Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tinand cont ca are si ochelari, nu cred ca o sa aiba sub 1500g. Dar intr-adevar, conteaza alte aspecte mai mult decat greutatea (cand vorbim de +/- ~250g)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Auzisem mai demult o discutie cum ca greutatea aia in plus, aprox.a unui pahar cu lichid ar conta pt.respectivul, vezi doamne la viteza si nu stiu citi km facuti simti greutatea in plus!

Simti pe drak, eu am mers cel mai mult aprox.1200km intr-o zi si ma durea fundul, nu muschii gatului.. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Oare exista diferenta de forma intre shoei gt air si shoei gt air T1, T2, etc. In toate pozele pe care le-am vazut pe net, cele modelul T par mai aerodinamice, fiind pozate mai din profil, pe cand celelalte sunt fotografiate frontal. Ma gandesc ca e doar diferenta de grafica si de aici si diferenta de pret, nu?Pe you tube sunt doar review-uri la cele normale, nu am vazut nicio filmare cu T-uri, care costa vreo 579 de euro, fata de cca 500 euro cele unicolore pe fc moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nicio diferenţa ,probabil doar de colorit . Singurele diferenţe pot fi la modelele pt america unde se pare că au ales închiderea double d faţă de cea pt europa care este microlock. La toate mărcile căştile în diverse desene grafice costă mai mult faţă de cele simple

Editat de claman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am facut acest topic din dorinta de a ajuta pe cei ce cauta detalii, pareri, opinii despre aceasta marca, fara a mai fi nevoiti sa deschida alt topic.

 

Inainte de toate aveti din nou regulamentul aici:

 

Atentie, sub nicio forma nu sunt permise mesajele de vanzare/cumparare sau reclamele (directe sau indirecte, facute de useri ce au interes direct - comercianti) la produse sau marci. Pentru acestea va rugam sa folositi www.bikeshop.ro sau subforumul BURSA. Orice abatere de la aceasta regula se pedepseste cu suspendare 14 zile, fara alte avertismente.

 

pentru cei ce vor sa vanda sau sa cupere, pot folosi bursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut acest topic din dorinta de a ajuta pe cei ce cauta detalii, pareri, opinii despre aceasta marca, fara a mai fi nevoiti sa deschida alt topic. Inainte de toate aveti din nou regulamentul aici: Atentie, sub nicio forma nu sunt permise mesajele de vanzare/cumparare sau reclamele (directe sau indirecte, facute de useri ce au interes direct - comercianti) la produse sau marci. Pentru acestea va rugam sa folositi www.bikeshop.ro sau subforumul BURSA. Orice abatere de la aceasta regula se pedepseste cu suspendare 14 zile, fara alte avertismente. pentru cei ce vor sa vanda sau sa cupere, pot folosi bursa.

Tocmai in semnatura ta apar vanzarile la care faci referire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, doar ca in semnatura este vorba de ceva personal ce apare oriunde postez, la fel cum apare si cel cu telefoanele.. putea fi poza, sau orice altceva. doar ca topicul respetiv este pus la bursa conform regulamentului. daca intram sa scriu aici ceva de genu: vand asta, intradevar era motiv de incalcare a regulamentului. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, m-am gandit si la asta cum am facut cu topicul de Arai creat de mine acu mai bine de un an daca nu ma insel. problema e ca nu vreau sa starnesc confuzii pe anumite topicuri. adica eu mut aici, si cand cineva isi va cauta topicul, sa nu-l mai gaseasca. acum l-am facut si PINNED si care e vrea sa caute informatii, sa scrie aici fara sa deschida topic.

 

eu am facut topicul in speranta ca va deveni util si cei ce vor sa afle ceva pot gasi aici.

 

orice parere e binevenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva unde pot sa imi comand buretii de la baza la o casca shoei xspirit, ca mi s-a scorojit vinilinul ala si se vede foarte urat. Am vb la motorai.ro, unde mi-am mai comandat ceva mecanism de viziera si nu pot sa imi aduca asa ceva.

De asemenea ma intereseaza sa imi comand shoei whisper strip kit -acesta http://motorai.ro/piese-de-schimb-casti/shoei/shoei-whisper-strip--product--20012150?pageNr=2 , dar astia care vand asa ceva nu stiu 100% daca e compatibila piesa respectiva cu Xspirit 1.

Daca stiti pe altcineva care aduce componente ptr casti shoei v-as ruga sa imi dati si mie un link ceva sau nr de contact, ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incearca sa cauti pe google, sau vezi pe bikeshop poate sunt care aduc. daca nu faci un topic la bursa unde specifici ce vrei.

 

de ex la Arai era un tip pe forum care aducea componente si piese de schimb de afara, la preturi decente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca gasesti pe louis.si bureti si whisper strip. legat de vinilu ala se poate schimba daca cunosti un croitor si ai o bucata de imitatie de piele subtire sa il schimbi. de pe louis.de sint mai multi care aduc. vezi cu, care iti e mai ok sa comanzi

daca comanzi wisperu nu mai trebuie sa faci vinilu ala deoarece il acopera. spor

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce le face pe castile shoei xspirit/xr 1100 atat de speciale ?

astept ca raspunsuri diferentele majore care le deosebesc de celelalte casti in afara de design si firma,am vazut o curelusa de la un xr1000 intr-un anunt abia folosit(se vedea asta pe casca) arata in ultimul HAL arata mai rau decat o chinezarie din obor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce le face pe castile shoei xspirit/xr 1100 atat de speciale ?

Siguranta, aerodinamica, aerisirea, silentioziatea, calitatea materialelor si a lucrarii, etc si....brandul, ca mai dai si pe ala niste banuti :) Respectivul cu curelusa, cine stie ce facuse cu ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste casti ok si atat.

Nu's nici miezu din fanta, nu's nici cine stie ce bomba. Treaba e ca extrem de multi gandesc unidirectional si daca nu e motor japonez = e de cacao. Daca nu e Shoei = e de cacao. Ah si una de'mi place mie maxim = daca nu casca integrala (eventual Shoei) = e de cacao (tin minte ca m'am prapadit de ras cand vechea mea casca modulara Nolan N90 a luat mai multe stele Sharp la siguranta decat integrala vietii XR 1000 de la shoei : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/nolan-n90 vs http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1000 )

Te poti orienta f bine spre alte branduri (poate nu la fel de apreciate pe taramuri mioritice) care sa ofere cel putin aceeasi calitate daca nu si ceva in plus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste casti ok si atat.

Nu's nici miezu din fanta, nu's nici cine stie ce bomba. Treaba e ca extrem de multi gandesc unidirectional si daca nu e motor japonez = e de cacao. Daca nu e Shoei = e de cacao. Ah si una de'mi place mie maxim = daca nu casca integrala (eventual Shoei) = e de cacao (tin minte ca m'am prapadit de ras cand vechea mea casca modulara Nolan N90 a luat mai multe stele Sharp la siguranta decat integrala vietii XR 1000 de la shoei : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/nolan-n90 vs http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1000 )

Te poti orienta f bine spre alte branduri (poate nu la fel de apreciate pe taramuri mioritice) care sa ofere cel putin aceeasi calitate daca nu si ceva in plus.

 

Compara cu modelele mai noi, Qwest sau XR 1100 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa este Demon ,eu am avut varful de gama de la alta firma cumparata in 08-09 nu cred ca punea cineva accentul atunci pe testele sharp si scote in testele de sigurata 5* mult peste ce scot in teste castile Shoei xr 1000,nu am avut pana acum sa testez un xr1100 sau xspirit insa ce pot spune ca interiorul castilor xr1000/1100 este facut dintr-un material LOW COST,"abraziv" ,zici ca ti-ai tras pe fata o masca cu scrub nu un interior de casca cu care sa mergi sute de km

 

interior shoei xr 1100

post-33534-0-84154200-1362556639_thumb.jpg

am urmarit si x-802 in testele de siguranta scot 4* interiorul este mult mai "skin/user friendly" decat shoei`ul ,cautand prin anunturile de vanzari de atata amar de vreme gasesc xr1000 2-3 pe fiecare pagina :),de ce cauta lumea sa scape de ele?toti se lasa de motociclism?

interior x-802

post-33534-0-00793200-1362557095_thumb.jpgpost-33534-0-27350500-1362557063_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce plm e ala scrub? :) xr1000-le meu a trecut de 3 ani si consider ca a tinut bine, sunt multumit. intr-adevar are buretele mai rough asa, mai pentru barbati :)

ce gasesc eu enervant e ca nu se poate detasa complet ca sa-l speli.

 

urmatoarea casca o sa fie un flip-up, ma tot uit dupa alternative la C3-ul ala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

>>o masca de fata/corp cu ceva abraziv(bobite mici cat zaharul ) care curata porii în profunzime si elimina celulele moarte, deblocheaza porii, calmeaza si hidrateaza pielea<<




.

Editat de cmd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

,cautand prin anunturile de vanzari de atata amar de vreme gasesc xr1000 2-3 pe fiecare pagina :),de ce cauta lumea sa scape de ele?toti se lasa de motociclism?

Sunt casti aduse de afara majoritatea, de la motoristi care fac upgrade la modelele mai noi sau le schimba pt ca le-a trecut durata de viata recomandata de producator ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde mai pui cat zac prin magazine... pana se vand pff



in europa castile se numesc XR-1100 iar in sua RF? exista diferente intre ele ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...