Sari la conținut

Postări Recomandate

Va salut si "Felicitari" pt alegera facuta in ceea ce priveste motorul pe care il calariti.Si eu ma numar printre fericitii posesori a unui F650 CS Scarver,din '03.Sunt super multumit si asa sper sa fiu si urmaroarele sezoane.Urmatorul tot un bavarez va fi,dar ceva peste 1000.Asfalt uscat la toti! :)

post-36079-1212093586_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ieri mi-am indeplinit o dorinta. sa ma dau cu un BMW din gama R. motoreta a fost un R 1200 R, si este exact asa cum ma asteptam...de vis. cuplu, comoda, frane super bune, echilibrata foarte bine...pe ce japoneze am mers, nici una nu era asa de "perfecta" ca asta.

BMW RULES....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri mi-am indeplinit o dorinta. sa ma dau cu un BMW din gama R. motoreta a fost un R 1200 R, si este exact asa cum ma asteptam...de vis. cuplu, comoda, frane super bune, echilibrata foarte bine...pe ce japoneze am mers, nici una nu era asa de "perfecta" ca asta.

BMW RULES....

... :) ..in sfirsit!... :D ....cred ca-ti doreai asta de atita vreme incit aproape mi s-a facut mila de tine!...mai oleaca si ti-as fi dat unul de la mine sa te dai cu el!... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he, nea GIV 32, cu RT-ul nu am avut ocazia. ala chiar mi se pare vis. ala si gs-ul...

deci cand vii pe aproape, cauta-ma. tu dai motoreta o tura, si eu iti dau un "all you can eat". :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

he he, nea GIV 32, cu RT-ul nu am avut ocazia. ala chiar mi se pare vis. ala si gs-ul...

deci cand vii pe aproape, cauta-ma. tu dai motoreta o tura, si eu iti dau un "all you can eat". :D

..ramine valabil si viceversa!...daca vii prin arad....stii tu!... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. dupa 800 de km de la schimb uleiul e negru, nu ma asteptam sa fie ca nou dar totusi... ulei boxer special... full sintetic, Motorex, Elvetia. O carca de bani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :unsure:

2. lumina de la "pana prostului", rosul de la lipsa gaz sta aprinsa tot timpul... si la plin si la aproape mort de sete... unde o fi scurtul?

Ce recomandati? Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

asa este la toate boxerele..

totusi,ce valoare de ulei ai pus in ea?

lumina de la rezerva trebuie sa fie portocalie,nu rosie..uita-te mai atent si spune-ne..

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este la toate boxerele..

totusi,ce valoare de ulei ai pus in ea?

lumina de la rezerva trebuie sa fie portocalie,nu rosie..uita-te mai atent si spune-ne..

luigi vicol

 

Ulei 10 W 40 , Boxer 4 T Sintetic, special pentru motoare cu racire aer/ulei. 3,8 litri. motorul merge foarte bine dar uleiul s-a innegrit dupa nici 500 de km... acum e negru de tot... daca e normal la boxere... ma calmez... ma mai gandesc la un aditiv... recomandati ceva?

 

Rosie toata ziua, cu semnul de la pompa pe ea...se aprinde de indata ce pun contactul... inainte mai facea figuri cand si cand acum a ramas setata pe stres continuu... Nu e cine stie ce in afara orasului dar in oras o luminita rosie tot timpul sub nasul tau te oboseste, distrage, etc...

Ma gandesc sa scot becul de tot dar cum???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice ulei se innegreste dupa un nr de km. sincer, 10-40 mi se pare prea subtire. mai degraba ar fi mai bun un 15-40, sau 20-50. poate ma insel, dar punand 10-40 la o mobra cu racire aer/ulei, cu care mai mergi si vara, uleiul ala va deveni si mai subtire cand se va incalzi. parerea mea.

 

cat despre senzorul de benzina, vezi sa nu dea la masa pe undeva, sau in cel mai rau caz sa nu fie sonda din rezervor blocata pe minim.

 

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va zic io buba mea...

in ungaria pe autostrada la 35 grade C la viteza de 160km/h temperatura uleiului creste pana la ultima liniutza 'verde"..adica urmatoarea era rosie..moment in care trec la 120km/h si incepe sa se raceasca un pic

motoru are 30.000km si am schimbat uleiul la fiecare 7000km cu ulei de la bmw 20w50.....

in oras daca stau ceva mai mult la semafoare chiar si la 20-25gradeC in atmosfera temp se duce spre valori maxime....

miercuri o duc la doctoru tibi sa-i zica ce si cum....oricum destul de enrvant sa vezi cum creste temperatura aia....preferam racirea cu lichid in momentele alea...

+ pierde sau "consuma" lichid de frana din borcanasu fata(are frana combinata) fara vre-o urma evidenta......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

sa nu fie senzorul de temperatura defect..

la mine,cind erau 40 grade vara trecuta in bucuresti nu-mi crestea temperatura decit o liniuta,maxim doua peste normal,,dar pina la maxim mai aveam trei liniute..oricum,la cum sunt amplasati cilindri si radiatorul de ulei bmw-ul are o racire extraordinara,chiar in oras fiind..sunt motoare pe lichid care nu au racirea bmw-ului..

oricum,la 160 km ora temperatura scade,nu creste..in mod normal

incearca sa schimbi uleiul la 5000 km daca o folosesti mai des in regim urban.

luigi vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experienta boxerelor (airheaduri) pot spune ca regimul ridicat de functionare, nu reprizele dese, fac motorul sa se incalzeasca peste masura. O fi el oilhead, dar tot se incalzeste.

Iar uleiul mineral 20W50, are o curba sigura si destul de rapida de pierdere a vascozitatii. Si daca mai are loc si un pic de dilutie este clar ca trebuie sa schimbi uleiul mai des.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam ca se skimba la 10 000km (r1200gs)...cum 5 000 sau 7 000...? dak am de gind sa fac un drum mai lung tre sa iau in calcul o revizie mai devreme...? asta nu e bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

mai oameni buni,degeaba scrie in carte 10.000 km..ei spun asta dupa standardele lor,cu filtrele lor/uleiurile lor/atmosfera lor curata,nu poluarea care este la noi,calitatea execrabila a consumabilelor contrafacute,etc.

cind spuneam sa se schimbe uleiul la 5000 nu ma referea ca bmw nu mai face motoare fiabile,cum s-a inteles,ci faptul ca schimbind un ulei mai des prelungesti viata motorului..

in al doilea rind..un schimb de ulei motor/cutie/cardan+filtru nu te duce mai mult de 100/120 lei,avind in vedere ca uleiul 20w50 este un ulei ordinar 'de dacie'..ca sa zic asa..nu vorbesc de pretul de reprezentanta..acolo pun acelasi ulei de pe piata dar de trei ori mai scump..in conditiile astea va este greu sa-l schimbati la 5000?

oricine poate merge si 10.000 ca in carte,dar se merita?

luigi vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io l-am schimbat la 7000 tocmai pt a proteja motru...

ideeea e ca el face figurile cu temp chiar cu un ulei de doar 1000km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa va zic io buba mea...

in ungaria pe autostrada la 35 grade C la viteza de 160km/h temperatura uleiului creste pana la ultima liniutza 'verde"..adica urmatoarea era rosie..moment in care trec la 120km/h si incepe sa se raceasca un pic

motoru are 30.000km si am schimbat uleiul la fiecare 7000km cu ulei de la bmw 20w50.....

in oras daca stau ceva mai mult la semafoare chiar si la 20-25gradeC in atmosfera temp se duce spre valori maxime....

miercuri o duc la doctoru tibi sa-i zica ce si cum....oricum destul de enrvant sa vezi cum creste temperatura aia....preferam racirea cu lichid in momentele alea...

+ pierde sau "consuma" lichid de frana din borcanasu fata(are frana combinata) fara vre-o urma evidenta......

 

Daca era racirea cu lichid fierbea apa-lichidul de racire. Nu este normal sa se incalzeasca asa de tare si daca stai 30 de minute intr-un loc la 30 de grade C.

Astfel de fenomen poate sa apare daca sunt bube cu aprinderea -se incalzeste prea tare motorul, sau daca amestecul este prea sarac. Dar nu cred ca mobra ta are probleme de acest gen. Mai mult sonda poate sa fie defecta. Dar o diagnostica la reprezentanta nu strica.

P.S si eu schimb uleiul la 7000 km si folosec Castrol 20W50 mineral

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice ulei se innegreste dupa un nr de km. sincer, 10-40 mi se pare prea subtire. mai degraba ar fi mai bun un 15-40, sau 20-50. poate ma insel, dar punand 10-40 la o mobra cu racire aer/ulei, cu care mai mergi si vara, uleiul ala va deveni si mai subtire cand se va incalzi. parerea mea.

 

cat despre senzorul de benzina, vezi sa nu dea la masa pe undeva, sau in cel mai rau caz sa nu fie sonda din rezervor blocata pe minim.

 

spor.

 

Sonda nu cred ca e blocata pe minim fiindca indicatorul digital arata corect nivelul la benzina...

 

Uleiul e special pentru boxer zice producatorul... sintetic pt ca asa stiam eu ca e mai bun, 10 W 40 stiam ca e recomandarea BMW pt modelul meu... sper sa nu ma fi inselat in vreuna din privinte. Luat intre degete cand e cald si frecat putin se simte ca are consistenta uleioasa asa negru cum e... deci pare sa fie bun. Singurul lucru care ma streseaza e faptul ca s-a innegrit destul de repede. Drept sa iti spun mie imi pare ca trage mai bine cu uleiul asta decat cu ce am avut inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

pentru posesorii de 1100 rt... cum e pozitia la condus? cat de confortabil e? intreb pentru ca eu sunt inalt (1.96 cm si 110 kg). am condus un k 100 lt, dar acolo genunchii intra dupa carene. de fapt, ar trebui sa intre, eu fiind mai inalt nu prea incap si stau cu genunchii impinsi in carene si nu e placut deloc. aici cum e? e loc suficient pentru cineva mai lung in craci? inca n-am avut ocazia sa calarescu unu, asa ca intreb. sper sa ajung in week-end la bacau la intrunire si sa incalec unul.

so... cine ma lamureste? eventual, imi puteti da niste linkuri pt modelu asta? un review demn de luat in seama?

deasemenea, merita diferenta de pret pt un 1150 rt. sau 1200 rt?

nu dati cu pietre. incerc sa aflu cat mai multe despre modelul asta. am gasit cate ceva si pe google. mai caut, oricum.

multumesc mult! asfalt uscat si fara evenimente!

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

pot sa-ti spun ca ceva mai confortabil n-ai incalecat in viata ta!

are saua reglabila in trei puncte,pentru orice inaltime..

degeaba te urci pe unul stind pe loc,secretele si le dezvaluieste atunci cind mergi pe rt.

daca ai posibilitatea cumpara-ti unul si nu ai sa regreti nicio clipa.daca tot nu esti multumit poti cumpara un kit reglabil de pedale frina/schimbator si scapi de emotii.

dealtfel,renegade de aici de pe forum si-a luat unul,deasemenea giv32,adreseaza-le o intrebare si vezi ce-ti spun..si ei au cam tot aceleasi coordonate corporale ca si tine..da bine mai sunteti furajati frate! :unsure:

lasa review-urile si asculta-ma..n-o sa regreti.

va trebui sa fii insa atent,este atit de confortabil incit exista riscul sa adormi la ghidonul lui..fara misto..eu era s-o patesc de doua ori!

referitor la comparatia 1100/1150..noul model este mult mai frumos din fata,alt far,alta carena de far,mult mai misto,alte jenti,cea pe spate pe 17,comenzile de ghidon mult mai misto,plansa de bord insa este mai simpla si mai urita decit la 1100(parerea mea..)

la motor alta poveste,cuplu mai mare,cinci cai in plus,frine abs integrale(adica stringi fata/actioneaza si spatele),ambreiaj hidraulic,cutie cu sase(a sasea overdrive..)la modelele dupa 2003 au doua bujii pe cilindru,consumul sensibil mai redus..

alte discuri de frina..la 1100 cind se uzeaza zornaie foarte tare niturile,etc

cam astea sunt diferentele,confortul insa este acelasi,nu au schimbat nimic la ergonomie,care este fara egal si la 1100 si la 1150..

pretul insa..la 1150 pleaca de pe la 7000 euro..un 1100 de pe la 4500..vorbesc de germania..

tu hotarasti de acum..eu pot sa-ti mai spun inca odata ca nu o sa regreti niciun minut alegerea facuta!

luigi vicol

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam luigi. lui giv32 i-am scris pe messenger si inca n-am primit raspuns. si renegade, poate citeste postul meu. si daca mai e cineva... astept pareri. pm, mail sau messenger. cum va e mai comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiam ca temp motorului creste in caz de amestec bogat.....????

 

Gresit!

 

Benzina are proprietati de racire. Adica amestec mai bogat racire mai buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...