Sari la conținut

Filmulete & materiale educative


arunescu
 Share

Postări Recomandate

Oare pentru ca nu a mai avut timp sa-si puna adidas si la dreptul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 839
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator BadBoyy1988

mai nou se poarta un adidas si un pantof.... dar nicidecum cizme.. in fine...

poze peste poz(n)e.... dar degeaba... multi de varsta mea rad...pe asa ceva...dar eu ma rog sa ajung bine sa imi iau motor si cand o sa ma urc pe el sa nu am parte de cr#tini care sa dea peste mine... sa nu ma mai trezesc a 2-a zi....

in fine... nu vreau sa fac publicitate... dar link interzis e cel mai bun exemplu... si va garantez eu ca nu sunt trucate alea de acolo...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator BadBoyy1988

cu toate ca nici eu nu prea cred k sunt adevarate pozele... dar in fine....

si eu ma inreb....sangele unde e?? ambulantza kanci....in fine.. fiecare crede ce vrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi teribilisti, dar pana una alta nu ar mai trebui sa ne intereseze odata ce i-am atentionat...

 

Daca nu vor si nu vor sa priceapa, treaba lor. Ne-am facut treaba de buni crestini si motociclisti, dar mai departe, voia Domnului :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu toate ca nici eu nu prea cred k sunt adevarate pozele... dar in fine....

si eu ma inreb....sangele unde e?? ambulantza kanci....in fine.. fiecare crede ce vrea

204238[/snapback]

 

Din cate stiu eu,cineva a zis chestia asta in topicul asta(faza cu sangele).....sangele probabil l-a spalat apa...de unde apa ma intrebi?pai motorul si motociclistul au luat foc, si probabil au venit pompierii sa stinga acel foc!

 

Oricum, ce aberau aia de pe 222.ro, cum ca o casca e facuta sa reziste la impacturi mari...de 280km/h....Hmm...

 

Exemplu pentru copiii idioti care cred ca nu se poate intampla asa. Luam un bloc de 10 etaje(3,5m pe etaj sa zicem). Fizica simpa: 2*acceleratia gravitationala(9,8)*inaltimea de la care cade corpu si scoate radicalul din rezultat pt a obtine valoarea in metri pe secunda.Pe scurt....acel corp cade cu aproximativ 7km/h (cine nu crede sa faca calculele).

 

CE ZICETI...de la etajul 10, la 7km/h, care sunt sansele de a trai? :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Importante nu sunt calculele ci consecintele in cazurile de fata...

 

Daca nu se vrea bagat la teasta,nu stiu cum putem sa-i facem constienti...

204341[/snapback]

:birthday:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, sunt niste *****. Nu trebe 280km/h ajung si 80si tot crapi. Si tetele Euro ncap se fac la 50-60kmph. La mai mult nu mai raman intregi organele interne. Btw, g=arpox 9,8 m/(s^2) in m/s se masoara viteza.

Nu stiu cat de trucate sunt in cazul asta dar asa ceva nu e deloc imposibil.

Faza cu " a cazut la 300 si n-a avut nimic" e o tampenie. A fost bulan exagerat si nimic mai mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acceleratia gravitationala e 9.8m/s din cate stiu.....iti spun eu ca nu cade numai cu 7km/h poate 7km/sec si se mai calculeaza si in functie de masa

204313[/snapback]

 

1.Da...am spus 9,8 in paranteza in caz ca nu ai vazut.

2.Formula folosita este pentru corpurile care cad in vid(diferente nu este prea mare,decat)

3.Te crezi racheta supersonica?Ce viteza crezi ca prinzi de pe bloc? 7km/s=25200km/h

4.Cu cine ai invatat fizica? Sau ai lipsit de la ora aia?

 

Hai :birthday: ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A...si pentru cei care nu au vazut....eu am scris in metri pe secuna....dar v-am dat rezultatul transformat....cititi mai cu atentie posturile....stiu in ce se masoara viteza.....si ca sa se calculeze in functie de masa se foloseste formula lui Reynolds (frecarea in fluide). G-Ff(forta frecare)=m*a, mai mult chiar nu imi aduc aminte acum....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Grubb: Cu 7 la ora te deplasezi in alergare. Sa presupunem ca te lovesti de un perete. Te imprastii ca o rosie strivita ?! Nimeni nu moare la 7 la ora DIN CAUZA IMPACTULUI.

 

 

In cadere libera de la 35m, ai asa:

- timp de cadere: 2,6 sec

- viteza atinsa: 94 km/h

Iti atasez si documentatia necesara calculului.

 

Deci ai nota 2, dar nu la fizica ci la buna purtare, pentru ca iei la mishto alti useri.

De acum sa pui emoticonu' cu halbele dupa ce termini cu teza la fizica.

 

 

@toti: Poti sa cazi la 5 la ora si sa dai cu capul de o bordura. Echipamentul trebuie purtat TOT TIMPUL, pe ORICE MOTO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grubb@: daca timpul imi permite o sa fac si eu calculele,dar totusi logic,dupa cele expuse de tine inseamna ca un parasutist care sare de la 2000m sa zicem ar trebui sa cam faca vreun sfert de ora pana jos fara sa deschida parasuta,iar daca o deschide ar trebui sa faca vreo 2 ore,nu? :blink:Ba si cate probleme d'astea am facut dar nu-mi mai aduc aminte formulele(tin minte ca erau 3,una era ec. lui Gallilei)!Deh,e mult de atunci!Oricum sa-mi fie rusine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Grubb@: daca timpul imi permite o sa fac si eu calculele,dar totusi logic,dupa cele expuse de tine inseamna ca un parasutist care sare de la 2000m sa zicem ar trebui sa cam faca vreun sfert de ora pana jos fara sa deschida parasuta,iar daca o deschide ar trebui sa faca vreo 2 ore,nu? :blink:Ba si cate probleme d'astea am facut dar nu-mi mai aduc aminte formulele(tin minte ca erau 3,una era ec. lui Gallilei)!Deh,e mult de atunci!Oricum sa-mi fie rusine.

204930[/snapback]

 

Gasesti si calculele si formulele pe ultimul mesaj dinaintea postului tau. De ce postati fratilor fara sa cititi topicul in cauza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pistolaru@:1.Eu pur si simplu am recunoscut ca nu mai stiu formulele.Ar fi fost incorect sa ma dau mare ca le stiu dupa ce le citeam acolo.

2.Scriu de la scarbici si in acelasi timp mai fac si treaba.Citisem postul tau dar nu am deschis si pdf-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se degeneraza...topicul este despre EDUCATIA Rutiera prin poze explicite!!! :birthday:

 

Cat mai explicite pozele, cat mai multa lume o sa fie atenta...

 

Deja am facut 2A4 cu care m-am deplasat la niste motociclisti care ii stiu teribilisti si li s-a ridicat pielea pe brate...poate le-o intrat in subconstient ceva :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MVT-ule, nice move! :birthday: Sa-mi zici cand i-oi vedea cu echipament calumea pe ei, ca ast curipos! Ar fi un bun "test run" pentru pliantele alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revenind... stiu caz concret...nus tiu daca a purtat sau nu echipamentul..am fost prea marcat de povestire ca sa mai intreb...mai era si o diferenta de varsta si mi-a fost rusine...persoana respectiva era stabilita afara..lalala..invatata cu drumuri bune alea alea..a venit in ro, si in oras a dat intr-o groapa ...(erau lucrari de reabilitare a drumurilor nesemnalizate)..viteza dupa spusele persoanei 20-30 km/h....a ramas paralizata de la brau in jos...chiar m-a marcat pentru ca am vazut cu ochii mei cum poti ajunge..

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MVT-ule, nice move! :ok: Sa-mi zici cand i-oi vedea cu echipament calumea pe ei, ca ast curipos! Ar fi un bun "test run" pentru pliantele alea.

205136[/snapback]

Uni sunt chiar batuti in cap,am tot incercat sa ii conving pe niste tipi la care ochelarii de soare sunt echipamentul,le-am aratat si poze si peste o saptamana tot asa ii vad,or zis ca e cald afara :birthday: Asa ca le-am zis ca ma doare undeva de ei daca au vreun accident

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutarii!!!

 

 

 

mai topicul asta este excelent !nota 10 dar............

 

Parerea mea este ca degeaba vorbiti voi pe aici de echipamente si degeaba o sa le dati pushtilor de la scoala moto pliante cu tot felul de poze.........Fac pariu ca o sa le arunce si nici macar nu o sa le dea prea mare importanta. Atata tot ca o sa zica " Moama , saracul!!!Nu as vrea sa patesc si eu asa ceva !! Doamne Fereste" .....deci eu zic ca cel mai bine ar fii ca la toate intrunirile pe care le aveti si la fiecare interviu pe la televizor sa spuneti VITEZA UCIDE .....nu sa scietii randuri si randuri degeaba......ca pana la urma tot noi citim aceste randuri si nu altii.......In plus am vazut unii de la o intrunire care ziceau ca viteza ucide si ei rupeau motoarele ,mergeau pe o roata etc.

 

PAREREA MEA ! NO OFFENSE e doar o parere

 

ps: va rog mult daca nu aveti ceva interesant de spuns in vedere cu postul meu va rog abtineti-va decat sa spuneti aberatii.Multumesc

 

 

 

 

hai bafta la toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@BBJ: Acest topic este unul din lucrurile care se fac. A mai fost intalnirea de la P-ta Victoriei, unii vor sa scoata un pliant, altii poarta in semnatura Viteza Ucide, altii discuta cu automobilistii pe alte forumuri, iar cei mai destepti se gandesc la cluburi/asociatii cu personalitate juridica.

 

Acest topic nu este unicul raspuns la numarul extrem de mare de accidente, dar dupa cum poti citi are un efect pozitiv, unii useri pun mana sa-si cumpere echipament. Acu' ce propui? Sa il stergem?

 

Orice initiativa este de apreciat. Daca ai idei bune prezinta-le. Dar nu mai comenta alte initiative, ca in loc sa fii constructiv esti pagubos.

 

In mod normal nu-ti raspundeam, dar semnatura pe care o porti arata ca nu e totul pierdut pentru tine.

 

 

PS Daca ai alte idei, deschide topic nou. Daca vrei sa-mi raspunzi personal, da-mi PM. Nu are sens sa incarcam discutia cu posturi off-topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu Reptile,man :ok:

 

Da mai ales cand niste adunaturi si-au cumparat moto acu 2 sapt (baietii de la sala de la Danezu' langa McDonalds) si ii vad cu slapi nu imi vina sa cred...

 

O sa ma duc si la ei cu paginile A4 alea :birthday:

 

Poate, poate da Domnu si le intra la cativa macar ceva la cap...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koma

Degeaba ne kinuim noi sa ii facem pe altii sa poarte ekipamentul... DEGEABA!!!

Orikum...intr-o perioada destul de lunga zic eu...o sa se poarte ekipamentul...si va explic de ce:

O gramada isi cumpara motoare... din aia o gramada peste 50% o sa isi ia fitze in cap si o sa mearga fara protectii... foarte multi o sa cada... si din vorba in vorba, pe la prieteni si cunoscuti, din auzite si din vazute... o sa o lase mai multi "moale"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...