Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Intelesesem ca aceasta casca are interiorul detasabil, dar eu am incercat sa o desfac si imi da senzatia ca nu se da jos, am reusit sa scot obraji de la ea si doar atat.

 

stiti ceva se desface interiorul sau nu? ...si daca da cum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste spray-uri/solutii cu care poti curata. Costa intre 5 si 15 euro de obicei, depinde de calitate.

INtreaba pe la magazinele de profil de pe la noi, sau pe afara pe Louis.de and stuff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este zgomotoasa din cale afara. Este o casca sport, cu multe aerisiri (geniala vara), ceea ce, normal, o face mai zgomotoasa ca una de touring. Dar oricum este mult mai silentioasa decat multe alte casti care se incadreaza in bugete mai "joase".

Eu la a mea nu prea am ce sa ii reprosez, tinand cont de cele de mai sus. Sa verifici viziera sa etanseze cum trebuie (spunea cineva mai inainte ca ii suiera, dar parca spunea ca nici nu are viziera originala).

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat un neotek. nu imi vine sa cred cum e casca asta. am zis ca nu o sa port flip never ever. dar asta ma dat pe spate. silentioasa, confortabila, aerisita, okelari, destul de aerodinamica. ma surprins. cu un wisperstrip va face minuni .

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi mi a venit casca, insa din cauza vremii n am putut iesi cu ea. Ca o prima impresie.. e mare (XL). Desi mare, capul intra destul de greu (ori nu sunt eu obisnuit) urechile ramanand nitel in urma :D Iarasi, pe cat e de mare, mi se pare la barbie ca e cam "la nivel" cu barbia mea... adica nu mi intra barbia total in casca, ci ramane "la nivel" cu casca. O sa revin cu o poza. Iarasi sistemul de legare sub barba e cam dificil... cam mult de munca.. o sa caut sa i pun un sistem din ala cu clipsuri..

 

Per total.. e usoara, imi sta fixa pe cap.. revin cu o impresie la prima plimbare.

Editat de Scarto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este cam fiecare casca la inceput (daca nu iti este mare), dar cu timpul va fi putin mai ok (daca dupa un timp intra prea usor iar nu este bine)...cu urechile ai trei variante: 1. le tai (glumesc :D) 2. cumperi o cagula; 3. te obisnuiesti asa ("raman in urma", dar daca misti putin casca stanga-dreapta, sus-jos, se "aranjeaza")...ar fi bine sa postezi acea poza sa se poata observa cu exactitate la ce te referi...da, sistemul de inchidere este putin dificil, dar eficient (cand te plictisesti la iarna, incearca sa il inchizi cu manusile pe mana...si dupa cateva "alcoolice" :D).

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si m am gandit mai bine si cred ca e bine ca barbia e la nivel cu casca.. ca altfel casca ar juca sus-jos .. prinderea nefiind pe barba.



Scuzati claritatea pozelor ... si se pare ca gusa mea e de vina :D

post-49250-0-46833600-1384277908_thumb.jpg

post-49250-0-44223000-1384277933_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat un neotek. nu imi vine sa cred cum e casca asta. am zis ca nu o sa port flip never ever. dar asta ma dat pe spate. silentioasa, confortabila, aerisita, okelari, destul de aerodinamica. ma surprins. cu un wisperstrip va face minuni .

Sa il stapanesti cu placere ! Mi-a placut mult neotecul si am vrut sa imi iau si eu unul in trecut, doar ca mi s-a parut o idee cam voluminoasa "carcasa" (de asta am si ales un schubert c3 ca flip-up)

 

Astazi mi a venit casca, insa din cauza vremii n am putut iesi cu ea. Ca o prima impresie.. e mare (XL). Desi mare, capul intra destul de greu (ori nu sunt eu obisnuit) urechile ramanand nitel in urma :D Iarasi, pe cat e de mare, mi se pare la barbie ca e cam "la nivel" cu barbia mea... adica nu mi intra barbia total in casca, ci ramane "la nivel" cu casca. O sa revin cu o poza. Iarasi sistemul de legare sub barba e cam dificil... cam mult de munca.. o sa caut sa i pun un sistem din ala cu clipsuri..

 

Per total.. e usoara, imi sta fixa pe cap.. revin cu o impresie la prima plimbare.

Cum au zis si ceilalti, las-o putin mai jos, pune-i si chin strip-ul si o sa fie ok barbia :)

Legat de prindere, e dubioasa la inceput. Dupa ce te obisnuiesti cu ea iti va parea chiar mai simpla decat celelalte sisteme. Plus ca e cam cea mai safe.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit astazi ... intradevar, sunetul produs de casca e parecum "prezent" .. imi dadea senzatia ca merge motocicleta prost :) In rest ... toate bune... ce am observat e ca s-a produs condens in partea de jos a vizierei (sub nas) ... asa trebuie sa faca?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...