Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am cumparat zilele trecute un shoei xr 1100 ...sunt foarte foarte dezamagit de casca , daca las toate aerisirile deschise fluiera casca de ma innebuneste ...zgomotoasa la viteze mai maricele , un mare minus din partea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat zilele trecute un shoei xr 1100 ...sunt foarte foarte dezamagit de casca , daca las toate aerisirile deschise fluiera casca de ma innebuneste ...zgomotoasa la viteze mai maricele , un mare minus din partea mea

 

Are dreptate @claman - vezi ca nu ai viziera reglata cum trebuie - nu e neaparat sa fie pe ultima pozitie -blocat (cu pinul din stanga apasat maxim in jos), poate fi si pe pozitia normala (pinul la mijloc) ci doar sa nu fie pe pozitia aceea care indeparteaza viziera de cheder (pin maxim in sus). Nu aerisirile iti fluiera tie ci viziera daca nu e inchisa cum trebuie (normal la orice casca). Asa am avut si eu impresia - ca fluiera din cauza aerisirilor - dar nu este asa. Data viitoare cand mergi cu ea si iti fluiera fa un experiment si apasa un pic cu manusa pe viziera dupa ce ai inchis-o - incearca sa "o asezi" un pic mai bine. O sa vezi ca se opreste. Cand ai timp treci pe la cineva autorizat Shoei sa iti regleze viziera.

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si unde gasesc pe cineva autorizat Shoei care o poate regla ? eu cand se murdareste viziera am "obiceiul" sa o scot si o spal cu apa si sapun ...si cand o pun cade bine , nu sta distantata ...dar voi incerca sfatu vostru ,dar cine poate sa o regleze , banuiesc ca inginerie mare nu e ,daca e cineva dornic sa imi spuna cum o pot face si singur ,daca nu ,macar sa ma indrume catre cineva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E ciudat ,din ce stiu ,la xr1100 mecanismul trage singur viziera pe garnitura ,eu am probat odata una si la fel se auzea un fluierat ,am blocat viziera si nu s-a mai auzit . Parca erau in spate cateva posturi cu reglatul vizierei ,cica united motors au viziera gaurita si regleaza .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate cei de la unitedmotors foarte amabili ,au spus sa trec pe acolo sa vedem ce iese ,dar nu garanteaza nimic,nu sunt specializati pe asa ceva si nu prea se pricep cine stie ce ..am apelat la cesar sa vedem daca ma ajuta el :)

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca la Elf in Popesti. La un moment dat au avut nu-stiu-ce actiune cu oameni de la Shoei care te invatau sa iti dai jos viziera, cum sa ti-o cureti samd...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci nu am noroc deloc ...am sunat la elf si cel de acolo mi a spus ca doar "sefu" se pricepe la shoei si ca abia prin septembrie vine da nu stie exact cand ...

 

 

acum am aflat pe unde fluiera , pe sus pe centru , cand acopar zona aia cu palma dispare zgomotu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum am aflat pe unde fluiera , pe sus pe centru , cand acopar zona aia cu palma dispare zgomotu

 

 

Nu spera prea multe de la reglajul vizierei. Am un Qwest si un XR1100 si nu exista comparatie intre ele ca si nivel de zgomot.

Din pacate XR1100 suiera de la aerisiri si cred ca mai este ceva si cu shell-ul ei, de permite trecerea mai facila a sunetelor catre ureche. Cu XR-ul pe cap am auzit pasagerul oftand, in timp ce cu Qwest-ul aud ce-mi zice doar daca vorbeste pe un ton ridicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un amic a patit o chestie similara cu un Arai - suiera ca dracu'. A schimbat intamplator viziera si dintr-o data totul era perfect.

 

Incearca sa imprumuti o viziera de la cineva si fa un mic test, s-ar putea sa ai surprize.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Unde gasesc deflectorul de vant transparent pentru xr 1000,a zburat pe autostrada din cauza gelului de prindere imbatranit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da si eu sunt dezamagit de xr1100 am zis ca e un pas inainte fata de xr1000

Daca şi cu viziera blocată din levierul ăla lateral şi tot fluieră e clar ca are ceva ,cu aerisirile închise la fel se aude ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si cum iti vine vantul dinspre parbriz. mie la naked imi vine fix sub barbie si suiera puternic. daca ma aplec putin, vantul vine in viziera si e muult mai ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Shoei QWEST cu viziera clara si simt nevoia de protectie solara. Oare ce merita mai mult, o viziera fumurie sau un pinlock heliomat, gen: http://www.louis.de/_30d179b1b2ffa0a73ecbaa938e26d515d5/index.php?topic=artnr&artnr=20015227 ?

Din cate am citit, pinlock-ul ala nu se inchide suficient de mult; a folosit cineva?

Editat de LYM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Shoei QWEST cu viziera clara si simt nevoia de protectie solara. Oare ce merita mai mult, o viziera fumurie sau un pinlock heliomat, gen: http://www.louis.de/_30d179b1b2ffa0a73ecbaa938e26d515d5/index.php?topic=artnr&artnr=20015227 ?

Din cate am citit, pinlock-ul ala nu se inchide suficient de mult; a folosit cineva?

Nu am folosit genul de pinlock nici nu am văzut ,cred ca e mai complicat de schimbat când vine seara ,pinlockul decât viziera ,pe alta parte ,e mai lejer sa ai o folie pinlock după tine decât o viziera care ocupă mai mult loc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai inteles. Pinlock-ul este heliomat (se inchide la soare si se deschide la intuneric), deci odata aplicat pe viziera nu ai avea de ce sa-l mai dai jos. Singurul inconvenient ar fi ca, din cate am citit, nu se inchide suficient de mult in soare puternic, de asta si intrebam daca a folosit cineva pe-aici.

 

Uite cum functioneaza: http://www.youtube.com/watch?v=3JfxLVxGFRk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am inteles , pai ideea e foarte misto ,acum ramane sa vezi cat de mult se inchide si cat de repede se deschide (in cazul trecerii printr-un tunel ) de fapt nu prea avem tunele asa ca nu e un lucru de luat in considerare . Pretul vad ca e destul de maricel dar mai mic fata de o viziera iridium .

Eu n-as stii ce sa aleg .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde se gaseste si la ce pret? merita verificat

Eu am asa ceva. Atata timp cat soarele nu-ti bate direct in ochi isi face treaba si e confortabil sa nu trebuiasca sa tot schimbi viziera. Acum cateva zile am avut de rulat cu razele soarelui direct in ochi si in secunda in care am ajuns in fata calculatorului mi-am comandat viziera fumurie. Trebuie sa precizez si ca ochii mei sunt sensibili la lumina puternica. Earpads-urile chiar taie din suierat, pe probate, dar trebuie mare atentie la montaj si atunci cand iti scoti casca de pe cap, eu am pierdut una si a trebuit sa imi comand alt set. Toate sunt cumparate de pe Louis

Editat de versatil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pana la urma mi-am luat o viziera fumurie pt. casca. E foarte misto, dar cam incomod sa o demontez in fiecare seara.

Mi-a placut ca nu este chiar asa inchisa incat sa nu mai vezi nimic in caz ca te prinde noaptea (in tunel la Unirii n-am simtit nevoia s-o ridic).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...