Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 400
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Dupa aproape 2000 de km facuti cu echipamentul meu pot sa scriu ceva despre el. Am prins si frig si o mica ploicica ...

Echipament: Geaca IXS Montevideo, pantaloni IXS Caracas, cizme TCX X Five Plus (de la Adrian de pe forum), Casca Nolan N86 Burn Out si manusi moto de la Lidl! La geaca si la pantaloni am dat jos toate mesadele. Geaca si pantalonii sunt excelenti. In oras am deschis aerisirile si se suporta mult mai usor caldura. In afara localitatii (80-100 km/h) aerisirile trebuiesc inchise ca altfel te cam ia cu racori ... Am mers cu echipamentul atat in arsita Bucurestiului bara la bara, cat si pe autostrada cu 130 km/h. Sunt excelente. Prin Pirisaca Dornei (Suceava) m-a prins o ploicica (nu exagerata). Mi-a fost lene sa scot costumul de ploaie si am continuat sa merg asa. Nu a intrat apa prin geaca sau pantaloni ... Totusi recunosc ca nu a fost o ploaie puternica!

Casca iarasi mi se pare excelenta. Diferenta de la cer la pamant intre acesata casca si vechiul meu Nitro. In primul rand nu se abureste sub nici o forma (nitro se aburea la greu). Cizmele luate de la Adrian mi s-au parut excelente. Nu te "coci" in ele la caldura, si poti merge cu ele si pe strada (adica dupa ce te-ai dat jos dupa moto).

In schimb sunt total nemultumit de manusile de la Lidl. Transpira mana infernal in ele. Cand le scoti din mana se trage captuseala de pe degete si e un chin sa bagi mana inapoi si sa impingi captuseala al loc. Nu recomand nimanui, sunt sub orice critica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

cica noua senzatie ar cam fi asta: TOURATECH COMPANERO https://www.youtube.com/results?search_query=touratech+companero

 

Companero e pe piata de vreo trei ani asa ca senzatia nu mai e chiar asa noua ;)

 

Conceptul insa este, dupa parerea mea, cel mai destept de pe piata: la baza ai un costum relativ aerisit cu care poti merge bine si pe vreme calda, dar care este facut din cordura de trei calitati diferite (de exemplu mult mai densa la coate alte locuri mai expuse la imact) si cu protectii foarte bune. Apoi pentru ploaie si/sau frig exista apoi echipamentul exterior, cu GoreTex.

Problema mare a echipamentului asta este pretul :D

» Post actualizat in 14 Jul 2014 12:45

Materialele cu denumiri generice de Coolmax, Equarea şi altele nu reprezintă altceva decât o mascare a produselor fabricate din fibre sintetice ( în principal poliester, dar şi polipropilenă, poliamidă, elastan ). Aşadar orice bluză/pantalon de corp ( de preferat cele de compresie, sau care să stea cât mai aproape de corp - lipit de piele ), fabricată din fibre sintetice este de folos.

 

Probabil ca denumirea nu este importanta insa cu siguranta nu toate produsele din fibre sunt de aceeasi calitate. Am vazut si fibre bune dar si proaste in care transpiri, puti imediat, pot irita pielea etc.

Ca la majoritatea lucrurilor, pretul si producatorul pot fi buni indicatori despre calitatea produsului respectiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva geaca Dainese Aspide D-Dry sau Temporale D-Dry si poate sa ofere un review, eventual un comparativ intre cele 2.

Sunt la acelasi pret (bun, de altfel) si as fi curios care e feedbackul.

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici una nu exceleaza in aerisiri. Probabil o geaca medie buna, si cam atat. Mai pune 100 si ia Teren D-Dry.. Sau Stormer..

PS D-Dry are herr L.U.V. iti poate spune mai multe. Am cochetat si eu cu ea, dar dupa ce am pipait unele germane, m-am reorientieren...

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valparaiso. ;)

Aerisiri la maneci, piept si spate si membrana D-Dry eficienta si detasabila.

Anul asta am cam mers cu norisorul dessupra capului si prin geaca n-a intrat un strop de apa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,

Din experienta voastra, va rog sa-mi recomandati niste pantaloni de touring pentru perioada calda. Acum folosesc un costum Polo Mohawk, insa este imposibil sa-l port cand e cald, fiind gandit mai mult pentru perioada rece. Ceea ce ma intereseaza la pantalonii de vara este sa aiba protectii in zonele de posibil impact, sa fie cat mai aerisiti si sa nu trebuiasca sa-mi donez un rinichi pentru a avea bani sa-i cumpar. Nu ma intereseaza foarte mult numele producatorului sau modele recente (pot sa fie si mai vechi).

Am cautat putin pe net, nu m-am lamurit, asa ca prefer sa citesc pareri obiective din partea colegilor care au asa ceva .

 

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara cei mai buni/comozi/aeristi sunt blugii. Evident, vorbim de blugi speciali de moto.

Eu de exemplu merg exclusiv in blugi, indiferent de anotimp. Iar vara nu exista ceva mai comod.

Daca temperatura scade sub 10-14 grade imi pun pe dedesupt pantalonii thermo. Sau, daca ploua, evident cei de ploaie. Sau daca ii pun si thermo si ploaie, pot merge linistit pana spre 0-5 grade.

 

Am doua perechi, unii de la Held cu dubluri cu asa-zis kevlar in multe locuri si cu niste protectii mediocre (cum cum sunt in majoritatea echipementelor) la genunchi. Au costat in jur de 100€.

Ceilalti sunt BMW City Denim, din denim/"blug" amestecat cu cordura, incomparabil mai bine facuti decat cei de la Held, cu protectii adevarate si la genunchi, si la solduri, cu mai multe buzunare utile, fermoar petru prins de gaeca, fermoare mari jos in zona cizmelor etc. Astia au fost cam 220€.

 

Evident, mai sunt multe alte modele/marci la tot felul de preturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vara cei mai buni/comozi/aeristi sunt blugii. Evident, vorbim de blugi speciali de moto.

la fel si eu, peste 15-20 grade blugii moto's pretenii mei :) Am 2 perechi de la Vanucci si sunt f multumit de ei.

Pretul a fost tot pe la 100 euro daca tin bine minte.

 

Singurul impediment ar fi ca nu au fermoar la spate pt legat de geaca, dar cred ca se poate pune la un croitor (gecile vin de obicei cu ambele bucati de fermoar ;) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singurul impediment ar fi ca nu au fermoar la spate pt legat de geaca, dar cred ca se poate pune la un croitor (gecile vin de obicei cu ambele bucati de fermoar

 

Totusi braul nu trebuie sa lipseasca nci vara din echipament... iar daca porti brau, nu prea mai poti sa folosesti fermoarele oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

@MirceaB, pantalonii dedicati pt.vara trebuie sa aiba plasa pe fata coapselor sau/si pe tibie.

Se mai numesc si Mesh, daca vrei sa cauti pe google cauta mesh motorcycle equipment si ai sa te lamuresti.

Cumpara cu incredere Probiker PR12 (da click pe link, intra si mareste poza, ai sa intelegi ce este de inteles) si ai sa fii foarte multumit!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi braul nu trebuie sa lipseasca nci vara din echipament... iar daca porti brau, nu prea mai poti sa folosesti fermoarele oricum.

O singura data am mers cu brau si de atunci zace pe undeva printr-un dulap :D Nu poci ca sa-l port. Imi pare incomod, transpir etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi braul nu trebuie sa lipseasca nci vara din echipament... iar daca porti brau, nu prea mai poti sa folosesti fermoarele oricum.

 

strica burta geometria?

» Post actualizat in 18 Jul 2014 22:47

O singura data am mers cu brau si de atunci zace pe undeva printr-un dulap :D Nu poci ca sa-l port. Imi pare incomod, transpir etc.

 

+n. vand brau. astept oferte. e super. fara el nu se poate.

» Post actualizat in 18 Jul 2014 22:55

Vara cei mai buni/comozi/aeristi sunt blugii. Evident, vorbim de blugi speciali de moto.

Eu de exemplu merg exclusiv in blugi, indiferent de anotimp. Iar vara nu exista ceva mai comod.

Daca temperatura scade sub 10-14 grade imi pun pe dedesupt pantalonii thermo. Sau, daca ploua, evident cei de ploaie. Sau daca ii pun si thermo si ploaie, pot merge linistit pana spre 0-5 grade.

 

Am doua perechi, unii de la Held cu dubluri cu asa-zis kevlar in multe locuri si cu niste protectii mediocre (cum cum sunt in majoritatea echipementelor) la genunchi. Au costat in jur de 100€.

Ceilalti sunt BMW City Denim, din denim/"blug" amestecat cu cordura, incomparabil mai bine facuti decat cei de la Held, cu protectii adevarate si la genunchi, si la solduri, cu mai multe buzunare utile, fermoar petru prins de gaeca, fermoare mari jos in zona cizmelor etc. Astia au fost cam 220€.

 

Evident, mai sunt multe alte modele/marci la tot felul de preturi.

 

blugii moto nu merita decat la ture scurte / tzaca fleaca prin oras daca nu vrei sa pari in "uniforma". am si io, nu vb din filme, basca tin si la apa ai mei. pt touring, exista variante mult mai bune. de la protectie pana la ventilatie / rezistenta la ploaie. prin oras nu mai port blugii moto dedicati ( alpinestars ceva, nu mai stiu ce ) decat daca e frig si ploua si trebuie sa arat a ne-motocilcist... afara, din ce in ce mai putin. niste pantaloni cu ventilatii bine gandite sau 3 layers sunt mai buni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O singura data am mers cu brau si de atunci zace pe undeva printr-un dulap :D Nu poci ca sa-l port. Imi pare incomod, transpir etc.

 

Am citit in mai multe surse (inclusiv medicale) despre problemele ce apar in timp la motociclisti din cauza "curentului" permanent din zona rinichilor, care este foarte expusa. Este vorba in primul rand de inflamatii destul de nasoale, cu durerile aferente. Nu vreau sa risc.

Si exista brauri care sunt destul de ok si pe caldura. Eu am BMW Kidney Belt Premium la care poti schimba partea din spate in functie de cald/frig si cand merg in oras fara geaca, are o protectie generoasa pt partea din inferioara a spatelui care se pune imediat (utila si de purtat permanent pt. majoritatea gecilor, care stau foarte prost la protectie in zona aia). Acum a fost inlocuit cu modelul asta.

» Post actualizat in 21 Jul 2014 08:55

strica burta geometria?

 

Partea cu ironia o prind, insa logica nu prea... intotdeauna port braul (care este foarte generos ca forma/marime la spate) partial peste partea superioara a pantalonilor (pt. a fi sigur ca acopera zona rinichilor), asadar si fermoarul este acoperit de brau.

» Post actualizat in 21 Jul 2014 09:07

blugii moto nu merita decat la ture scurte / tzaca fleaca prin oras daca nu vrei sa pari in "uniforma". am si io, nu vb din filme, basca tin si la apa ai mei. pt touring, exista variante mult mai bune. de la protectie pana la ventilatie / rezistenta la ploaie. prin oras nu mai port blugii moto dedicati ( alpinestars ceva, nu mai stiu ce ) decat daca e frig si ploua si trebuie sa arat a ne-motocilcist... afara, din ce in ce mai putin. niste pantaloni cu ventilatii bine gandite sau 3 layers sunt mai buni.

 

- prima parte cu "nu merita" suna putin a verdict general. Eu cred ca este chestie de gust. De exemplu intr-o zi normala/frumoasa de motociclism, in blugii aia ma simt excelent, si confortabil. In plus, in aceeasi zi mai fac puze de cafea, de pranz, de intrat undeva etc. Ma simt mult mai comod in blugii moto decat in niste pantaloni moto care in general sunt clar mai rigizi. Stiu, ramane aspectul "siguranta" dar tot timpul trebuie sa fie un compromis; niste blugi moto ofera un minim de siguranta insa si mult confort. Iar confortul poate duce cumva si catre siguranta, daca te simti bine/relaxat. La geaca merg clar mai mult pe siguranta si atunci cand faci pauze, oricum o poti da jos insa pantalonii nu.

- blugii tai, daca erau rezistenti la apa, m-as mira sa fie si la fel de placuti pe caldura. Nu am vazut inca membrana care sa fie ok pe caldura, nici macar GoreTex.

- 3 layers inseamna si membrana... deci ies din discutie. Pe caldura te cam coci.

 

Normal, eu ma refer la conditii de vreme buna de moto, nu de anotimp (mai) rece. Pe vreme rece, eventual si cu sanse mai mari de ploaie, panalonii moto isi au eviednt mai mult sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intotdeauna port braul (care este foarte generos ca forma/marime la spate) partial peste partea superioara a pantalonilor (pt. a fi sigur ca acopera zona rinichilor), asadar si fermoarul este acoperit de brau.

 

pe caldura braul mi se pare naspa... am purtat de vreo 2 ori si dupa aia am lasat-o balta pt touring. la armura am un fel de brau care-mi aduce aminte mereu de ce e naspa cu brau. exact sub el transpir.

» Post actualizat in 21 Jul 2014 09:18

- prima parte cu "nu merita" suna putin a verdict general.

 

corect. considera ca era "dpmdv" pe undeva pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- 3 layers inseamna si membrana... deci ies din discutie. Pe caldura te cam coci.

 

cordura + layer windstopper / waterproof + layer termic. ultimele 2 detasabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...