Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

Mda, si accidentul ala e in "Nemtia".Daca se intampla asa ceva la noi nu venea nimeni cu elicopterul sa te transporte la spital....

245058[/snapback]

 

 

:baldy:

 

De asta puteti sa fiti siguri!!!

 

Sunt mult mai multe variabile ce trebuie luate in calcul de un motociclist din Romania fata de semenii din Occident :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mda, si accidentul ala e in "Nemtia".Daca se intampla asa ceva la noi nu venea nimeni cu elicopterul sa te transporte la spital....

245058[/snapback]

 

Esti sigur ? de SMURD ai auzit ? http://www.smurd.com/pages/pagea54.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On-topic: @run_fast: cu greu, si un bulan mai mult decat incredibil te mai salveaza vreun echipament intr-un impact ca ala din poza. Echipamentu e ca sa scapi fara julituri, la o cazutura la viteze mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi tot intru pe forum sa citesc de multa vreme, sa tot fie un an jumate or something (si cred ca am avut multe de invatat despre motociclete - un subiect despre care pana atunci nu stiam mare branza (decat ca au 2 roti si sunt "cam periculoase"), totusi topicul asta m-a facut sa incerc sa zic si eu cateva cuvinte...

Topicul mi se pare excelent, e un avertisment pentru cei care nu vor sa vada "the dark side". Imaginile, sincer, nu mi se par socante, si asta nu pentru ca as fi vreun sadic, ci fiindca pur si simplu asta e realitatea pe care multi din cei care se dau cu motorul sau scuterul fara sa se protejeze nu vor, din pacate, s-o ia in seama. Nu stiu cat sunt eu in masura sa dau sfaturi, ba chiar cred ca nu sunt in masura sa vorbesc cata vreme pana acum nu m-am dat de loc cu motorul (si oricum NU as incerca asa ceva fara echipament :cheers: ) dar voi da doar un bizar exemplu, poate un pic offtopic, stiu ca sunt diferente mari intre ce voi spune eu si motociclism dar... poate ajuta cu ceva.

Deci, apropo de julituri si echipament, eu "ma dau" cu rolele de niste ani buni (vreo 7 la numar, whatever, nu conteaza asta), in Herastrau, poate multi din cei ce se strang miercurea la Arc m-au vazut, mai ales anul trecut :baldy: (eu sunt baiatul cu rolele rosii care venea printre primele randuri de motoare de la terasa pana la poarta parcului, stateam acolo cat fumam o tzigara, uitandu-ma de la un cap la altul la toate motoarele, rocker, deh... apoi "o tiram" repede la o tura multumit de ce vazusem :) ). Si poate, cum au observat cei care m-au vazut sunt printre singurii (daca nu singurul) rolisti din parc care poarta protectii. De ce? Pai... si la 15km/h (cat prind cu rolele in mod obisnuit, m-a "masurat" un amic cu bicicleta) un contact cu asfaltul, ca MIG-ul lasa niste julituri in palme, pe coate sau pe genunchi care, ale dracu' ustura niste ore/zile bune. Asta ca sa nu imi aduc aminte ca odata am vrut sa fac pe jmecherul si sa "ma dau" fara protectii si... am luat o tranta de m-a durut genunchiul o saptamana. Si asta la... maxim, sa zic, 20km/h. Pai, atunci, la... 80km/h cat prind pushtanii astia cu scuterele, dupa ce le scoate limitarea, sau la >150km/h cum e? :baldy: Nasol...

 

De asta zic: cine are sa dea >2000 euro pe un motor, nu are sa dea inca... 500 (sa zicem, am pus cifra asta luandu-ma dupa ce am vazut la vanzari pe forum) pentru niste protectii si niste "tzoale" mai cum trebuie, sa nu isi lase ADN-ul pe asfalt? Sau... pustanii cred ca "esti mai cul (am scris expre asa) daca te dai in bermude, tricou, papuci din piatza, si eventual fara casca? Apropo, de ce 80% din scuteristii pe care i-am vazut vara asta erau fara casca? Adica... purtam eu casca pe role, la 15km/h si nu poarta ei casca pe scuter la 70-80km/h?

 

Cat scriam postul asta un tovaras mi-a pasat pe messenger un film! E nasol, incepe frumos dar isi rupe piciorul... BTW, m-am uitat de mai multe ori la inceput, se vede clar, gagiul, american in calduri probabil, e in blugi si in tricou. So... aviz amatorilor. Daca "dadea cu carca de asfalt"? Hmmm...

 

ADMIN EDIT: am scos link-ul, materialul este prea brutal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

desi am doar 17 ani m-am gandit foarte bine la aspectul asta si mi-am facut temele........mi-am cumparat (din banii mei) o parte din echipament(geaca ,cizme,si manusi )tocmai pentru a fii pregatit la anu cand o sa imi cumpar sper din aceeasi bani din care mi-am cumparat si echipamentul(banii mei muncitzi cu spor si drag) motocicleta visurilor mele(o honda cb 400 '90 k asta e bugetul) daka imi face cineva recomandari pentru 1500 de iepuroi rog sa ma ajute sa ma hotarasc :cheers: :banana: :D va urez asfalt uscat si ne vedem la anu la TOATE intrunirile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi am doar 17 ani m-am gandit foarte bine la aspectul asta si mi-am facut temele........mi-am cumparat (din banii mei) o parte din echipament(geaca ,cizme,si manusi )tocmai pentru a fii pregatit la anu cand o sa imi cumpar sper din aceeasi bani din care mi-am cumparat si echipamentul(banii mei muncitzi cu spor si drag) motocicleta visurilor mele(o honda cb 400 '90 k asta e bugetul) daka imi face cineva recomandari pentru 1500 de iepuroi rog sa ma ajute sa ma hotarasc :cheers: :banana: :D va urez asfalt uscat si ne vedem la anu la TOATE intrunirile

 

 

Uite un user care s-a gandit super bine :)

 

P.S.: Tine-o tot asa, nu te lasa :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accident inainte de Szeged, Motociclistul ... RIP

Nu ca ar mai conta, :cheers: , dar a cui a fost vina in cazul ala... cum s-a intamplat?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

clasica faza: masina a iesit foarte repede si fara sa se asigure de pe un drum secundar, (martorii asa spun, eu am ajuns la 1-2 minute dupa accident, motociclistu traia inca, am facut pozele, si am la un moment dat am observat ca cineva a inceput sa-l resusciteze, am plecat .......)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saracu' motociclist :D

 

RIP si uite ca din pacate nu numai la noi se intampla asa ceva :cheers:

 

Saracu' motociclist :)

 

RIP si uite ca din pacate nu numai la noi se intampla asa ceva :banana:

 

P.S.: Motoristu era din ungaria?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da era din ungaria, si din cate am inteles de la cineva care stie ungureste si s-a uitat pe siturile maghiare pare a fi un ziarist. In prima poza cu masina se vede pe langa portbagaj o parte din fata soferului (ala cu salopeta albastra)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am vazut pe la inceputul discutie ca se vorbea de niste pliante legate de accidente si de echipamentul necesar pe motor...Recunosc ca nu am prea avut timp sa citesc chiar pana la sfarsit si nu stiu dc s-a mai zis chestia asta,dar astazi cand m-am dus la ora de condus instructorul avea pe masa un pliant din acesta exact cu pozele care erau la inceputul discutiei...ideea mi se pare super buna si sper din tot sufletul sa mai bage in sperieti mototciclistii inconstienti, dar nu stiu cati din toti care fac scoala la Tomina(unde am vazut pliantul) au vazut aceste pliante pt ca din cate am observat instructorul nu prea arata nimanui plinatele,asta din cat am stat eu acolo si sunt de parere ca aceste pliante ar trebuii impartite si la mototciclistii mai "vechi" pentru ca nu doar incepatorii merg in tricou,fara manusi si chiar fara casca.Eu una inca nu am permisul..mai am un pic...si deja am ajuns obsedata de protectii sin incet,incet reussesc sa-mi fac un echipament...Multi se uita cas,dar mai bine sa se uite ei cas si eu sa raman intreaga...Chiar ieri am vazut doi pe un vitezan nici unul cu casca...INCONSTIENTA crunta!

Sa speram ca totusi vom incepe sa auzim numai de bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

E o idee buna topicul asta! O sa ma gindesc prima data la echipament, si dupa aceea la motocicleta pe care o s-o cumpar.

Totusi, ce poti face daca iti sare in fata un dement cu masina, fara sa se asigure? Stiu un caz in care o Solenza a fost total distrusa de un Jeep care depasea in curba. Ce sanse ai pe moto intr-o asemenea situatie?

 

Fara accidente!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite un user care s-a gandit super bine :lol:

 

P.S.: Tine-o tot asa, nu te lasa ;)

Mersi de incurajari,cam nasol cu orasul in care locuiesc(Tulcea)unde motociclistii poti sai numeri pe degete si sunt mai tot timpu' plecati,ii vezi o luna si apoi dispar deci nu prea am nici un sprijin din partea cuiva anume in pasiunea mea :lol: da rasare soarele si pe strada mea....... :finger: :crack: pana atunci ma bucur de un hm de supermoto cu 50 de cmc fara acte cu care ma dau in niste vii de la marginea orasului,daca o sa ai vreodata vreun gand sa vii pe la tulcea anunta-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

haideti sa va spun si eu ceva.

 

Tatal meu a murit in urma unui accident moto pe vremea cand eu aveam 8 ani, mai exact in 1986. Facea naveta intre doua localitati cu o Mobra 50 la care tinea foarte mult. Era mecanic de locomotiva (conducea trenuri de marfa). Avea Dacia 1300 nou-nouta si actele depuse pentru alta, dar el tot cu Mobra mergea toata ziua, iarna, vara, nu conta. El o strica, tot el o repara, si mi-aduc aminte ca eu eram foarte fericit cand ma plimba si pe mine (ma tinea in fata). Nu consuma niciodata alcool (doar ocazional cand se rugau prietenii de el) si nu era fumator.

 

Accidentul, in urma caruia a murit dupa cateva ore la spital, nu s-a produs din vina lui, (cel putin asa am inteles eu atunci) ci din vina unui camionagiu care a depasit neregulamentar, fara sa se asigure. Chestia e ca tatal meu s-a lovit grav la cap (i-a intrat ceva metalic sub casca si i-a zdrobit efectiv craniul) datorita faptului ca avea o casca ne-integrala (daca se poate spune asa), din acelea vechi de care mai poarta si azi cei mai in varsta. :lol: Oricum, nu stiu daca acea casca i-ar fi putut schimba lui soarta (si implicit pe a mea), dar vina a fost a soferului de camion. (care, culmea, asa se intampla mereu, "nu l-a vazut !!!")

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ptr ceea ce s-a intamplat cu tatal tau.

 

 

P.S.: Vezi ca initialele clubului tau de moto il mai au cativa baieti de prin Buzau: Maracineni Racing Team dar nu e nimic inregistrat la OSIM :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, asta este. Oricum, am scris pentru ca tot e rubrica de accidente si aveam si eu unul pe suflet.

 

Nu fac parte din nici un club. Am trecut asa, intr-o doara........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@Belbody condoleante pentru tatal tau :lol:

 

pozele... :kiss:

 

eu vreau sa imi iau motor in primavara .. e pe vine si permisul si motorul...la o discutie amicala cu un "prieten" daca pot sa ii spun asa... i-am spus ca am dat comanda pentru casca+jaka si mai am manusi pantaloni si cizme .... la care intrebarea lui a fost "pentru ce iti trebuiesc atatea???! in blugi cu casca pe cap nu poti sa mergi?!" bine.. omul e conservar din fire... dar un tip de treaba ... dupa ce i-am aratat postul asta a realizat cet de importante sunt protectiile ....ideea este ca sunt multi care nu poarta protectiile.. era unu` pe la unirea la semafor acum vre`o 2 luni cu o blonda cu paru` in vant si fusta scurta .. fara absolut nici o protectie pe ea....e cineva de pe aici?......daca da atunci mana sus.....cat despre pliante eu pot sa scot la servici pe laser alb negru .. am cateva imprimante si nu duce nimeni lipsa de cartsuhe :D ... asfalt uscat si fara incidente :haha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Tocmai mi-am luat si eu A-ul in Noiembrie... ink nu am motor... doar casca :peace:

 

acum am si eu nevoie de un sfat... avand in vedere k ink sunt la liceu (am 18 ani) si nu am prea multe posibilitati de a face rost de bani care ar fi ordinea "fireasca" de a-mi cumpara protectiile? (adik nu le pot lua pe toate de odata, dar cu timpul vreau sa am echipament complet... si dupa ce am vazut si citit toate accidentele park nici nu imi mai vine sa-mi iau motor, da' ma gandesc k iubesc sa fiu pe 2 roti...) si ce mi-ati recomanda?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai casca, urmeaza asa: manusi, geaca, pantaloni, ghete.

In ordinea importantei.

Si nu uita, diferenta intre un echipament oarecare si unul de calitate se vede si se simte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...