Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Da, xr1100 vine cu tot cu pinlock, "membrana" cum ii spui tu ;)

Are in pachet de asemenea si "perdeluta" pt barbie.

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am XR1000 din 2009, luat de nou, din magazin. Atunci, cand a trebuit sa iau casca, am tot probat si Suomy, si Arai, dar cel mai bine pe cap imi vine Shoei-ul. Aia e... Un amic cu Arai, aceeasi marime cu a mea nici nu poa' sa stea pe cap cu Shoeiul meu, nici eu cu Araiul lui, desi marimile sunt ok. coteaza mult si structura craniului. De asta e bine sa probezi inainte sa dai banii, nu sa te arunci din prima ca vrei nu stiu ce model varf de gama si de fapt sa nu-ti stea cum trebuie pe cap, iar o casca mai ieftina sa fie semnificativ mai confortabila.

 

Mai conteaza si de tipul de moto, orice casca e galagioasa pe un naked si supersilentioasa pe un... K1200 Sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt niste casti ok si atat.

Nu's nici miezu din fanta, nu's nici cine stie ce bomba. Treaba e ca extrem de multi gandesc unidirectional si daca nu e motor japonez = e de cacao. Daca nu e Shoei = e de cacao. Ah si una de'mi place mie maxim = daca nu casca integrala (eventual Shoei) = e de cacao (tin minte ca m'am prapadit de ras cand vechea mea casca modulara Nolan N90 a luat mai multe stele Sharp la siguranta decat integrala vietii XR 1000 de la shoei : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/nolan-n90 vs http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/shoei-xr-1000 )

Te poti orienta f bine spre alte branduri (poate nu la fel de apreciate pe taramuri mioritice) care sa ofere cel putin aceeasi calitate daca nu si ceva in plus.

eu am avut vre-o 5 modele de casti pina la shoei.la shoei nu e doar numele, sau fitza. asa ziceam si eu inainte de a lua una. incearca si ai sa vezi diferenta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut vre-o 5 modele de casti pina la shoei.la shoei nu e doar numele, sau fitza. asa ziceam si eu inainte de a lua una. incearca si ai sa vezi diferenta.

total deacord , am schimbat si eu multe marci pana am ajuns la Shoei , si nu ma mai despart de ea acum , am avut si Arai dar eu totusi prefer Shoei , din punctul meu de vedere spun ca au viziera mai precis sistemul de inchidere mai putin fragil decat la Arai

Editat de vlady_80
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde mai pui cat zac prin magazine... pana se vand pff

 

in europa castile se numesc XR-1100 iar in sua RF? exista diferente intre ele ?

Diferente sunt la greutate, cele din State au cu aproximativ 100gr mai mult datorita legislatiei si standardelor lor DOT. La ei sunt DOT, la noi EU.

 

ce le face pe castile shoei xspirit/xr 1100 atat de speciale ?

astept ca raspunsuri diferentele majore care le deosebesc de celelalte casti in afara de design si firma,am vazut o curelusa de la un xr1000 intr-un anunt abia folosit(se vedea asta pe casca) arata in ultimul HAL arata mai rau decat o chinezarie din obor

Pai Shoei e unul din principalii producatori mondiali de casti. Bineinteles ca mai sunt si alte firme, dar fac rabat la calitatea materialelor, la finisaje si nici nu investesc atat de mult in cercetare precum o fac cei de la Shoei, Arai, Bell..etc. Ce vezi tu in motoGP, AGV, X-Lite sau Shark sunt modele de top, scumpe rau, dar ce e pentru strada sunt pocnitori.

 

Cred ca imi bag la vanzare Raidurile si imi iau un GT Air :D

Fitza :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit raid 2la pret foarte bun. cine a avut sa imi spuna ceva pareri, mi-as lua-o pentru ture lungi...

 

am gasit raid 2la pret foarte bun. cine a avut sa imi spuna ceva pareri, mi-as lua-o pentru ture lungi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o casca foarte ok. Compacta si usoara, silentioasa si confortabila. Iti recomand la ea si chin curtain. Singurul semi-minus este ca pt oras, aerisirea nu este chiar wau. La ture lungi in schimb nu ai probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este o casca foarte ok. Compacta si usoara, silentioasa si confortabila. Iti recomand la ea si chin curtain. Singurul semi-minus este ca pt oras, aerisirea nu este chiar wau. La ture lungi in schimb nu ai probleme.

nu e problema pentru oras, pentru asta am un agv t2 aerisita zici ca e open face si cu aerisirile inchise si chin curtain :)) multumesc. alta intrebare crezi ca noua neagra la 650 de lei grafica 775 de lei, ce spui de preturile astea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

crezi ca noua neagra la 650 de lei grafica 775 de lei, ce spui de preturile astea?

Daca e noua, pretul e f ok. La cele sh preturile se invart in jur de 500-800 lei, in functie de stare si optionale

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draven ce marime-ti trebuie ?

L imi trebuie, am gasit la paula la barcanesti, preturile sunt de la ea, am de ales intre astea doua, de ce intrebi?

 

daca gasesi ia un qwest.

Daca as fi avut bani de qwest sigur mi-as fi luat, fara sa mai stau pe ganduri, oricum casca asta vine ca un moft, daca nu gaseam la pret bun acolo nu mai cautam sa imi iau, dar asa...

 

O intrebare, astea vin by default cu ceva obtionale, gen pinlok, chinguard, nose guard? Multumesc

 

Daca e noua, pretul e f ok. La cele sh preturile se invart in jur de 500-800 lei, in functie de stare si optionale

Da castile sunt noi, au o reducere de lichidare de stoc de 50%, ideea este ca nu stiu ce obtionale au din fabrica.

ps scuze pentru ineptia de mai sus"crezi ca noua neagra la 650 de lei grafica 775 de lei", habar nu am ce am vrut sa scriu de la inceput, ideea este ca <m-am facut inteles>, bautura bat-o vina...

post-70966-0-77531100-1363247132_thumb.jpg

post-70966-0-69598900-1363247174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai acolo vroiam sa te trimit !



sa le cumperi ieftine din promotie



eu stau langa paula si cand am intrat in magazin,vroiam sa gasesc un M in promotie am constatat ca mai sunt 2 si alea PANARAME,restul erau L,XL ,XS ,S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai acolo vroiam sa te trimit !

 

sa le cumperi ieftine din promotie

 

eu stau langa paula si cand am intrat in magazin,vroiam sa gasesc un M in promotie am constatat ca mai sunt 2 si alea PANARAME,restul erau L,XL ,XS ,S

multumesc, pandesc site-ul lor de cateva saptamani, numai sambata pot ajunge, am vb cu paula deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am un XR1000, la un moment dat intra curent pe linga viziera, m-am uitat pe youtube cum se regleaza, dar nu am reusit mare lucru, acum sta bine pe chedere dar imi pare ca viziera se inchide mai greu.

Daca este cineva din Bucuresti care stie cum s-o regleze si are timp parca as da o bere:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai ce ma chinuit si pe mine reglajul. pfoooaaaiiii. dar cu putina rabdare se rezolva din suruburile laterale, si cu o foicica de hartie, sa vezi distanta dintre cheder si viziera.

freaca pe cheder sus viziera de aceea se inchide mai greu. desfa suruburile de sus si impinge mecanismul mai in fata putin.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti de shoei qwest?

 

ma intereseaza in combinatie cu o honda cbr f4i, mers preponderent prin oras si drumuri ocazionale scurte in afara, nu circuit.

 

am gasit noua undeva pana in 1300 ron.

 

e ok? ce alternative as avea pentru banii astia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un XR1000, la un moment dat intra curent pe linga viziera, m-am uitat pe youtube cum se regleaza, dar nu am reusit mare lucru, acum sta bine pe chedere dar imi pare ca viziera se inchide mai greu.

Daca este cineva din Bucuresti care stie cum s-o regleze si are timp parca as da o bere:))

Cei de la ElfWorkshop organizeaza periodic "sedinte" de verificat castile Shoei si reglat viziera daca e necesar. Da-le un telefon poate te pot ajuta si in afara sesiunilor

 

Cel mai simplu de reglat este cu o viziera veche pe care sa o gauresti in dreptul suruburilor, astfel incat sa poti umbla la ele cu viziera inchisa :)

 

ce parere aveti de shoei qwest?

Nu am mers cu qwest, doar mi-am pus una pe cap si mi s-a parut extraordinar de comoda si usoara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Cei de la ElfWorkshop organizeaza periodic "sedinte" de verificat castile Shoei si reglat viziera daca e necesar. Da-le un telefon poate te pot ajuta si in afara sesiunilor

 

Cel mai simplu de reglat este cu o viziera veche pe care sa o gauresti in dreptul suruburilor, astfel incat sa poti umbla la ele cu viziera inchisa :)

Bravo tata, mare pont asta cu ELF.

Si celalalt cu sacrificiul unei viziere este bestial, nu m-am gandit la asa ceva..

Mersi mult..meriti berea:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...