Sari la conținut

Noua legislatie 2013 pentru categoriile A, A1, A2, AM


Fester
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna ziua :D

As avea o mica nelamurire,mi-am luat zilele astea o aprilia rs 125 din 2005,care are 21kw in carte+talon,iar eu am A1 ,intrebarea mea este :

In general ,politistii,se uită si la puterea motorului ,adica la kw,cand te opresc in trafic ?

Multă lumea mi-a spus ca ,conteaza mai mult sa fie de 125,si ca nu prea bagă in seama că e de 11kw sau nu...

Se poate schimba intr-un mod,sa o fac de 11kw in acte ?

Multumesc de răspunsuri,îmi cer scuze dacă mai este un topic asemănator. :what:

Editat de costi1998
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca poti intra in belele destul de naspa daca te opreste un Garcea mai berbec...te baga la conducere de autovehicul fara categoria de permis corespunzatoare adica e ca si cum ai conduce un TIR cu B-ul. Tu cand ai luat motorul nu stiai care sunt conditiile pentru A1 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca se intampla sa faci un accident nu cred ca se mai pune problema ca nu ai actele la tine. Asa ca nu te risca sa iesi cu ea pe strada ca ramai si fara permis 5 ani, si probabil si dosar penal ( din cate stiu )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sau daca zic ca nu am actele la mine

 

Cu siguranta cea mai buna varianta.

 

Nu vreau sa para ca iti tin morala, dar unii parca sunteti cazuti din pom ... pe bune.

Tu intai ti-ai cumparat motocicleta si abia apoi iti pui problema daca o poti conduce ?

Nu stiu cum ai putea sa o faci de 11kw si nu merita cheltuiala, categoric. Din punctul meu de vedere, cea mai buna solutie este sa o vinzi / schimbi pe una pentru categoria ta.

Salut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de exemplu am vazut o aprilia de vanzare de 21kw si scria ca pentru 100€ o face de 11kw,si atunci cand am luat-o nu m-am gandit ca e asa complicat.

Ma rog,greșeala mea,va multumesc pentru timpul acordat.

Se poate inchide topicul,merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Ma numesc Marius, am 18 ani si sunt din Iasi. De mult mi-a venit ideea ca as vrea sa imi iau permisul pentru motocicleta, insa citind pe net una si alta, mai mult m-a facut mai confuz decat sa ma lamureasca. Asadar, intrebarile mele ar suna cam asa:

1) Care e diferenta intre categoriile A1 si A2, in ceea ce priveste puterea motoarelor?

2) Pentru a obtine permis pt A2, trebuie sa ai mai intai A1 sau poti da direct?

*citisem ca varsta minima pt A2 este de 24 de ani, insa daca ai cel putin 2 ani de experienta pe A1, poti sa dai mai devreme. Am i right?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;

B) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr; -;
c) 20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule A, D, DE, Tb şi Tv."

 

diferenta dintre A1 si A2 :

CATEGORIA A1:

Motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3, cu puterea maximă de 11 Kw. şi cu raport putere/greutate de cel mult 0,1 Kw/kg;

Tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 Kw;

 

CATEGORIA A2

- motociclete cu puterea maximă de 35 kw, cu un raport putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kw/kg. şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai mult de dublul puterii sale;

 

 

mai mult timp ti-a luat sa scri topicul asta, decat iti lua sa cauti pe google : :google: :whip:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut !

Am auzit la cineva spunând că la 18 ani dacă ai categoria A2 poţi conduce orice motocicletă doreşti în România doar dacă aceasta vine din străinătate cu 35 KW pe acte ca cei de la R.A.R. să treacă şi ei în actele de aici tot 35 KW, adică să vină cu 35 KW de acolo ca şi cum atât ar avea ea din fabrică. Este posibil ?

Asta pentru că eu ştiam că pentru A2 în România trebuie să aibă maxim 70 KW delimitată ca să aibă 35 KW limitată şi să meargă la A2, iar un raport de putere/greutate nu mai mare de 0.2 KW/KG.

Şi totuşi, iau un ZX6R din Germania pe 35 KW, îl aduc aici, cei de la R.A.R. îl trec cu 35 KW fără să ştie puterea iniţială, de unde ar ştii cineva că ZX6R are dublul puterii 82 şi că nu are 70 ?

Asta nu pricep eu...

Numai bine !

Editat de C_R_I_S_T_I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Sa nu o lungesc prea mult am sa trec direct la subiect si anume:vreau sa ma inscriu la categoria A,se poate face in vreun fel sa dau examen in 3 saptamani?mentionez ca sunt plecat din tara si luna urmatoare ma intorc pentru o perioada de 3 saptamani si as dori sa stiu daca se poate face o inscriere daca eu nu sunt personal?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut , am 16 ani si detin permisele de cat. B1 si A1 ! Am momentan un scuter ... Ma gandeam sa iau o motocicleta de 125cc [cum scrie in codul rutier pt. A1] sau sa iau un Fiat 500 [are cel mai mare motor si are si 5 locuri , e singura cu 5 locuri care intra la B1 ] Ce sa iau motocicleta sau Fiat 500?? Nu veniti cu intrebari ca nu ai ce cauta pe motor sau la volan , detin deja permisele.. am invatat pt. a le lua.. :/+

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine,daca ne gandim asa si o trompeta de 125 e jucarie :))) nu ai unde pune mai multe de 2 persoane pe ea. nu? :)


» Post actualizat in 18 May 2015 21:27

are tata un microcar virgo din 2003 de vanzare :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...