Sari la conținut

La Cazane (vazute din Serbia) 28-29 iunie.2014


beware !
 Share

Postări Recomandate

Salutare!

 

Vin cu urmatoarea propunere pentru weekendul care vine 28-29 iunie.2014. Va dau timp o saptamana sa va aranjati planurile, sa va convingeti nevestele (lol) sa va puneti motocicletele la punct si hai sa facem kilometri.

 

Sambata 28 iunie, ora 8:30 am, intalnire intrare autostrada A1 (eventual o benzinarie de dinainte de intrarea pe A1).

 

Traseu : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - Serbia - Golubat = 466 km (6 ore).

Cazare la Golubat, ori gasim la fata locului, ori mergem la un Camping unde au fost niste prieteni weekendul trecut, au platit 55 ron pt o cabanuta cu 3 paturi.

 

Duminica 29 iunie, ora 8:30am un mic dejun pe undeva...dupa care inapoi pe unde am venit pana la D T Severin. Prietenii care au fost weekendul trecut au facut si continuarea cu iesire la Oravita, dar au spus ca drumul e prost si lipsit de priveliste pt ca te indepartezi de malul Dunarii, asa ca prefer sa ne intoarcem pe drum bun si cu Dunarea pe stanga.

 

Traseu : Golubat - DTSeverin - Baile Herculane - Petrosani - Calimanesti - Ramnicu Valcea - Pitesti - Bucuresti = 600 km (10 ore, 21 min).

 

Harta nu e batuta in cuie, daca stiti ca drumul este prost pe una din portiunile propuse, o putem schimba.

 

Amatori? :)


» Post actualizat in 23 Jun 2014 18:40

.

post-2550-0-56075700-1403548800_thumb.jpg

post-2550-0-98068500-1403548804_thumb.jpg

post-2550-0-93207700-1403548808_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • Admin

Traseul pe clisura Dunarii la sarbi este senzational, drumul pina la Golubac mi-am spus ca-l repet si eu odata..din pacate nu pot veni acum..

Ca sugestie..sunt kilometri multi si mai pretabil ar fi plecarea de vineri, cu ramanere acoloo doua nopti, altfel trageti tare de gaz si ratati peisajul absolut superb!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul pe clisura Dunarii la sarbi este senzational, drumul pina la Golubac mi-am spus ca-l repet si eu odata..din pacate nu pot veni acum..

Ca sugestie..sunt kilometri multi si mai pretabil ar fi plecarea de vineri, cu ramanere acoloo doua nopti, altfel trageti tare de gaz si ratati peisajul absolut superb!

 

Sunt doar 466 km la dus. Cu plecarea la 8:30, si cu opririle de rigoare, banuiesc ca am ajunge pe la 6 pm la o cazare.

Ai sugestii de cazare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care se anuleaza o plecare la mare deja planificata vin si eu, sper sa se razgandeasca colegii :)

 

Pai nu colegii trebuie sa se razgandeasca, ci TU :)

Hai tu, cu noi ca o sa vezi in poze ce super-fain va fi, si o sa-ti para rau ;) Ce faci la mare? traseu in linie dreapta, plaja, betivaneala si atat.... Marea nu pleaca nicaieri, o sa gasesti tot acolo in alt weekend, dar gasca noastra doar acum face traseul asta si doar acum vom crea amintiri la Dunare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu colegii trebuie sa se razgandeasca, ci TU :)

Hai tu, cu noi ca o sa vezi in poze ce super-fain va fi, si o sa-ti para rau ;) Ce faci la mare? traseu in linie dreapta, plaja, betivaneala si atat.... Marea nu pleaca nicaieri, o sa gasesti tot acolo in alt weekend, dar gasca noastra doar acum face traseul asta si doar acum vom crea amintiri la Dunare

nu ma duc cu mobra,plecam toti colegii de la facultate asa ca de final,cine stie cand ne mai intalnim toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere va sfatuiesc prieteneste sa evitati drumul Herculane-Lupeni, este traseu de enduro...spre hard in perioada asta, dupa cite ploi au cazut in ultima vreme! Nici Petrosani-Brezoi nu va sfatuiesc sa incercati, fiind o zona cu ploi dese si temperaturi scazute in aceasta perioada (am colegi care s-au fript incercind varianta asta in weekendul trecut). Puteti apela la o varianta mai frumoasa si lejera, adica Herculane-Baia de Arama-Tg.Jiu-Vilcea-Pitesti-Bucuresti (cu oprire in Tg.Jiu sa bem un suc impreuna si sa vedeti operele lui Brincusi ;) ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La intoarcere va sfatuiesc prieteneste sa evitati drumul Herculane-Lupeni, este traseu de enduro...spre hard in perioada asta, dupa cite ploi au cazut in ultima vreme! Nici Petrosani-Brezoi nu va sfatuiesc sa incercati, fiind o zona cu ploi dese si temperaturi scazute in aceasta perioada (am colegi care s-au fript incercind varianta asta in weekendul trecut). Puteti apela la o varianta mai frumoasa si lejera, adica Herculane-Baia de Arama-Tg.Jiu-Vilcea-Pitesti-Bucuresti (cu oprire in Tg.Jiu sa bem un suc impreuna si sa vedeti operele lui Brincusi ;) ).

 

Ok, merci de sfaturi. Imi place si varianta ta, cu atat mai mult cu cat s-a micsorat timpul (imi calculeaza google-ul = 7 ore 36 min) si daca asta ramane varianta, clar ne intalnim si cu tine la un suc.

post-2550-0-56917500-1403556431_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ok, merci de sfaturi. Imi place si varianta ta, cu atat mai mult cu cat s-a micsorat timpul (imi calculeaza google-ul = 7 ore 36 min) si daca asta ramane varianta, clar ne intalnim si cu tine la un suc.

 

Acum îţi poţi da seama de ce apăreau încă 3 ore în plus pentru prima variantă, care avea numai 60km mai mult. Drumul 66A ( cel ce merge către Lupeni ) nu este asfaltat, este drum forestier.

Iar între Băile Herculane şi intersecţia cu acest drum 66A este asfalt prost, vălurit şi petecit, după care veţi avea parte de asfalt bun până la Tg Jiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Puteti apela la o varianta mai frumoasa si lejera, adica Herculane-Baia de Arama-Tg.Jiu-Vilcea-Pitesti-Bucuresti (cu oprire in Tg.Jiu sa bem un suc impreuna si sa vedeti operele lui Brincusi ;) ).

Bucata de drum Baile Herculane-Baia de Arama e horror!apoi pana la Tg. Jiu e super ok.l-am facut in concediu anul trecut intr-o tura care a cuprins si Orsova-Oravita prin Moldova Noua(doar o bucata de aprox 15km e dezastru cu lipsa asfalt) in rest peisaje impecabile si drum bun si necirculat.singura problema ar fi placile de beton dintre Moldova Noua si Oravita(pt cei mai sensibili).precizez ca am fost cu R1 si pasager:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referinta despre un drum se face tinind cont de motorul pe care il calaresti, bagajul, pasagerul, stilul de mers, viteza de deplasare medie pe care esti deprinst s-o folosesti...etc. E posibil ca si un circuit cu pista sa nu fie multora pe plac, poate fiindca are curbe prea multe...sau prea strinse! Stiu ca portiunea aflata intre Herculane si Baia de Arama era intr-o stare acceptabila, numai buna pentru plimbare si admirarea peisajului...dar ca fapt divers, nu prea merita sa pui genunchiul jos in curbe, fiindca risti sa ajungi in peretii stincosi, ori in vreo prapastie, sau in albia vreunui piriu/riu! Deci portiunea asta de drum se face lejer la viteze de 50-70 km/h, cu plus sau minus acolo unde simti ca poti mai mult sau mai putin. Nu recomand insa deloc varianta Valea Cernei-Lupeni in aceasta perioada, fiindca acest drum abia am reusit sa-l razbatem cu enduroaice pe vreme buna si fara ploi sau alunecari de teren, caderi de arbori, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mandrilor..mereti cu @beware, e un motociclist pe cinste.

O sa radeti, distrati, tot tacamul !!

 

"E un motociclist"? LOL

Sunt cat se poate de "motociclistA" :P . Cred ca avem voie sa folosim femininul, ca nu vorbim de o meserie :)

Dar multumesc pentru aprecieri Vasile ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...