Sari la conținut

Vizitator MosRahao
 Share

Postări Recomandate

Unde ai gasit-o la pretul asta, ca la FC Moto vad ca-i 290 euro plus transport?

aduce userul crazy.driver http://www.motoexperience.ro/jacheta-textil/9653-macna-geo.html

trebuie luat o marime mai mare. eu port m si stringe. am comandat l. baiat corect. aduce si daca nu tie buna o trimite inapoi si aduce alta. mai rar.

Editat de florynn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 400
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Multam! Asta-i raspunsul pe care-l asteptam. :)

 

Am mai gasit o geaca "all seasons" care m-ar satisface: Alpinestars Valparaiso. A aparut recent la vanzare pe FC Moto, e comparabila cu Dainese D-Stormer, dar cu 100 euro mai ieftina.

Cred ca asta va fi aleasa. :)

 

alpinestars_valparaiso_drystar_gray-blue

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre Sharp s-a mai discutat, dar nici acolo nu-i relevant, eu am o parere, in testul lor castile sunt supuse unor socuri pe toate partile, dar care sunt discontinue, in real dinamica unui accident este extrem de vasta, poti da cu scafarlia de asfalt de citeva ori in fractiuni de secunda pe toata suprafata, se poate rupe inchiderea, poate sari viziera, etc, toate acestea nu pot fi testate niciodata in laborator in asa fel incit conditiile sa fie identice. Daca era asa nu mai cadea niciun avion sau nu se mai scufunda niciun vapor, ca si la alea se fac testari in laborator :)

In opinia mea orice test trebuie privit cu o marja destul larga de probabilitate.

Oricum, la SHARP, cu 5 stele gasesti numai panarame, AGV, BELL, Marushin si alte castroane..sa fim seriosi, sa punem si neuronii la contributie, nu halim totul de-a gata :)

Si poti fii sigur 100%,care este cea mai buna casca?

Eu unul,spun ca nu!

Intr-un anumit caz,poate fi numit CASTRON si o casca cumparata la bani multi!

Deci,ce alegem?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caut o geaca de 3 sezoane, care sa se preteze la temperaturile inalte din timpul verii, in regim de touring. Asta include si plecat de-acasa dimineata pe 10 grade sau mai jos, dar sa poate fi purtata si pe caldurile de la amiaza, si pe o eventuala ploaie, fie ea si torentiala. Deci undeva in regimul 10-35 grade, cu ploaie cu tot. Am un V-strom, care ofera oarecare protectie la vant.

M-am uitat in gradina la Spidi, unde am vazut modelul Netforce. Are cele doua membrane detasabile de la ei, cea termica, cu strat aluminizat, si cea impermeabila, de ploaie,cu tehnologia H2Out. Geaca in sine, fara membrane, este foarte usoara si cu multe panouri de plasa pe piept, brate, spate. Poate fi purtata fara mesade, iar daca incepe o ploaie, te dezbraci de geaca, imbraci mesada de ploaie ca pe o haina oarecare, apoi tragi repede geaca peste ea. Deci nu este o combinatie all-around, sa o porti cu toate mesadele si cand e cald, si frig si ploaie. Probabil pana te convingi ca trebuie sa te opresti sa faci treaba asta, te-ai udat deja binisor. Totusi, poate fi purtata si cu mesada de ploaie, daca vremea e de ploaie, adica innorat si nu prea cald. Membrana H2Out este si respirabila.

 

Pretul nu este din cele mai mari, dar nici mic - o poti lua pe la 1500 ron de pe-afara, online, sau cam la 1800 de la noi, de la motorteam.

 

A avut cineva aceasta geaca sau produse similare de la Spidi ? Mai au niste modele - Voyager, Marathon, dar sunt in esenta cam acelasi lucru, dar cu ceva mai multe dotari de care ma pot lipsi. NIciuna nu are insa panourile de plasa pentru aerisire cum le are Netforce-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am modelul Netwin, anul asta face 5 ani. Sa zicem ca am purtat-o vreo 30.000 km. Cand e cald rau, o iau pe mine doar la drum lung. E apropximativ la acelasi pret cu ce-ai zis tu: ~ 400 euro la motorteam.

 

Ce imi place la geaca asta e ca are o singura mesada, water + wind proof. Cu 2 am incercat si nu imi place ideea, mi se pare ca s-au complicat inutil.

 

Am mers cu geaca de care zic si la temperaturi sub 10 grade, si sincer si-a facut treaba cu brio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am modelul Netwin, anul asta face 5 ani. Sa zicem ca am purtat-o vreo 30.000 km. Cand e cald rau, o iau pe mine doar la drum lung. E apropximativ la acelasi pret cu ce-ai zis tu: ~ 400 euro la motorteam.

 

Ce imi place la geaca asta e ca are o singura mesada, water + wind proof. Cu 2 am incercat si nu imi place ideea, mi se pare ca s-au complicat inutil.

 

Am mers cu geaca de care zic si la temperaturi sub 10 grade, si sincer si-a facut treaba cu brio.

 

Netforce are membrana H2out, care este water+windproof, dar are si membrana termica. Aceasta din urma este pentru temperaturi de sub 5 grade. Probabil in majoritatea timpului se poarta doar cu membrana h2out. Nu te obliga nimeni sa le porti pe amandoua odata, daca nu simti nevoia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am Spidi H2OUT Trooper (cred ca modelul nu se mai produce), probabil acum se numeste Netforce. Geaca am purtat-o vara/iarna (avantaj atasul), nu are nici un semn de uzura, materialul este de f buna calitate. Din martie - aprilie o port fara mesada termica, asta o folosesc cand da omatul.

 

@Rares, daca nu ti-ai luat echipamentul, mergi pana la Motorteam si uita-te la modelul Marathon, mi se par la fel de bune calitativ si cred ca sunt culorile pe care le cauti.



A, Trooperul are o singura mesada care inglobeaza ambele cerinte: termica/impermeabila, cu 2 cred ca m-as complica.



Modelul e asta si vad ca e 161 de euro una noua (ocazie), in mod normal e cam 400 de euro geaca.

Link...http://www.subito.it/accessori-moto/giubotto-spidi-trooper-h2out-nero-rosso-olbia-tempio-85595203.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

multumesc, mihai!

 

inca nu am schimbat echipamentul, cu exceptia cismelor . in rest, nu l-am schimbat inca. foarte interesata e si propunerea ta. mai am de rumegat...

 

(parca vad ca intr-un final o sa-mi cumpar, din cauza posibilitatilor atat de variate, echipamentul "ala cu tzatele mai mari", ca in bancul ala cu tipul care voia sa se casatoreasca si nu stia pe care s-o aleaga) ... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nimeni nu zice nimic despre Vanucci. Eu am echipament de la ei de 4 ani. Geaca cu 3 straturi si are ceva strat Sympatex la cel impermeabil. Acelasi rahat cu alt nume. Inca isi face treaba bine si arata bine. Parca e All-Terrain geaca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nimeni nu zice nimic despre Vanucci. Eu am echipament de la ei de 4 ani. Geaca cu 3 straturi si are ceva strat Sympatex la cel impermeabil. Acelasi rahat cu alt nume. Inca isi face treaba bine si arata bine. Parca e All-Terrain geaca.

Cea mai ieftina geaca Vanucci cu Sympatex este 380 euro pe Louis. In banii astia exista o gramada de alte alternative.

 

In vremurile de inceput ale membranelor impermeabile/respirabile, tin minte ca Sympatex era cel putin la fel de apreciat ca Gore Tex, insa Gore au continuat sa dezvolte produsul si au creat mai multe variante ale acestuia, iar Sympatex au cam ramas in urma in privinta asta.

Oricum, orice membrana are perioada de viata limitata, iar durabilitatea tine si de modul in care o ingrijiti. Sa nu va mirati ca dupa doi-trei ani luati apa zdravan prin echipamentul pe care il credeati impermeabil, mai ales in zonele supuse uzurii. Mi s-a intamplat cu panataloni cu Gore Tex, in care a inceput sa patrunda apa dupa doi ani, si cu o geaca Spidi cu H2Out, care anul trecut n-a facut fata unei ploi de lunga durata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E drept ca am luat-o cu 180 € la reducere. Stratul de ploaie il folosesc doar cand ploua si nu l-am spalat decat cu apa. Inca ma serveste. Dar daca se iveste ocazia, nu o ratati. E o geaca desteapta, cu multe facilitati care, chiar ajuta motociclistul in mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu am o geaca Vanucci, are doar 2 ani, luata la vreo 700 ron, redusa de pe la 1500. Este super pe vreme rece, dar ma coc la propriu in ea vara. Are si membrana Sympatex detasabila, dar nu am probat-o pe ploaie niciodata. M-a prins o ploaie vara, dar nu aveam membrana si m-a udat la piele. Vreau ceva de vara, care sa reziste si la ploaie, si la temparaturi mai mici de dimineata/seara sau din zonele montane. Vanuuci a mea este prea blindata.

As vrea sa incerc sa o mai port si vara asta cu vreo bluza de corp speciala pe dedesubt, ceva care sa absoarba transpiratia si sa o dea afara.

Editat de Dogaru Florin George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt modele cu membrana nedetasabila. A mea e din 3 separatate. Exteriaora, dura si cu multiple aerisiri, cea de ploaie si cea de frig. Se poate folosi si fara cea de ploaie, direct cea de frig cuplat cu exteriorul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ati incercat sa folositi pe sub geaca sau pantaloni, vara, ceva gen bluza de corp sau "izmene" din materiale gen coolmax sau alte chestii care absorb umezeala ?

Daca da, ce ati folosit, marca producator, eventual pret si care au fost avantajele/dezavantajele ?

Eu folosesc cagula din coolmax, chiar si vara. De fapt ma ajuta sa suport mai bine casca vara.

Editat de Dogaru Florin George
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sunt foarte bune, eu folosesc si vara din coolmax si iarna thermo. Foarte bune si cele care s-au gasit la Lidl, dar poti gasi si in Decathlon sau pe la magazinele cu echipamente moto sau alpinism.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Richa Spirit ar părea bună în teorie: o geacă al cărei material, când te încălzești, se dilată și lasă aerul să intre și se contractă când nu este cald sau nu ești încins (cel puțin așa laudă ei tehnologia C-Change) și o geacă imposibil de murdărit, exterior, datorită nanotehnologiei încorporate.

http://www.richa.eu/products/textile-rainwear/spirit/

Editat de severin31
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa o fi, pare interesanta, dupa care ajungem la clasica povestioara romaneasca.. am vazut 10 geci extraordinare. Dar numai in poze, ca la noi nici un dealer nu are mai nimic pe stoc. Asa ca nu stiu ce numar sa-mi iau..

 

Plus ca sunt detaliile pe care e greu sa le vezi in poze.. cum se strange la gat, cat de inalt e gulerul la spate, cat de reglabila e maneca..cat de fina sau aspra e marginea manecii... samd samd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Şi eu folosesc echipament first-layer în toate activităţile outdoor ( drumeţii, motociclism, biciclism, atletism ) şi mă declar dependent de aceastea. Materialele cu denumiri generice de Coolmax, Equarea şi altele nu reprezintă altceva decât o mascare a produselor fabricate din fibre sintetice ( în principal poliester, dar şi polipropilenă, poliamidă, elastan ). Aşadar orice bluză/pantalon de corp ( de preferat cele de compresie, sau care să stea cât mai aproape de corp - lipit de piele ), fabricată din fibre sintetice este de folos. Nu se recomandă produsele din bumbac, dat fiind că evaporă foarte greu apa absorbită, materialul răcindu-se şi ... pastile. Alte materiale care pot fi folosite cu succes sunt lâna merino ( de preferat haine 100% din merino, cu o densitate de ~140-150 g/mp ) şi mătasea.

Le achiziţionez din magazinele de echipament sportiv, montan, uneori şi din cel moto dacă preţul este decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sint acum in decatlon la reducere. 39 bluza 39 pantalonii.

 

Imi iei si mie cate un set (marimea cea mai mare)? Dau o bere mare cand ajung la CJ (sfarsitul lunii :( ) :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...