Sari la conținut

Totul despre R.A.R


emylyo
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 817
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pana la urma am sunat dimineata si am gasit programare la Suceava. deocamdata sunt mai calm. de acolo am sa plec la Piatra sa iau numere. problema e ca trebuie sa fac ceva cu vremea, ca din ce-am inteles, la mine ninge :-L :angry2:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

buna .as dori sa stiu care sunt modificarile admise pentru RAR la o motocicleta..ma refer la faruri tobe etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut , am si eu o intrebare legata de inmatriculrari .Am achizitionat de curand un KTM 690 Supermoto si cand am ajuns la RAR la partea de verificat serii incepe distractia :

Mosul de la RAR incepe sa frece pe seria de pe cadru cu un smirghel si cu o surubelnita , ca cica nu vedea seria .Dupa vreo cateva minute de frecat pe cadru raman socat sa constat ca de fapt mosulica mi-a sters seria de pe cadru , si explicatia lui a fost ca seria a fost stantata numai in vopsea si motocicleta este cel mai probabil furata si sa plec cat mai repede de acolo ca el

cheama politia si imi sechestreaza motocicleta .

Intrebarea mea este daca sunt posesori de KTM care au patit asa ceva la RAR cum au rezolvat problema pana la urma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , am si eu o intrebare legata de inmatriculrari .Am achizitionat de curand un KTM 690 Supermoto si cand am ajuns la RAR la partea de verificat serii incepe distractia :

Mosul de la RAR incepe sa frece pe seria de pe cadru cu un smirghel si cu o surubelnita , ca cica nu vedea seria .Dupa vreo cateva minute de frecat pe cadru raman socat sa constat ca de fapt mosulica mi-a sters seria de pe cadru , si explicatia lui a fost ca seria a fost stantata numai in vopsea si motocicleta este cel mai probabil furata si sa plec cat mai repede de acolo ca el

cheama politia si imi sechestreaza motocicleta .

Intrebarea mea este daca sunt posesori de KTM care au patit asa ceva la RAR cum au rezolvat problema pana la urma ?

Salut,

Ca unul ce a muncit in domeniul asta pot sa-ti spun urmatoarele:

- nu exista masina sau motocicleta fara serie de sasiu sau cadru. Aceasta trebuie stantata in anumite locuri. Aceste serii de identificare nu sunt trecute cu vopsea ci repet, stantate! Foarte putin probabil sa se poata sterge cu o surubelnita. Poate cu un flex sau ceva de genul asta. Daca nu ai asa ceva pe cadru e naspa.

Nu ai specificat daca motocicleta a fost inmatriculata anterior. Daca a fost, si nu ai serie stantata pe cadru atunci inseamna ca cineva a "mesterit" cate ceva la ea.

- da, in caz ca exista suspiciuni de frauda (de orice fel) cei de la RAR au dreptul sa blocheze masina sau motorul pana la clarificarea problemei.

 

Bafta in lamurirea problemei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca a fost, si nu ai serie stantata pe cadru atunci inseamna ca cineva a "mesterit" cate ceva la ea.

 

Mai auzisem aici pe forum ca sunt ceva forumisti cu seria stantata doar pe vopsea (tot cu KTM)

 

Io-te aci:

/index.php?/topic/713801-intrebare-serie-sasiu-ktm/?p=3767949

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca seria e stantata doar in vopsea este o mare porcarie dupa parerea mea. Sa spunem ca vrei sa vopsesti cadrul, plastice, etc. Din gresala, sau nu, se vopseste si locul unde este seria. Ce naiba faci? Nu cureti vopseaua ca se sterge seria!? Nu mai identifici motocicleta!?

Mi-e greu sa cred. Asa cum exista la nivel european un standard in modul de codificare a datelor motocicletei in seria de cadru, asa cred ca trebuie sa fie un unul si pentru modul fizic de stantare.

In cazul de fata cred ca o hartie oficiala de la KTM poate sa ajute.

Oricum sta treaba, bafta omului.

Editat de MirceaB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca seria e stantata doar in vopsea este o mare porcarie dupa parerea mea

NU ar fi singurul caz de oameni tembeli de pe pamantul asta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Postez doar cu titlu de informare/actualizare.

 

Pentru o motocicleta adusa din afara pentru omologare am platit acum 2 zile 556 lei.

 

M-au respins pentru ca anvelopa pe fata era 120/70 si cica mi-ar fi trebuit 120/60(pt un R6 din 2001). Asta in Voluntari.

Editat de teddy.tanase
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Va salut ... Stie cineva cat costa identificarea la rar in ziua de azi :) ?..(sa stiu cati bani mai trebuie sa scot din buzunar) ... Multumesc

361,40 lei am platit eu joi 14.08.2014 la Brasov

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

imi cer scuze daca sa mai postat: daca iau o motoreta inmatriculata in tara si vreau sa i schimb culoarea inainte sa o trec pe mine tr facute ceva acte inainte sau verificata? se poate vopsi iar apoi sa o trec pe mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Incep prin a spune ca in tara noastra romaneasca sunt cativa aceia ce doresc sa conceapa un autoturism un roadster un buggy o motocicleta proprie si nu o pot face deoarece legea noastra romaneasca ne seaca de bani ! In S.U.A oamenii pot circula cu vehicule concepute de ei in garajele de acasa sau in garje de specialitate zi de zi circula pe strazile americii milioane de Custom-uri de ce nu si in romania ! De ce nu putem avansa si noi cu 20 de ani ? Industria noasta auto/moto este pierduta de mult poate cu aceasta ocazie putem sa readucem ceva calitativ pur romanesc si de ce nu in productii de serie ! Daca si tu ti-ai dorit candva sa creezi un vehicul replica sau poate chiar ceva ce ai visat tu iar legea omologarii R.A.R. te-a impiedicat acum ai ocazia sa semnezi petitia de mai jos si poate o sa schimbam ceva ! Incercarea moarte nu are !!!! Arata ca esti un pasionat al ndustriei auto/moto nu doar un utilizator ! Fara comentarii de prost gust la adresa acestei petitii macar se incearca sunt convins ca mai multe sanse ar fi sa elimin coruptia dar daca totusi reusim ceva ?
Distribuie daca mai esti membru si in alte grupuri sa adunam cat mai multe semnaturi posibile pana la 1 Ianuarie si vedem dupa ce iese !

 

Daca si tu doresti atunci da un autograf aici !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca persoana nu are nationalitatea romana nu poate beneficia de aceasta lege?


» Post actualizat in 07 Dec 2014 21:16

""Semnand aceasta petitie doresc ca in tara mea, Romania sa pot concepe un vehicul cu 2, 3, sau mai multe roti printr-un proiect ce respecta siguranta rutiera si a pietonilor cat si normele de poluare incadrate uniunii europene ! Doresc ca omologarea vehculului sa fie mai facila si accesibila oricarei persoane de nationalitate romaneasca cu, costuri foarte reduse si sprijin R.A.R. !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

petitia aia a fost scrisa de ceva analfabet...

Vorba lui Shoby " de ce nu putem avansa si noi 10-20 ani?" uite din cauza celor ca tine care in loc sa ajute cauta greseli, eram asa aproape sa zic ca esti o profesoara de romana atata timp cat i-ai vazut greselile din articol,, si pt ce? ca lipseste un "I" sau a scris un cuvant gresit?

Cum zici tu?..... "Petitia aia a fost scrisa de ceva analfabet" sa intelegem ca acea persoana care a scris artolul este un "obiect" ? Poate nu ti-am inteles noi bine sarcasmul "colega"

Mai bine veneai cu colindul decat cu denigratul :) :funny:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am incercat sa inscriu un buggy adus din spania cu toate actelw in regula,numar de omologare,carte de identitare de spania si tot ce este necesar inscrierii. Buggy ul a fost inscris acolo,iar la noi la craiova minuneee nu vor sa il inscrie pt a buggy ul are stantele batute pe o tablita si capsate pe teava din cadru. Asa ca am decis sa merg ilegal daca ei asa vor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...