Sari la conținut

recipient colectare ulei folosit


Postări Recomandate

Asta asa e, dar e mai comod asta... e mai plat si intra mai bine sub mobra/masina. Era vreo 40-50 lei cand am vazut ultima oara... recunosc, eu prefer bidonul taiat, e gratis :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si bidonul taiat il poti taia sa-l faci cat de plat vrei. Si are si scurgere la fel ca asta.

 

Eu personal folosesc un lighenas de plastic pe care-l folosesc doar pt asta, iar la turnare in bidonul de colecatare folosesc o palnie taiata dintr-un pet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tai un bidonn de 4L de ulei sau unul de lichid de parbriz. Obtii un produs identic.

Corect ce zici, numai ca poate aparea o mica neatentie cind manevrezi bidonul taiat , plin cu ulei colectat, si versi uleiul. Mi s-a intimplat anul trecut, am varsat 1kil de ulei pe gresia din hol, plus ulei pe pantaloni, etc. As da instant bani pe un recipient ca in poza.

 

Era un bidon de 5l, si tot am scapat ulei din el.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intuiesc ca urmatoarea intrebare va fi cu ce sa ducem uleiul uzat acolo?

Afla ca eu am patit ca cei de la service sa refuze sa primeasca uleiul uzat (am incercat in mai multe locuri). Explicatia lor e ca ei platesc pentru colectarea lui si daca vreau sa-l las, ma costa ceva....

 

Eu am intrebat daca e cineva OBLIGAT sa il primeasca. Este vreo lege in directia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In uleiul uzat poti turna putina benzina, de ex in ~3 litri eu torn 2-300 de grame si obtii un amestec perfect pt aprinderea focului, asta pt cei ce de la tara sau care au incalzire pe lemne iar pt cei din oras isi pot achizitiona o soba pe ulei undeva in maxim 200 de lei si pot incalzi garajul iarna de cate ori au ceva de mesterit la moto/masina, in cazul sobei pe ulei pot spune ca atat cat e de mica atat e de eficienta, am ramas surprins. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bidoanele astea au o problema: stropesc ca naiba cand uleiul cade pe ele pentru ca nu au margini inalte. am avut si am ajuns la concluzia ca un lighenas cu margini inalte e mult mai bun. asa ca ori scurgi uleiul rece cand e gros si nu stropeste dar iti trebuie o juma de zi sa scurgi totul, ori cand e cald uleiul pui ziare prinprejur ca o sa stropeasca peste tot.



In uleiul uzat poti turna putina benzina, de ex in ~3 litri eu torn 2-300 de grame si obtii un amestec perfect pt aprinderea focului, asta pt cei ce de la tara sau care au incalzire pe lemne iar pt cei din oras isi pot achizitiona o soba pe ulei undeva in maxim 200 de lei si pot incalzi garajul iarna de cate ori au ceva de mesterit la moto/masina, in cazul sobei pe ulei pot spune ca atat cat e de mica atat e de eficienta, am ramas surprins. :cheers:

unde ai gasit asa o soba?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta la altii. Unii sunt platiti pentru uleiul uzat pe care il colecteaza. Eu am scapat destul de usor de 2l la a doua benzinarie la care am incercat.

Afla ca eu am patit ca cei de la service sa refuze sa primeasca uleiul uzat (am incercat in mai multe locuri). Explicatia lor e ca ei platesc pentru colectarea lui si daca vreau sa-l las, ma costa ceva....

 

Eu am intrebat daca e cineva OBLIGAT sa il primeasca. Este vreo lege in directia asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In uleiul uzat poti turna putina benzina, de ex in ~3 litri eu torn 2-300 de grame si obtii un amestec perfect pt aprinderea focului, asta pt cei ce de la tara sau care au incalzire pe lemne iar pt cei din oras isi pot achizitiona o soba pe ulei undeva in maxim 200 de lei si pot incalzi garajul iarna de cate ori au ceva de mesterit la moto/masina, in cazul sobei pe ulei pot spune ca atat cat e de mica atat e de eficienta, am ramas surprins. :cheers:

+1

 

in aceeasi categorie intra filtrele de motorina de la auto... aprinzi focul cu alea de numa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

unde ai gasit asa o soba?

Eu nu am gasit, am vazut una intr-un service destul de mare, undeva intr-un service de ~3 metri inaltime si avea 3 locuri pt masini, nu avea mai mult de 1 metru inaltime si ~40cm latime soba, forma cilindrica care era doar pe ulei, foloseau baietii doar uleiul ce-l scoteau din masinile care faceau schimbul si asa incalzesc tot serviceul de 3 ani de cand au deschis. Daca vrei detalii exacte imi spui si merg pana la ei si iti aduc info exacte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...