Sari la conținut

Moto in ploaie


Zen089
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am dat cautare pe google inainte sa creez acest topic, si ce crezi nu am gasit nimic concret. Oricum spor la cursele pe pc gen motogp ca in realitate sunt sigur ca nu ai nici macar o "bomba" ca a mea :) doar acolo poti sa te dai cu o "bomba"...nu vezi ca esti sigurul care a dat un rasp de genul? Dc oare? Pentru ca tu nu faci parte din comunitatea noastra, asa ca poti posta cat vrei eu nu te mai iau in seama...si daca imi permiteam poate imi luam alta motocicleta, asta e sunt vremuri grele pentru toti.

Pentru numele tau "Zen", te aprinzi cam repede. Fox nu are obiceiul sa jigneasca, nu-l cunosc dar i-am vazut postarile pe forumul asta. Tu daca nu vezi la semnatura numele motorului, inseamna ca tipul nu are motor?

Referitor la ploaie si motor, nu are nici pe naiba, unge lantul dupa ploaie si inainte de plimbare si esti bine. Eventual da cu un spray pe la contact si comenzi pentru a nu se oxida. Sa ai o zi buna si nu te mai aprinde asa repede, risti sa traiesti mai putin :)

Editat de Leviatan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand sta mult in umezeala condensul apare in toate cavitatile aparent etanse ,nu se"dizolva" mobra dar urmarile se vad in timp , dar nu conteaza este mai usor sa faci bascalie ca doar este sport national

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vorba de stocarea mobrei sau de parcarea ei peste noapte ?

 

din ce vad pe strazi e plin de masini care nu se topesc in ploaie.

dar daca e vorba de epave a alta treaba

 

ma rog, eu am garaj dar asta alta discutie .

 

din ce am citit pe google - toate chestiile care fac fum si se deplaseaza pe roti prin lume sunt din materiale care nu se topiesc de la apa.

ma rog - am vazut si chestii imersate, dar tot pe net se gasesc si alea.



ce te supara la bascalie? nu stii ca numai .. " unii " se supara?

:)

te ai suparat si tu ?

 

e ploaie afara si vine iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu imi tin motorul in husa.

Aceeasi husa care acum 2 furtuni s-a transformat in parasuta si mi-a trantit motorul.

Acum e rupta si legata cu un elastic ca sa nu mai fluture si sa se umfle , dar tot ofera o oarecare protectie impotriva ploii.

Nu cred ca o sa pateasca nimic dar husa tot protejeaza cat de cat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi nu este recomandat sa tii mobra in ploaie. Eu am lasat un scuter in ploaie si s-au oxidat niste fire pe sub carena, au ruginit alte fire pe la semnalizari si un releu, apa a intrat prin niste gauri de ventilatie pt cdi. Discurile de frana se blocheaza pe placute, apar puncte de rugina, cablul de frana ruginit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am bmw si sta in ploaie de 2 zile. Credeti ca trebuie sa-mi cumpar una noua ? :)

 

mda, aceiasi dilema ca si mine....plus ca e plina de noroi si are pana pe spate... cred ca am s-o arunc, 'sa-m-as pe ea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde mult de starea motocicletei si cum vrei sa ramana, poti sa o tii si ani de zile afara, de mers probabil ca va merge dar sigur n-o sa arate ca noua.

 

si cu husa e loterie.. husa se freaca de carene si in timp matuieste vopseaua, husele mai groase tin umezeala/condens sub ele husele subtiri lasa apa sa treaca

 

Ce legatura are grosimea husei cu permeabilitatea? Poate sa fie o husa subtire, dar din plastic care nu lasa deloc apa si vaporii sa treaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-are nimic...ca intra apa la blocul comenzilor...bobine de inductie,pipe ..n-are nimic tata..si dupa vreo 2 luni apar topicuri.."motorul meu merge intrerupt ,nu incarca...nu mai merg semnalizarile...nu mai merge nu stiu ce releu.."MOTORUL NU E FACUT SA STEA IN PLOAIE...NU E MASINA...SA AIBA CAPOTA.!CINE E MOTOTCICLIST DEMULT STIE CA MOTORUL MERITA HUSA SI GARAJ...!cine e prost o lasa in ploaie...am si eu un rocker ce isi tine un chopper honda toata ziua in fata blocului in ploaie...mi-e mila de motor sincer...sa vezi cum patrunde rugina tot acel nickel frumos...si toate suruburile ruginite si intepenite...nu dureaza mult pana furtunele se rigidizeaza scapa curent fire si mufe oxidate etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi nu este recomandat sa tii mobra in ploaie. Eu am lasat un scuter in ploaie si s-au oxidat niste fire pe sub carena, au ruginit alte fire pe la semnalizari si un releu, apa a intrat prin niste gauri de ventilatie pt cdi. Discurile de frana se blocheaza pe placute, apar puncte de rugina, cablul de frana ruginit...

 

Scuter de cakat.

 

Totusi, daca "depozitezi" o chestie in strada/curte/zona neacoperita pe o perioada mai lunga, fie ca e o motocicleta, un scuter sau o lada cu cartofi e bine sa o acoperi macar cu un nailon.

 

O ti sau no ti in ploae semintele tot acelas gust are.

 

Scoala vieti, se stie. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este vre-o problema daca nu am acoperit motocicleta cu o prelata? Adica ar putea aparea ceva probleme din cauza ploii?

Doar la modelele sport de peste 600cmc de la Kawasaki si Honda le intra apa pe langa vibrochen, din aceasta cauza piesa se face mai mica si motocicleta pierde putere la peste 6000rpm. Dupa mai mult de 5 zile in ploaie este recomandat schimbul de ulei. :)

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar la modelele sport de peste 600cmc de la Kawasaki si Honda le intra apa pe langa vibrochen, din aceasta cauza piesa se face mai mica si motocicleta pierde putere la peste 6000rpm. Dupa mai mult de 5 zile in ploaie este recomandat schimbul de ulei. :)

ce amuzant esti ma...de unde esti ca tot uit...?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe zi ce trece ma uimesc colegii motociclisti, parca unii din voi devin pe zi ce trece mai rautaciosi si nepoliticosi. Aici se vrea a fi o comunitate unita nu un teren de lupta intre noi. Aici putem cere sfaturi si putem ajuta colegii de breazla, nu sa ii mustram si sa facem bascalie de ei. Refuz inca sa cred ca unii dintre voi sunt asa, maine poimaine ne intalnim pe strada si ne salutam. Pe aceasta cale fac un apel la toti care citesc mesajul asta si va rog sa lasam rautatile la o parte si sa fim uniti. Repet eu doar am cerut o parere/sfat nu inteleg dc s-au gasit cativa sa faca bascalie si sa imi jicneasca mobra implicit pe mine? Oare mai are vre-un rost forumul asta daca sa ajuns aici doar de la o intrebare pusa de mine? Mai exista comunitatea moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa atatea zile de vant si ploi husa mea era intacta si inca statea pe mobra! Azi am umblat toata ziua si am vazut multe mobre parcate fara huse! In trafic am zarit 3 nebuni calare (si ploua binisor)!

Husa ta sta pentru ca e extrem de fixa pe mobra.

In trafic a fost misto zilele astea, foarte tari expresiile de pe fetele soferilor cand apaream langa ei printre coloane...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...