Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Am dat peste o colectie interesanta de videoclipuri legate de controlul motocicletei care mie imi par foarte interesante si eu fiind foarte "verde" in motociclism.

Enjoy!

 

Click pe titlul videoclipului pt playlist-ul de 15.

 

PS: imi cer scuze am gresit titlul, daca un moderator poate corecta ii voi fii recunoscator.

Editat de 9470m
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat peste o colectie interesanta de videoclipuri legate de controlul motocicletei care mie imi par foarte interesante si eu fiind foarte "verde" in motociclism.

Enjoy!

 

Click pe titlul videoclipului pt playlist-ul de 15.

 

PS: imi cer scuze am gresit titlul, daca un moderator poate corecta ii voi fii recunoscator.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

http://izismile.com/2014/04/04/reckless_biker_flies_off_40ft_cliff_after_highspeed.html

 

Iesire gresita din curba, panica atunci cand a vazut masina si....



Doua cazaturi datorate mersului prea tare cu suspensii ne-performante .



Cazatura din cauza cauciucurilor nepotrivite pentru mers foarte agresiv si, mai ales, a presiunii prea mari in anvelope

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazatura din cauza cauciucurilor nepotrivite pentru mers foarte agresiv si, mai ales, a presiunii prea mari in anvelope

 

Mai ai dreptul la inca 2 incercari :)

 

 

Toti astia din ultimele doua clipuri sunt incepatori iar cazuturile sunt cauzate de lipsa ``ground clereance - ului``. Daca va uitati si ascultati cu atentie, toti pivoteaza pe scarita de interior.

 

p.s. In/la mersul sportiv, agresivitatea implica: trail brake, tranzitia de la verticala la inclinare maxima in cit mai scurt timp si o iesire in forta.

Editat de Denis_sbz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat de mai multe ori cu scaritele de asfalt si n-a fost cazatura. Dar e intr-adevar o senzatie nasoala si te destabilizeaza serios. Are dreptate Denis.

 

Primul clip - monsterul loveste cu scarita, fuge spatele, o redreseaza si apoi fug si spatele si fata aproape in acelasi timp. Probabil ca ground clearence-ul e cauza principala la prima cazatura.

La SV insa, se vede foarte bine pe slo-mo cum aluneca fata din cauza ca suspensia nu urmareste bine asfaltul si topaie. Imediat urmeaza si spatele. Eu cred ca a doua cazatura e 3/4 suspensie, 1/4 cauciuc :)

 

In al doilea clip e vorba de cauciuc (si presiune) si tras de gaz devreme :) imho

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

https://www.youtube.com/watch?v=JIWBZv45gqg

 

nu stiu daca a mai fost pus..

bravo omule, deci am vazut jumatate din documentarul asta la inceputul anului si il cautam de vreo 2-3 luni sa il vad din nou dar fara nici un rezultat pana acum evident.

p.s. : ce e trail braking-ul ? :)

Editat de Darco
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

a fost, n-a mai fi fost?

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=05FPes4Xbuc

 


» Post actualizat in 10 Sep 2014 12:22

Si incredibil ca nu se intampla mai des pe la noi din astea :

 

http://metro.co.uk/2014/09/09/motorbiker-survives-crash-by-landing-in-massive-pile-of-poo-from-overturned-tractor-4862327/?ITO=facebook#%C2%A0

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu consider ca asta este un motociclist prost (a se citi fara experienta si nu prost in sensul de incet la minte), trecand cu vederea faptul ca l-a ajutat...un gest frumos...un + la imagine...sa te plangi ca nu ai loc in 2 benzi si ceva, cu taxiul oprit la aproximativ 20 de metri (loc in care esti deja indreptat) , e penibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acest motociclist a pierdut atat de mult timp cu taximetristul pentru un fapt atat de minor, pentru traficul dintr-un oras mare.....cand ii va taia un sofer fata ce va face? cat va sta la parlamentat....putea fi oprita acolo o masina fara sofer, cu cine se certa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca acest motociclist a pierdut atat de mult timp cu taximetristul pentru un fapt atat de minor, pentru traficul dintr-un oras mare.....cand ii va taia un sofer fata ce va face? cat va sta la parlamentat....putea fi oprita acolo o masina fara sofer, cu cine se certa?

Suna la militie...sau poate la ridicari auto...sau poate ii taia cauciucurile...sau cine stie.Exagerat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa numerele de inmatriculare ...pare a se fi intamplat in Olanda , desi acolo lumea e civilizata . Poate cineva reuseste sa afle cum s-a terminat pana la urma . A ramas viu ?

 

https://www.facebook.com/video.php?v=697441610284113&set=vb.100000548410840&type=2&theater

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu esti in stare sa te infigi intr-o masina stationata in pozitia aia inseamna ca nu ai ce cauta pe motocicleta pentru ca nu vezi si nu ai reflexe. punct.

 

Probabil cand te-ai dat jos din scutec (fasa) deja aveai ceva experienta de motociclist. Poate vine unu se asigura din stanga uita sa priveasca si in fata si baga piciorul \ mana in gaz si se trezeste in poponeata dobitocului.

 

Da nu inteleg de ce ii tot iei apararea, esti unul dintre ei ? sau unul care isi parcheaza la fel masina ca sa urce pana sus 10 minute...sau sa sparga cateva seminte cu baietii perpendicular cu cele 5 locuri de parcare goale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...