Sari la conținut

Topic de Feedback - Comuniste


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 586
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Poate nu-i vina lui dar pe viitor sa fie atent cu cine colaboreaza.

Asa arata boltul de la ambielaj dupa citeva sute de kilometri.

[/quote

Salve!Cred ca cel mai bine e daca se masoara o duritate.Nu se vede gaura transversala (trunchiul de con cu baza mare de 14 mm) si nici gaurica(s-ar putea sa existe)ce duce ulei la rulmentul mare al volantei.Dupa uzura inclin sa cred ca e vorba de un ambielaj cu role mari)(probabil cu 12 role)care au mers pe o cale de rulare necorespunzatoare.Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Tu chiar nu vezi ca are doua gauri in calea de rulare pe unde se face ungerea. Am Simsonul din 1976 daca nu stiam ca trebuie ulei in motor era de mult in "garaj la tine". Role de Trabant D=6mm. Numai bine !

P.S. Tu cum dai gaura de ungere in camasa rulmentului NU 4906 ? Cea care corespunde gaurilor din bolt (din calea de rulare). Multumesc !!

Editat de constantin57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='simson

Salve!E vorba de gaura transversala,aia cu diametrul mare de 14 mm..Se face boltul(duritate peste 50 unitati) ,se superfiniseaza si se lasa cota presare 1-1,5 sutimi pentru inelul 2.Dupa ce se preseaza inelul se dau alea 2 gauri de ungere,prin erozimare,prin inel si bolt.Eu mai bun un bolt de 5 mm care blocheaza inelul contra deplasarii(un span de aluminiu,un bronz luat intre role..)La fel las cota 1-1,5 sutimi si presez si blochez inelul 1 in biela.Rulmentul japonez sau european na 4906 are o gaura data in inelul 1.Gauresc biela,fac un filet si introduc un prezonel cu varf care ajunge in acea gaura din inelul 1.Prezonelul il blochez cu pasta nepermanenta de blocare.Singura problema apare la centrare,datorita faptului ca in sunci nu mai sunt gauri perfecte.Nu am reusit sa scot nici un ambielaj sub 5-6 sutimi,iar cartea spune ca tre sa aiba max 2 sutimi.Eu merg asa dar,recunosc,datorita necentrarii perfecte a ambielajului apare o trepidatie in ghidon,fapt ce ma determina sa merg numai cu o mana.Revin si spun ca gaura mare transversala trebuie neaparat data conica.Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"twotimer"

e suspicios omul.de 2 saptamani imi tot trimite prin posta un pachet preplatit cu niste piese de IJ56.nu raspunde la nici un fel de sistem de comunicare.omul e din LUDUS,jud. MURES de origine. dar cica sta in miercurea ciuc.lucreaza acolo.deci atentie de la cine cumparati.el are un IJ56 pt dezmembrat. am fost eu mai naiv si i-am platit in avans piesele.m-a convins sa am incredere in el.asta e

sa fie sanatos

Si eu patesc accelasi lucru! i-am scris de 2 ori adresa l-am sunat de cateva ori si tot zice ca imi trimite ..decat sa astept piesele de la el il astept pe Mos Craciun. cred ca au trecut 3 luni ..dar nu inteleg ce vrea sa puna la cale...minute nu mai poate face pe tel, banuiesc ca vrea sa traga o teapa si nu stie cum?

asa ca atentie TWOTIMER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu patesc accelasi lucru! i-am scris de 2 ori adresa l-am sunat de cateva ori si tot zice ca imi trimite ..decat sa astept piesele de la el il astept pe Mos Craciun. cred ca au trecut 3 luni ..dar nu inteleg ce vrea sa puna la cale...minute nu mai poate face pe tel, banuiesc ca vrea sa traga o teapa si nu stie cum?

asa ca atentie TWOTIMER

 

 

In primul rand nu tin partea nimanui

 

si eu am comandat de la acelasi user ,,twotimer,, o pereche de protectii de telesop de izh, mi le-a trimis intr-o saptamana , am primit coletul , am platit coletul si punct.

 

Acum eu ce parere pot sa imi fac de acest om ?

Nu stiu ce sa zic despre altii care au platit in avans, ati platit pentru ce ?(sau se mai practica asa ceva in romania ??)

 

Sarbatori Fericite tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum eu ce parere pot sa imi fac de acest om ?

Nu stiu ce sa zic despre altii care au platit in avans, ati platit pentru ce ?(sau se mai practica asa ceva in romania ??)

 

Sarbatori Fericite tuturor!

da se mai practica daca oamenii au cuvant

eu nu am platit in avans si nici nu am cerut bani in avans dar in schimb am trimis piese cu plata dupa ce ajung ,convine sau au banii

nu mai retin cui de aici de pe forum i-am trimis un rezervor de m72 urmand sa imi faca plata dupa ce ii ajunge daca ii convine piesa

piesa a ajuns la el ia convenit eu si uitasem de ea si am primit un telefon ca a trimis banii

CINE E OM E OM.PUNCT

 

Mesaj completat

 

 

VOSHOD IJ parca sincer nu mai retin exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scz daca este off-topic.am facut o comanda de un ambielaj rt 125. andrei_d mi-a garantat pentru om. acum 350 lei sunt cva bani. treaba se face ramburs. acum... daca omul imi trimite un ciorap in loc de ambielaj.... eu pot cumva sa imi recuperez banii?tinand cont k nu o sa vad ambilajul decat dupa ce platesc la posta. multumesc....scz sunt putin ingrijorat,deocamdata nu am motive.si sper sa nu fie....

 

sau daca stiti alta modalitate de transfer,mai sigura...va rog sa imi comunicati. multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scz daca este off-topic.am facut o comanda de un ambielaj rt 125. andrei_d mi-a garantat pentru om. acum 350 lei sunt cva bani. treaba se face ramburs. acum... daca omul imi trimite un ciorap in loc de ambielaj.... eu pot cumva sa imi recuperez banii?tinand cont k nu o sa vad ambilajul decat dupa ce platesc la posta. multumesc....scz sunt putin ingrijorat,deocamdata nu am motive.si sper sa nu fie....

 

sau daca stiti alta modalitate de transfer,mai sigura...va rog sa imi comunicati. multumesc.

cel mai simplu cad aveti indoieli asupra expeditorului puteti opta pt curierat unde se pune coletul cu verificarea continutului .. iti vine curierul verifici continutul apoi achiti rambursul..( oricum ciorapul ala tre sa aiva si ceva pietre sa fie echivalent la greutatea ambielajului )) multa bafta si sa gaseti ambielajul in colet ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

+ si + pt andrei_d care a postat anuntul la topicul ,,licitatie piese comuniste" si pt nea Vlad care mi'a trimis ambielajul exact cum a spus. nou si bine pastrat

Editat de mz125
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,vreau sa pun o intrebare moderatorilor,si cred ca acesta e locul: De vreo doi ani vad la postul meu o atentionare un WARN categoric, si daca tot sta acolo ca un"certificat de calitate" macar sa stiu pt ce e,am depasit o anumita varsta,am motocicleta din "60 cu pedala,sau ce ? Sunt pus intro lumina proasta atat ca membru al acestei comunitati cat si al credibilitatii mele . Rog unul din admini sa ma lamureasca tot pe acest topic. Va multumesc, Numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...