Sari la conținut

Accident la Slatina


kidal
 Share

Postări Recomandate

Navigând pe net am dat peste asta...

 

http://www.romaniatv.net/motociclist-spulberat-de-un-sofer-grabit-accidentul-a-fost-filmat-de-camerele-de-supraveghere_107704.html

 

Mă întreb... oare cum dracu pot unii şoferi fi atât de orbi. Totuşi cred eu, dacă motociclistul ar fi folosit claxonul (sau poate l-a folosit, cine ştie) şi nu ar fi dat atâta crezanie în faptul că el are prioritate pe acel drum şi ar fi redus viteza în intersecţie văzând acel automobil trei sferturi cu botul în stradă, accest accident ar fi putut fi evitat.

 

Bine măcar că a scăpat cu viaţă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Noroc cu "masca de protecţie" ca murea saracu' motociclist...

N-au nici o treaba "astia" cu jurnalismul...

 

Bine dreaq ca a avut inspiratia sa mearga incet...

Mi se pare mie sau chiar i-a sarit casca din cap??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc cu "masca de protecţie" ca murea saracu' motociclist...

N-au nici o treaba "astia" cu jurnalismul...

 

Bine dreaq ca a avut inspiratia sa mearga incet...

Mi se pare mie sau chiar i-a sarit casca din cap??

Da..cel putin asa cred.

Am observat ca multe persoane chiar incepand inca din scoala(moto)nu isi leaga castile cand umbla prin oras.Numai o data raschetezi asfaltu' cu capul..a doua oara(daca apuci)sigur o legi cu adeziv.

ON:bine ca nu a avut viteza si ca nu si-a rupt nimic..a zburat ceva nu gluma.Iar despre conservar..dupa cum stiti deja...moarte conservarului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist e ca unii chiar castiga bani de pe urma acestor cacanarii de reportaje. Unii si-o si cauta cu lumanarea. Corect, ala a intrat ca bizonu` in intersectie, dar condusul preventiv al trotinetistului unde este? Ce cauta el in fundul celui care a facut dreapta? Faptul ca nu si-a legat casca, oricum arata cata inteligenta are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca te-ai uitat la alt film, tata. Eu vad o sosea cu doua benzi pe sens, ala face dreapta de pe banda 1, motociclistul e pe banda a doua, aproape de linia continua (NU in "fundul celui care face dreapta") si mai mult de 30-40/h n-are, si nu schimba directia de mers. Iar bizonul iese sa faca stanga fara sa se asigure in prealabil daca banda a doua e libera.

 

Ia mai uite-te o data. Cum poti sa denaturezi EVIDENTA in halul asta?

 

Trist e ca unii chiar castiga bani de pe urma acestor cacanarii de reportaje. Unii si-o si cauta cu lumanarea. Corect, ala a intrat ca bizonu` in intersectie, dar condusul preventiv al trotinetistului unde este? Ce cauta el in fundul celui care a facut dreapta? Faptul ca nu si-a legat casca, oricum arata cata inteligenta are.

Editat de Grigore Dolghin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta apreciez atunci cand primariile instaleaza camere video pe marile artere si nu numai. Pana mai acum 2-3 ani, toata lumea boicota cum ca vor sa ne urmareasca, vor sa atenteze la viata noastra privata etc. In asemenea cazuri, sunt foarte utile inregistrarile.

 

In alta ordinde de idei, tipul mergea chiar incet cu motorul si observ ca a preferat sa mearga mai spre axul drumului, tocmai in ideea de a nu scoate idiotul\idioata botul si sa-l acroseze, dar din pacate, nu numai ca a bagat botul, dar a si accelerat si vedem foarte bine rezultatul.

 

Intr-adevar, bag de seama ca nu avea casca legata, sau cel putin, nu inteleg de ce i-a sarit atat de usor de pe cap. Eu intotdeauna cand plecam, ma asiguram sa am casca legata legata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De asta apreciez atunci cand primariile instaleaza camere video pe marile artere si nu numai. Pana mai acum 2-3 ani, toata lumea boicota cum ca vor sa ne urmareasca, vor sa atenteze la viata noastra privata etc. In asemenea cazuri, sunt foarte utile inregistrarile.

 

In alta ordinde de idei, tipul mergea chiar incet cu motorul si observ ca a preferat sa mearga mai spre axul drumului, tocmai in ideea de a nu scoate idiotul\idioata botul si sa-l acroseze, dar din pacate, nu numai ca a bagat botul, dar a si accelerat si vedem foarte bine rezultatul.

:agree:

 

Motociclistul saracul n-avea nici viteza,merea si defensiv,aproape de axul drumului,dar cateodata pur si simplu n-ai ce sa-i faci.

Pe de alta parte insa sunt 2 chestii care au devenit o obisnuinta la accidentele noastre mioritice : casca sarita de pe cap si blocarea totala a franei spate.Ce e ironic e faptul ca daca masina nu dadea in el,cadea el singur din cauza blocarii rotii spate.Inainte sa loveasca masina,roata spate aproape ca era pe aceeiasi linie cu roata fata.

Si faza cu casca sarita e alt obicei de pe la noi,o gramada de oameni isi aleg castile ca sa le stea confortabil,nu fix pe cap,si de aici se intampla aceste treburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de blocatul rotii spate,nu intotdeauna e un lucru rau.Ma gandesc ca,ca si in cazul accidentului meu,acest lucru i-a salvat viata.Daca nu bloca spatele,impactul era oarecum mai frontal ,si se facea acordeon in masina,asa a putut sa ricoseze mai usor intr-o parte.

 

Desigur,acest lucru se cheama doar bulan ,si aproape nimeni indiferent de skill nu poate sa faca asta la comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist pro**st!

Intr-un oras ca Slatina, unde 95% din drumuri sunt cu sens unic(unele bulevarde au 6 benzi), unde la semafor sunt maxim 4 masini, si alea conduse batraneste....,."tu" mergi cu 40km/h si dai direct in prostul ala care nu se uita-n stanga....

Ia-ti bicicleta!

Editat de euforiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai merg și eu prin slatina, zi și mie care bulevard are 6 benzi? Înrest cam ai dreptate. Da io nnici motocicliști mulți nu am văzut pe acolo, unu cu un sv650 2003+ care o forja pe lângă posta și unu cu ceva ciudățenie chinezeasca alba de vreo 250cc. Asa ca și ala cu masina a avut ghinion, pe lângă că sunt bikeri puțini a și lovit unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mai merg și eu prin slatina, zi și mie care bulevard are 6 benzi? Înrest cam ai dreptate. Da io nnici motocicliști mulți nu am văzut pe acolo, unu cu un sv650 2003+ care o forja pe lângă posta și unu cu ceva ciudățenie chinezeasca alba de vreo 250cc. Asa ca și ala cu masina a avut ghinion, pe lângă că sunt bikeri puțini a și lovit unul.

Bulevardul Primaverii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un motociclist pro**st!

Intr-un oras ca Slatina, unde 95% din drumuri sunt cu sens unic(unele bulevarde au 6 benzi), unde la semafor sunt maxim 4 masini, si alea conduse batraneste....,."tu" mergi cu 40km/h si dai direct in prostul ala care nu se uita-n stanga....

Ia-ti bicicleta!

Esti cu Vaca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de accidente de genu sa tot auzim ! mai bine speriat pe bordura decat intins pe asfalt !

:10: iar dupa ce iti revine starea si te tin venele , sari pe sofer , si fa-l sa tina minte un motociclist , cu riscul de a plati o amenda

Editat de alex4ice
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multi automobilisti au impresia ca te opresti instant, iar daca el e in conserva si tu vii cu motorul........" nici o problema ca se opreste el, doar nu o sa intre in mine". Nu o data am pus intrebarea asta conservarilor : DACA ERAM CU UN CAMION...... TE BAGAI?

 

Nu zic ca nu se putea evita acest accident....... dar TOATE accidentele se pudeau evita : DACA ...........

 

Probabil multi dintre noi ar fi patit la fel in acest caz, chiar daca ai sau nu experienta. Esti pe drum cu prioritate.. larg, mergi relativ incet si prudent, vezi conserva... si pac, iti iese in fata la cativa metrii. NASOL. Am patit-o usurel de cateva ori si eu. Inainte cu cativa metrii iti iese ceva neasteptat in cale. Ce mai reusesti sa faci? Probabil cei care comenteaza impotriva acestui rider, nu s-au intalnit cu situatii asemanatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Autch...bine ca a scapat teafar, putea sa fie mai grav daca de pe contrasens venea o alta masina si il lua pe capota / sub roti. Sa speram ca pe viitor motoristul o sa-si stranga bine echipamentul pe el, indiferent de mobra pe care o conduci, tre sa conduci safe, nu fashion, cum am vazut multa lume prin oras facand asta....oricum, sanatate motoristului :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trist e ca unii chiar castiga bani de pe urma acestor cacanarii de reportaje. Unii si-o si cauta cu lumanarea. Corect, ala a intrat ca bizonu` in intersectie, dar condusul preventiv al trotinetistului unde este? Ce cauta el in fundul celui care a facut dreapta? Faptul ca nu si-a legat casca, oricum arata cata inteligenta are.

 

ai dreptate cu casca, da esti pe langa in rest :) una e condusu preventiv si alta e ghicitu in bolu de cristal

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intersectia era destul de bine luminata plus ca venea cu farul aprins. Nu inteleg ce am mai putea face ca sa fim vazuti. Fascicole laser ?!

mă gândesc acum... acela cu maşina o fi crezut că şi motoristu face dreapta după maşina din faţă şi a uitat să semnalizeze deşi este mică posibilitatea să fi fost chiar aşa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...