Sari la conținut

Postări Recomandate

mai noi ebay.com ii accepta si pe cei din romania (via paypal)

 

--- Mesaj completat în 08 Oct 2007 15:09 -------------
am comandat de pe eBay repair and service manual pentru K 1200 R si K 1200 S (atat europa cat si US)

 

Pt cei ce si le doresc, lasati PM si va transmit instructiunile de intrare in posesie (relax nu va cer bani).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...AM CAUTAT SI AM GASIT CEVA FAIN PE YOU TUBE!!...POATE LE-ATI MAI VAZUT...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

...

... http://www.youtube.com/watch?v=FPGFoniszW8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e al meu, de vreo 3 saptamani :bigstar:

 

PS: am o intrebare, a avut careva dintre voi "ganduri rele" de genul ce va face daca se va strica motorul, cand a plecat prima data la drum lung? :bigstar:

 

asfalt uscat tuturor :D

post-24416-1192195157_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<small>--- Mesaj completat în 07 Oct 2007 17:35 -------------</small><br/>App.Mi-am luat o tranta cu motorul din fericire fara evenimente prea mari(o lovitura la calcai,fara ghips) si mi-am rupt semnalele pe stanga.Am incercat o improvizatie cu super glue,super bison,banda izoliera insa degeabba:nu tine :D (!).Stiti magazine de piese pt BMW F650

Pt.piese BMW poti incerca la Automobile Bavaria. Pana acum s-au miscat destul de bine (2-3 saptamani),dar cu semnalul pt F650/1999 m-au disperat :bigstar: L-am comandat si achitat acum 3 LUNI si nu a venit nici acum. Mai mult mi-au spus ca din Germania nu au primit nici macar un termen de asteptare. Trag sperante ca macar pana la primavara sa-l primesc. :bigstar:

Editat de bogdan_harea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e al meu, de vreo 3 saptamani :bigstar:

 

PS: am o intrebare, a avut careva dintre voi "ganduri rele" de genul ce va face daca se va strica motorul, cand a plecat prima data la drum lung? :bigstar:

 

asfalt uscat tuturor :D

 

la honda si la bmw am mers cam pe incredere in motor :(

poate a fost inconstienta, dar sper sa nu ma lase brusc

 

--- Mesaj completat în 14 Oct 2007 20:28 -------------
p.s. piata de bmw este destul de limitata in RO

Probabil pentru ca sunt motoare scumpe si cu o persoalitate mai discreta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!!

 

Ce parere aveti(mai ales GIV 32) de niste testere?? pe care le vad pe ebay germania (diagnosegerät) la preturi

destul de dubioase,intre 30-40 euro,sunt bune de ceva,si ce anume se poate "repara" cu ele? :bigstar:

 

 

...da, le-am vazut si eu dar nu stiu nimic despre ele, nu am vorbit cu nimeni care sa aibe asa ceva sau sa fi folosit vreodata !!

..parerea mea din cite am citit despre ele este ca ar fi bune la diagnoza si atit!!!...au 2/3 fire cu care se leaga la mufa de control si de acolo aprinde led-ul ca sa poti numara clipirile ca si la un voltmetru analog(metoda am descris-o mai sus)!!..

...in curind i-mi vor veni din germania niste scule cu care voi putea face sincronizarea carburatoarelor si a injectiei cit si unghiul clapetei de acceleratie si a potentiometrului de reglaj ZONA ZERO(punctul mort) al acceleratiei!!...acestea se deregleaza frecvent datorita uzurii si a intinderii cablurilor de acceleratie, unele si datorita bateriei slabe sau a demontarii de pe motor a bateriei, altele.

..dupa ce i-mi vin sculele si ma apuc de lucru va mai dau detalii!!

 

--- Mesaj completat în 15 Oct 2007 10:01 -------------

asta e al meu, de vreo 3 saptamani :(

 

PS: am o intrebare, a avut careva dintre voi "ganduri rele" de genul ce va face daca se va strica motorul, cand a plecat prima data la drum lung? :bigstar:

 

asfalt uscat tuturor :P

..eu cred ca toti, chiar daca multi nu vor recunoaste acest lucru, au avut ginduri negre la plecarea intr-un voiaj mai lung!!!...e normal sa fie asa, la fel de normal este sa-ti fie frica de motocicleta ta indiferent de mult ti se pare ca o cunosti!!...nu o vei cunoaste niciodata!!...

...din multele ginduri negre mai poti elimina cunoscind multe detalii tehnice si minime cunostinte de mecanica combinate cu o buna intretinere a motocicletei cit si a unei bune informari, inainte de achizitionarea motocicletei, despre marci de renume si modele de renume, consacrate prin fiabilitate!!..

...si in cele din urma o buna dotare cu scule necesare pt orice interventie, in defavoarea uscatoarelor de par si a altor prostii inutile, te poate scoate din rahat de multe ori!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si in cele din urma o buna dotare cu scule necesare pt orice interventie, in defavoarea uscatoarelor de par si a altor prostii inutile, te poate scoate din rahat de multe ori!! :bigstar:

 

 

Ma bucur foarte mult ca amintesti de dotarea cu scule necesare pt. orice interventie, chiar si cele necesare reglarii / strangerii levierului de comanda al cutiei de viteza... . :bigstar: :D :( Prietenii stiu de ce. :P

 

PS: Cand iti ajung din Germania sculele alea sofisticate de care ziceai vreau neaparat sa "ma bag " si eu cand incepi operatiunea "reglajul". Tare-s curios sa vedem ce-i acolo... . A propos, Tibi nu a ajuns inca??? As avea si eu o vorba cu el ... .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ma bucur foarte mult ca amintesti de dotarea cu scule necesare pt. orice interventie, chiar si cele necesare reglarii / strangerii levierului de comanda al cutiei de viteza... . :D :( :( Prietenii stiu de ce. :)

 

PS: Cand iti ajung din Germania sculele alea sofisticate de care ziceai vreau neaparat sa "ma bag " si eu cand incepi operatiunea "reglajul". Tare-s curios sa vedem ce-i acolo... . A propos, Tibi nu a ajuns inca??? As avea si eu o vorba cu el ... .

... :eek: ...dar eu aveam scule la mine atunci!!!...tu le-ai scos primul asa ca nu avea rost sa le mai scot si eu!!...un singur lucru nu aveam atunci la mine, compresor mobil...in rest cu ce aveam la mine puteam desface tot motorul!!..

...ca sa nu fiu magar si sa lasam secret despre ce vorbim noi aici am sa lamuresc problema pt toti:

..intr-o zi fiind plecati la plimbare si la binecunoscutul GULAS in ungaria, mi s-a destrins un surub de la levierul schimbatorului de viteza si de aici toata distractia ce a urmat pina sa-mi dau seama despre ce este vorba!...aici intervine "marele alb" cu o cheie imbus si treaba s-a rezolvat!! :ok:

...am sa te anunt cind am toate sculele necesare, vei fi mina mea dreapta!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta cu sculele ii tare adevarata. si de preferinta sa fie dedicate. acum o saptamana ne-am chinuit cam o ora sa rezolvam un shimbator de viteze (tot el bata-l vina) desi aveam la dispozitie 2 truse universale de torx-uri, inbus-uri si alte fiare, cand treba respectiva ar fi durat 2 minute cu unealta din trusa standard :|

 

@marele alb: din cate stiu eu Tibi e disponibil. incearca un telefon!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@marele alb: din cate stiu eu Tibi e disponibil. incearca un telefon!

...nu cred ca ne referim la aceeasi prsoana!!...cea la care facem noi referire este inca in germania, abia pe la sfirsitul lunii se intoarce in tara si este din arad!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,salut! MI-am luat si eu cam de o luna un BMW F650 insa nu i-am facut schimbul de ulei(despre care multa lume mi-a spus ca e necesar,chiar si fostul proprietar :ok: ).Stie cineva ce tip de ulei,cantitatea si daca mai trebuie schimbat altceva in afara de filtru ulei.Merci :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut.

Ai pe ea doua becuri halogen:H1 12V.55W pe scurta si H7 12V.55W pe lunga.Va fi mai costisitor pentru cazul in care vrei sa montezi si pe lunga si pe scurta deoarece va trebui sa cumperi doua kituri H1 si H7 si te va duce pe undeva pe la 280 euro ambele.Dar poti monta doar pe scurta si ramai cu lunga pe halogen.Cum vrei tu.Dar se merita!

Si eu mi-am montat bixenon(h4) si sunt foarte multumit de lumina pe care o am acum.

Se merita cu prisosinta.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

salve Luigi,

 

chiar doream sa montez numai pe scurta, pentru ca ziua merg cu cea lunga si am inteles ca xenonul ziua nu este foarte vizibil

 

numai de bine,

razvan

..Sa stii ca si ziua se vad excelent,sunt mult mai vizibile decit un bec normal,mai ales daca iei de pilda un 6000k care iti da acea lumina albastruie/violeta.6000K este cel mai bun compromis.Iar noaptea vezi hat departe toate marcajele si semnele reflectorizante de pe strada.

Daca vrei iti dau numarul unui baiat care aduce kit-uri xenon la preturi bune.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..Sa stii ca si ziua se vad excelent,sunt mult mai vizibile decit un bec normal,mai ales daca iei de pilda un 6000k care iti da acea lumina albastruie/violeta.6000K este cel mai bun compromis.Iar noaptea vezi hat departe toate marcajele si semnele reflectorizante de pe strada.

Daca vrei iti dau numarul unui baiat care aduce kit-uri xenon la preturi bune.

Luigi Vicol

 

Dupa ce am primit raspunsul de la tine, am discutat cu Adrian de la Kiturixenon.ro care mi-a oferit H1 6000k si H7 6000k la 125 Euro cu factura si garantie.

Imi pare avantajos si in regula.Tu ce zici?

(este cumva aceeasi persoana)

 

razvan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu este aceeasi persoana,dar pretul este cam tot pe acolo..

Bafta..

PS:Vezi ca au aprut si kituri de 50w de ultima generatie,sunt putin mai scumpe dar merita,90% din ce exista pe piata sunt de 35w.

Bafta si ai sa vezi ce multumit o sa fii!

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am vazut ca pe blvd. iuliu maniu - in bucuresti - se va deschide un dealer nou bmw.

spatiul nu este gata, dar sigla e deja pusa.

stiti careva ceva de el?

 

 

si eu as fi intersat, tinand cont ca de vineri ma rog de AB sa fac si eu comanda la kitul de ambreiaj ce se prinde pe ghidon.

 

are cineva un nr de telefon de la noul dealer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce baterie recomandati pt r1100rs daca nu o mai pot revitaliza pe cea existenta?

se poate testa cumva bateria existenta ?

o banuiesc de inceput de sfarsit, ca nu mai initializeaza ABS decat dupa cateva minute

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...