Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

depinde pe ce casca a fost viziera inainte credema.

Nu are importanță ! Eu am luat o cască nouă M ( XR1000) iar George05 de aici de pe forum, una nouă L ( FR1000 ).

Căștile erau perfecte dar fiecare pt capul celuilalt. Am schimbat între noi doar shell-ul ( el își voia vizorul tinted, eu chin curtain-ul și pinlock lens).

Au venit perfect și așa interschimbate. Între timp am cumpărat un alt vizor tot original, folosit, s-a potrivit și acela.

Azi mi-a reglat casca pe viziera cea nouă, dar se așează perfect și viziera cea veche.

La after-market nu mă pricep, nu am avut.

 

sa inteleg ca se spulbera visul meu de a umbla cu 2 viziere la mine pe care sa le schimb in fct de zi/noapte? :-L

Nu, dar e incomod să umbli cu o vizieră după tine, Poți lua doar pinlock fumuriu sau amber ar fi mai ușor de cărat dar se și zgârie mai ușor.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca pui, ca mine, un vizor fumuriu ce a stat pe un raid pe o casca x11 iti garantez ca va conta, desi merge pe ambele casti nu se va mai aseaza cum trebuie fara sa reglezi viziera din nou. sa ne intelegem. eu vb de sh nu de noi din magazin. te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc de "genuine" sh or new, nu se alungește în timp. Înainte de XR1000 am avut XR800 cu 2 viziere clare și una fumurie.

Nici ele nu au necesitat reglaje.

Am avut ocazia să văd vizoare genuine/aftermarket de Shark RSR2 (cred că e o cască mult mai bună decât XR1000 doar că arăți ca Hannibal Lecter cu ea) și de atunci mi-a pierit definitiv cheful de viziere aftermarket.

Dar și la Shark ca și la Shoei unul original e de 2-3 ori cât unul aftermarket.

Probabil ai avut un vizor a-m și așa se explică diferențele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa explice cum se regleaza viziera la un XR-1000 pt a etansa corect pe garnitura?

De ceva vreme in mers imi suiera si cand pun mana pe vizor si imping suieratul se opreste.

Din care suruburi si cum fac?le strang la maxim?

 

Nu mai conteaza,am gasit, traiasca google :P

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a ieșit cu tutorialul lui pește, de fapt am încercat mai multe decât acolo. Pur și simplu ai avut noroc.

Se reglează cu viziera închisă, ca mai sus. Altfel nu iese perfect, doar la noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Poate cineva sa explice cum se regleaza viziera la un XR-1000 pt a etansa corect pe garnitura?

Nu mai conteaza,am gasit, traiasca google..

Bravo, sa ne spui si noua cind reusesti s-o reglezi :)))

 

Mie nu mi-a ieșit cu tutorialul lui pește, de fapt am încercat mai multe decât acolo. Pur și simplu ai avut noroc.

Se reglează cu viziera închisă, ca mai sus. Altfel nu iese perfect, doar la noroc.

Asa este, m-am chinuit si eu de mi-a crapat capul..saptamana viitoare merg si eu la Elf sa reglez vizierele la doua Shoei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru indicații !

Am făcut azi un XR1000 la ei, a ieșit perfect

O fac contra-cost ? Sau ca bonus daca cumperi chestii ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar daca o fac contra cost tot merita sa iti faca cineva treaba asta. intreaba-l pe @luv. :crack: . eu am reusit dupa vreo 4 zile de incercari sa asez viziera pe garnituri cu foita de hartie. cel mai rentabil e cu o viziera sh gaurita in zona suruburilor. vreo 4 persoane la o viziera ar merita. ar fi la vreo 20 de roni de fiecare toata treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O fac contra-cost ? Sau ca bonus daca cumperi chestii ? :)

Nu mi-a luat nimic, mi-a spus de la început că nu costă nimic dar pt că vizierele lor costă la fel cu alea de pe ebay (la care s-ar fi adăugat transportul ) nu m-am putut abține.

 

chiar daca o fac contra cost tot merita sa iti faca cineva treaba asta. intreaba-l pe @luv. :crack: . eu am reusit dupa vreo 4 zile de incercari sa asez viziera pe garnituri cu foita de hartie. cel mai rentabil e cu o viziera sh gaurita in zona suruburilor. vreo 4 persoane la o viziera ar merita. ar fi la vreo 20 de roni de fiecare toata treaba.

Dacă ai o vizieră proastă rău, merită să încerci (de ex viziera mea are zgârieturi light pe care le-am polishat, mai merge ). În plus, cele 4 găuri sînt în afara garniturii deci ar putea să nu te încurce ( o fluiera prin găuri ? nu știu ). O vizieră nouă e 228 lei, nu cred să găsești sh cu 80 (am eu un fix cu "genuine").

Nu am tel băiatului care a făcut lucrarea - Andrei - dar am un nr al dlui care se ocupă la Elfworkshop de moto - Marian 0753789854

Pe site apare că nu ar avea program sâmbăta însă îi găsiți acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

daca am de ales intre xr1100 si xspirit 11 ? (ambele noi)

am fost incurcat de cineva cu o casca ... mi-au ramas astea 2a momentan sa am intre ce sa-mi aleg



nu sunt nici pe departe fanul acestui brand dar ma vad nevoit sa aleg intre cele 2a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cineva care sa aduca casti Shoei la preturi mai "decente" ? (explicatie pentru istesti - XR 1100 Glacier - ~2700 de ron la magazin mare de profil, ~2300 de Ron la magazin mai micut)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cineva care sa aduca casti Shoei la preturi mai "decente" ? (explicatie pentru istesti - XR 1100 Glacier - ~2700 de ron la magazin mare de profil, ~2300 de Ron la magazin mai micut)

 

cauta-ti modelul "mai vechi" de X-11 sau X-spirit din Europa sau US. O casca absolut exceptionala. In US o gasesti inca la pret foarte bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am comandat EarPads pt XR1100 http://www.louis.de/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=20013140&lang=en

Sunt curios daca se va simti vreo diferenta :) Revin cu feedback dupa ce sosesc si le montez

Au venit, le-am montat in 2min si probat doar cu casca pusa in cap. Acoperind mai bine urechea (se monteaza in locul destinat castilor pt intercom and stuff), lasa impresia unui efect mai bun de "antifonare". O sa vad in weekend la drum cat de mult se simte practc la vajaiala. Oricum, la pretul ala sunt nice to have si daca reduc cu 1db zgomotul.

 

Salut

 

Ceva pareri despre GT-Air? Ma bate gandul teribil la una dar nu stiu ce sa fac?

 

V

Si eu am una in plan cat de curand as vrea sa fac totusi inainte de a o comanda o proba cu una marimea mea sa ma conving ca este totul ok :) Din review-uri pare tha shit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cineva dispus sa ne povesteasca daca a avut ghinionul sa si testeze live cum s-a comportat la impact? Eu am stricat vreo 2 SHOEI-uri, ambele RF1000. Prima s-a mucificat, insa capul nu m-a durut deloc dupa accident. A doua, doar s-a zgiriat vopseaua, structural nu e afectata, s-au rupt sistemele de prindere ale vizierei. Acum am X11 si multumesc lui Dzeu, nu am testato.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cineva care sa aduca casti Shoei la preturi mai "decente" ? (explicatie pentru istesti - XR 1100 Glacier - ~2700 de ron la magazin mare de profil, ~2300 de Ron la magazin mai micut)

Sau chiar muuult mai putin :) ? : http://www.motofit.ro/Shoei-Xr-1100-Conqueror-TC-10-_-321.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...