Sari la conținut

Accident pipera


Alex_250EXC
 Share

Postări Recomandate

avem o iarna intreaga sa punem bazele la chestia asta care tot asteptam sa se faca.

facem niste spoturi care sa ajunga la radio si la tv, incepem sa pwlim forjatorii de bulevard cu burlane si mergem mai atent si mai incet. poate o sa se schimbe incet incet ceva.

Interesanta oridinea prioritatilor....inteleg de la tine ca o cauza principala a neatentiei soferilor la schimbarea directiei, o constituie forjatorii de bulevard, cu tobe galagioase.

In alta oridine de idei accidentele se intampla si cu si fara marsuri. Atentionarea soferilor ar functiona numai daca accidentele ar fi cazuate cu premeditare. In afara de rolul de socializare intre motociclisti pe care il au marsurile astea, ele nu rezolva nimic. Accidentele nu se intampla din cauza ca soferul neatent nu a vazut niciodata 100 de motociclisti marsaluind ci pentru ca a fost neatent exact cand trecea un motociclist pe acolo. Numarul accidentelor este proportional cu numarul motocilistilor care creste de la an la an. Daca era forumul soferilor auto la rubrica accidente erau cate 15 morti pe zi si 150 de accidente usoare. Viata e complexa si are multe aspecte, poti sa ai milioane de kilometrii experienta pe-o rota si sa mori la 20 la ora intr-o intersectie unde te loveste unu cu 100..shit happens!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 123
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tu daca iesi de pe o strada in bulevard....te asiguri pt ca sti ca trec masini pe acolo....

Dar daca soferul nesimtit nu vede 2 faruri si vede 1 .... atunci este nepasarea si nerespectarea drepturilor.....

La multi dintre soferi nu le pasa de noi....sunt ofticati ca ajungem noi primii la semafor si nu ne respecta.

Daca vad ca vine un T.I.R.....de ce nu se baga? Pt ca se gandesc la viata lor. Daca vad un motor....nu le pasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa fie atenti astia ce se depalseaza la conserva daca pedeapsa maxima e cu suspendare? Omori 3 oameni, iei cu suspendare ca esti corect integrat social. Te freaca mai mult cum sa indrepti tabla la ML-eu.

Pana nu se da cu executare pentru vatamare corporala din culpa n-o sa se schimbe mare lucru.

Mai c-ar merge trimisi niste smardoi peste conservar sa-l scuture bine de tot, macar sa asocieze fapta cu bataia.

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu daca iesi de pe o strada in bulevard....te asiguri pt ca sti ca trec masini pe acolo....

Dar daca soferul nesimtit nu vede 2 faruri si vede 1 .... atunci este nepasarea si nerespectarea drepturilor.....

La multi dintre soferi nu le pasa de noi....sunt ofticati ca ajungem noi primii la semafor si nu ne respecta.

Daca vad ca vine un T.I.R.....de ce nu se baga? Pt ca se gandesc la viata lor. Daca vad un motor....nu le pasa

La cat de mare e diferenta de viteza intre un tir care circula pe drumurile publice, si o masina sau o motociclieta si cat de mare e in comparatie cu cele doua, ar trebuii sa nu il observi din 20 de metrii ceea ce e foarte putin probabil. Motocicletele cumuleaza mai multe bile negre, merg foarte repede si sunt mai greu de observat. ....si oricum daca te uiti la stiri la ora cinci ai sa vezi zilnic cate un sofer decedat care nu a observat tiru. In plus motocicletele au o acceleratie comparabila cu cea a celor mai competitive supermasini, si o masa neglijabila. De multe ori unii uita ca sa lovesti ceva cu 50 la ora mers constant nu e acelasi lucru cu a lovi un obstacol cu 50 la ora dar in accelerare puternica, Parerea mea e ca majoritatea motociclistilor merg mult mai riscant si mai prost decat majoritatea conservarilor. De ex ieri pe Magheru , unu cu un hornet, cu pasagera in spate a bagat o crosetare intre masina din stanga fata si masina mea. Spatiul dintre cele doua masini in momentul cand a trecut asta nu era mai mare de 3 m si eu aveam viteza mai mare decat masina din stanga, dar mergeam constant. Daca in momentul ala acceleram purin, "riderul" cadea cu tot cu gagica sub masina mea. Asta e doar un exemplu de ieri, ca azi nu am iesit nici cu motorul, nici cu masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de ce nu facem ceva....este adevarat ca este multa nesimtire si ca nu ai cum sa-i inveti asa dintr-o data...dar frate...murim pe capete si ne doare de cei care mor si nu-i cunoastem...dar daca maine ar plange prietenii nostri ????

Chiar nu putem face ceva??? Sa se organizeze ceva si sa ne strangem ca furnicile....in speranta ca se va face ceva in tara asta....

 

Nu te supara ca te intreb dar tu de cand ai permisul?

Probabil nu de foarte mult timp. Daca il aveai de mai mult timp ai fi vazut ca au fost zeci de marsuri, proteste, intalniri cu politia, cu primariile cu prefecturile, cu oameni politici, cu un fost prim ministru. Toate astea pentru a reduce numarul accidentelor.

Marti la ora zece o sa ma duc la un forum pentru siguranta rutiera. Hai cu mine si ai sa vezi de ce Marcone are dreptate.

Marsurile se fac nu pentru oameni din trafic. Se fac cu speranta ca guvernantii or sa ia la cunostinta numarul mare de morti si or sa faca ceva.

Iti spun ca de zece ani nu au facut nimic si noi nu avem ce sa facem.

Cat timp pedepsele sunt blande vom fi fiecare pe raspunderea lui in trafic.

Citeste de mai multe ori ce a scris Marcone mai jos si daca vii cu o solutie eu iti organizez ce miting, protest ori demonstratie vrei tu. Dar gaseste o solutie sa obligam guvernatii sa aplice legile in vigoare. Fara suspendari in caz de omor. Asta e solutia. Macar cateva luni de puscarie sa obtinem pentru ei si atunci se va schimba situatia.

Dar pana gasesti solutia mergi cu atentie. Daca vrei sa vii la forumul sigurantei rutiere esti invitatul meu.

 

Cum sa fie atenti astia ce se depalseaza la conserva daca pedeapsa maxima e cu suspendare? Omori 3 oameni, iei cu suspendare ca esti corect integrat social. Te freaca mai mult cum sa indrepti tabla la ML-eu.

Pana nu se da cu executare pentru vatamare corporala din culpa n-o sa se schimbe mare lucru.

Mai c-ar merge trimisi niste smardoi peste conservar sa-l scuture bine de tot, macar sa asocieze fapta cu bataia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nou o dacie accidenteaza un motociclist.(nu e exclus ca si motociclistul sa fie vinovat).cati trebuie sa m-ai murim ca sa fim si noi vazuti in trafic?

 

Corectie: Un participant la trafic, cu un autovehicul (in cazul de fata), pe 4 roti, accidenteaza un motociclist. Masinile nu accidenteaza. Oamenii o fac.

 

Kriminal, nu cred ca ne cunoastem personal, dar asta nu inseamna ca nu-ti doresc -evident- refacere rapida si completa si... mai mult noroc de-acum incolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut lume! Multumim pentru urarile de bine! Ce-a fost "cel mai rau" a trecut. In schimb picioru' lui nu se prezinta prea bine. Din pacate o sa traga mult pentru lovitura asta. Atarna greu pentru el gandul la faptul ca il putea evita pe ala foarte usor si ca n-a fost destul de concentrat pe mers 100% safe (cum e de obicei). Cum a spus si el, statistic vorbind, cand faci zeci de mii de km pe an pe toate tipurile de motociclete si scutere, pe orice fel de vreme, n-ai cum sa n-o patesti. Speram doar c-o sa fie ceva minor. L-a lovit in singurul punct unde se putea intampla ce era mai rau (pentru tipul asta de accident). Ala era mahmur, avea 0,16 in aeru' expirat, bause la meci cu o seara in urma. Sincer asta nici nu mai conteaza foarte mult, cel putin pentru noi, sunt altii care treji merg mai prost decat altii beti. Ba chiar cred c-o sa ne dauneze oarecum cand o fi sa recuperam ceva (daca o mai fi cazu'). Eu sper sa nu. Concluzia este ca si atunci cand legea spune ca nu esti vinovat, in adancu' tau mereu vei sti ca ai fi putut sa eviti. Ca dam noi vina pe faptul ca ala e beat, ca e chior, in 99% din cazuri(spuneti-mi daca exagerez) accidentele pot fi evitate. Asta facem in fiecare zi, de ce ar fi altfel cand chiar se intampla. Are nevoie de incurajari si de sustinere deci nu va sfiiti sa-i dati mesaje/telefoane(iphone-uri daca aveti :D ). Va multumim inca o data si atentie la neatenti(nu, n-am mancat nicio litera). :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alta chestie de rahat, daca da unu peste tine care e beat nici mobra nu ti-o poti repara ca nu deconteaza asigurarea sau nu are asigurare, trebuie sa-l dai p-ala in judecata care se dovedeste de multe ori a nu avea nici dupa ce bea apa. Ar trebui sa se introduca o forma moderna a "inchisorii datornicilor", ceva cu decontarea pagubei dintr-un fond daca asigurarile nu platesc si munca in folosul comunitatii a datornicului pana la stingerea datoriei la acest fond.

 

Iar cu piciorul, ma gandesc in cate fiare atarna acum, cate operati o sa mai trebuiasca , cate luni o sa petreaca paralitic, contand pentru ajutor si pentru a-si face nevoile, de cata recuperare o sa fie nevoie si sechelele permanente cu care o sa se confrunte? Vinovatul cate din astea va indura?

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, poate eu sunt mai incapatanat dar sunt convins ca daca reusim sa punem un spot la radio care sa le mai zica soferilor din cand in cand ca daca schimba banda vorbind la telefon, daca se grabesc sa forteze un galben, daca se asigura pe fuga o sa rezulte in accidentarea sau uciderea unui motociclist sigur o sa obtinem mai mult decat avem acum. practic trebuie mai mult decat sa-i facem atenti la noi, trebuie sa-i convingem pe toti ca nu are rost sa mergi aiurea si grabit ca tot acolo ajungi. pe noi astia ne omoara, grabitii. cati v-au incurcat voit si cati doar pt ca au tras de volan repede ca au vazut un spatiu liber? abia pe urma poate ii facem sa constientizeze ca avem destul loc sa mergem fara sa-i incurcam daca ne lasa spatiul dintre benzi liber si ca o sa renunte tot mai multi la tobe si mersul agresiv si nu o sa mai fie nici ei treziti noaptea. spotul ala la radio poti sa-l obtii gratis destul de usor, daca prezinti niste seriozitate si un mesaj facut bine si sigur suntem cativa pe aici care pot trage o voce, compune niste texte samd..

singura chestie e sa ne ia cineva in serios cand in ultima perioada au aparut cateva articole pline de ura catre motociclisti din cauza zgomotului. sa facem bine separarea dintre motociclisti si cocalari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti mitomani sau va place sa vorbiti ca sa aflati in treaba.

 

Singura solutie pentru a mai limita din numarul acestor accidente e sa se aplice legea, dar dupa, cati dintre voi sunteti capabili sa circulati regulamentar?? :D

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca un sofer este mai atent pt ca are in cap faptul ca face puscarie daca da peste un motor.....

Si daca ar face 100 puscarie pt asta .... crezi ca soferii se gandesc fix la asta??? Merg mai incet ca sa nu fie eu al 101-lea.....

Si legea ar face ceva....dar si daca sunt mai constienti....ar fi si mai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca un sofer este mai atent pt ca are in cap faptul ca face puscarie daca da peste un motor.....

Adevarul e ca avantaje sunt, ai masa, chirie gratuita motorina e moca pe duba, de ce nu aplici?

Si daca ar face 100 puscarie pt asta .... crezi ca soferii se gandesc fix la asta??? Merg mai incet ca sa nu fie eu al 101-lea.....

Afla cum e pe acolo si apoi sa te vad cum mai ocolesti legea, asta daca nu esti facut pentru acel loc.. si iti place.

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afla cum e pe acolo si apoi sa te vad cum mai ocolesti legea, asta daca nu esti facut pentru acel loc.. si iti place.

 

Retinerea oamenilor in puscarie este prea scumpa pt statul de cacao in care traim. Are cineva idee cit costa un puscarias pe zi, oficial, si cit se fura de catre cei din sistem?

 

Atita timp cit vitejii pe doua roti merg fara sa constientizeze ca pot muri in orice moment, ca sint extrem de fragili, numarul accidentelor cu motociclete va creste. Fiecare rider se urca pe moto fiind convins ca lui nu i se poate intimpla, cei patiti au fost niste fraieri, el nu este, el are reflexe bune, e nascut sa croseteze si sa depaseasca masinile.Si daca chiar ar face un accident, o sa scape cu niste zgirieturi. Moarte? Toti murim, insa fiecare spera sa moara dupa ce intra la pensie, nicidecum miine. Ce procuror, judecator o sa condamne la inchisoare un shofer care a accidentat un viteaz pe 2 roti? Oamenii legii sint si ei participanti la trafic, zi de zi, observa si ei modul la care merg majoritatea motociclistilor, adica cu viteza, mai repede decit media traficului stradal. Din start or sa dea shoferilor circumstantze atenuante. Cred ca putini v-ati gindit la aspectul acesta.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O complici prea mult.. iti pierzi libertatea si atat, data viitoare inainte sa faci o ilegalitate.. te vei gandi de 2 ori la gestul tau. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O complici prea mult.. iti pierzi libertatea si atat, data viitoare inainte sa faci o ilegalitate.. te vei gandi de 2 ori la gestul tau. :)

 

Tu ai dreptate, dar e doar una din multele utopii despre cum ne-ar place sa fie viata in RO. Gindeste-te la aspectul cu faptul ca si judecatorii sint participanti la trafic. Si mai gindeste-te ca si smecherii comint faradelegi.

 

Singura salvare e sa mergem mai calm pe strada. Cine nu se poate abtine, e carne de tun, nimic spectaculos.Risti si pierzi.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura salvare e sa mergem mai calm pe strada. Cine nu se poate abtine, e carne de tun, nimic spectaculos.Risti si pierzi.

 

CORECT!! :10:

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti mitomani sau va place sa vorbiti ca sa aflati in treaba.

 

Singura solutie pentru a mai limita din numarul acestor accidente e sa se aplice legea, dar dupa, cati dintre voi sunteti capabili sa circulati regulamentar?? :D

 

Simplu, :crack:

 

Asta e !

 

Ar merge un poll facut cu asta, jur ! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

In fata durerii-n pu1a si a nepasarii, tobele goale si xenoanele sunt absolut inutile!

 

Omule,sunt utile intr-o oarecare masura,cel putin in cazul meu(pana acum)

Merg rar cu motorul in oras(aveam scuter)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jagi...stii ce esti tu?

Esti racerul de bulevard care crede ca a descoperit nirvana (circuitele) si de cand ai copil ti-e cam frica sa nu mori si tu...mergeai exact la fel ca restul si acum dai sfaturi moraliste.

Lasati-le drq de scuze cu mersul tare si alte chestii de genul...lipsa de scolarizare atat moto cat si auto isi face simtita prezenta in traficul de zi cu zi. atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...