Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut.
Am gasit o asemenea casca(marimea S), pe care as vrea s-o cumpar. Problema e ca omu' e din alt oras si nu o pot proba deci nu stiu daca mi se potriveste.
Eu am Shark(marime XS). As vrea sa probez un XR1000 "S"(astazi daca se poate), sa vad daca are rost s-o cumpar sau nu.
Merci!

P.S. M-am spalat pe cap de dimineata! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, m-am uitat, nu e niciun XR1000 pe stoc. Am postat in speranta ca ma intalnesc cu cineva mai aproape, sa nu ma duc tocmai in "chipera", eu fiind in militari la ora asta.
Merci oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am AGV si FOX masura XS ambele, imi vin turnate. Am fost nevoit sa port in anumite situatii MTR si inca ceva de cross masura S si se simtea diferenta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am xr1000 dar xs nu s .. si la shark rsi aveam tot xs ... s-ul e mare de la amandoua ..asa ca daca la shark ai xs mergi tot pe xs la shoei ... sau imi dai un msg daca vrei sa probezi xs

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vandut eu un xr 1000 marime xs, cu siguranta nu iti intra pe cap, toti care au incercat nu au reusit ( unui singur baiat i-a intrat si mi-a zis ca dupa 10 min il durea capu de cat il strangea) Pe capul unei fete e perfecta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A spălat cineva interiorul nedetașabil al vreunui shoei ? Vreau să evit eventualele probleme ce pot apărea în urma unei astfel de spălări. În trecut am spălat astfel un nolan, fără nici o problemă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti spala linistit. am spalat eu asa vreo 3 casti pina acum . plus x11 din dotare

@nyt- nu stiu cum poti zice ca xr1000 e ca x11. probabil nu ai purtat x11. eu le-am avut pe amandoua.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La shoei daca esti intre marimi, ia'o pe aia mai mare. Eu sunt intre M si L, iar la Shoei port clar L. M ma strange cam bine.

 

...cat despre spalat, nu inteleg ce poa' sa se intample daca speli interiorul cu o laveta. Daca e atat de veche incat sa fi facut pamant inauntru, poate ca trebuie sa o "speli" de tot :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ajuta daca imi dai mai multe informatii despre comportamentul castii in timp, s-a mai lasat, s-a mai largit, ceva probleme pana acum cu ea?

merci!

eu am un shoei RF1100 si inca ma strange deasupra urechilor. poate am eu capul deformat...dar din 2010 pana acum nu s-a lasat deloc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti spala linistit. am spalat eu asa vreo 3 casti pina acum . plus x11 din dotare

@nyt- nu stiu cum poti zice ca xr1000 e ca x11. probabil nu ai purtat x11. eu le-am avut pe amandoua.

Nu contest ca nu este top de la Shoei,dar tinand cont ca nu merg non-stop cu 200+ nu vad de ce as da diferenta de bani.My 2 cents.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ce am purtat si altceva in afara de Shoei mi-am cam schimbat parerea despre XR1000 si XR1100. Sunt casti care la aceiasi bani ofera mult mai multe, de ex o ventilatie mai eficienta, o calitate mai buna a materialelor de la interior, silentiozitate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu dupa ce am purtat si altceva in afara de Shoei mi-am cam schimbat parerea despre XR1000 si XR1100. Sunt casti care la aceiasi bani ofera mult mai multe, de ex o ventilatie mai eficienta, o calitate mai buna a materialelor de la interior, silentiozitate...

XR1000 nu stiu cum este, dar eu unul lui 1100 nu prea am ce sa ii reprosez in materie de ventilatie. Si am purtat si eu alte marci. Idem la calitatea materialelor. Poate Araiul de ex pare mai ok ca este mai pufos nitel. Eu unul o prefer ceva mai "rigida".

La silentiozitate da, nu este chiar top (probabil si datorita ventilatiei). Aici schubertul mi se pare a fi rege, dar au si ei minusurile lor. (am C3-ul, dar nu l-as tine ca singura casca :) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am ce sa reprosez XR-urilor, numai ca, asa cum am mai spus, cam la aceiasi bani Schubert vine cu ceva in plus - silentiozitate si calitate mai buna a materialelor la interior. Shoeiul este mai bine finisat la exterior. Depinde fiecare ce vrea de la o casca. Sunt curios Multitec-ul de la Shoei cum e in comparatie cu C3 Pro - se simte intr-un fel diferenta de 200E dintre ele sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde şi de forma capului ,vroiam iniţial schubert s2 , mărimea M ( a mea) este 56-57 ma presa destul de tare la urechi plus ca abia o băgam pe cap ..iar următoarea mărime 58-59 îmi intra lejer pe cap ,nu presa urechile ,în schimb era foarte puţin largă ,nu stătea fest pe cap ,altă nemulţumire a mea ,sistemul de închidere îmi venea direct pe mărul lui adam ,mă sufoca . Aşa am ales shoei ,pt ca îmi venea mai bine pe cap ..aş fi vrut să probez şi x-lite x702 dar cum piaţa de echipamente moto la noi e limitată nu am găsit ,chiar aşteptând şi salonul . De scorpion nu vb ,am luat ultimul model şi la câteva zile l-am pus la vânzare ,nu mi-a plăcut ,au fost bani pierduţi ,cumpărată cu 1200+ ,vândută pe 500

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt multi pe aici care nu stiu ce vor de la o casca. Sunt multi care nu stiu ce vor de la Shoei. Daca vrei confort si silenzio stampa, tre sa fii putin "fitza silly" ca sa iei XR sau X-spirit, iti iei in cel mai rau caz un Qwest sau un Raid, care sunt casti touring.. asta daca nu mergi pe Schuberth sau alt brand.

 

Cand mi'am luat XR1100, nu cautam sa fie silentioasa.. ci vroiam sa fie aerisita ca sa nu ma coc in trafic prin bucuresti.. si ca sa respir bine la 700 la ora, nu sa ma ia somnu'. Pentru ca are 5 stele pe sharp si pentru ca imi place la nebunie cum arata, pentru ca se blocheaza viziera si imi vine bine. Pe langa asta, niciun Schuberth nu are 5 stele pe sharp.

 

Casca silentioasa... daca mergi cu 200 la ora nu mergi oricum cu dopuri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

si-a cumparat cineva casca shoei de la motofit.ro? stiu ca aduc din state, deci ar fi varianta RF-1100 in loc de XR-1100, dar pretul e super ok si vine cu breath-deflector inclus dar fara viziera pinlock-ready.

eu am dat cu bostanul de asfalt si as schimba xr-1100 tot cu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint la fel ca si cele din Europa, e mare pacaleala cu alte DOT-uri. Practic, la cazaturi, rezultatul e acelasi. Am avut 2 modele RF1000, una a fost avariata grav la un accident in care am cazut de sus, 150km/h, mina rupta, zeci de echimoze, nu am ametit deloc. Acum sint la X11, luata acum 2 ani cu doar 250$ de noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am cazut de sus, aproximativ 80-90 la ora, nu mai stiu exact, casca e lovita in zona tamplei, harsaita de la aerisirea de sus pana mai jos de viziera , vopsea luata, dar nu vad crapaturi avarii mai substantiale sau altceva.

o sa o schimb cu siguranta dar problema mea e daca mai merge o luna, doua pana imi permit sa iau alta, sau nu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si-a cumparat cineva casca shoei de la motofit.ro? stiu ca aduc din state, deci ar fi varianta RF-1100 in loc de XR-1100, dar pretul e super ok si vine cu breath-deflector inclus dar fara viziera pinlock-ready.

eu am dat cu bostanul de asfalt si as schimba xr-1100 tot cu asta

Am luat eu de la el acum cativa ani un XR(RF)1100. Casca este ca noua si azi desi m-a suportat cateva zeci de mii de km. Buretele nu s-a lasat deloc, viziera nu s-a matuit, nu s-a zgariat deloc (exceptia e din cauza scapatului castii pe jos). Nu am avut "placerea" sa ii testez punctele Sharp si sper nici sa nu fie cazul . Casca e exact ceea ce promite si chiar mai mult. In ceea ce priveste vanzatorul - la fel - experienta mea cu el a fost una de nota 10. Cand va fi cazul sa schimb casca il voi cauta din nou. Pana atunci il recomand cu caldura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...