Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Scump într-adevăr..insa nu știu ce alta casca se descurca mai bine în condiții de ploaie rece, am si un suomy care nu are pinlock în schimb are o folie lipită pe interiorul vizierei si pot spune că este foarte bună însă pe vreme rece cu ploaie tot făcea condens..si aerisirea din barbie este peste gt-air...din ce am văzut la curse,pe ploaie pilotii au airmask să le acopere nasul. Am încercat cu o cagula de iarnă si a mers..nu a mai făcut coondens în dreptul nasului dar tot mai ieșea căldură si aburea în partea de sus. E simplu,când e rece si umed cu casca pe cap începi să dai cu umezeala pe nas..de acolo si condensul.

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi fi putin off-topic dar ca o chestie comparativa:am shark race r pro de ceva vreme si cand a venit casca,am ramas uimit de fog/rain-mask-ul inclus in pachet.desi shark-ul nu are pinlock(nici nu prea are nevoie avand in vedere grosimea vizierei si tratamentul anti-fog,am testat si fog-mask-ul pe 5 grade si ploaie.demential,nici urma de aburire sau condens.mi s-ar parea normal sa aiba asa ceva fiecare casca in pachet,la sumele care costa un gt-air,un nxr,etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schuberth s2 ati incercat vreunul ?

 

asta ca o paralela la gt air..

 

Am incercat dar nu-mi venea bine pe cap, au marimile ciudate , M= 56-57 ma strangea iar L = 58-59 era cam larg . S2 sau Gt-air le-am avut in lista, Shoei-ul s-a mulat perfect pe cap.

» Post actualizat in 24 Oct 2016 08:20

voi fi putin off-topic dar ca o chestie comparativa:am shark race r pro de ceva vreme si cand a venit casca,am ramas uimit de fog/rain-mask-ul inclus in pachet.desi shark-ul nu are pinlock(nici nu prea are nevoie avand in vedere grosimea vizierei si tratamentul anti-fog,am testat si fog-mask-ul pe 5 grade si ploaie.demential,nici urma de aburire sau condens.mi s-ar parea normal sa aiba asa ceva fiecare casca in pachet,la sumele care costa un gt-air,un nxr,etc.

 

Fiind o casca race i-au pus mai multe accesorii in pachet, un lucru bun.

Acum sincer fiecare om e diferit, unii transpira mai mult altii mai putin..mergand in aceleasi conditii de frig si umezeala un prieten cu schubert s3 nu avea nicio problema in schimb eu eram transpirat la cap,scoteam abur umed pe nas si de aici si condensul...pe vara nu am avut niciodata vreo problema indiferent de ploaie, in schimb octombrie-noiembrie pe munte e alta poveste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schuberth S2 e mai apropiat de NXR ca forma la interior. Personal, nu-mi vine bine pe cap nici una cum e recomandat.

 

Parerea mea e ca daca iti vine bine GT-Air, cealalta nu vine bine. Pur si simplu au forme diferite la interior. Iar, daca nu vine bine, te caci pe ea de casca. Mai ales la banii aia.

NXR e mai rotund decat GT-Air, practic ma strange in frunte si am o gramada de spatiu pe lateral. Asta in conditia in care GT-Air imi vina ca o... cagula :).

 

Asa ca, daca vrei, du-te la United Motors si probeaza un S2, si la My Moto sau Kronau pentru GT-Air.

 

Ca alternativa la GT-Air, strict ca si forma la interior, eu am gasit AGV GT Veloce, AGV Corsa si AGV Pista care vin identic pe coroana capului, inclusiv in jurul urechilor. Insa au mai putin spatiu in barbie decat GT-Air-ul.

 

Cum trebuie sa vina o casca e o discutie faina dar se rezuma la: fara puncte de presiune, fara spatiu in jurul capului, cu loc destul in barbie sa nu-ti spargi dintii, si sa stea stransa pe cap.

Adica, daca iti scrie pe casca 57-58 de cm, si tu ai 57 sau 58 de cm si nu iti vine bine cel mai probabil nu e facuta pentru capul tau. Asta cu trecutul la o marime mai mare e o prostie...

Eu desi am 59 de cm la capatana, prefer sa port M la Shoei pentru ca sta mai fix pe cap decat un L. Intre marimi, tot timpul e recomandat sa treci pe marimea mai mica, daca, iarasi, vine bine casca si nu o dai in solutii "creative", sa nu le zic altfel.

 

PS: La Schuberth e ciudat, eu am probat ca si un coleg de mai sus, si M si L in conditile in care am capatana de 59 de cm (si port un M la Shoei, respectiv un MS pe AGV-urile mai sus mentionate) si L-ul mi s-a parut larg insa M-ul mai apropriat de realitate (cu mentiunile de rigoare de mai sus). iar L e 58-59 si M 56-57 la Schuberth.


» Post actualizat in 24 Oct 2016 13:37

Sa adaug ceva... se practica breath guard/mask la circuit pentru ca vizierele alea nu sunt gandite pentru pinlock si pentru ca pinlock-ul e de rahat dintr-un punct de vedere: in loc sa te uiti printr-un plastic, te uiti prin doua, si nu se vede la fel de bine.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma intelege gresit, am gt air marimea XS, imi vine perfect si nu prea imi vine sa renunt la ea, dar cautam sa gasesc o alta mai silentioasa ca zgomot interior la drum lung, crezand ca S2-ul ar fi o varianta, dar acum ca m-ai lamurit cu statul pe cap, raman fidel shoei.

 

cum am si precizat, ori parbriz touring, ori dopuri si cred ca am rezolvat-o.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal iti recomand dopurile inainte de orice. Cred ca am mai zis asta pe aici de cateva ori, dar chiar fac o diferenta imensa.

Parbrizul tine de probat. Daca gasesti la altcineva sa incerci inainte sa cumperi, ori iei unul super inalt din prima, e grozav.

Eu am incercat trei pana acum pe motocicleta, si nu am fost multumit de nici unul (MRA Racing Screen, Givi A310, si un Puig, nu retin modelul).

Parca Puig-ul era mai OK, dar nu destul de inalt cat sa-mi dea vantul peste cap. MRA-ul si Givi-ul ambele produceau mult zgomot, dar iarasi nu erau destul de inalte.

Editat de FadeToBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut și eu un gt air dauntless tc2, mărime XL. Știți unde as găsi modelul ăsta pe stoc în București? Sau poate are cineva vreuna de vânzare?

În ultimă instanță voi comanda una de afară.

Mulțumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal iti recomand dopurile inainte de orice.

Aveti idee de niste dopuri care sa mai ucida din vajaiala vantului dar sa imi permita sa aud ok castile de la intercom ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu folosesc dopuri de spuma de unica folosinta. Se gasesc in orice farmacie/supermarket mai mare. Am avut si unele dedicate moto din silicon Alpine care mi s-au parut niste mizerii, ma deranjau in timpul mersului. Cele de spuma se muleaza pe interiorul urechii, izoleaza bine dar in acelasi timp auzi fara probleme zgomotul de trafic sau vocea prin intercom.

New-10PCS-5Bag-Soft-Light-font-b-Foam-b-

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, poate a mai evoluat spuma de cand am testat ultima oara. Am incercat unle din astea luate din farmacie la un drum. Erau galbene parca, sau galben cu alb, nu mai stiu.

Cand se expanda spuma aia in ureche se facea o liniste de ma lua ameteala :)) Nici vorba de auzit calumea chestiile din jur. Abia mai auzeam mobra sub mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm, poate a mai evoluat spuma de cand am testat ultima oara. Am incercat unle din astea luate din farmacie la un drum. Erau galbene parca, sau galben cu alb, nu mai stiu.

Cand se expanda spuma aia in ureche se facea o liniste de ma lua ameteala :)) Nici vorba de auzit calumea chestiile din jur. Abia mai auzeam mobra sub mine.

 

Man, eu am intercom Interphone F5MC pe GT-Air si folosesc dopuri din spuma. Zero probleme sa aud intercom-ul la viteze rezonabile.

Dopurile mele is un pic mai dure, peste ce am gasit in farmacie (dintr-alea portocalii, cu ata intre ele).

 

In oras se aude grozav, la viteze de 100-130 e OK.

 

Eu port dopuri tot timpul, poate is obisnuit cu ele, insa nu cred ca am urechile speciale.

 

Insa, pe naked, se aude motorul sub acceleratie si la 200 cu dopuri in urechi. Cu parbriz, poate e alta poveste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...