Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

Si voi chiar credeti, ca o sa duca elevul sa-l examineze acolo unde este circulatie mare si aglomeratie? deja se vorbeste intre instructori si examinatori sa se aleaga zonele putin circulate si traseele pe cat posibil mai drepte,nu le arde nici la uni nici la alti sa iasa cu :tomato:

Parerea mea este ca tot si totul depinde de cel care a terminat cu examenul si vrea sa invete sa circule pe mobra ,pt ca in cele cateva ore amarate pe care le faci pe traseu sau fara traseu...... :closedeyes: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O întrebare, eu sunt înscris la categoria A2 și B. am înțeles ca cat. A se poate da examenul teoretic cel de la scoală moto ca sa poți ieși în trafic și sa iți dea carnețelul. La cat. A2 - A1 când se va putea da examenul, ca am făcut 14 ore și restul le voi face în trafic. Pana nu iau examenul și primesc carnetul unde se trec orele etc nu pot ieși în trafic. thx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deja se vorbeste intre instructori si examinatori sa se aleaga zonele putin circulate si traseele pe cat posibil mai drepte,nu le arde nici la uni nici la alti sa iasa cu :tomato:

Si cum se vorbeste ? 50 de euro centru 100 in cartiere marginase 200 in afara localitatii :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legea nu poate trata prea multe exceptii. Nu se pune problema ca 'e mic' sau ' nu va merge cu pasager', ci ca are sau nu are voie sa mearga pe 1000cc cu pasager. Credeti ca daca scrie pe permis A12 sau 'fara pasager' se vor conforma ? Dau cateva exemple:

1. conform legislatiei vechi nu aveai voie sa mergi primi 2 ani peste 600cc (?). Dar nu erau sanctiuni, si cati nu incalcau legea ?

2. chiar si retarzii stiu ca motociclismul e periculos. Insa cati ati vazut in slapi si pantaloni scurti ?? Sau isi cumpara Busa de la inceput ? Oare ce se intampla daca pici la 30km/h si esti in pantaloni scurti pe un motor de 200kg ?

3. cati umbla fara permis sau cu motorul neinregistrat ?

4. cati din 'baietii buni' de la Accidente:RIP stiau sa faca countersteering ?

 

Prin urmare prin legislatie ti se dau mai multe optiuni: vrei motor mare, vrei pasager... atunci demonstreaza ca stii cu ce se mananca.

 

Subscriu celor de mai sus legat de scoli, ca te invata(u) minimul ca sa iei examenul. Dar una e sa dai doar poligonul si sa iesi in trafic (eventual cu pasager), alta e sa dai poligon, traseu, sa faci ceva enduro, etc... Pentru ca atunci cand ai plasticul ala roz AI PERMISUNEA SA O FACI.

 

Prin deductie logica...cand am luat B am dat cu gabor in masina din principiul ca poate o sa merg si cu pasager nu? Sau mai bine ar modifica si aici legea sa dai cu o femeie in dreapta care iti tipa in ureche si copii plangand in spate ca sa fii pregatit cand o sa fii cu nevasta si copii in masina nu? Lasand gluma la o parte, permisul e normal sa ti se dea pentru skill-ul tau de a merge cu vehiculul respectiv fie ca e mobra, masina, sau TIR nu sa bage conditionari aberante ca trebuie sa dai cu un gras in spate sau sa mergi pe gheata sau alte aberatii, ce faci cu el mai departe e problema ta si nu doar "problema" ci RESPONSABILITATEA ta. Daca esti constient cat poti bine, daca nu platesti. Si ca sa nu mai fie alte argumente gen slapi si lipsa echipament si motor prea mare etc mai fac o analogie: cati pustani cu bani nu iau B si se urca la 300+ cai sub capota din start si aici e mai nasol pentru restul ca de un motor poate mai ai timp sa te feresti, mai scapi dar de o capota de 2,5 metri te cam lipesti in orice situatie daca la volan e un bou care el scapa mult mai usor decat daca ar fi calare pe o racheta pe 2 roti.

Daca din lege ar rezulta cum ziceai BlackSeraph o scoala mai buna eu as fi primul care as sustine -e intereseul meu sa invat cat mai bine, nu doar sa dau bani pentru o hartie cam cum se intampla la orice prin romanica. Doar ca eu am impresia ca prin legea asta nu se imbunatateste nimic e doar un joc de "scoate banu" si hai sa ne facem ca-i responsabilizam pe instructori daca ii urcam in carca la saracii invatacei, ca a trimite supraveghetori la orele de practic sa vada daca instructorul isi face treaba sau se le retraga licentele cand vin elevii si se plang nu se poate la noi.

Partea cu limitatul pe varsta si pe capacitate cilindrica si mie mi se pare ok dar nu obligativitatea examenului pe tipul de motor. Adica daca eu vreau sa fac scoala pe 250 pt ca 250 am de gand sa-mi iau si apoi sa-l schimb cand capat experienta cu ce sunt vinovat ca un nebun face scoala pe trotineta si isi ia Busa? daca dau pe 600 inseamna ca sunt pregatit pentru 1000 din prima? sau e mai bine sa merg cu un 300 cateva zeci de mii de km si apoi sa urc la 600 700 etc, dar nu am dat domn'ne examen pe 600 deci sunt un sofer prost:)

Astea mi se par din pacate niste ingradiri ale drepturilor mele care pe mine nu ma ajuta cu nimic si procentul ala de x la suta de copii si iresponsabili pentru care banuiesc ca sunt facute, fiind prin definitie iresponsabili tot cu capul in zid ajung deci tot cooperativa munca in zadar.

Traim si vedem....

Editat de marius.p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e deja alta problema , exact ce am spus si eu in ultimele randuri, e foarte important ca legile sa se aplice, din pacate in Romania asta e o mare problema degeaba sunt legi daca nu se aplica.

Asta nu e problema mea si nu ar trebui sa fie nici a ta, fiecare se protejeaza cum il duce capu, e fix treaba lor daca merg fara echipament si se fac varza la o cazatura mica. Dupa mine nici casca n-as face-o obligatorie decat pentru minori.

Si daca nu vrei motor mare si nu vrei pasager mai bine nu-ti mai iei permis deloc?

Nu as zice ca 'e alta problema' si 'nu e problema mea si nu ar trebui sa fie nici a ta' pentru ca este o realitate. Acesti oameni exista si circula in acelasi timp cu mine si cu tine. Si nu vreau sa stau in spital pt ca un pusti de 18 ani isi ia permis si motocicleta ss (da, stiu, acum trebuie sa ai 22/24 de ani). Sau isi iau iubita si o pierd in fata masinii mele.

Daca nu vrei motor mare iei A1 sau A2. Ok, sunt de acord ca poate pt A1 nu ar trebui proba cu pasager (poate si la A2 ?), dar nu sunt cel mai in masura sa ma exprim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@marius.p: Stiu ca modelul acesta progresiv se aplica prin vest (UK, spre exemplu). As zice ca stiu ei ceva. Nu, nu e un argument, stiu, dar pariez ca in spatele lui se ascund statistici si analize mult mai pertinente decat parerile noastre

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu B la 18 ani poti conduce http://www.wallpowper.com/wallpaper/2012/08/07/ferari-ferrari-f-hd-car-pictures-high-definition-3867.jpg sau http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9c/Hummer_H2_.jpg

cu A la 24 de ani poti conduce http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/7f/2007ModelwitLE.jpg/300px-2007ModelwitLE.jpg sau http://wallpapers-catalog.com/v8-chopper-wallpaper.1920x1200.jpg

acum spuneti-mi cat de normala e legea

ca sa nu mai spun ce poti conduce cu C la 21 de ani

 

ca sa te sinucizi iti trebuie 24 de ani, pentru un genocid is de ajuns 18

Editat de Andrei74n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare cam aiurea sa dai examen cu pasager in spate, eu dupa ce mi-am luat permisul am facut cateva sute de kilometri inainte sa iau pasager, ce naiba, nici macar nu eram in stare sa coordonez franele cum trebuie, am franat in intersectie la 90 de grade (m-am speriat de o masina care a intrat prea mult si prea aiurea in intersectie) iar mobra s-a oprit si a cazut in dreapta, a trebuit sa sar foarte vioi de pe ea, noroc ca am avut inspiratia sa iau ceva gen chopper de doar 27 de cai, cu crash-bar. Chiar si cu cateva sute de kilometri la activ inca nu am scapat cu totul de reflexul de a ma uita la pedala de ambreiaj cand plec de pe loc la semafor. Chiar daca am o mobra foarte prietenoasa si care nu simte prea mult pasagerul, tot mi se pare o diferenta mare la mersul prin oras in a avea sau nu pasager in spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am inteles nimic din legislatia lor...ideea sta in felul urmator , am 22 de ani , a1 de la 16 ani am fost la scoala m-am inscris ptr categoria A si ARR`ul nu este deacord ca eu sa dau de A si trebuie sa dau de A2, am vazut 1000 de variante ca pot da de A cu test suplimentar/ ca nu pot/ ca am voie motocicleta cu 35kw maxim/ motocicleta limitata la 35kw dar puterea initiala sa nu depaseasca 70kw...etc

 

Rog si eu frumos pe cineva sa ma lamureasca si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn,

 

Nu contest cunostintele dumneavoastra in marketing, dar daca postarea noastra, in care specificam clar ca cei care au atestat pentru AM nu trebuie sa mai faca scoala, considerati ca este o strategie de markeing si "omul vine buluc" (va intreb unde vine buluc daca el nu trebuie sa mai faca scoala?), tind sa cred ca ori ati incurcat termenul "marketing" ori sunteti strain de ceea ce inseamna el .

 

Am impresia ca din ceea ce ati postat incercati sa le spuneti celor cu atestate ca degeaba il au ca mai bine fac scoala.

Nu mai dati informatii eronate, cei care doresc sa obtina permis AM si au atestatul de legislatie nu trebuie sa depuna fisa de scolarizare. Actele necesare sunt: Copie CI, Analize medicale pentru permis cu mentiunea apt categoria AM, test psihologic cu mentiunea apt categoria Am, cazierul judiciar si dovada de plata a taxei pentru permis si a taxei de examinare. Toate acestea se gasesc in MO 340 sin 11 iunie 2013.

Stimati conducatori de scutere care aveti atestat de legislatie, nu va duceti sa faceti scoala decat daca doriti sa invatati sa mergeti cu scuterul, altfel NU este obligatorie si nici de fisa de scolarizare nu aveti nevoie.

 

In ceea ce priveste voucher-ele, cred ca ar fi fost mai bine sa va informati inainte de a face o afirmatie. NU am facut niciodata astfel de oferte si nici nu vom face, dar vom urmari cu mare interes scolile care au oferte de 300 de lei cum vor pregati elevii in poligon si in trafic si cum vor da examen (acum se va da examen doar pe motocicleta scolii unde ai facut pregatirea).Probabil ca taxa de examen la astfel de scoli va fi de 600 lei.

 

Cu stima,

Echipa MotoLouis

 

Multumesc frumos ca repetam cam 3 sferturi din ceea ce am spus eu mai sus ... Dar pana una alta ... La MotoLouis s-a auzit de Fisa de Scolarizare Fara Antet ?

 

Stimati posesori de atestat de legislatie pentru mopede/scutere si viitori de categoria Am, pe langa actele mentionate de mine mai sus ... trebuie sa sustineti si proba de poligon ! Care o stie, bine ... care nu, va mai luati cateva ore la Louis sau alta scoala :D

Editat de BobCelLung
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

24 de ani sau 2 ani vechime, dar nu stiu daca se aplica pentru A1 vechimea sau numai pentru A2.

 

Daca ai A1 la 18 ani tot de A2 dai ... SIngura diferenta consta in totalul orelor de pregatire... Adica daca ai A1 cu o vechime de pana la 2 ani totalul orelor de pregatire pentru A2 scade de la 24 h la 12 h. La fel si pentru categ. A daca ai A2-ul de pana la 2 ani.

 

Daca ai A2 de la varsta de 18 ani, poti da pentru categoria A la 20 de ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea sau neaiurea asta e pana la urma ! E tara lui papura voda in care pana acum nu cred ca s-a impus vreo limita in ceea ce-si dorea omul ... Acum daca ai 50kg si vrei A-ul esti cam limitat ... La fel ca si atunci cand vrei un lamborghini si nu ai bani sa treci strada .... In ambele cazuri tine doar de tine si cum te adaptezi.

 

Sincer acum .. nu inteleg de ce unii cersetori, ca altfel nu-i pot numi, se tot mira de preturile crescute pentru pregatirea in scoli. Da prieteni ! avem si noi costuri, benzina, ITP la 6 luni, RCA de scoala, revizii, salarii si mai trebuie sa si mancam (auzi tupeu pe mine ca mai trebuie si mancare...) !!! Nu-ti convine asa du-te si ia-ti un voucher ca avem multi patroni pe care-i intereseaza mai mult banul decat viata tuturor milogilor care vor sa-si obtina o categorie in permis ....

 

Unii cred ca daca iti scrie in permis categoria A anul acesta, la anul poate o schimbi sau o reinnoiesti ... ?!?! de aceea se tot milogesc sa fie cat mai ieftin....

 

S-a uitat vreunul din cei care se tot plang pe aici de costurile unei scoli pentru categoria A in tarile din vest ? Aia nu au aceleasi motociclete si niste costuri chiar mai mari ca noi ? Ca na ... neamtu iti garantez ca nu face revizia din Vitan ...

 

Amice nu ai bani si mori de foame in timp ce cauti o scoala cat mai ieftina unde nu invetzi nimic ... Pai atunci stai acasa ca ai face tuturor un bine ... Ne cam doare fix in cot de pasiunea ta pana la urma ... nu impresionezi pe nimeni daca faci foamea si pe forum ... Decat sa te vad pe strazi cu un cotetz de motocicleta rupta in 14 si tu un shlapi sincer as face scoala o mie de euro numai pentru tine ... :*

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos ca repetam cam 3 sferturi din ceea ce am spus eu mai sus ... Dar pana una alta ... La MotoLouis s-a auzit de Fisa de Scolarizare Fara Antet ?

 

Stimati posesori de atestat de legislatie pentru mopede/scutere si viitori de categoria Am, pe langa actele mentionate de mine mai sus ... trebuie sa sustineti si proba de poligon ! Care o stie, bine ... care nu, va mai luati cateva ore la Louis sau alta scoala :D

Stimate domn,

 

Dumneavoastra reprezentati o scoala moto sau doar va dati cu parerea? Daca reprezentati o scoala moto (asa cum mentionati intr-un alt topic), civilizat ar fi sa ne spuneti si care este aceasta.

Nu mai induceti omanii in eroare, NU este nevoie de fisa de scolarizare pentru cei care au atesta de legislatie. Sau v-ati gandit ca poate asa vin persoanele sa isi faca fisa si le mai cereti niste bani?

Ne-a mai sunat un domn din Dambovita ca cei de la scolile moto i-au cerut 250 lei taxa de examen pentru scuter, iar in Prahova scolile ii informeaza ca atestatul nu este bun si trebuie sa faca scoala. Este o lipsa totala de bun simt, nu va ganditi ca cei care nu au permis de B probabil ca nu isi permit financiar sa il aiba? Multe scoli moto au crezut ca vor da lovitura cu permise de scutere si daca au vazut ca atestatul este recunoascut s-au gandit cum sa isi scoata banii pe scutere asa ca au facut taxa de examen 250 lei. RUSINE!

 

Cu stima,

Echipa Moto Louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intra in fibrilatii astia cu scolile moto facute in balconu apartamentului ca nu mai pot utiliza Mobra Hoinar si refuleaza pe forumuri...

 

Legile sunt publice...cine stie sa citeasca pricepe ce si cum trebuie. Daca nu...dai un telefon la militie. Foarte complicat!

Editat de BlackLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca ai 50kg si vrei A-ul esti cam limitat ... La fel ca si atunci cand vrei un lamborghini si nu ai bani sa treci strada .... In ambele cazuri tine doar de tine si cum te adaptezi.

Oare ai gandit mult inainte sa faci comparatia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aiurea sau neaiurea asta e pana la urma ! E tara lui papura voda in care pana acum nu cred ca s-a impus vreo limita in ceea ce-si dorea omul ... Acum daca ai 50kg si vrei A-ul esti cam limitat ... La fel ca si atunci cand vrei un lamborghini si nu ai bani sa treci strada .... In ambele cazuri tine doar de tine si cum te adaptezi.

 

Sincer acum .. nu inteleg de ce unii cersetori, ca altfel nu-i pot numi, se tot mira de preturile crescute pentru pregatirea in scoli. Da prieteni ! avem si noi costuri, benzina, ITP la 6 luni, RCA de scoala, revizii, salarii si mai trebuie sa si mancam (auzi tupeu pe mine ca mai trebuie si mancare...) !!! Nu-ti convine asa du-te si ia-ti un voucher ca avem multi patroni pe care-i intereseaza mai mult banul decat viata tuturor milogilor care vor sa-si obtina o categorie in permis ....

 

Unii cred ca daca iti scrie in permis categoria A anul acesta, la anul poate o schimbi sau o reinnoiesti ... ?!?! de aceea se tot milogesc sa fie cat mai ieftin....

 

S-a uitat vreunul din cei care se tot plang pe aici de costurile unei scoli pentru categoria A in tarile din vest ? Aia nu au aceleasi motociclete si niste costuri chiar mai mari ca noi ? Ca na ... neamtu iti garantez ca nu face revizia din Vitan ...

 

Nu cred ca s-a plans nimeni ca e scoala prea scumpa ci ca o sa mai creasca costul aiurea din petarda asta de lege, toti intelegem ca fiecare are niste costuri si trebuie sa mai faca un profit, pe partea cealalta fiecare se gandeste si la buzunar ca asta e natura umana.

 

 

Amice nu ai bani si mori de foame in timp ce cauti o scoala cat mai ieftina unde nu invetzi nimic ... Pai atunci stai acasa ca ai face tuturor un bine ... Ne cam doare fix in cot de pasiunea ta pana la urma ... nu impresionezi pe nimeni daca faci foamea si pe forum ... Decat sa te vad pe strazi cu un cotetz de motocicleta rupta in 14 si tu un shlapi sincer as face scoala o mie de euro numai pentru tine ... :*
Partea cu slapii sunt de acord si inteleg dar ca incepator ar trebui sa-mi iau motor nou tipla ca sa plang cand dau cu el de pamant doar ca sa nu-i fac rau ochiului tau? Generalizarea mi se pare putin gresita daca n-am bani foarte multi asta nu inseamna ca n-am voie sa am o pasiune atat timp cat am destula minte in cap cat sa nu ma urc in chiloti si cu casca pe motor sau sa ma cred zmeu si sa mor la primu' semafor. Ca ar fi super smecherie sa fac scoala cu un Valentino Rossi de romania asta ok dar pana la urma daca nu intelegi nimic nici asa atunci e si dreptul meu sa ma doara in cot direct de tine cu toti banii tai si sa nu vreau sa fiu bagat in aceeasi oala doar pentru simplul fapt ca amandoi trebuie sa obtinem un permis.
Sunt curios cum merg aia oare pe motor in india china etc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe cand eram incepataror aveam o moto chinezeasca de 150 cmc, am fost la tara la un prieten si cand am plecat de acolo l-am luat pe fratele acestuia cu mine care avea 120 km in acea perioada.. am avut cativa km de pietris... nu mi s-a parut nimic special cu el in spate... am fost foarte atent pe unde urma sa calc si usor .. usor cu 10 km/h am scapat de acea zona de pietris dupa care astfalt. Nu am avut probleme. Nu vad de ce sa ai probleme cu cineva in spate daca ii faci acestuia instruirea cum sa stea si ce anume sa faca in viraje, atunci cand franezi si atunci cand accelerezi ... daca iei unu in spate si adoarme e normal sa te poti astepta la evenimente neplacute sau chiar mai grave, daca iei un om care este atent la ceea ce faci nu cred sa ai probleme. Mentionez ca eu am 60 kg ud. Oricum daca intr-adevar se da la 24 de ani pentru cat A eu zic ca cei care dau o sa fie destul de pregatiti avand in vedere ca o sa sustina si o sa ia traseul pe celelalte doua subcategorii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu pe cand eram incepataror aveam o moto chinezeasca de 150 cmc, am fost la tara la un prieten si cand am plecat de acolo l-am luat pe fratele acestuia cu mine care avea 120 km in acea perioada.. am avut cativa km de pietris... nu mi s-a parut nimic special cu el in spate... am fost foarte atent pe unde urma sa calc si usor .. usor cu 10 km/h am scapat de acea zona de pietris dupa care astfalt. Nu am avut probleme. Nu vad de ce sa ai probleme cu cineva in spate daca ii faci acestuia instruirea cum sa stea si ce anume sa faca in viraje, atunci cand franezi si atunci cand accelerezi ... daca iei unu in spate si adoarme e normal sa te poti astepta la evenimente neplacute sau chiar mai grave, daca iei un om care este atent la ceea ce faci nu cred sa ai probleme. Mentionez ca eu am 60 kg ud. Oricum daca intr-adevar se da la 24 de ani pentru cat A eu zic ca cei care dau o sa fie destul de pregatiti avand in vedere ca o sa sustina si o sa ia traseul pe celelalte doua subcategorii.

mare om :))))) banuiesc ca ai avut trailer special :))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O întrebare, eu sunt înscris la categoria A2 și B. am înțeles ca cat. A se poate da examenul teoretic cel de la scoală moto ca sa poți ieși în trafic și sa iți dea carnețelul. La cat. A2 - A1 când se va putea da examenul, ca am făcut 14 ore și restul le voi face în trafic. Pana nu iau examenul și primesc carnetul unde se trec orele etc nu pot ieși în trafic. thx

nimeni ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate domn,

 

Dumneavoastra reprezentati o scoala moto sau doar va dati cu parerea? Daca reprezentati o scoala moto (asa cum mentionati intr-un alt topic), civilizat ar fi sa ne spuneti si care este aceasta.

Nu mai induceti omanii in eroare, NU este nevoie de fisa de scolarizare pentru cei care au atesta de legislatie. Sau v-ati gandit ca poate asa vin persoanele sa isi faca fisa si le mai cereti niste bani?

Ne-a mai sunat un domn din Dambovita ca cei de la scolile moto i-au cerut 250 lei taxa de examen pentru scuter, iar in Prahova scolile ii informeaza ca atestatul nu este bun si trebuie sa faca scoala. Este o lipsa totala de bun simt, nu va ganditi ca cei care nu au permis de B probabil ca nu isi permit financiar sa il aiba? Multe scoli moto au crezut ca vor da lovitura cu permise de scutere si daca au vazut ca atestatul este recunoascut s-au gandit cum sa isi scoata banii pe scutere asa ca au facut taxa de examen 250 lei. RUSINE!

 

Cu stima,

Echipa Moto Louis

 

Aici sunt total deacord cu voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu cred ca s-a plans nimeni ca e scoala prea scumpa ci ca o sa mai creasca costul aiurea din petarda asta de lege, toti intelegem ca fiecare are niste costuri si trebuie sa mai faca un profit, pe partea cealalta fiecare se gandeste si la buzunar ca asta e natura umana.

 

 

Amice nu ai bani si mori de foame in timp ce cauti o scoala cat mai ieftina unde nu invetzi nimic ... Pai atunci stai acasa ca ai face tuturor un bine ... Ne cam doare fix in cot de pasiunea ta pana la urma ... nu impresionezi pe nimeni daca faci foamea si pe forum ... Decat sa te vad pe strazi cu un cotetz de motocicleta rupta in 14 si tu un shlapi sincer as face scoala o mie de euro numai pentru tine ... :*
Partea cu slapii sunt de acord si inteleg dar ca incepator ar trebui sa-mi iau motor nou tipla ca sa plang cand dau cu el de pamant doar ca sa nu-i fac rau ochiului tau? Generalizarea mi se pare putin gresita daca n-am bani foarte multi asta nu inseamna ca n-am voie sa am o pasiune atat timp cat am destula minte in cap cat sa nu ma urc in chiloti si cu casca pe motor sau sa ma cred zmeu si sa mor la primu' semafor. Ca ar fi super smecherie sa fac scoala cu un Valentino Rossi de romania asta ok dar pana la urma daca nu intelegi nimic nici asa atunci e si dreptul meu sa ma doara in cot direct de tine cu toti banii tai si sa nu vreau sa fiu bagat in aceeasi oala doar pentru simplul fapt ca amandoi trebuie sa obtinem un permis.
Sunt curios cum merg aia oare pe motor in india china etc...

 

Eu raman sincer stupefiat de atitudinea ta si a multora ... Toti vedeti categoria A ca fiind o eugenie si va plangeti de bani ca e prea scumpa ... Asa ca incercati sa o fentati cu rodica sau aneta ...

 

Ceea ce inveti in scoala ar trebui sa fie ceva important si de nadejde ! care sa-si merite banii ! ... Dar cum si rromul este cetatean european si are drepturi care orice alt om ... totul revine la aprecierea fiecaruia.

 

Mai era sus un timp care are mare dreptate (Ady32 cred)... Pana anul asta se invatza in scoala numai ce trebuia ca sa-ti iei permisul... Si logic ! Din moment ce e o piata infestata de vouchere si tzepe mi se pare normal ca la 5 milioane cat era scoala sa te invetze fix un nimic... Dar dupa ii vedem pe baieti pe amkart dand cu euro ca sa invete countersteeringul !... Deci nu am da bani sa invatzam sa mergem pe mobra ... dar in schimb dam bani sa ne rupem capu !

Editat de BobCelLung
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura chestie pe care o poate face instructorul sa evite un pericol ar fi sa se arunce dupa motor :)

Sa dea politaiul peste el cu masina :)).

 

E spre binele vostru si al pasagerelor voastre. A-ul tre' luat pe skill, nu pe shm3kerie.

Skill ! ete canci! Cred ca se va democratiza spaga, sa zicem la 100 de euro si iti da permis asa... din mers...

 

Eu sunt curios daca vor fi accidente in timpul pregatirii traseului... cine va raspunde penal/civil ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...