Sari la conținut

La Cazane (vazute din Serbia) 28-29 iunie.2014


beware !
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Mai baieti, se roaga o printesa de voi sa o insotiti pe traseu si voi nimic!
Sa fi avut eu mai putin o nevasta, un copil si vreo 10 ani..hmmmm! :rolleyes:


Pe de alta parte mai atrag atentia ca drumul este lung, aveti la dus 470 km care nu sunt pe autostrada, este plin de viraje iar la sarbi pe clisura drumul este incolacit de.a dreptul. Nu ati luat in calcul si trecere unei vami in conditii de concedii, este adevarat ca vamesii obisnuiesc sa bage motociclistii in fata, dar nu stiti peste ce dati la fata locului!
Pina la urma mergeti pe un drum necunoscut de catre multi, iar a te grabi in conditiile astea nu este deloc recomandat, ca sa nu spun altceva. Mai bine faceti ce puteti sa plecati de vineri, este pacat de peisaj sa trageti de gaz in disperare..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu recomand insa deloc varianta Valea Cernei-Lupeni in aceasta perioada, fiindca acest drum abia am reusit sa-l razbatem cu enduroaice pe vreme buna si fara ploi sau alunecari de teren, caderi de arbori, etc.

 

Off....minunata noastra tara! Nu am mai fost in zona aia, am deschis harta pe "Gugal" si am vazut "drum" si am zis : p-acolo! Dar in Romania nu poti sa faci asa, trebuie sa intrebi peste tot de calitatea drumului, sau dupa caz, dupa existenta lui , LOL. Se pare ca varianta aia este cam inexistenta.... Pacat, arata interesant prin munti. Asta e, mai asteptam 10 ani pana o asfalta dl primar....sper sa mai fiu pe moto pana atunci. lol.

» Post actualizat in 24 Jun 2014 07:19

Mai baieti, se roaga o printesa de voi sa o insotiti pe traseu si voi nimic!

Sa fi avut eu mai putin o nevasta, un copil si vreo 10 ani..hmmmm

 

Hahaha...Vai...printesa, lol. E abia marti...oamenii incep sa-si faca "calculelele", nu ma panichez pana vineri seara, lol.

Pana acum suntem 2 :

Eu : CBR F4i 600

Eugen : CBR F4 600

 

Primim si altceva decat CBR-uri :)))) asa ca indrazniti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu intelegi gresit, acolo exista drum, chiar pe anumite portiuni este si asfaltat! Dar asfaltul a ajuns un macadam ceva mai greu de strabatut, gratie exploatatorilor de masa lemnoasa din zona...si multumita politicienilor care vor doar taxe, impozite si drumurile se distrug pe zi ce trece, fiindca pe odiosu' l-au impuscat...si nu mai construieste nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cateva poze din septembrie 2011

 

Daaaa...... Buna Daniel (sau Dan?). Ce mai faci?

» Post actualizat in 24 Jun 2014 07:52

Atentie la vreme pentru zilele respective, astia au anuntat cod de vreme proasta in 30 de judete.

 

De vreme vorbim vineri cu prognoza de weekend.

Daca se lasa cu ploi, coduri colorate si alte alea...o anulam si reprogramam. Dar deocamdata it's ON.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ok. Multumesc, am un VFR 750 ACUM, SUNT LA MOTOVETERANI,

Imi aduc aminte cu multa placere de cursa contra cronometru, a fost superb, mai ales curbele alea p Anina, poate ne vedem intr o zi, n ai fost la Seewolves?

Am postat niste pozee pro bike la motoveterani, si la intrunirea de la Calimanesti, a fost super, sa veniti si voi la motoveterani ca va primim, o sa va distrati pe cinste sa spuna Ivan pedala.


» Post actualizat in 24 Jun 2014 07:54

Va foresc asfalt uscat la tura asta de exceptie!

Ne Mai auzim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, se roaga o printesa de voi sa o insotiti pe traseu si voi nimic!

Sa fi avut eu mai putin o nevasta, un copil si vreo 10 ani..hmmmm

Hai mai Casanova ca "printesa" n-a spus niciunde ca este interzis familistilor, celor cu copii sau peste o anumita varsta.

Ce de regrete!!!

P-asta n-o stiai "militianule"?

 

Căsătoria este o instituţie care te apără cu străşnicie de orice bucurie.

 

Socrate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, ok. Multumesc, am un VFR 750 ACUM, SUNT LA MOTOVETERANI,

Imi aduc aminte cu multa placere de cursa contra cronometru, a fost superb, mai ales curbele alea p Anina,

 

Da, a fost super plimbarea, asta imi aduc si eu aminte de Moto GP pe Anina, hahahha si cum te-am pierdut pe tine noaptea in drum spre casa. Noi am oprit sa ne imbracam, ca era super-frig (24 sept era) si tu nu ne-ai vazut trasi pe STANGA, lol, si dus ai fost :))))

 

Atunci am facut 1300 km, per total. Prea mult la intoarcere. Eram rupti de oboseala si frigul care ajunsese la oase.....dar per total am adunat amintiri foarte frumoase.

» Post actualizat in 24 Jun 2014 08:09

 

  1. Multumesc, sunt ok, poate ne vefem la Arc miercuri, tu stai aproape

 

Maine? Posibil....Hai ca incerc ;) Daca nu cumva plec la un traseu montan.

post-2550-0-34750000-1403596814_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat o inainte, inghetasem de frig, am ajuns acasa pe la 22.00, voi ati ramas sa mancati, eu nu m am schimbat pana acsa unde am ajuns bocna, dabia mi am revenit dupa o baie fierbinte


» Post actualizat in 24 Jun 2014 08:15

Oricum a meritat pe deplin, dar e bine sa plecati de Vineri daca puteti si tot asa vreo 4-5 motoare, nu mai multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Referinta despre un drum se face tinind cont de motorul pe care il calaresti, bagajul, pasagerul, stilul de mers, viteza de deplasare medie pe care esti deprinst s-o folosesti...etc. E posibil ca si un circuit cu pista sa nu fie multora pe plac, poate fiindca are curbe prea multe...sau prea strinse! Stiu ca portiunea aflata intre Herculane si Baia de Arama era intr-o stare acceptabila, numai buna pentru plimbare si admirarea peisajului...dar ca fapt divers, nu prea merita sa pui genunchiul jos in curbe, fiindca risti sa ajungi in peretii stincosi, ori in vreo prapastie, sau in albia vreunui piriu/riu! Deci portiunea asta de drum se face lejer la viteze de 50-70 km/h, cu plus sau minus acolo unde simti ca poti mai mult sau mai putin.

Corect ce spui!cu anumite completari sa zic...eu fac anual de 7 ani incoace peste 10k km doar in tara,concedii doar pe moto(fie el care e) si pot spune linistit ca 500km pe zi pe orice drum de tara(non-macadam) cu pasager si bagaje decente ii fac fara nici o problema.dar cei 70km Herculane-Baia de Arama mi s-au parut groaznici.mergeam 50-60kmh si din cauza denivelarilor,pietrisului,gropilor,etc mi se parea ca zbor:) pe acelasi drum,pe Hornet,la fel de ingrozitor mi s-a parut.probabil ca pe um enduro e alta mancare de peste,dar asta doar pt ca respectivul motor e gandit pt un drum in asemenea hal:) cand spui ca portiunea aceea se poate face cu vitezele respective +/- ai luatnin calcul si alte tipuri de motoare decat enduro?pt ca mie personal nu imi ardea de admirat peisaje tinand cont ca era prea ocupat sa stau cu ochii pe grozavia de drum din fata mea:)

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, in principiu am fost vreo 6 sau 7 motoare, doar doua enduro-touring, un chopper, un vapor (un tourer mare) si restul vitezane (sau mai bine-zis sport-touring). Pe linii drepte sau viraje lejere baietii cu sporturile mergeau destul de tare si ne pierdeau, dar unde soseaua era valurita sau cu pietre cazute de pe versati, cu nisip sau apa, treceam fara probleme de ei, iar la un moment dat a trebuit chiar sa-i astept (undeva pe coborire spre Baia). Mie pe astfel de drumuri imi face o deosebita placere sa gonesc, imi place neprevazutul si capcanele care imi pun atentia si indeminarea la incercare. Era s-o dau de gard de citeva ori, fiindca la iesirea din curbe ma asteptau pietre cazute pe toata suprafata soselei in acea zona, sau chiar in arcul curbei se gasea sa curga cite un suvoi de apa cu nisip de pe munte...si am cam indoit saua cu partea dorsala, dar fara incidente...doar transpiratie instant! Peisajul deja nu ma mai intereseaza, l-am invatat!

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pe partea sirbeasca nu este foarte bun, cred ca este de pe vremea comunistilor, peticit de-a lungul anilor, deci nu va fi foarte facil.

Cit priveste Valea Cernei, este vorba de doar 30 km mai stricati, restul a fost refacut complet, mai ales cind incepi sa urci muntii Godeanu,

drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu numai ca e peticit, insa mai sunt si zone cu pietre cazute de pe versanti si te trezesti cu ele in fata cand te astepti mai putin. Aviz amatorilor de "dat pe curbe", caci sunt si cateva portiuni care te indeamna la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna :)

 

Se poate sa ma alatur si eu pe la Drobeta, venind din Timisoara, dar vorbim mai spre sfarsitul saptamanii - am pana pe spate si nu stiu daca reusesc sa o fac pana in weekend. Vorbim.

 

Cateva precizari:

 

- drumul spre Tg Jiu via Baia de Arama am fost sfatuita de motociclistii din zona sa il evit. Propun sa o luati mai in sus, Caransebes - Hateg, e o portiune pe care am facut-o si e foarte ok, apoi puteti sa va suiti pe autostrazi si mereti tare pana inspre Bucuresti;

 

- portiunea Orsova - Moldova Noua e preferata mea ca peisaj dar are cateva portiuni foarte rupte (drum neasfaltat, cu nisip si BOLOVANI). Daca aveti intentia sa il parcurgeti cred ca e bine sa aveti cauciucuri cat mai ok - fara sa vreau sa descurajez dar nu stiu cum poate fi cu un CBR in pozitia aplecata inainte. Nu am intalnit vitezane pe drumul respectiv, nici motocicleta mea nu era prea "corespunzatoare". Bonus: drumul e foarte pustiu, nu exista benzinarii pe traseu. Just saying...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost anul trecut pe partea sarbeasca si drumul era chiar bun. In tuneluri trebuie mers mai cu grija, ca mai sunt surprize.

 

Pe Baia de Arama-Herculane am fost cu masina de 1 mai anul asta si nu mi s-a parut groaznica decat bucata de la intersectia cu DN66A pana la DN6. Intre Tg. Jiu si Baia de Arama au fost si portiuni mai peticite, dar dupa aia asfalt bun, cu ceva nisip la vremea aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna :)

 

Se poate sa ma alatur si eu pe la Drobeta, venind din Timisoara, dar vorbim mai spre sfarsitul saptamanii - am pana pe spate si nu stiu daca reusesc sa o fac pana in weekend. Vorbim.

 

- drumul spre Tg Jiu via Baia de Arama am fost sfatuita de motociclistii din zona sa il evit. Propun sa o luati mai in sus, Caransebes - Hateg, e o portiune pe care am facut-o si e foarte ok, apoi puteti sa va suiti pe autostrazi si mereti tare pana inspre Bucuresti;

 

Te cred ca vrei pe Caransebes, ca e in drumul tau spre Timisoara :) Am mai fost pe acolo si e super, dar din pacate nu ne permite timpul sa mergem spre nord-vest... Cred ca pe acolo ne ia 12 ore sa ajungem inapoi acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu pot sa vin... nu am suficienti bani pentru asta! Undeva mai aproape, la 3-400km total o sa vin daca cumva se reprogrameaza aceasta iesire!

 

Asfalt uscat!

 

Daca vineri prognoza meteo ne spune SIGUR ca traseul asta va fi cu ploi, o vom schimba cu ceva fara ploaie, s-a propus un Veliko BG. Dar tot de 2 zile va fi....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aloha!

Daca va bate gandul si nu sunteti hotarati, puteti veni la Bacau sa va dati pe circuit in weekendul asta. Cred ca o sa vina destul de multa lume, sunt si ceva kilometri.
Apoi, daca va plictisiti acolo, puteti merge la Vlahita(160 de km intre Bacau si Vlahita), e o intrunire pe acolo, sunt bai termale si alte chestii. Plus ca drumurile sunt foarte smechere prin zona aia. E doar o sugestie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...