Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Cei de la ElfWorkshop organizeaza periodic "sedinte" de verificat castile Shoei si reglat viziera daca e necesar. Da-le un telefon poate te pot ajuta si in afara sesiunilor

 

Cel mai simplu de reglat este cu o viziera veche pe care sa o gauresti in dreptul suruburilor, astfel incat sa poti umbla la ele cu viziera inchisa :)

Bravo tata, mare pont asta cu ELF.

Si celalalt cu sacrificiul unei viziere este bestial, nu m-am gandit la asa ceva..

Mersi mult..meriti berea:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Topicul era despre noua casca Shoei Gt Air , daca tot modificati titlul poate si anuntati initiatorul topicului ! multumesc.

 

Casca a aparut pe stoc la Kronau , am fost sa o vad/probez si chiar as fi cumparat-o dar culoarea negru lucios nu e printre preferatele mele . Ca impresii , foarte misto casca ,calitate de top a constructiei a materialelor si a mecanismelor . Cred ca o sa fie bestseller-ul marcii Shoei.

 

Singura problema observata , parca sunt e mai mica/stramta decat xr1100 sau qwest la aceiasi marime .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei, poti trece pe la mine sa ti-o reglez mr. L. Nu e asa greu doar ca nu iese din prima ;)

Nu trebuie gaurit nimic

 

Ai mai facut? Vin eu, te gasesc sambata? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o recomandare catre cineva care aduce casti shoei, sau accesorii pentru ele, deoarce vreau sa imi comand interiorul castii complet la un Shoei Xspirit, masura L, mai exact daca intrati pe http://www.shoei-europe.com/uk/products/accessories/ si dati un clic pe Xspirit , ma intereseaza kitul asta complet

HARD
4
3D3A INTERIORS SET L
60
11SET
CHEEK PAD(R&L),CENTER PAD,CHINSTRAP COVER

Am incercat sa vb cu cei de la Motorai.ro(CT) si mi-au zis ca nu pot sa imi aduca, daca poate cineva sa imi recomande o pagina de internet, sau un link, nr de telefon i-as ramane recunoscator, ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai mai facut? Vin eu, te gasesc sambata? :D

 

Da am mai facut de multe ori.

Vizierele nu sunt identice. Cand schimbam viziera neagra cu cea incolora era obligatoriu sa reglez.

Ma gasesti, am fost plecat doua zile din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei de la ElfWorkshop organizeaza periodic "sedinte" de verificat castile Shoei si reglat viziera daca e necesar. Da-le un telefon poate te pot ajuta si in afara sesiunilor

 

Cel mai simplu de reglat este cu o viziera veche pe care sa o gauresti in dreptul suruburilor, astfel incat sa poti umbla la ele cu viziera inchisa :)

 

Nu am mers cu qwest, doar mi-am pus una pe cap si mi s-a parut extraordinar de comoda si usoara.

punctul forte la Qwest este reducerea zgomotului, este dpmdv mult mai silentiosa decat xr 1000 si raid , un coleg zicea ceva legat de ventilatie slaba la oras eu nu am constatat acest minus, este foarte usoara iar un alt punct forte este viziera care este mult mai mare decat la predecesoare si plus sistemul acela pull back la inchidere este genial , asta este si unul din motivele pentru care este silentioasa

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am x11 dar qwestu mi se pare peste.

nu stiu daca este si peste xr 1100 dar peste xr 1000 este mult peste , dac stau sa analizez mai bine viziera carcasa cred ca ai dreptate este si peste xr1100 , oricum dpmdv si Raid II este peste xr 1000 mie casac aia nu i-mi place deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XR1100 si Qwestul au cam acelasi loc pe "piedestal" (au si chestii comune gen viziera si mecanismul ei, breath guardul, wind strip-ul, buretii de la obraji).

Doar ca fiecare e destinata unui alt segment. Qwestul pe touring, XRul pe sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

x11 i spiritu vlade. nu are treaba cu xr 1100. mie mi-a placut si xr1000 ce l-am avut f mult.x spiritu e peste cu mult. dar cum toti cautam casca cit mai silentioasa mi se pare ca qwestu e belea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A reconditionat cineva vreodata interiorul unui XR1000?

Interiorul nu este se poate scoate. Eu am schimbat obrajii, dar restul e ferfelita dupa 5 ani de mers zi de zi si nu as renunta la casca doar pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca ai ce sa-i faci, a mea intra in al 4-lea si se tine bine. urmeaza oricum sa-mi iau un flip-up si pe asta o trec in rezerva, zic mersi ca nu am apucat s-o "testez".

daca intrebai aici inainte (sau poate mai are altcineva nevoie)...am schimbat la a mea "obrajii" http://www.louis.de/_207ee54ee42b486f1359f9bb4f478a58bb/index.php?topic=artnr_gr&artnr_gr=20015101 de 39 mm cu unii de 35, ca ma strangeau prea tare :).

sunt foarte putin purtati si ii donez primului doritor, daca o fi vreunul.

:peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, caut casca si se pare ca Shoei au o game reusita acum. Presupunand ca toate se potrivesc de minune, ce imi recomandati pt viitorul meu naked: Quest, xr1100, gt air?

De asemenea, cum rezista modelele negru mat la uzura de zi cu zi.

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum spunea colegul mai sus, incearca la elfworkshop.ro

Mersi pentru indicații !

Am făcut azi un XR1000 la ei, a ieșit perfect (de fapt nu am mai folosit viziera veche, aveau de toate și nu am putut rezista tentației, am pus una nouă-225 lei pinlock-ready ). Au viziere, pinlock, pinlock lens.

Reglajul îl face cu o vizieră nouă, găurită în dreptul șuruburilor. Cu tutorialul youtube nu ajungi nicăieri, am încercat cu foaie de hârtie, am udat garnitura să văd amprenta pe vizieră. Useless, timewaiste.

Dacă viziera e originală Shoei nu cade altfel, vine perfect orice vizieră ai pune.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...