Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Exista cineva dispus sa ne povesteasca daca a avut ghinionul sa si testeze live cum s-a comportat la impact? Eu am stricat vreo 2 SHOEI-uri, ambele RF1000. Prima s-a mucificat, insa capul nu m-a durut deloc dupa accident. A doua, doar s-a zgiriat vopseaua, structural nu e afectata, s-au rupt sistemele de prindere ale vizierei. Acum am X11 si multumesc lui Dzeu, nu am testato.

Am testat eu un X11 la o cazatura de la aproximativ 110 km/h ! S-a futut putin mecanismul de prindere al vizierei intr-o parte, putin polisata casca in zona de unde deschizi ventilatia la spate, neafectata structural ! Capul nu ma durut, nu am simtit nimic, probabil si pentru ca m-am dus cumva taras si nu am dat prea mult cu capul de asfalt ! Una peste alta s-a comportat excelent zic eu ! Daca nu mi-o opreau cei de la asigurari ( am bagat-o pe deviz ) probabil o aveam si acum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Achizitionat in sfarsit un Gt-air . Primele impresii ,primul Shoei:

Materiale de calitate , mecanismele aerisirilor se actioneaza foarte usor

Viziera destul de groasa,vizibilitate foarte buna ,pinlock-ul acopera cam tot campul vizibil .Blocaj al vizierei pozitionat spre lateral stanga fata ,foarte intuitiv fata de ce am vazut (probat odata) la un xr1100

Greutate 1462 grame ,marimea M , cantarita pe cantar electronic . Pe ea scria 1415 fara accesorii 1450 cu accesorii

Ochelarul de soare acopera foarte bine ,se lasa destul de jos ,actionarea lui e foarte "smooth" iar levierul de actionare e pus foarte intuitiv in lateral.

Vine cu chinguard ..neimportant ,majoritatea vin cu chinguard ...la fel si tubul de ulei siliconic pt chedere mi se pare neinteresant ,poate o ajuta mai tarziu.

 

Diferente fata de modelul comercializat pe piata Americana :(in review-uri pe youtube cam astea apar)

Sistemul de inchidere este de tip microlock ,din metal , foarte solid .Cele de America au double D

Interiorul ,mai degraba partea de sus a interiorului,zona crestetului, este din material normal(mai dur fata de cel al obrajilor) ,fata de ce prezinta cei din US ,acel 3d bubble mesh care ar absoarbe transpiratia mai bine.

 

Sambata o scot la plimbare ,revin atunci cu impresii despre silentiozitate ,aerisire ..etc ...prin casa nu bate vantul :)

 

 

post-47069-0-31731100-1370457802_thumb.jpg post-47069-0-68786600-1370457829_thumb.jpg post-47069-0-04121800-1370457845_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil se mai "lasa" dupa cateva purtari. Sunt curios de silentiozitate, aerisiri si aerodinamica :) Sa o stapanesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulţam!

Am mers aI puţin prin oraş ,nu îmi pot da cu părerea de silentiozitate în oraş ,în schimb aerisirea e foarte bună mai ales cea de sus ,îţi îngheaţă capul seara .şi cea din bărbie îmi place ..intră aer destul nefiind deranjant fiind aruncat în sus pe viziera .

În schimb mersul cu viziera neblocata ,f puţin deschisă este enervant ,se aude un şuierat deranjant plus ca nu intră aer să simţi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Testat ieri la drum. Nu s-a transformat intr-un schubert, dar se simte o mica ameliorare a intensitatii zgomotului in mers.

am pus si eu niste burete in locul ala. putin mai mult decit ce ai luat tu acolo. se simte . nu se mai aude vantu aproape deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A sosit si GT-ul meu.

Testata la cateva drumuri scurte prin oras unde se comporta impecabil. Am iesit si pe autostrada pentru a o testa in conditii extreme.Verdict : este geniala.Silentioasa, aerodinamica grozava etc.

Ramane de vazut cum se comporta si la drum lung la viteze constante de 120-130.

Oricum, in comparatie cu prima mea casca, un Nolan N90 flip-up , este clar din alta liga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Stie cineva daca pot sa gasesc in Bucuresti o casca Shoei XR-1100 la vreun magazin?

Sau daca are cineva, as fi interesat sa-mi spuna daca i se pare ok si eventual sa ma lase s-o probez (marimea L / 60).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o casca usoara si cu greutatea foarte bine distribuita.

Nu am apucat sa o probez la drum, doar purtat prin casa ptr acomodare (pana a venit sezonul am vandut-o), dar din cate am inteles, cum a zis si Bqgdan, e silentioasa.

Ca la toate castile shoei aerisire buna, doar ca iti tre pinlock altfel se abureste maxim viziera cum scade putin temperatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+1 la partea cu aburirea. Nu trebuie sa fie iarna, doar o ploaie mai rece si viziera e pa. Asta ar fi singurul lucru neplacut la ea. Pe de alta parte, este oferita o folie antiaburire odata cu casca. Eu n-am folosit-o pentru ca nu obisnuiesc sa ies pe vreme nasoala cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cu ce comparati, dar nu as numi XR1100 silentioasa :)

 

Legat de pinlock, eu il tin mereu pus la toate castile si nu am avut probleme cu aburirea nici la -5 grade. La cele de generatie noua, cum e si 1100, pinlocul este atat de mare incat nu incomodeaza deloc vederea, fiind aproape cat viziera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

cei care ati avut sau aveti Multitec, partea de sus a castii se mai lasa? ma strange de cap, eu am 58-59 si casca este 57-58, urmatoarea era 59-60.

am luat mai mica tocmai pentru ca am zis ca se lasa.

dar dupa ce am purtat-o vreo doua ore prin casa ma lua durerea de cap, ma strange de tample, nu imi circula sangele cum trebuie, ma ia durerea de cap.

vreau sa stiu daca ma duc maine sa o schimb sau nu.

nu am luat Nolan 104, nici nu am purtat cum vine, pentru ca am zis ca e mai bun shoei. Daca nici L nu vine bine probabil ca o sa probez maine si Nolan, sa vad cum vine.

Ma gandesc sa mai pun 600 lei sa iau Schubert C3.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

atunci o sa merg maine sa probez si schubert...desi, e 2000 lei.. asta e..

nasol ca sunt intre marimi, mi se pare o prostie sa sari peste o marime.

cu asta deja simt cum imi pulseaza capul, asa tare ma preseaza pe frunte si tample.

pe de alta parte, Airoh-ul vechi este L (59-60), si s-a largit foarte mult, acum joaca destul de rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde şi de forma capului ,oval semioval rotund etc ,iar cu mărimile ,cam toţi producătorii de căşti au 57-58 pt varianta M ,schubert are 56-57 pt M . Depinde foarte mult şi de forma capului ,sunt modele care îţi vin turnate ,altele care te strang ..aceiaşi mărime

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am dat Multitec inapoi, am vrut sa iau L.

Cum l-am pus in cap juca ca dracu, faca impingeam fata spate, de frunte, avea un joc de 2 cm. Lateral statea ok.

Am probat apoi Schubert C3, L, care dupa marimea capului meu trebuia sa vina perfect, dar si asta avea un joc cam de un cm, sus-jos, fata-spate..intra foarte usor..

Am pus marimea M, care venea prea stramt, ma dureau iar tamplele, la fel ca la Shoei. Deci cu Schubert Flip-up nu ma potrivesc, cu Shoei Flip-up nu ma potrivesc..

Mai aveau doar Nolan si Shark. Shark nu am vrut, am probat Nolan N91 care a venit perfect. A intrat ca o manusa, ma cuprindea simetric pe toate partile, sus, lateral, fata-spate. (in partea din fata avea un burete mai proeminent care imi statea lipit de frunte mai mult decat ar trebui, nu era foarte deranjat, dar simteam ca e acolo). Am stat cu el in cap vreo 20 min, am vrut sa il iau, mi s-a parut foarte ok, avea si pinlock, era si cu ochelari de soare, negru mat..1050 lei..Nolan 104 nu aveau pe stoc marimea mea si nu am putut proba, dar mi-a spus un prieten ca a avut si ca era naspa..

l-am pus jos si am luat in mana un Scubert S2..cum l-am ridicat am simtit ca parca e gol, foarte usoara, foarte ok. Nolan avea 1700g, S2 1450, era ca un fulg. Am pus-o pe cap, a venit perfect, mai bine ca Nolan, era exact ce trebuie, nu ma apasa nimic, nu ma strangea nimic, nu juca, venea super. Insa nu este flip-up si era peste 2000 lei. Am probat si Shoei Neotec, dar pretul de 3000 lei m-a lasat pagubas, cu toate ca venea ok.

Am cerut sa mi se returneze banii, marti ar trebui sa ii am in cont. Pana atunci am zis ca mai merg la United Motors sa probez Arai si AGV.

Daca nici atunci nu gasesc, cred ca o sa raman la Nolan, altceva chiar nu am ce sa fac.



Acum am vazut ca nu au altceva nici la United pe stoc, doar Schubert, Flip-up. Arai nu face si Agv nu e disponibil..super!

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...