou, daramite pe un motor de 100 de cai/masina de 2 tone.

 

Solutia e sa-i tineti departe de obiectele motorizate prina: a) amenzi B) suspendari de permis c) bataie.

 

Ai o prietena care-i tufa dar se incapataneaza sa conduca? BATAIEEEE!

Ai un prieten care conduce beat? AMENDAAAA

Ai un cunoscut care nu e-n stare sa caste ochii la volan si calca lume pe treceri de pietoni? SUSPENDAREEE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu poti invinovati un porc pentru ceea ce este. Degeaba incercati sa-i educati, sa-o scolarizati, sa-i integrati. Unii retarzi pur si simplu nu au ce cauta deasupra (sau in spatele) unui obiect motorizat. Aia-s in stare sa te/se omoare si calare pe un bou, daramite pe un motor de 100 de cai/masina de 2 tone.

 

Solutia e sa-i tineti departe de obiectele motorizate prina: a) amenzi B) suspendari de permis c) bataie.

 

Ai o prietena care-i tufa dar se incapataneaza sa conduca? BATAIEEEE!

Ai un prieten care conduce beat? AMENDAAAA

Ai un cunoscut care nu e-n stare sa caste ochii la volan si calca lume pe treceri de pietoni? SUSPENDAREEE

 

Bati campii, mon cher, cu tot respectul. Poti cel mult sa le atragi atentia, dar omu' daca-i nervos, suparat, prost tot se suie si se duce.

 

Problema societatii romanesti este ca are cancer si ala se cheama "comunism". 50 de ani de boala grea au lasat societatea asta cu un profund dispret pentru autoritate (aveau si de ce!) si cu o profunda neincredere fata de romanul de alaturi (aveau si de ce!). Astea, combinate oricum cu o "durere peniana" si cu vesnica "capra a vecinului", ne-au transformat intr-o societate de nesimtiti, cu un nemarginit dispret fata de omu' de alaturi. D-aia exista reguli, dar nu le aplica nimeni. Avem o tara de haiduci, care nu se pot revolta impotriva stapanirii direct si atunci se revolta cum pot si ei: impotriva legilor pe care acestia le dau si le apara.

 

Deci liber la viteza, liber la bautura la volan, liber la neasigurat, la nesemnalizat, la blocat benzi, la necedat prioritatea etc. etc. "Gaboru'" oricum e pus pe spaga, FMM... Amenzi la bugetul de stat? Oricum il fura jegosii de politicieni...

 

Exista fronda, exista un vid de autoritate, exista nesimtire, exista bani multi (mult mai mari decat amenzile), deci exista durere-n p...la si motociclisti/automobilisti in cosciug si la spital.

 

O zi buna s-aveti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bati campii, mon cher, cu tot respectul. Poti cel mult sa le atragi atentia, dar omu' daca-i nervos, suparat, prost tot se suie si se duce.

 

Problema societatii romanesti este ca are cancer si ala se cheama "comunism". 50 de ani de boala grea au lasat societatea asta cu un profund dispret pentru autoritate (aveau si de ce!) si cu o profunda neincredere fata de romanul de alaturi (aveau si de ce!). Astea, combinate oricum cu o "durere peniana" si cu vesnica "capra a vecinului", ne-au transformat intr-o societate de nesimtiti, cu un nemarginit dispret fata de omu' de alaturi. D-aia exista reguli, dar nu le aplica nimeni. Avem o tara de haiduci, care nu se pot revolta impotriva stapanirii direct si atunci se revolta cum pot si ei: impotriva legilor pe care acestia le dau si le apara.

 

Deci liber la viteza, liber la bautura la volan, liber la neasigurat, la nesemnalizat, la blocat benzi, la necedat prioritatea etc. etc. "Gaboru'" oricum e pus pe spaga, FMM... Amenzi la bugetul de stat? Oricum il fura jegosii de politicieni...

 

Exista fronda, exista un vid de autoritate, exista nesimtire, exista bani multi (mult mai mari decat amenzile), deci exista durere-n p...la si motociclisti/automobilisti in cosciug si la spital.

 

O zi buna s-aveti!

 

Imi pare rau, amesteci grav lucrurile, comunismul nu are nici o legatura cu ce spui acum. Am trait in perioada respectiva cativa ani buni si societatea romaneasca nu aducea in nici un caz cu jungla de acum.

 

Nesimtirea romanului, descoperita in ultimii 20 de ani, este intradevar ceea ce ne omoara. Indobitocirea prin televiziune, 20 de ani de modele gen Becali,Columbeanu,Casuneanu, plus toata clasa politica de la noi, au facut ca sa ajungem aici.

Distrugerea oricarei scari de valori mai sanatoase, dispretul total pentru scoala si admiratia pentru bani multi si pentru cei care au reusit sa fie milionari fara nicio scoala, manelele si versurile lor, astea ne ingroapa ca popor.

 

In comunism scara de valori era MULT mai sanatoasa, iar nesimtirea nu era in proportia covarsitoare de acum.

Editat de Niko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanul a fost nesimtit organizat inainte de "Revolutie". Atata tot. Nesimtiti si de neam prost aveau voie sa fie doar unii (sefii, directorii, prim-secretarii, activistii, nomenclaturistii si trepadusii lor). Era mai putina nesimtire pentru ca astia nu vroiau concurenta. Dar tot se gaseau cai sa fii nesimtit si inainte.

 

Iti reamintesc ca toti nesimtitii de oras au fost creati de comunisti, prin aducerea taranilor nesimtiti la oras, care din dezradacinare sau mai stiu eu din ce motive au inceput sa-si puna amprenta nesimtirii asupra orasului. Sa-ti reamintesc ce gunoaie erau in spatele blocurilor? Cum aratau ghetourile numite "camine de nefamilisti"? Cata nesimtire era in autobuzele ITB, ce coate se dadeau? Cu cata nesimtire se fura in fabrici?

 

Scara de valori? Iti reamintesc ca tot ce reprezenta valoare si intelectuali de marca au cam pierit prin inchisori. Zeci, sute de mii de oameni cu adevarat valorosi, cu singura vina ca se opuneau regimului (iar uneori, nici aia!). Au fost inlocuiti de oameni cel mult mediocri in ceea ce faceau, cu "meritul" de a fi tacuti.

 

Despre ce scara de valori vorbesti, nene? Cand repetentii erau trecuti clasa obligat-fortat, ca sa nu dea rau in "scripte"? Cand cifrele de productie erau umflate artificial, ca sa fie multumiti "ai de sus"? Cand minciuna a devenit mod de viata, despre ce valori vorbim?

 

Si despre scara de valori "sanatoasa" sa-ti vorbeasca milioanele de femei terorizate in fabrici, controlate ca vitele "sa nu faca avorturi", dezumanizate, jignite, tratate ca niste animale de monta. Despre absenta contraceptivelor, despre avorturile facute cu mari sacrificii, traumatizante, cu riscuri mari de a muri sau de a ramane infertila!

 

Sau despre prietenii care-si dadeau in gat la Securitate prietenii, aia da "scara de valori". Sau de preotii care-si turnau enoriasii. Sau de sotiile care-si turnau sotii si invers. Auzi la el, scara de valori!

 

"Scara de valori" a comunismului.... Nu te mai minti: nu exista. Nu a existat niciodata. A fost o minciuna in care doar plavanii cred.

 

Nu fi unul dintre ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti mitomani sau va place sa vorbiti ca sa aflati in treaba.

 

Singura solutie pentru a mai limita din numarul acestor accidente e sa se aplice legea, dar dupa, cati dintre voi sunteti capabili sa circulati regulamentar?? :D

 

nu intoarce niciunu gandindu-se ca o sa loveasca un motorist si-si ia cu suspendare. nu asta e procesul decizional dinaintea manevrei care o sa omoare un om. ei doar se uita, nu vad mobra si se baga. problema e de ce nu o vad? in primul rand pt ca e posibil sa fi aparut de nicaieri foarte repede sau ca nu au reusit sa o identifice ca o mobra care vine spre ei(din cauza ochilor/creierului) si din obisnuinta, ca nu sunt mobre in trafic. nu ai cum sa negi ca daca la fel cum aud toata ziua la radio jingle-uri si alte mizerii de spoturi de informare privind orice subiecte, ar auzi si ca langa el s-ar putea sa fie o mobra o sa deschida ochii. gandeste-te ca inainte sa pleci de la semafor sa faci stanga in intersectie peste linia de tramvai auzi un spot in care auzi zgomotul unui accident si pe urma morala scurta, nu te-ai uitat cand ai schimbat banda? tocmai ai omorat un motociclist. trebuie ceva dur ma, care sa-i trezeasca, sa-i faca sa constientizeze ca alea 2 secunde in care decid sa faca o manevra sunt vitale pentru un om care merge regulamentar. informarea si educarea o sa ajunga la multi care ar putea sa o comita. bataia e rezervata pentru aia care o comit si dau de rider-ul care trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nici acolo sanatoase scara de valori. Dar oamenilor le era frica de tot. De vecini, de prieteni, de familie, de necunoscuti in Volga neagra. Nu erau nesimtiti DE FRICA.

 

Ce au inteles romanii din democratie a fost "FAC CE VREAU, SUNT LIBER, MA DOARE-N (cuvant urat)". E ok, asa au facut toate natiunile care s-au eliberat de povara "egalitatii intre oameni" propovaduita de comunism. Nu e nimic neobisnuit, nu suntem nici primii nici ultimii fraieri care-si dau in stamba cand dau cu nasul de libertate.

Nu pot zice ca avem o problema de educatie ca natie. In schimb avem o problema cu aplicarea legii. Si cu pedepsirea actelor individuale de nesimtire. Cand vezi ca prietenul tau trece pe rosu, radeti impreuna in loc sa-i altoiesti una peste ceafa si sa-l faci atent. Cand prietena nu se asigura si nu acorda prioritate, o ierti ca nu primesti pixda la noapte dac-o faci tuta. Cand tactu bea o tuica si se urca la volan, nu-l iei la plui ca nu-ti mai da bani de party.

 

Tine de fiecare sa-si regleze gradul individual de rezistenta la nesimtire. Al meu e destul de jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neata lume. Marius(cred ca e prima oara cand ii zic asa :)) ) are moralu' mai ridicat decat pumnii lu' Bute daca ar castiga pe Everest. Astazi sau maine face rost de un laptop si probabil o sa intre si el pe aici. Ceea ce voiam sa spun este ca am avut o pseudo-revelatie. Toate marsurile si campaniile astea pe care vor motociclistii sa le faca nu trebuie facute pentru automobilisti. Automobilistii sunt altii de la an la an, mor, se muta, termina facultatea, vin altii care sunt studenti, nu-i intereseaza, stau in casa, nu percuteaza chiar daca ne vad printre masini, etc. Toate chestiile astea trebuie facute pentru motociclisti. Si are si logica(din punctul meu de vedere). Faci marsuri de motociclsti deci...vin multi motociclisti. Bun! I-ai strans pe toti la gramada...eh acum explica-le. Explica-le cum trebuie sa mearga, unde trebuie sa se uite, cum trebuie sa mearga, la ce sa se astepte, pe cine trebuie sa dea vina, daca trebuie s-o dea pe cineva. Din punctul meu de vedere asta ar da mai multe roade decat orice campanie de atentionare a automobilistilor.

Jagi...stii ce esti tu?

Esti racerul de bulevard care crede ca a descoperit nirvana (circuitele) si de cand ai copil ti-e cam frica sa nu mori si tu...mergeai exact la fel ca restul si acum dai sfaturi moraliste.

Lasati-le drq de scuze cu mersul tare si alte chestii de genul...lipsa de scolarizare atat moto cat si auto isi face simtita prezenta in traficul de zi cu zi. atat.

Aici nu sunt de acord cu tine. Stii de ce? Eu mergeam ca bezmeticu' pana acum vreo 3 ani. N-am atins nicio masina. N-am fost aproape de niciun accident cu vreo masina. Am rupt-o doar pe barba mea. Cand mi-am rupt picioru' si mi-am dat seama ce se poate intampla(plus explicatii din partea oamenilor mai cu experienta, care culmea, ghici cum s-au potolit?) am bagat la tartacuta si am zis hopa! Ia sa schimbam stilu'! Si in ziua de azi ii multulmesc lu' Padre Padre ca mi-am rupt picioru'(putea sa fie mult mai rau la cum am cazut) si ca mi-am dat seama ca mergeam tare si prost. Poate si de acum incolo trebuie sa mai cad o data(sper sa nu) sa-mi dau seama ca tot nu sunt unde trebuie (adica tare si putin mai bine dar tot prost), poate nu. Intotdeauna asculta-l pe ala care a patit-o, ala stie de ce te sfatuiteste si de ce-ti spune ca nu e bine.

Hai sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....................

E o discutie mult prea ampla, nu am timp si nici chef de ea acum, daca tu zici ca ceea ce se intampla acum in societate este generat de comunism e judecata ta. Doar atat am vrut sa subliniez.

Poate imi fac timp sa-ti raspund punctual la ce ai scris mai sus si cu argumentele "noii societati" necomuniste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o discutie mult prea ampla, nu am timp si nici chef de ea acum, daca tu zici ca ceea ce se intampla acum in societate este generat de comunism e judecata ta. Doar atat am vrut sa subliniez.

Poate imi fac timp sa-ti raspund punctual la ce ai scris mai sus si cu argumentele "noii societati" necomuniste.

 

Imi cer scuze daca am fost dur in exprimare, insa am reactii destul de viscerale referitor la "scara de valori" de pe vremea aia infecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca am fost dur in exprimare, insa am reactii destul de viscerale referitor la "scara de valori" de pe vremea aia infecta.

 

:10:

 

Si totusi, multi au inca nostalgii. Probabil din randul celor care traiau la nivel primar si nu ii interesa prea mult de la cine si ce primeau cata vreme primeau ceva. Din categoria celor care nu aveau nevoie de libertate de gandire/exprimare pentru ca oricum nu aveau la ce sa se gandeasca. "Ce bine era maica, se gasea de munca, tinerii primeau case!". Adevarat, rata somajului era spre 0, se pastrau toti incompetentii. Poate ca aveai casa dar nu aveai libertate. Iarna tremurai de te lua dracu' pana se milostiveau sa dea caldura. Seara stateai ca bou' ore bune pe intuneric cand se lua curentul. La cozi era disperare (dar asta s-a pastrat si azi, mentalitatea "de turma" - vezi cozile de la moaste sau la vreun supermarket cu reduceri de 0.5 lei la litrul de ulei). La teve nu aveai ce vedea, in ziare citeai despre gloria Partidului. Mancare de regim. Parade de 23 august, 1 mai, etc. Elevii erau scosi in vacante la cules cartofi/rosii/porumb, pe camp. De dimineata pana seara. Multi au uitat astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si noi ieri pe la el, am mai ras, am mai glumit, i-am facut poze pe patul de spital ca sa-l adaug in colectia personala cu "prietenii mei, motociclistii" si am plecat. Moralul e bun, tot ce are nevoie acum sunt incurajarile si vorbele bune. De restul se ocupa medicii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica colegului ! Bine ca nu a fost alt deznodamant ! O mica intrebare, totusi ... cum a rezistat Husqvarna Nuda900 la trozneala ?

Din cate stiu eu n-are nimic sesizabil.

... cine plateste fieru' daca soferul era alcoolizat ?

Fierul si sunt aproape sigur ca si "omul" le va plati asigurarea RCA a soferului. Dupa aia firma de asigurari se va judeca cu soferul pentru a scoate banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, amesteci grav lucrurile, comunismul nu are nici o legatura cu ce spui acum. Am trait in perioada respectiva cativa ani buni si societatea romaneasca nu aducea in nici un caz cu jungla de acum.

 

Nesimtirea romanului, descoperita in ultimii 20 de ani, este intradevar ceea ce ne omoara. Indobitocirea prin televiziune, 20 de ani de modele gen Becali,Columbeanu,Casuneanu, plus toata clasa politica de la noi, au facut ca sa ajungem aici.

Distrugerea oricarei scari de valori mai sanatoase, dispretul total pentru scoala si admiratia pentru bani multi si pentru cei care au reusit sa fie milionari fara nicio scoala, manelele si versurile lor, astea ne ingroapa ca popor.

 

In comunism scara de valori era MULT mai sanatoasa, iar nesimtirea nu era in proportia covarsitoare de acum.

 

Ai 36 de ani, asta inseamna ca aveai vreo 12-13 in '89. Tii minte ca iarna stateai cu 3 randuri de haine in casa, la 10 grade? Ai stat vreodata la coada la lapte de la ora 2 dimineata? IN DECEMBRIE? la -15?

 

Banuiesc ca nu, de-aia bati campii cu "scara de valori".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, amesteci grav lucrurile, comunismul nu are nici o legatura cu ce spui acum. Am trait in perioada respectiva cativa ani buni si societatea romaneasca nu aducea in nici un caz cu jungla de acum.

 

Nesimtirea romanului, descoperita in ultimii 20 de ani, este intradevar ceea ce ne omoara. Indobitocirea prin televiziune, 20 de ani de modele gen Becali,Columbeanu,Casuneanu, plus toata clasa politica de la noi, au facut ca sa ajungem aici.

Distrugerea oricarei scari de valori mai sanatoase, dispretul total pentru scoala si admiratia pentru bani multi si pentru cei care au reusit sa fie milionari fara nicio scoala, manelele si versurile lor, astea ne ingroapa ca popor.

 

In comunism scara de valori era MULT mai sanatoasa, iar nesimtirea nu era in proportia covarsitoare de acum.

 

alooo domnu....

va rog nu va luati de BUNI columbeanu

 

daca ajung batran ... ca EL vreau sa fiu

sa.i cheltui toti banii pe femei

ce darcu sa i tin in banca sau sa i joc la bursa

 

LA CURVE...ca si ele trebuie sa traiasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea merita sa iesim noi in strada.

Daca ies 200 de motoare si merg in coloana prin Bucuresti....si fara tobe... oare nu atragem atentia ca suntem si noi pe strazi?????

Ce poate sa faca politia?????

Pareri de toate felurile pe aici...dar asta mi se pare minte de kinder care se intreaba daca rahan il bate pe bruce lee. ca de altfel toate posturile respectabilului @lucian de pe acest topic (nu presupun ca pe altele gandeste altfel)

In rest sustin ca primii care trebuie sa-si poarte de grija sunt motociclistii....ptr ca nici un sofer nu vrea sa faca un accident. Atat ca unii conduc mai bine, altii mai prost, unii vin cum spunea cineva la facultate din orase in care sunt 3 motociclete toate, altii sunt in varsta si nu sunt obisnuiti cu motocicletele si pe deasupra la o analiza corecta in multe accidente motor vs masina, ar fi culpa comuna din motive diverse (viteza, depasiri pe dreapta, depasiri fara semnal...etc)

 

sanatate accidentatului (chestiile de mia sus sunt generale nu au legatura cu el...dar vad ca se ridica zmei d'astia protestatari cu idei traznite)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai 36 de ani, asta inseamna ca aveai vreo 12-13 in '89. Tii minte ca iarna stateai cu 3 randuri de haine in casa, la 10 grade? Ai stat vreodata la coada la lapte de la ora 2 dimineata? IN DECEMBRIE? la -15?

 

Banuiesc ca nu, de-aia bati campii cu "scara de valori".

1989-1975=14

Daca interlocutorii sunt mai in varsta deobicei sunt si mai "nostalgici" decat mine.

Scara aia de valori era ca unu care era prost nu intra la facultate, nu avea facultati particulare unde sa-i plateasca parintii si sa-i cumpere examenele, ca apoi sa-i cumpere postul, sa ajunga beizadeaua cu functie si sa conduca si el un Minister, ca asa e la moda.

 

Ala mai prost ajungea muncitor, avea un salariu mai mic, isi stia un pic locul in societate si gata. Toata lumea conducea Dacii,Lada si Oltcit-uri, nu facea niciun analfabet rate cu buletinul la Q7 ca sa arate ce poate el.

Eram oprimati de catre "sistem",dar intre noi eram mai oameni, fiecare se distingea un pic dupa ce stia sa faca. Era un sentiment de egalitate intre oameni, aia in care la scoala stateai de vorba si cu copiii de muncitori, chiar si cu fii de lautari, cu cei de intelectuali la un loc. Copiii aveau uniforme si se diferentiau prin ce aveau ei in cap si prin personalitatea fiecaruia, nu prin ce marca de blugi poarta si ce masina vor conduce dupa ce vor implini 18 ani si le va face tata cadou Lamborghini din banii furati de la parandaraturi.

 

Erau cozi la alimente dar toata lumea avea frigiderele pline, benzina era limitata dar toata lumea circula, daca nu ar fi fost interese economice din afara poporul de "mamliciki" nu ar fi schimbat sistemul.

Cu produsele alea rele romanesti numarul de cancere/cap de vita furajata era infim fata de acum de cand suntem "piata de desfacere" a E-urilor europene. Sistemul ala rau sanitar comunist avea acolo un pansament pentru oricare. Acum o sa va vad eu pe voi cand o sa va imbolnaviti si n-o sa aveti bani de sistemul sanitar "democratic".

 

La fel de bine ne va fi si condusi de fii milionarilor, daca parintii scapa nepedepsiti apoi copiii lor chiar vor fi curati ca lacrima. Numai buni sa ma conduca pe mine si pe tine cu EBA in frunte, exponent de frunte al noului si imunatatitului sistem de invatamant "democrat". In care nu mai e nevoie sa ai treapta I, a II-a, bacalaureatul e singurul care le face probleme dar il vor rezolva si pe acela, intrarea la facultate e o formalitate.

Fabricile de diplome particulare tiparesc necontenit diplome pentru cei care ne vor conduce pentru ca beizadelelor le era greu sa treaca prin sistemul de invatamant "comunist".

 

Nu sunt nostalgic decat asupra unor aspecte ale acelor timpuri, imi pare bine ca s-a produs schimbarea, dar nu imi pare rau ca am trait si "vremea aia". Poate blackdirt are dreptate si eram la fel de nesimtiti si inainte ca popor. Eu cred ca am fost "educati" in a fi si mai nesimtiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@blackd1rt

In principiu sunt de acord cu ce spui mai putin cu asta:

Despre ce scara de valori vorbesti, nene? Cand repetentii erau trecuti clasa obligat-fortat, ca sa nu dea rau in "scripte"?

Inainte de revolutie sistemul de invatamant era cat de cat OK, dupa revolutie insa a inceput degradarea lui . Initial am crezut ca e doar din cauza incompetentei unora care ajung in functii de conducere dar dea lungul timpului , observand destul de atent fenomenul atat din exterior cat si din interior am ajuns la concluzia ca toata treaba este dirijata, cu cat sunt mai multi prosti care nu stiu sa faca nimic cu atat ii manipulezi mai usor.

Referitor strict la repetenti , in clasele 1-3 pe care le-am prins in regimul vechi, in fiecare an am avut cel putin un repetent in clasa, apoi in restul claselor , pana am terminat facultatea n-am mai avut nici un repetent, eventual cateva abandonuri prin facultate. Asta pentru ca exigentele au scazut dramatic, iar in facultati si licee (probabil si la generala) sistemul spagilor functioneaza din plin. In facultate am intalnit si profesori care te picau intentionat la examen ca sa le dai spaga. Si nu-ti vine deloc usor sa vezi cum pici la un examen pt care inveti o gramada, te astepti la un minim 7, si iei 4 , in schimb vezi ca unii dintre colegi care habar n-au de nimic iau 8.....mie mi-a venit foarte greu la cateva exmene deastea, dar am fost suficient de incapatanat sa dau un examen de 13 ori numai ca sa nu dau spaga.....acum stau sa ma intreb daca chiar a meritat.....

Pe vremea parintilor nu exista asa ceva din ce mi-au povestit, adica nu erau profesori care sa te pice pt spaga , mai erau interventii pe linie de partid pt unii studenti asta da, se intampla... dar e departe de ce se intampla acum, din pacate.

Mie nu mi-a venit sa cred cand un coleg nou la munca, proaspat absolvent de politehnica in Bucuresti m-a intrebat cum calculeaza 80% dintr-o suma.....asta ca sa nu mai zic ca pe partea tehnica era varza totala, de prost nu e prost , e prost sistemul care l-a lasat sa termine o facultate fara sa stie chestii elementare din scoala generala.

 

Cand sistemul national de invatamant e in halul asta, ce pretentii poti avea de la scolile auto-moto si sistemele de examinare? Pana la urma examinatorii sunt scoliti in sistemul national de invatamant, e normal sa-i imprumute stilul pt ca asta e educatia pe care au primit-o.

 

Cand am dat eu de ex de permis, cu masina am mers vreo 400m si era sa ma pice tampitul ala de politist pt ca n-am vrut sa claxonez un biciclist care mergea regulamentar. Sa-i arat ca stiu unde-i claxonul si sa fac o parcare a fost suficient cat sa-mi dea permisul. Asta dupa ce nici scoala nu a fost cine stie ce, noroc cu taicamiu ca de la el am invatat sa conduc, nu din scoala. La moto scoala a fost si mai si , adica aproape de loc, a durat maxim 5 minute cat mi-a explicat comenzile si a vazut ca le-am inteles, dupa care s-a tirat lasandu-ma singur cu motorul pe un trotuar mai lat unde era desenat "poligonul". Au mai fost 2-3 sedinte in care m-am plimbat singur cu minsku fara instructor sa ma supravegheze si sa ma indrume si asta a fost tot. Examenul moto a fost si mai si, adica nu a fost deloc pt ca domnul politist nu avea chef, mi-a dat pur si simplu carnetul( dupa ce-si batuse joc de mine punandu-ma aiurea pe drumuri de cateva ori pt ca-mi pierdusera dosarul)

 

Au mai trecut 2 ani, a venit randul lu fratemiu sa dea de permis. Intre timp in oras a fost un megascandal si toti politistii examinatori de la rutiera au fost schimbati de la cel mai mic la cel mai mare, pt spagi de la tigani care nu aveau scoala dar aveau permis. Examenul moto a constat in ocolirea unui scuar de flori, adica vreo 30m maxim de mers ; examenul auto a constat in mers cu spatele drept vreo 20-25m urmat de mers in fata vreo 50m. Asta a fost tot si fratemiu si-a luat permisu. Nu va ganditi ca am apelat la spagi sau relatii ca nu a fost cazu. Spaga se dadea de catre fiecare instructor direct politistilor sub diferite forme ( din cate stiu eu nu sub forma de bani) si era inclusa in pretul scolii.

 

In Bucuresti din cate am vazut si am auzit lucrurile s-au mai imbunatatit intre timp , atat la scolile auto/moto cat si la examinare. Acum cel putin daca nu ai relatii sau nu dai spaga serioasa nu-ti iei permisul daca esti varza cum se intampla frecvent in provincie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...............

 

Mama a dat examen de B si in poligon si "traseu de noapte". Eu am dat si poligon si aveai de dezvoltat un set de abilitati si acolo, consider ca e o greseala ca s-a scos.

La fel si la moto, examenul e o simpla formalitate, ar trebui facut in alta forma, ar trebui ca atunci cand ai plasticul in buzunar sa stapanesti cat de cat agregatul nu sa vii si sa pui intrebari pe forum unde sa te duci sa-ti formezi abilitatile ca tie ti-e frica sa iesi pe motoreta in oras ca proaspat trecut prin examinarea de categoria A.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...