Sari la conținut

SHOEI - Discutii Generale


zîmbesc
 Share

Postări Recomandate

Azi a venit Qwestu.

 

 

Am testat-o un pic

- Zgomot: pana la 100 km/h e liniste totala (chin guard montat),pe la 120 incepe sa scoata un suierat usor , 140 se aude dar suportabil fara doape in urechi.

- Aerisire , la semafor te coclesti... logic, cum te pui in miscare devine ok, peste 100km/h am inchis ventul din barbie, ai un feeling ciudat(nu in sensul rau) ca si cum ai merge cu viziera ridicata

-pinlock , inventia secolului, nu se abureste sub nici o forma viziera si a fost foarte usor de montat.

 

Mers pe naked cu parbriz mic.

 

In final imi pare rau ca n-am cumparat-o mai devreme.

 

Un singur minus i-am gasit , nu are ochelari de soare, dar se rezolva cu o viziera smoked .

 

De unde ai luat-o si la ce pret? In Bucuresti am gasit-o la 1350 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Azi a venit Qwestu.

 

 

Ai facut o alegere buna! Eu sunt foarte multumit de Qwest, nu prea circul prin oras si nu pierd mult timp la semafoare, asa ca ventilatia este super ok pentru mine.

De fapt cea din barbie baga aer pana acolo incat sa-ti lacrimeze ochii, insa cea din crestet e foarte sensibila la pozitia in care tii capul, adica pozitia de condus dictata de mobra din dotare. La mine pe Bandit e ok, insa la drum lung cand incep sa ma foiesc asezandu-ma in diverse pozitii ca sa-mi dezmortesc membrele, am sesizat ca nu se mai ventileaza la fel de bine.

Pinlock-ul e esential, la mine a venit in cutie dar initial nu l-am montat ca mi-a fost sila. Drept urmare am constatat ca viziera se abureste si ziua in miezul verii :). Dupa ce l-am montat s-a schimbat radical treaba. In bine, normal.

 

In rest, o casca silentioasa, deloc grea, confortabila si cu finisaje super! Cu pinlock e fara repros, altfel se abureste tare.

Drumuri faine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kronau

Multam.

Inca nu ma hotarasc. Si XR-1100 si Qwest mi se par doar variante foarte putin modificate ale lui XR-1000. Si la o casca de touring/oras cum se vrea Qwest nu prea imi convine sa sacrific aerisirea in schimbul silentiozitatii si sa n-am interior full detasabil.

Parca imi face cu ochiul mai mult un Shark Vision-R. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salutare.

am vazut ca dezbateti modelul xr 1000 de la shoei...am aceasta casca(achizitionata de noua) si intampin oarece dificultati cu ea, la modul ca desi am toate orificiile inchise, simt la drum cum intra oleaca de aer rece(il simt pe la gene). e normal, vi se intampla la fel?! mai mult, daca o port la drum lung, dupa cativa zeci de km simt in partea superioara a capului(atat in extremitatea stanga cat si cea dreapta) durere. sunt nevoit sa opres si sa-mi dau casca jos cateva minute pt ca altfel durerea devine insuportabila. o vreme am crezut ca-mi intra aer rece catre acele zone unde apare durerea(asa dadea impresia), insa acum ma gandesc ca poate ma apasa casca, pentru ca durerea se resimte si la 2-3 zile dupa purtarea castii. ma puteti ajuta cu un sfat pt inlaturarea acestor neplaceri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare.

am vazut ca dezbateti modelul xr 1000 de la shoei...am aceasta casca(achizitionata de noua) si intampin oarece dificultati cu ea, la modul ca desi am toate orificiile inchise, simt la drum cum intra oleaca de aer rece(il simt pe la gene). e normal, vi se intampla la fel?! mai mult, daca o port la drum lung, dupa cativa zeci de km simt in partea superioara a capului(atat in extremitatea stanga cat si cea dreapta) durere. sunt nevoit sa opres si sa-mi dau casca jos cateva minute pt ca altfel durerea devine insuportabila. o vreme am crezut ca-mi intra aer rece catre acele zone unde apare durerea(asa dadea impresia), insa acum ma gandesc ca poate ma apasa casca, pentru ca durerea se resimte si la 2-3 zile dupa purtarea castii. ma puteti ajuta cu un sfat pt inlaturarea acestor neplaceri?

 

Nu ai viziera lipita de cheder.

Pe lateralele castii, langa prinderea vizierei sunt niste suruburi din plastic pentru reglaj. Dai jos viziera, le slabesti, montezi la loc viziera, apesi viziera pe cheder, marchezi cu ceva pozitia, o demontezi si le strangi dupa care pui viziera la loc.

Joaca-te putin si vei vedea ca problema de etansare se rezolva. Eu pe post de cheie am folosit o moneda. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai mult, daca o port la drum lung, dupa cativa zeci de km simt in partea superioara a capului(atat in extremitatea stanga cat si cea dreapta) durere. sunt nevoit sa opres si sa-mi dau casca jos cateva minute pt ca altfel durerea devine insuportabila. o vreme am crezut ca-mi intra aer rece catre acele zone unde apare durerea(asa dadea impresia), insa acum ma gandesc ca poate ma apasa casca, pentru ca durerea se resimte si la 2-3 zile dupa purtarea castii. ma puteti ajuta cu un sfat pt inlaturarea acestor neplaceri?

 

Probabil casca e prea mica sau are o forma neprietenoasa cu capul tau. Durerea in zonele mentionate de tine se datoreaza presiunii exercitate de casca.

Solutia e sa o schimbi, fie cu o casca de marime mai mare, fie cu o casca facuta de alt producator, care se potriveste mai bine cu forma capului tau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Shoei face casti pt o forma a capului ovala. Daca ai capul rotund atunci de aia te doare. Presimt ca nu vei mai fi fan shoei :D

Arai Quantum parca este pentru o forma a capului rotunda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai viziera lipita de cheder.

Pe lateralele castii, langa prinderea vizierei sunt niste suruburi din plastic pentru reglaj. Dai jos viziera, le slabesti, montezi la loc viziera, apesi viziera pe cheder, marchezi cu ceva pozitia, o demontezi si le strangi dupa care pui viziera la loc.

Joaca-te putin si vei vedea ca problema de etansare se rezolva. Eu pe post de cheie am folosit o moneda. Succes!

 

 

am dat viziera jos si m-am jucat oleaca la ele...nu imi dau seama de rezultat pt ca nu am iesit la tura(de obicei in weekend ies), insa as vrea sa stiu doua lucruri:

1. probleme mea presupune strangerea sau slabirea acelor suruburi?

2. reglajele de care am nevoie presuspun si ajustarea suruburilor din partea de jos(cele la care ai acces doar prin ridicarea vizierei, fara a fi nevoie s-o demontezi de pe casca)?

 

Shoei face casti pt o forma a capului ovala. Daca ai capul rotund atunci de aia te doare. Presimt ca nu vei mai fi fan shoei :D

Arai Quantum parca este pentru o forma a capului rotunda.

 

forma capului meu e cam ovala...

initial am vrut sa-mi iau arai viper gt, insa in momentul in care am testat-o(test conform sfaturilor de pe forum) nu-mi pica bine pe cap(mi se invartea bostanul in casca), problema cu care nu m-am confruntat la xr 1000. in momentul in care i-am facut testele, am stat cu ea pe cam aprox 15 min si nu am simtit nicio apasare...daca stau sa ma gandesc este posibil ca nici acum sa nu ma jeneze chiar daca stau timp indelungat cu ea pe bostan...problema apare doar in mers si doar daca e frig(fie ma dau prin oras la viteza mica iar temperatura mediului este una scazuta, fie merg in afara si chiar in conditii de vara, datorita vitezei aerul care intra in casca se raceste). astept sa ies la tura dupa ce voi face ajustarile din suruburi sa vedem daca scap de acest disconfort. oricum, vreau sa va multumesc pt sfaturi si ajutor!

asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema apare doar in mers si doar daca e frig(fie ma dau prin oras la viteza mica iar temperatura mediului este una scazuta, fie merg in afara si chiar in conditii de vara, datorita vitezei aerul care intra in casca se raceste). astept sa ies la tura dupa ce voi face ajustarile din suruburi sa vedem daca scap de acest disconfort. oricum, vreau sa va multumesc pt sfaturi si ajutor!

asfalt uscat tuturor!

Un prieten are exact aceeasi problema si intr-adevar nu are legatura cu marimea castii ci cu aerul rece care patrunde fie prin aerisiri, fie pe langa viziera (daca aceasta nu se inchide etans), fie pe sub botul castii (daca n-ai un chinguard decent). La ture lungi i s-a intamplat sa fie nevoit sa se opreasca si sa se odihneasca cateva ore, din cauza durerii de cap si a senzatiei de rau.

Probabil daca rezolvi problemele de etanseitate, va disparea disconfortul.

 

Apropoe de Shoei: si eu am capatzana ovala si am incercat XR-1000 si Qwest (aceeasi Marie dar, cica, cu alta palarie... de bani in plus). La ambele barbia imi sta aproape lipita de interiorul castii. Ieri am incercat un Shark Vision-R care s-a dovedit perfect pentru forma capului meu.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

forma capului meu e cam ovala...

initial am vrut sa-mi iau arai viper gt, insa in momentul in care am testat-o(test conform sfaturilor de pe forum) nu-mi pica bine pe cap(mi se invartea bostanul in casca), problema cu care nu m-am confruntat la xr 1000. in momentul in care i-am facut testele, am stat cu ea pe cam aprox 15 min si nu am simtit nicio apasare...daca stau sa ma gandesc este posibil ca nici acum sa nu ma jeneze chiar daca stau timp indelungat cu ea pe bostan...problema apare doar in mers si doar daca e frig(fie ma dau prin oras la viteza mica iar temperatura mediului este una scazuta, fie merg in afara si chiar in conditii de vara, datorita vitezei aerul care intra in casca se raceste). astept sa ies la tura dupa ce voi face ajustarile din suruburi sa vedem daca scap de acest disconfort. oricum, vreau sa va multumesc pt sfaturi si ajutor!

asfalt uscat tuturor!

Daca spui ca problema apare doar in mers si mai ales atunci cand este frig,incearca sa porti cagula si apoi faci o comparatie. Daca nici asa nu merge, atunci casca nu este cea potrivita pentru forma capului tau si din pacate ( pt ca am inteles ca-ti place aceasta casca) va trebui sa incerci o alta firma. Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand zici mecla, presupun ca te referi la toata capatana, nu doar la ce se vede prin viziera :D

 

Multam.

Si XR-1100 si Qwest mi se par doar variante foarte putin modificate ale lui XR-1000.

Qwestul imi pare mult mai mult deraiat din Raid II, cu aerisirile alea adaugate in spate.

 

PS

Va pricepeti vreunul sa reglati cum trebuie viziera la un Raid 2 ? Se slabisera suruburile de la sistemul de prindere. Le-am strans, dar acum nu mai pica chiar perfect pe cheder viziera. Am inceract eu niste reglaje, dar am facut mai mult rau decat bine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nimerit-o pana la urma, luandu-mi niste repere din modelele de pe casca :)

Oricum, ideea e buna. Care mai aveti Raid II/XR 1000 , punem mana de la mana sa luam o viziera si sa punem bormasina pe ea ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

update, dupa aprox 2500km (1000 pe ER5 si 1500 pe Fazer) din care un drum lung m-a dezamagit rau de tot qwestu'

 

- lipsa ochelarilor este foarte deranjanta

- cel putin pe fazer este foarte zgomotoasa(peste 150km/h)

 

 

+ pe ploaie e foarte bine cu ea pe mecla

+ ma tot gandesc si nu-mi vine nici unu in minte...

 

ii mai dau o sansa , am comandat inca un parbriz... daca nici cu asta nu se "linisteste"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am inteles...

Lipsa ochelarilor de soare poate fi compensata prin achizitionarea unei viziere fumurii. Eu am luat un dark smoke si e super.

Zgomotul in casca depinde de felul in care mobra trimite aerul spre casca. Ma rog, sunt sigur ca nu-ti zic ceva nou cu asta :laugh:. La mine pe Bandit S e chiar foarte silentioasa. Mai depinde si cat esti de inalt. Si apoi, la peste 150 kmph ce casca mai silentioasa ai gasit? Oricum ar fi, e considerata o casca silentioasa. Daca la tine da cu virgula, trebuie gasita cauza.

Posibil sa observi o imbunatatire radicala cu noul parbriz. Adica eu asta iti doresc, pentru ca personal sunt foarte multumit de casca asta.

 

+ rating maxim la safety pe toate standardele posibile.

+ silentioasa la viteze rezonabile.

+ foarte comoda, pare croita direct pe capatana mea.

+a mea a venit cu pinlok, prin alte parti ale lumii stiu ca vine cu viziera fumurie.

 

- Nu se scoate toata captuseala pt a fi spalata, "crestetul" nu e detasabil.

 

Ah, m-am gandit acum: La peste 150 kmph nu-i inchizi ventilatiile? Macar aia din barbie incearca s-o inchizi, poate face diferenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel putin la mine e mai complicata treaba.

-plec la munca dimineata pe bezna si ma intorc pe soare sau soare printre nori care ma deranjeaza si mai rau.

-sensibilitate mare la lumina.

-bucata de autostrada zilnica.

 

E destul de clar ca eu am ales-o gresit...m-am uitat ieri la alte casti, finisaje,calitate,pret... Qwestul bate cam tot doar ca nu are ochelari :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am xr si sunt foarte multumit de ea , intradevar e galagioasa dar e o investitie buna , se aeriseste ok , nu am pinloc , dar nu intentionez sa achizitionez inca unu , se curata destul de usor ,

 

urmeaza achizitionarea unei viziere iridium sau inchisa la culoare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

E prima oara cand scriu pe forum desi il urmaresc pasiv inca de cand imi doream sa imi cumpar motor.

 

Am de un an jumate un shoei xr1100 cu pinlock, sunt super multumit de eficienta acestuia mai ales acum cum s-a facut mai frig.

 

Am scos viziera pt curatare si in momentul in care am incercat sa invart de un pin pt a scoate ecranul interior, acest pin s-a rupt.

Am cautat la Louis dar mi-au spus ca trebuia sa am rezerve in cutie. Evident le-am pierdut si de cumparat (spun ei) nu se pot cumpara.

Acum merg cu o gaurica in locul pinului care vajaie ca un tren cand trec de 50 la ora.

 

Rezervele se dau doar odata cu casca nu si cu viziera sau cu pinlock-ul. Practic trebuie sa cumpar alta viziera doar pt un surubel de plastic...

Aveti idee de unde pot cumpara un set de pinuri, sau mai are cineva mai atent decat mine unul de rezerva?

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...