Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am avut un chat cu ei.

 

System is getting started. [Friday, December 06, 2013 11:28:20 AM]

chat_bg_continue_left_top.gif : 1. If I order 3 helmets (Shoei GT-air), the shipping price (for Romania) will be the same as for one ? 2. Why I see different prices for the same product on different times of the day ? Is it an error or is your prices policy ? For example, for Shoei GT-air Inertia, last evening I had 426 euro, but now is 459 euro. 3. Which the most appropriate delivery method for Romania, if I am more interested in safety of the package than the rapidity of delivery. Thank you. chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
A representative will be connected, please be patient.
chat_bg_continue_left_top.gif You will be forwarded to another representative, please be patient. chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
A representative will be connected, please be patient.
chat_bg_continue_left_top.gif Amaury enters the chatroom. chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
Amaury 11:29:08 AM Bonjour et bienvenue sur Access-Moto.com Amaury à votre service.
chat_bg_continue_left_top.gif yes chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
shipping will be the same
Florin Dogaru 11:29:30 AM ok
Amaury 11:29:52 AM the price changes with many discount
chat_bg_continue_left_top.gif these discount are alternatives chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
we will propose only post for romania
Florin Dogaru 11:31:04 AM You mean Laposte
chat_bg_continue_left_top.gif Also, please help me to cancel an order that I started only to see which are the steps. chat_bg_continue_right_top.gif chat_bg_continue_left_bottom.gif chat_bg_continue_right_bottom.gif
Amaury 11:32:10 AM yes
Florin Dogaru 11:32:40 AM I cannot delete it. I have only the posibility to pay.
Amaury 11:33:04 AM ok i have canceled the order MB665625
Florin Dogaru 11:33:05 AM I will make the order again, with 3 helmets, possibly later
Amaury 11:33:20 AM don't hesit
Florin Dogaru 11:33:20 AM thank you, this is all. have a good day
Amaury 11:33:40 AM thanks a lot

chat_bg_continue_left_top.gif have a good day to



Acum si mie imi apar mai scumpe. Se pare ca seara sunt mai ieftine. In chat imi spune ca preturile pot varia in f de discounturi, dar chiar asa, nu inteleg.



Cred ca mutam discutia de pe privat aici, ca nu reusesc sa deschid un PM in trei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun asa - daca prind diseara sau in timpul zilei preturi bune la ce vrem noi, fac precomanda, apoi ne intalnim, depunem banii intr-un cont/card si facem plata.

Preturile pe care le pandesc eu sunt cele pe care le-am enumerat mai sus, in postul 473.

Sa-mi spuneti exact ce model/culoare/marime doriti. Cand apar preturile bune, va sun, asa ca dati-mi si un nr de tel, aici sau pe privat.

Probabil ca ne vom face niste socoteli initiale cu privire la pret, dar ne vom regla cand vor pleca banii de pe cont si vom sti exact cat a costat intreaga afacere, ca sa stim cat avem de dat fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun asa - daca prind diseara sau in timpul zilei preturi bune la ce vrem noi, fac precomanda, apoi ne intalnim, depunem banii intr-un cont/card si facem plata.

Preturile pe care le pandesc eu sunt cele pe care le-am enumerat mai sus, in postul 473.

Sa-mi spuneti exact ce model/culoare/marime doriti. Cand apar preturile bune, va sun, asa ca dati-mi si un nr de tel, aici sau pe privat.

Probabil ca ne vom face niste socoteli initiale cu privire la pret, dar ne vom regla cand vor pleca banii de pe cont si vom sti exact cat a costat intreaga afacere, ca sa stim cat avem de dat fiecare.

 

cand faci comanda sa le trimiti si un numar de TVA valabil, sa le cumparati fara TVA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci un negru uni marimea L, un alb uni marimea M si un Inertia albastru XL la mine.

Stau cu ochii pe preturi si fac precomanda cand mai scad.



cand faci comanda sa le trimiti si un numar de TVA valabil, sa le cumparati fara TVA

 

Asta nu mai stiu. Pot sa-l dau pe cel al companiei la care lucrez ? Trebuie sa fie doar valabil sau se va emite vreo factura care o sa vina pe firma ?

Trebuie sa schimb datele contului, sa ma declar firma ?



In conditiile generale ale site-ului se specifica - pentru tarile in UE, nu se scade TVA-ul - se va percepe TVA specific francez. Mai caut.



Pour les livraisons dans l'Union Européenne, la TVA française s'applique à la commande et vous ne pourrez pas récupérer la TVA dans votre pays.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci un negru uni marimea L, un alb uni marimea M si un Inertia albastru XL la mine.

Stau cu ochii pe preturi si fac precomanda cand mai scad.

 

 

Asta nu mai stiu. Pot sa-l dau pe cel al companiei la care lucrez ? Trebuie sa fie doar valabil sau se va emite vreo factura care o sa vina pe firma ?

Trebuie sa schimb datele contului, sa ma declar firma ?

 

In conditiile generale ale site-ului se specifica - pentru tarile in UE, nu se scade TVA-ul - se va percepe TVA specific francez. Mai caut.

 

Pour les livraisons dans l'Union Européenne, la TVA française s'applique à la commande et vous ne pourrez pas récupérer la TVA dans votre pays.

 

 

se aplica TVA pentru persoanele fizice care cumpara din UE, daca le dai un numar de tva si un nume de firma iti fac o factura FARA TVA

daca erai din america, africa ,china, rusia etc iti vindeau fara tva ,la asta face referire textul ala.

 

 

nu le da numar fictiv pentru ca exista o baza de date in care se verifica,

 

contul din care platesti factura asta nu are importanta, eu mai platesc facturi din contul personal pentru firma, in EU nu conteaza de unde si cine plateste factura atat timp cat cineva o plateste.

 

factura care ti-o dau astia pur si simplu o pastrezi pentru garantie eventual, nu trebuie sa intre in contabilitatea firmei

 

sunt 20 % mai putini bani, care-i dai statului francez fix de pomana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Pour les livraisons dans l'Union Européenne, la TVA française s'applique à la commande et vous ne pourrez pas récupérer la TVA dans votre pays." inseamna ca pentru livrari in cadrul uniunii europene, se aplica TVA-ul francez si nu se poate recupera.



Cand vorbesc de "cont", ma refer la contul creat pe site-ul lor, cont caruia ii atasezi si 1-2 adrese de livrare, nu la contul bancar.

Nu vad unde as putea introduce datele despre companie in cadrul tranzactiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai deschis un chat cu ei, si mi-au spus asa, tradus:

Intai asta:

"for romania we always ship orders without tax with taxes and fees on arrival"

Apoi asta:

"Yes for sending in Romania, with a billing address and delivery in Romania, you do not pay the French VAT"

 

deci la pretul afisat, scadem 20% TVA. Totusi nu stiu unde as putea sa declar CUI-ul si numele firmei in procesul de trimitere a comenzii.



ti-am lasat pm cu numarul

ok, am vazut. Am sa te sun un pic mai incolo sa vorbim.

 

Update 12 Dec:

Pentru cine s-a mai uitat pe topicul asta la cum ne-am dat in spectacol si s-a intrebat unde am disparut cu totii dupa ce ne inflacarasem cu preturile alea de pe motoblouz, revin cu cronica celor intamplate. Asta ca sa fie invatatura de minte sau sa stiti la ce sa va asteptati.

Am hotarat sa comandam trei casti, sa vina toate cu un transport. Daca va faceti cont, veti vedea ca seara dupa 8 mai scad preturile.

Am facut un cont de paypal, pentru ca francezii nu accepta plata directa cu cardul de credit. Mai au ei niste metode, cu virare in cont, ramburs, etc, dar noi am incercat de data asta cu paypal. Contul l-am facut chiar cand am selectat metoda de plata, apoi am platit.

Apoi mi-a cerut paypal-ul toata ziua sa-i trimit diverse documente scanate din care sa reiasa ca eu stau la adresa indicata in cont, ca eu sunt titularul contului, extrase de cont, etc. M-au creierit, dar le-am trimis, ca banii erau luati din cont, chiar si asa, fara acele dovezi. Asa ca, inainte de a plati ceva prin paypal, faceti-va cont din timp, verificati ca nu v-au pus limitari pe cont, ca au cerut si le-ati trimis toate dovezile cerute. Abia apoi treceti si la partea cu banii. Pana pe seara, mi-au spus ca totul e in regula. Asta era sambata.

Luni, cei de la motoblouz imi stersesera comanda. Contactat, mi-au spus ca a fost o problema la paypal. Contactat marti dimineata paypal , spus ca ei au deblocat banii si i-au trimis catre motoblouz. Contactat motoblouz, spus ca nu au ajuns banii. In fine, pana pe seara, au vazut si banii si au deblocat comanda.

Acum asteptam castile, sa vedem cat de intregi vin si care e pretul final. Factura au facut-o la pretul de pe site, si este indicat TVA=0. Nu cred ca se baga romanii sa ne mai puna vreun TVA sau alta taxa, ca doar provin tot din UE.

Oricum, cam scarbosi francezii. Au preturi foarte bune, dar figuranti, vorbesc doar franceza, desi 100% stiu si engleza.

Editat de Dogaru Florin George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Oricum, cam scarbosi francezii. Au preturi foarte bune, dar figuranti, vorbesc doar franceza, desi 100% stiu si engleza.

Pai niste spurcaciuni de jeguri cu aere de martieni au fost intodeauna, nu vad de ce te miri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-au creierit, dar le-am trimis, ca banii erau luati din cont, chiar si asa, fara acele dovezi.

 

florin, multumesc pentru efort, fac cinste cu un vin fiert cind vin castile.

 

Pai niste spurcaciuni de jeguri cu aere de martieni au fost intodeauna, nu vad de ce te miri!

 

cei mai in virsta si eu cred ca au cam multe ifose dar cred ca asa sint ei in general nu doar cu romanii sau alte natii. iar cei tineri sint mai deschisi si mai relaxati (din putina mea experienta cu francezii). jeguri e prea mult spus dupa mine; ma gindesc sa nu gresim si noi fata de ei cum gresesc unii din francezi fata de noi cind ne fac tigani, generalizare facila, din frustrarea data de problemele cu tiganii, dar eronata.

 

Pana la urma cat a costat 1 casca? Din ce s-a prezentat aici deduc ca ar fi ~ 300 euro.

 

pina acum am platit 1520 lei pe shoei gt-air uni neagra cu transport inclus dar vedem daca se schimba ceva cind ajunge coletul la posta romana, sa nu se trezeasca careva sa ne bage tva.

 

am prins o reducere de sarbatori.

am prins o reducere de 10% data de un cod de pe site.

ne-a facut paypal la cursul de schimb dezavantajos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stati linistiti. De cate ori am comandat nu s-a mai aplicat nici un fel de taxa. Nici macar pret de transport suplimentar pe volum sau greutate. Uneori a venit acasa, alte ori la oficiul postal. Nu am putut sa stabilesc un pattern pe treaba asta.

 

Ultima comanda de pe motoblouz a aratat asa :)

post-64638-0-00779700-1387017773_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gaura aia din cutie ai facut-o tu sau domnii de la posta romana ca sa vada ce-i inauntru ?

N-ai incercat sa lucrezi si prin TNT ?

Ai comandat si casti ? Stiu ca producatorul le pune doar intr-o cutie simpla, neprotejata. La transport, le mai imbraca astia in folie cu bule, ceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trimite capul la Bucuresti, ca au au un S la Kronaumoto. :crack:



Am facut-o eu ca sa pot sa apuc cutia. Din ce stiu prin gasca s-au comandat de toate. Casti, case-uri, tobe, ghete, echipamente de piele si textil, manusi etc.

 

Tot timpul au ajuns produsele ok.

 

Mersi, m-am mai linistit. Iar despre termenele de livrare, spuneai ca ai asteptat intre una si trei saptamani. Asta din momentul in care pachetul a plecat din depozitul lor sau cu tot cu eventualele intarzieri datorate indisponibilitatii unor produse pe stoc ?

Editat de Dogaru Florin George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o să vă ia nimeni taxe vamale sau TVA pt ceea ce vine din spațiul comunitar. În ce privește plata, depinde de site, eu am făcut numai plăți cu cardul pe Cdiscout.com, allopneus, cardy.

Dacă vă plângeți de francezi înseamnă că nu ați avut de-a face cu italienii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...