Sari la conținut

Postări Recomandate

Am fost cu K1200r sport azi la revizie, pe lângă toate cele mi-au găsit joc la grup și trebuie schimbați rulmenții.

Întrebarea mea este următoarea: la revizia trecuta adică prin august anul trecut și 10k km, au găsit același lucru și am schimbat...rulmenții!

 

Cum naiba să țină atât de puțin? Mai ales că nici nu prea am cum să ies pe cine știe ce hârtoape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu au cum sa se uzeze asa repede,doar nu sunt din plastic.Ori la revizia trecuta nu i-au schimbat si ti-au luat doar banii ori acum sunt buni si vor sa ia banii tai.Mergi si la alt service sa faca o constatare.

Si sunt unii care confunda defectul rulmentilor din grup cu un joc la roata care apare si din cauza ca pinii laterli nu sunt stransi la cuplu corect sau nu se pune blocator de filet pe ei si se slabesc in timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, m-am trezit acum cu doua saptamani inainte sa plec in concediu ca am nevoie de un cablu care sa imi incarce telefonul. Am gasit pe net ce am nevoie doar ca imi e teama ca nu ajunge la timp si nu vreau sa risc. stie cineva de unde pot sa cumpar un cablu de acest fel din romania?

USB Charging Socket with Hella / DIN / BMW Plug (link aici)

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, m-am trezit acum cu doua saptamani inainte sa plec in concediu ca am nevoie de un cablu care sa imi incarce telefonul. Am gasit pe net ce am nevoie doar ca imi e teama ca nu ajunge la timp si nu vreau sa risc. stie cineva de unde pot sa cumpar un cablu de acest fel din romania?

USB Charging Socket with Hella / DIN / BMW Plug (link aici)

Multumesc anticipat

pe acelasi considerent am comandat asta : https://www.cridem.ro/adaptor-priza-bricheta-din-la-standard-1224v-8a

Mi-a ajuns a doua zi, i-am prelungit cablul si este oki. Iti recomand sa ii pui si o siguranta. By default nu are.

In esenta este un gunoi dar isi face treaba

Editat de styuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Informativ pentru cei care au mansoane incalzite originale, la modele gen K1300S din 2005 unde cei de la reprezentanta si producatorul spun ca nu se poate schimba doar cauciucul si ca e nevoie sa schimbi manerul cu totul (cu tuburile de plastic si filamentul de incalzire) si modulul de comanda de pe ghidon (estimare de pret la Bavaria de 1100lei+tva).

Am cumparat de pe e-bay mansoane Ariete cu 32USD livrare din Germasnia in 4 zile , am taiat cu grija mansoanele vechi (sarma care se incalzeste este pozitionata in tubul de plastic suport intr-un mic sant si in mod normal nu risti sa o tai decat daca nu esti atent, am pus mansoanele noi in apa fierbinte cateva minute sa se inmoaie si apoi le-am montat ajutandu-ma de ceva aer comprimat. A durat maxim 10min si nu a fost o dificultate remarcabila.

Trebuie atentie cand tai mansoanele uzate la partea dinspre comenzi deoarece acolo sunt si firele de legatura care evident sunt mai reliefate. Trebuie si putina forta sa "decojesti" cauciucul de pe suport deoarece au folosit ceva adeziv de fixare.

Eu nu am pus nici un fel de adeziv si dupa 3 saptamani de folosinta nu am nici un joc.

 

Mentionez ca pe site-ul Ariete si pe e-bay la descrierea produsului este mentionat ca sunt compatibile doar cu generatia mai noua de mansoane unde sarma de incalzire a fost inlocuita cu un circuit imprimat. Eu am avut sistemul vechi cu sarma si nu a fost nici o problema.

 

http://www.ebay.com/itm/GRIFFGUMMIS-FÜR-BMW-K1200S-R-K1300S-R-mit-Griffheizung-with-handlebar-heating/232030479728?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat nenumarate mansoane de guma, si peste sarma de nichelina, si peste circuitul integrat. E lucru migalos, riscant, dar pana acum nu am reusit sa stric nici unul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A patit cineva ca motorasul de la reglarea parbrizului sa nu mai functioneze? Se aude doar un tac de releu la comanda in sus dar nu il ridica.la comanda in jos nu se aude nimic,iar parbrizul e blocat la maxim in jos.Idei?Trebui sa schimb mitorasul sau o fi un releu defect?Motocicleta este RT 1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

A patit cineva ca motorasul de la reglarea parbrizului sa nu mai functioneze? Se aude doar un tac de releu la comanda in sus dar nu il ridica.la comanda in jos nu se aude nimic,iar parbrizul e blocat la maxim in jos.Idei?Trebui sa schimb mitorasul sau o fi un releu defect?Motocicleta este RT 1100.

» Post actualizat in 22 Jun 2017 10:13

Gata am rezolvat dupa ce am scos releele si am dat cu spray de contacte motorasul lucreaza bine acum.

Scuze postez dupa mobil si din greseala am dat si qoute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce optiuni am sa imi fac saua de la GS mai confortabila? M-a rupt dupa 1100 km intr-o singura zi.

Recomandati pe cineva care se ocupa de retapitari cu gel sau nu stiu cat de bune sunt blanurile puse deasupra seii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan din Timisoara. Tapiteaza sei ca nimeni altul. Am refacut la el un wunderlich, ca se stricase musamaua si vroiam s-o fac mai joasa. A iesit la fel de confortabila si joasa cum imi trebuia mie.


Recomand cu incredere, si mai sunt si altii, chiar aici pe forum, care si-au facut la el. Preturi excelente.

 

In principiu, vorbesti cu el la telefon ca sa-i explici cam ce vrei, dupa care ii trimiti saua prin curier. Cand e gata el ti-o trimite inapoi.

 

0761326424. Foarte posibil sa nu-ti raspunda direct, ca omul lucreaza intens. Lasa-i mesaj cu ce te intereseaza si te suna el inapoi.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu mai face sei de anul trecut, din ce stiu eu.

Face, face...

E back in business, din ce am observat eu.

Cauta Enache Dan pe Olx sau "tapițare șei moto", respectiv EstSeats pe Google și o sa vezi ca toate cele trei duc la el.

Cautam zilele astea surse de experimentat cu a doua sa de la Tenere și asa l-am găsit din nou.

Oricum, omul rămâne la ani lumina în fata alternativelor locale.

Din ce vad s-a axat mai mult pe confecționat/vândut huse standard, gata făcute, la preturi super rezonabile.

Multă lume nu înțelege ca un produs particularizat (custom, carevasazica) se plătește serios. La noi toți vor repede, design de Corbin sau Sargent și preț de tapițat scaune la autobaza Moțăței.

 

Ajung pe acasă cu_rând și sper sa am timpul sa iau legătura cu el. În caz afirmativ, va țin la curent.

Editat de DeVazut_TM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Ce optiuni am sa imi fac saua de la GS mai confortabila? M-a rupt dupa 1100 km intr-o singura zi.

Recomandati pe cineva care se ocupa de retapitari cu gel sau nu stiu cat de bune sunt blanurile puse deasupra seii.

Asa vorbești de 1100 de km, de parca ar fi 200 :) . Glumesc, nu o lua personal. După 1100 cu mașina am dormit vreo 14 ore. O data și ultima data când mai conduc atât dintr-o bucata, pe patru roti.

Long story short - Eu știu ca pe motor se înghit kilometrii mult mai ușor decat pe mașina, dar cred ca în afara de motoarele din gama RT (Road touring) sau LT (Luxury touring), nu prea exista motociclete gândite sa parcurgi mai mult de 6-700 de km pe zi, în confort.

Despre alternativele locale s-a discutat.

La unguri ai Tommot pentru șei faine, cu sau fără gel (dar nu chiar ieftine).

Eu as cauta pe AdvRider topicuri despre șei aftermarket. Piața americană este imensa, are fabricanți de top și pe AdvRider sigur vei afla care este cea mai buna varianta pt tine. După care îți cumperi una noua sau sh de la producător sau de pe Ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...