Sari la conținut

Route des Grandes Alpes - iulie 2013


Postări Recomandate

Nu vad de unde necesitatea de a-ti bate joc:

- de cei care vor sa calatoreasca, dar nu au bani;

- de cei care au bani, dar vor sa calatoreasca pe cont propriu;

- de cei care aparent au o motocicleta cu o cota de piata mai scazuta si de aici concluzia ca sunt rupti in fund;

- de oricine altcineva, fara sa il cunosti si sa fii sigur ca razi de el cu temei;

- si nu in ultimul rand, de o biata remorca, ajunsa involuntar personaj principal al povestii noastre.

 

Dar, surpriza, cateodata aparantele inseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu vad de unde necesitatea de a-ti bate joc:

- de cei care vor sa calatoreasca, dar nu au bani;

- de cei care au bani, dar vor sa calatoreasca pe cont propriu;

- de cei care aparent au o motocicleta cu o cota de piata mai scazuta si de aici concluzia ca sunt rupti in fund;

- de oricine altcineva, fara sa il cunosti si sa fii sigur ca razi de el cu temei;

- si nu in ultimul rand, de o biata remorca, ajunsa involuntar personaj principal al povestii noastre.

 

Dar, surpriza, cateodata aparantele inseala.

 

Felicitari atat pentru excursie cat si pentru faptul ca nu pui la suflet toate pastilele aruncate de diversi pe topicul asta!

Vorba aia, fiecare cu p***a ma-sii dar multi ii pun poalele-n cap s-o dea drept exemplu :))

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si de la mine ca s`a ajuns la un topic la care chiar nu ai cum sa te plictiseti :)NU am avut rabdare de a citi integral posturile despre calatorie cat am avut rabdarea de a citit disputele create :) UN TOPIC tocmai bun pt lectura de seara cu berea in mana :)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU am avut rabdare de a citi integral posturile despre calatorie cat am avut rabdarea de a citit disputele create

Rusinica, Andrei, ca sa nu raman suparat imi datorezi un radler in piscina la Chiflik.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de unde necesitatea de a-ti bate joc:

- de cei care vor sa calatoreasca, dar nu au bani;

- de cei care au bani, dar vor sa calatoreasca pe cont propriu;

- de cei care aparent au o motocicleta cu o cota de piata mai scazuta si de aici concluzia ca sunt rupti in fund;

- de oricine altcineva, fara sa il cunosti si sa fii sigur ca razi de el cu temei;

- si nu in ultimul rand, de o biata remorca, ajunsa involuntar personaj principal al povestii noastre.

 

Dar, surpriza, cateodata aparantele inseala.

bai ... esti nebun

am iesit sa sparg o samanta langa rulota cu prietenii si dupa ce am citit ce ai scris mai sus

m a luat plansul..... radeau astia de mine

m am dus la NONSTOP sa mi iau batistute de hartie , din alea ecologice sa nu pulam' aerul de pe valea doftanei.... stii au unii acolo o vila

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce Orange Film, Top Gear sau alte chestii ....................e tare de tot topicul asta :crack: .

 

Indiferent de motocicleta pe care o ai, platforma moto sau remorca e un lucru foarte bun. Nu stiu cati au incercat asa ceva, sau au facut ce a facut Textex dar nu este o idee rea deloc................dpmdv e geniala , indiferent ca ai XT 125 R sau 1800Goldwing.........................mai ales atunci cand esti cu pasagera.

Eu am practicat asta la enduro, si pot spune ca e geniala o remorca pt un motociclist. Te duci frumos lejer, FRESH , direct la destinatie ( "nu o arzi aiurea pana la destinatie" ) , ajuns la destinatie FRESH fiind te poti bucura din plin de satisfactia motociclismului de moment, viraje Alpi enduro rape , ce o fi.

Iti faci treaba linistit 1/2 zi scoti toti dracii din tine, ajungi la masina RUPT de oboseala sau plin de noroi ( enduro ) te shimbi frumos ( nu stai toata ziua in combinezon sa iti creasca rosii la subbrat, cand e caldura mare +30 C ) te urci in masina, aer conditionat, muzica , liniste, nu te bate vantul sau apa , te intorci satisfacut si linistit sau implinit ca ti-ai facut damblaua fara sa iti periclitezi confortul tau si/sau al pasagerei, de la destinatia dorita pana inapoi acasa.

 

Punct ochit punct lovit.

 

 

PS: E foarte tare senzatia de " liniste " pe care o ai dupa o zi de rupt moto prin munti ( sau de efort pe moto ) si dupa o masa buna, te urci in masina frumos fara dureri de cap cu motocicleta pe remorca si aia e.....................naiba se mai urca pe moto dupa o masa buna....................... opinie subiectiva.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wtf did I just read?

 

anyway... bre faina tura, si mai faina mobra. Ciudata treaba cu remorca avand in vedere agregatul dar ca sa fiu sincer mi-ar placea sa ma trezesc direct in austria sau italia fara sa mai trec prin rahatul de campie pana acolo asa ca te inteleg pe deplin.

 

Daca te incanta cu ceva, ai mai facut un berbec sa mearga intr-acolo. Aveam de gand sa pun poze pe feisbuc din monte carlo sa ma vaza gajicile si de-acolo sa o iau napoi spre casa. Dar daca zici ca-i fain pe RGA am cetit internetul si de la Menton o iau la stanga. Sper sa nimeresc. :)

 

Acu fara caterinca., bravo pentru tura si multam ca mi-ai deschis ochii.

 

Kollar, mishteaux casili bre. cand ne chemi la un gratar?

 

Nu sunteti dusi la biserica. Zau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur ca am contribuit la decizia sa o iei pe RGA.

Daca vrei sa urmezi traseul clasic, noteaza-ti cu atentie TOATE localitatile prin care trebuie sa treci, altfel exista mari sanse ca indicatoarele rutiere sau GPS-ul sa te duca altfel. Indicatorul cu Route des Grandes Alpes apare deseori sa iti confirme ca esti pe drumul cel bun, dar arareori in intersectii. Ai apucat sa citesti site-ul ala cu los apos, pe care l-am dat ca referinta la inceput?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nope, pe ala il ratasem, dar am adunat hartile de pe un site asemanator. Si cu variantele diferite. Dar intr-adevar asta e fain facut.

 

O sa merg mai putin cu GPS (probabil ca va ramane doar de back-up vreun smartphone sa-mi zica unde suntem daca parem chiar pierduti) si in rest o ardem oldschool cu harta in tankbag si vazand la ochi unde ne place mai mult. Nu planuiesc nici rezervari insa cateva locatii unde gasesc ceva cazare am cautat. Plus ca merg incet. 50 de cai la 2800 de m inseamna cam 35. cu bagaj si doi oameni.... nici nu cred ca incarca GPS-ul. :))

 

vedem la fata locului... amr mai putin de-o luna. :)



Multam de sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-as dori , ca sa fiu in bon ton cu topicul, sa vad niste drumetii pe RGA calare pe un K1600.

ps: oare merge urcat un gtl pe-o remorca?

 

 

exista pe ebay de vanzare, si noi si second, si mari si mici, de la sisteme de teleportare la drone si elicoptere cargo cu confort sporit.

spor las motociclit . :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kollar tata tine-te ca o sa inceapa PM cu cereri in casatorie :) :s4289:

n-o sa mai ai spatiu in inbox...si ti-ai facut-o cu mana ta...

 

Ce o sa fac acum, nu-mi place. Dar e cam ce face Ianachim, deci sunt in tendinti...

 

Ianachime, fii pe faza acum, ca o data-ti explic! Esti gata? Ia d-aici:

 

Ai auzit de Austria? Innerkrems? Aici avem apartament. La 200 de metri de partie. Partie de 42 de km. Singura dilema pe care-o avem e cu care masina sa mergem, aia de teren sau aia sport... Ca pe zapada nu-mi place cu KLE-ul, ca mi-e cam frig la maini...

attachicon.gifpoze 034.jpg

 

Daca tot batem drumu' pana acolo mergem si p-aici:

attachicon.gif2013-01-23 13.57.52.jpgattachicon.gifDSCF0031.jpgattachicon.gifDSCF0035.jpgattachicon.gifDSCF0103.jpgattachicon.gifDSCF0117.jpgattachicon.gifDSCF0121.jpgattachicon.gifDSCF0122.jpgattachicon.gifDSCF0125.jpgattachicon.gifDSCF0135.jpgattachicon.gifDSCF0145.jpg

 

A, cand n-avem chef de Austria avem si o casa de vacanta pe Valea Doftanei...

attachicon.gifA (2).JPG

 

 

Buun. Aici mergem la golf. 70 euro/pers/18 gauri.

attachicon.gif2012-06-23 20.33.36.jpgattachicon.gif2013-06-14 17.40.18.jpgattachicon.gifBulgaria_mai_12 (19).jpgattachicon.gifP6130602.JPGattachicon.gifP6140611.JPG

 

Cand ne plictisim de Austria mai batem si Grecia, Turcia, etc...

attachicon.gif2012-07-03 10.24.49.jpgattachicon.gif2012-07-04 14.16.46.jpgattachicon.gif2012-10-21 17.14.50.jpgattachicon.gif020720122867.jpgattachicon.gifPicture 156.jpg

 

MODEST, NU?!

 

Dar, dupa fitele astea, noi PUTEM si asa:

attachicon.gif100920111841.jpgattachicon.gif160620122716.jpgattachicon.gifPicture 014.jpg

 

Ceea ce TU NU POTI!

PS Si io sunt slab rau cu pasurile, Alpii, Austria, Italia, Germania. Daca-si pune Doctor X mintea cu tine cum am facut eu prostia aici sa mi-o pun, cerede-ma ca-ti da sangele pe nas... Norocul tau ca ala e prea baiat finut si prea flacau modest.

 

 

PS Imi cer scuze audientei pentru aroganta de mai sus. Stiu, pute a rasini rau. Dar decat sa le miros pe ale altora, mai bine le execut pe ale mele, proprii...

 


Ce sa faci, bai Niko, e ca in cazurile de viol cand de fapt fata umblase in dezbracata pe sub nasu' flacaului si dupa aia se plange ca a abuzat-o ... Unii asa sunt, nu te lasa pana nu le explici. Cat sa reziste si omu'?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce o sa fac acum, nu-mi place. Dar e cam ce face Ianachim, deci sunt in tendinti...

 

Ianachime, fii pe faza acum, ca o data-ti explic! Esti gata? Ia d-aici:

 

Ai auzit de Austria? Innerkrems? Aici avem apartament. La 200 de metri de partie. Partie de 42 de km. Singura dilema pe care-o avem e cu care masina sa mergem, aia de teren sau aia sport... Ca pe zapada nu-mi place cu KLE-ul, ca mi-e cam frig la maini...

attachicon.gifpoze 034.jpg

 

Daca tot batem drumu' pana acolo mergem si p-aici:

attachicon.gif2013-01-23 13.57.52.jpgattachicon.gifDSCF0031.jpgattachicon.gifDSCF0035.jpgattachicon.gifDSCF0103.jpgattachicon.gifDSCF0117.jpgattachicon.gifDSCF0121.jpgattachicon.gifDSCF0122.jpgattachicon.gifDSCF0125.jpgattachicon.gifDSCF0135.jpgattachicon.gifDSCF0145.jpg

 

A, cand n-avem chef de Austria avem si o casa de vacanta pe Valea Doftanei...

attachicon.gifA (2).JPG

 

 

Buun. Aici mergem la golf. 70 euro/pers/18 gauri.

attachicon.gif2012-06-23 20.33.36.jpgattachicon.gif2013-06-14 17.40.18.jpgattachicon.gifBulgaria_mai_12 (19).jpgattachicon.gifP6130602.JPGattachicon.gifP6140611.JPG

 

Cand ne plictisim de Austria mai batem si Grecia, Turcia, etc...

attachicon.gif2012-07-03 10.24.49.jpgattachicon.gif2012-07-04 14.16.46.jpgattachicon.gif2012-10-21 17.14.50.jpgattachicon.gif020720122867.jpgattachicon.gifPicture 156.jpg

 

MODEST, NU?!

 

Dar, dupa fitele astea, noi PUTEM si asa:

attachicon.gif100920111841.jpgattachicon.gif160620122716.jpgattachicon.gifPicture 014.jpg

 

Ceea ce TU NU POTI!

PS Si io sunt slab rau cu pasurile, Alpii, Austria, Italia, Germania. Daca-si pune Doctor X mintea cu tine cum am facut eu prostia aici sa mi-o pun, cerede-ma ca-ti da sangele pe nas... Norocul tau ca ala e prea baiat finut si prea flacau modest.

 

 

PS Imi cer scuze audientei pentru aroganta de mai sus. Stiu, pute a rasini rau. Dar decat sa le miros pe ale altora, mai bine le execut pe ale mele, proprii...

 

Ce sa faci, bai Niko, e ca in cazurile de viol cand de fapt fata umblase in dezbracata pe sub nasu' flacaului si dupa aia se plange ca a abuzat-o ... Unii asa sunt, nu te lasa pana nu le explici. Cat sa reziste si omu'?!

esti ruda cu nenea asta?

fa si tu un clip si uimeste-ne.

minte de copii de 5 ani. io zic sa faceti un topic unde sa postati toate proprietatile, ca e pacat sa nu stim cu cine stam de vorba.

asta era singura modalitate ramasa de a te impune, nu? sa ne arati ce detii? daca asta e ultima resursa, e trist rau...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

esti ruda cu nenea asta?

 

fa si tu un clip si uimeste-ne.

minte de copii de 5 ani. io zic sa faceti un topic unde sa postati toate proprietatile, ca e pacat sa nu stim cu cine stam de vorba.

asta era singura modalitate ramasa de a te impune, nu? sa ne arati ce detii? daca asta e ultima resursa, e trist rau...

kollar e baiat simpatic ...are si el momentele lui......mai proaste sau mai bune

 

daca o sa te uiti la topicul asta

 

/index.php?/topic/694155-donez-echipament-complet/

 

chiar o sa vezi ca are grija sa nu i ajutam pe cei instariti......

 

insa ce nu stie el, este ca taicamiu nici macar CIV de la un fiat din 2004 nu mi a dat de frica ca o sa l vand si o sa bag banii in benzina pentru motocicleta ...dar minte sa mai detin vreo casa....as vinde o instant si as pleca in lume pe motor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kollar e baiat simpatic ...are si el momentele lui......mai proaste sau mai bune

 

nu contest, dar e de prost gust sa-ti pui poze cu proprietatile pe net, sa stie lumea cu cine sta de vorba. ca nu esti un neica nimeni...

hai sa ne punem toti, sa vedem care-i mai tare.

nu respecti un om mai mult, doar pentru ca are mai multi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce o sa fac acum, nu-mi place. Dar e cam ce face Ianachim, deci sunt in tendinti...

 

Ianachime, fii pe faza acum, ca o data-ti explic! Esti gata? Ia d-aici:

 

Bre Speedy, mi-ai facut ziua :laugh: . Bravos, si la mai mare !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa ne respecte lumea cum trebuie pe forum, eu zic sa cautam pe net poze cu

ceva castele de prin Spania sau similar.

Jocul e : care pune mai multe poze si spune ca-s ale lui castelele, are mai mult respect :)

(A nu se lua ad literam, ca d-aia e forumul, sa ne mai destindem cu o caterinca.)

 

P.S. Trebuie sa recunosc ca am fost rautacios si Kollar chiar si cand e nervos scrie cu gust.

 

 

nu contest, dar e de prost gust sa-ti pui poze cu proprietatile pe net, sa stie lumea cu cine sta de vorba. ca nu esti un neica nimeni...

hai sa ne punem toti, sa vedem care-i mai tare.

nu respecti un om mai mult, doar pentru ca are mai multi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

insa ce nu stie el, este ca taicamiu nici macar CIV de la un fiat din 2004 nu mi a dat de frica ca o sa l vand si o sa bag banii in benzina pentru motocicleta ...dar minte sa mai detin vreo casa....as vinde o instant si as pleca in lume pe motor

Lozincile astea, repetate la nesfarsit pe toate topicurile, devin obositoare.

Si chiar de-ai face asa, de ce simti nevoia sa ne tot repeti asta? Publicitatea se cam bate cap in cap cu "spiritul liber". Eu cred ca e vorba de altceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lozincile astea, repetate la nesfarsit pe toate topicurile, devin obositoare.

Si chiar de-ai face asa, de ce simti nevoia sa ne tot repeti asta? Publicitatea se cam bate cap in cap cu "spiritul liber". Eu cred ca e vorba de altceva.

PAI daca eu nu am poze cu PROPRIETATIILE........... SI AL UNU SI ALTUL MA COMENTEAZA ...

 

APROPO...DA REMORCA , REMORCA CE MAI FACE?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai degraba te

 

PAI daca eu nu am poze cu PROPRIETATIILE........... SI AL UNU SI ALTUL MA COMENTEAZA ...

APROPO...DA REMORCA , REMORCA CE MAI FACE?????

Mai degraba te-as intreba eu pe tine asta, vad ca te gandesti la ea mult mai des decat mine. Ca sa nu stai cu grija, am parcat-o in 14 iulie si de atunci se pune praful pe ea.



Ha, ha, ha!

post-15375-0-14040300-1375451748_thumb.jpg

post-15375-0-90424400-1375451790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...