Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 838
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Prbabil ca ceam mai buna protectie e cerebelul, lipsa lui dauneaza grav sanatatii

 

 

:crack:

Super tare frate !!!

 

... ma ingrozesc pozele astea... cred ca asta e si scopul...

Dupa cum s-a mai spus, cred ca din pacate doar cei care vor sa previna urmaresc topingul acesta.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari!

Foarte educativ! Jos palaria! :lol:

Nu stiu ce sa spun in legatura cu pliantele!Nu prea au efect la cei care trebuie! Cred ca un test psihologic mai amplu si eliminatoriu ar face ravagii! Eu sunt pentru!

Toate cele de mai sus ar trebui sa ne faca sa ne gandim daca suntem abilitati sa ne urcam pe o "motoreta" fara intentii sinucigase de dragul de a face spectacol.

Ma bucur ca am gasit acest subiect! Cei care mai aveti ceva "experiente"-nu ar fii rau sa le impartasiti! Va doresc sa nu aveti!

post-12257-1155589686.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, se pot intampla multe cazul de fata e putin de tot... dar noroc ca nu o fost mai mult, am patito pe pielea mea, bine ca aveam doar 30 la ora cand mi`a iesit un taximetrist in fata...

Asa mici cum sunt ele, dor ca dracu.... Purtati costum si casca intodeauuna !!!

:what: mici my fukin ass ..btw ti-au trecut? :what:

ON TOPPIC

 

PAREREA MEA K UN ECHIPAMENT COMPLET CASCA GEACA SHOLD GENUNCHI TIBIE CIZME MANUSI TE PROTEJEAZA DOAR ASA DE JULITURI SI KESTII DE'ASTEA LA 30-50 LA ORA SI EVENTUAL ALUNECARE ... :crack: IN REST ....LA VITEZE MAI MARI DOAR UN PIC DE MINTE SI BUNUL DUMNEZEU ... :crack:

 

eu unul imi zic mereu in gand mai ales cand vad posturi aici sau la accidente sau aud de la vreun prieten k cineva a mai cazut ....IMI zic mereu in gand '' cunosc si motociclisti batrani'' :what:

 

/index.php?showtopic=56385

Editat de OLY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bravo!!!!!!!!! la anu imi iau si eu scuter si nici nu ma gandesc sa nu port echipamentul complet si sincer nu ma gandeam sa imi iau si echipament...dar cand am vazut pozele....pot sa fie si 500 de grade afara tot iau echipamentu ce drq, la mine la bloc sunt pusti de 13 ani de 14 etc in pantaloni scurti, tricou, sapca, ochelari de soare, ....cu tigara-n gura si vb si la nushu ce telefon smeker....asta conducand scuterul....va dati seama.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este o idee buna dar nu stiu daca sunt multi care chiar o sa inteleaga...acum sunt de accord...la 35 de grade se cam dau la fund. Eu am motor din martie dar astazi am luat permisul, nu am mers cu el, a stat saracu in garaj la umbra si va sta in continuare acolo pana cand am echipamentul acasa. Pe langa asta mai vin si viteza si neatentia, oricum fiecare se risca pe pielea lui dar e pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura chestie nu inteleg eu ... atunci cand cazi la viteze mari <100 km/h ce te omoara ?! ca nu cred k dak ai cadea pe un circuit inchis la viteze mari ar mai fi rata asa mare sa mori... dar in cazul unui accident pe sosea... ca in cazul nostru? coliziunea cu alte masini sau copaci?? sau ce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad poza, poti sa mi-o trimiti pe mail ? mariusdetesan@yahoo.com

Mersi

 

numarul ... cat o fi.

 

Circumstante: drum liber, peisaj mirific, asfalt bun. Pana acum, peisajul ideal sa-i dai in goarna, nu ?

 

Omul avea 280 km/h, si a ratat curba.

ADMIN EDIT: pozele sunt mult prea dure, au fost sterse.

De poza care a fost aici zic !

280 la ora, etc, mariusdetesan@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad poza, poti sa mi-o trimiti pe mail ? mariusdetesan@yahoo.com

Mersi

De poza care a fost aici zic !

280 la ora, etc,

 

 

 

 

 

Erau bucati de om in bucati de costum de protectie. Imagineaza-ti asta singur si n-ai pierdut nimic.

Editat de ZAPPY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu macabru dar pozele asta si asta chiar ar trebui sa va puna putin pe ganduri cand aveti de gand sa-i dati gaz........ pe mine unu m-a calmat ....... multe multe :P :D :crack: celui care a deschis topicul :kiss:

m-a trezit mult la realitate....

 

pS: intrati doar daca stati bine cu inima, poza e :lol: :D

 

cine are singe.....sa se uite la tot site-ul http://www.empirenako.com/ :| click pe poze.....

Editat de Roskat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vreau sa fiu macabru dar poza asta chiar ar trebui sa va puna putin pe ganduri cand aveti de gand sa-i dati gaz........ pe mine unu m-a calmat ....... multe multe :P :D :crack: celui care a deschis topicul :lol:

m-a trezit mult la realitate....

 

pS: intrati doar daca stati bine cu inima, poza e :D :eek:

 

 

:) Esti simpatic...Nu te mai pune nimic pe ganduri daca ti-a intrat in sange si te mananca palma...Dar...daca pe tine te calmeaza, vezi ca mai e una din aceeasi serie, mai macabra....

 

Multa grija sa aveti! :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Esti simpatic...Nu te mai pune nimic pe ganduri daca ti-a intrat in sange si te mananca palma...Dar...daca pe tine te calmeaza, vezi ca mai e una din aceeasi serie, mai macabra....

 

Multa grija sa aveti! :crack:

am modificat postul......vezi daca e cealalta din serie...... :eek: :) :eek:

recunosc ca daca nu citeam forumu' asta mai mult ca sigur in 2-3 luni......apaream pe la rubrica R.I.P :P :D

insa........am zis ca mi-a deschis ochii topicul asta......si de la speed (aprilia rs125 la honda varadero ) care urmeaza sa-mi iau......(am 16 ani) e o diferenta.....de la 170 la 120 top speed e diferenta......

deja o dam in offtopic

mi-a deschis ochii topicul asta si nu numai :D :kiss: :lol: ...... asta e important

Editat de Roskat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am modificat postul......vezi daca e cealalta din serie...... :eek: :) :eek:

recunosc ca daca nu citeam forumu' asta mai mult ca sigur in 2-3 luni......apaream pe la rubrica R.I.P :P :D

insa........am zis ca mi-a deschis ochii topicul asta......si de la speed (aprilia rs125 la honda varadero ) care urmeaza sa-mi iau......(am 16 ani) e o diferenta.....de la 170 la 120 top speed e diferenta......

deja o dam in offtopic

mi-a deschis ochii topicul asta si nu numai :D :crack: :kiss: ...... asta e important

 

 

Mda, aia e...Dupa cum observi, baiatul era echipat complet, si nu oricum...Multa grija sa aveti, repet! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, aia e...Dupa cum observi, baiatul era echipat complet, si nu oricum...Multa grija sa aveti, repet! :kiss:

asta ma uitam si eu :P :D

echipament FULL si parea cat de cat decent....

deci cand ai peste 150 echipamentul = 0 :lol:

 

 

drive safe :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:eek: :) :eek: :) :yikes:

Inca o poza asa si ma spanzur cu demnitate dupa :P :D :crack: :kiss: :lol: :D

Bine ca am rabdare pana in sezonul urmator.Poate imi intra frica in oase si imi fac costum de otel!Ca la motoreta nu renunt. Sper ca am pe cineva acolo sus sa ma vegheze!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am modificat postul......vezi daca e cealalta din serie...... :D :eek: :)

recunosc ca daca nu citeam forumu' asta mai mult ca sigur in 2-3 luni......apaream pe la rubrica R.I.P :P :D

insa........am zis ca mi-a deschis ochii topicul asta......si de la speed (aprilia rs125 la honda varadero ) care urmeaza sa-mi iau......(am 16 ani) e o diferenta.....de la 170 la 120 top speed e diferenta......

deja o dam in offtopic

mi-a deschis ochii topicul asta si nu numai :lol: :crack: :kiss: ...... asta e important

Omule, mutari de genul nu te scapa de accidente. Pe ideea asta poti iti iei un moped ca are top speed mai mic. Cum zicea baiatul ala, creierul e cea mai buna protectie. Ia-ti ce iti place si ce iti face placere sa conduci si condu cu cap. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule, mutari de genul nu te scapa de accidente. Pe ideea asta poti iti iei un moped ca are top speed mai mic. Cum zicea baiatul ala, creierul e cea mai buna protectie. Ia-ti ce iti place si ce iti face placere sa conduci si condu cu cap. :cheers:

cine a zis ca nu poti sa mori si cu un moped? :cheers:

daca stai sa te gandesti mai bine.... nici cu rolele nu e atat de safe

anyway....eu ziceam ca m-a trezit la realitate topicu' asta si nu numai... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa o vizita prin bucuresti...

motociclete multe, multi baietasi cu bani, speeduri si impresii, din vreo 25 cati am vazut numai unul singur purta echipament... restul: tricou, pantaloni scurti, uneori chiar fara casca si in slapi... si forja cat incape... :cheers: :baldy: :cheers:

 

 

Stai sa vezi cum e prin alta parte .... Am fost in Grecia si pe unde am stat pot sa numar pe degete persoanele care purtau casca. Nu vorbesc de costume, protectii sau cizme .... Si se mergea cu motoreta / scuter / moped / superbike-uri la greu.

 

Faza e ca pina nu patesti pe pielea ta nu te înveti. Rîdeam de cei cu cizme si protectii dorsale, pîna mi-am luat o trînta, doua, trei, etc ... Dupa fiecare mai puneam ceva pe mine. Ultima data m-a tamponat frontal unul cu o Fabia si nici nu l-am vazut macar (adika impact direct, nu tu frîne sau alte alea ...). Nici nu vreau sa ma gîndesc ce era daca nu aveam cizme le de cross in picioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa ma laud, dar am inceput sa imi iau echipament de protectie inainte sa termin chiar scoala moto. Peste o luna dau examenul, motoreta o sa imi iau la anul, dar am inceput sa imi iau o parte din echipamet (am manusi de piele cu protectii de carbon si peste cateva zile ma duc sa imi iau o plasa cu protectii). Gandul ca o sa calaresc cu echipament complet ma face sa ma simt mai in siguranta, desi cand imi amintesc cele doua poze postate cu doua pagini mai inainte, se cam zburleste pielea pe mine.

 

Mare grija fratilor, am auzit ca nici in rai si nici in iad :baldy: nu sunt motorete, asa ca mai bine stati pe pamant.

 

Asfalt uscat si cumpatare! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

e un topic super. l-am citit de la cap la coada. felicitari initiatorilor.

la modul idealist sunt multe lucruri pe care ar trebui sa le respectam, dar in practica acest lucru nu e intotdeauna posibil.

 

eu am mobra de anul acesta si inca nu am echipamentul complet. prima sapt am circulat cu o casca antica care zacea prafuita prin garaj de cativa ani, pana ii s-a facut mila de mine unui amic care mi-a donat-o pe a lui. (el a trecut pe enduro). imi cheltuisem toti banii pt motocicleta si scoala moto...apoi la urmatorul sarar mi-am luat o geaca si o pereche de manusi. luna urmatoare am plecat (pe mobra) in concediu si n-am avut bani de alte investitii in echipament.

in septembrie s-a racit vremea, iar eu circul mai mult noaptea sau dimineata de tot cand a devenit foarte rece asa ca mi-am pus manere incalzite, ca imi inghetau mainile de nu puteam sa le misc sa trag de abreaj.

pt luna asta erau planificati niste pantaloni, dar s-a ars o bobina, plus schimb de ulei, plus un cauciuc pe spate...si iar s-au dus naibii finantele. nu sunt chiar falit, dar sunt sigur ca cei mai multi aici au inceput ca si mine. putin cate putin tot aduni scule, echipamente,... si asa inveti cel mai bine.

 

...am mers si-n tricou, si-n slapi...si fara casca(ce-i drept doar odata cand i-am schimbat arculetele de la abreaj si vroiam sa vad daca merge dupa operatiune mai bine si n-am avut chef sa urc dupa casca). si la fel o plimb in continuare pe pretena mea cu jungjiul ala de casca care o aveam eu la inceput.

 

sunt de parere ca acei copii cool care circula cu 200 la ora prin oras in tricou, daca au destula pasiune pt motor isi vor lua cu timpul echipamente si ce le trebuie, iar aceia care vor doar sa arate gagicilor din fata blocului cat de cool sunt, se vor lasa de sportul asta pt ca e nevoie de multa pasiune si disciplina sa ajungi dintr-un baietas cool, motociclist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...