Sari la conținut

Eurotrip 2014


Beatrice
 Share

Postări Recomandate

Frumos punctat @Buggy ! Toti cei care si-au prezentat aici punctele de vedere sunt oameni care au calatorit mult pe motociclete si au experienta , asa ca e bine de luat in considerare sfatul lor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tu ai cerut niste pareri ,sfaturi..etc.....oamenii ti au spus pct. lor de vedere care e problema nu vad de ce esti asa iritata ...

Pentru ca de fapt ea a facut topicul nu ca sa citeasca sfaturi, ci ca sa se laude cu cati km. are de gand sa faca. Boala cronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multi oameni pe topicul asta care se pare ca traiesc dupa ideea ca "daca eu nu pot, nu se poate".

 

For the record, nici eu nu m-as baga la asa ceva in vacanta sa ma pici cu ceara. Sunt (probabil) prea batran si prea comod. Asta nu inseamna ca nu se poate si ca nu o sa se simta minunat.

 

Dupa ce va da fata si doua exemple anterioare tot sunteti Toma necredinciosul. In opinia mea asta denota o viziune extrem de personala (si ingusta) asupra lumii si a ceea ce este posibil.

 

Drum bun si sper sa le inchideti gura invidiosilor astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam multi oameni pe topicul asta care se pare ca traiesc dupa ideea ca "daca eu nu pot, nu se poate".

 

For the record, nici eu nu m-as baga la asa ceva in vacanta sa ma pici cu ceara. Sunt (probabil) prea batran si prea comod. Asta nu inseamna ca nu se poate si ca nu o sa se simta minunat.

 

Dupa ce va da fata si doua exemple anterioare tot sunteti Toma necredinciosul. In opinia mea asta denota o viziune extrem de personala (si ingusta) asupra lumii si a ceea ce este posibil.

 

Drum bun si sper sa le inchideti gura invidiosilor astia.

Io n-am zis ca nu se poate, am zis ca nu mai e placut. Si daca nici in concediu nu ma simt bine...la ce dreaqu mai e concediu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io n-am zis ca nu se poate, am zis ca nu mai e placut. Si daca nici in concediu nu ma simt bine...la ce dreaqu mai e concediu?!

Cum am zis, nici eu nu as face asa ceva in concediu. Nu era vorba de tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut placerea sa o intalnesc pe Beatrice de doua-trei ori: om de treaba cu intentii foarte bune.

Acuma traseul fiecare il face cum vrea si punct.

Personal am facut un ocol prin Eu pe stilul dat in goarna ziua, pe seara ajuns, belit ochii, mai stateam o zi sa vad si eu de fapt ce se intampla iar apoi plecat mai departe. Adica dormeam doua nopti intr-un loc.. Nu as mai face chiar asa ca m-am intors cam buimacit. Plus cel mai lehamite imi era momentul cand dadeam jos coburile, tankbagul si ce mai aveam pe sa si puneam lacatele, invers la plecare.. la un moment dat o luam cu capu sa mai trag de toate alea sa le fac sa le desfac..
Poate inbatranesc sau/si spatele meu stricat nu mai vrea sa faca dinastea.

De fapt de ce am scris acuma, aicea, e ca nu am prins ideea topicului.. adica e de informare sau de recrutare?

 

P.S. Zicea Dexter mai sus ca face 168.000 km in 4 zile sau ceva de genu si ca daca el poate, se poate... da se poate cand ai bemveul ala, alta e pe o prastie de 500.

Tot in capitolul asta, era (sau poate este in continuare ca nu a murit) american care plecase cu un 125 chinezesc tocmai din China pana in Olanda.. omu habar nu avea ca trebuie uns lantu si se mira de ce i se tot rupe si altele de genu, plus! omu nu avea permis... si cumva a facut el pe nevinovatu de a trecut de cateva vami.. nu intru cu povestea in detaliu ca ia prea mult

 

Oricum bafta! Cascati ochii si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

168.000 km....in 4 zile....creca iti scapa ceva ....sau nu realizezi cat inseamna .....

 

eram ironic ;) si fara rautate, tin sa mentionez!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i bai, da cu buzduganu', daca stiu, raspund!

 

Merci mult Dexter pentru info, o sa te mai deranjez, aproape de plecare, cu niste intrebari, daca nu e cu suparare.
Problema mea acum este cum naiba sa combin si Stelvio si Umbrail, ca se pare ca o bucata din Stelvio tot ar trebui s-o facem de 2 ori, ca sa le cuprindem pe amandoua...
Eh, gasim noi ceva...

» Post actualizat in 13 Jul 2014 18:25

P.S. Zicea Dexter mai sus ca face 168.000 km in 4 zile sau ceva de genu si ca daca el poate, se poate... da se poate cand ai bemveul ala, alta e pe o prastie de 500.

Nu-i cu suparare, stai relax, dar e doar un pretext. For the record, am facut aceleasi lucruri cu motoare de 600 si de 700 (cu 68 de cai)- a fost momentul in care mi-am dat seama ca vreau sa fac touring, a trecut de nivelul de hobby.

Si daca imparti 6000 la 14 sau 9000 la 21 ai sa vezi ca iese un pic peste 400 de km, ceea ce nici macar nu-i mult pe zi - atentie - in conditiile in care pleci la 9 dimineata! Motivul e simplu - de obicei e frumos, vrei sa opresti, sa faci o poza, sa bei o apa/cafea, te mai ratacesti, stai de vorba cu localnicii - cateodata prin semne etc; daca doar alergi pana la urmatoarea destinatie si ca sa vezi pe unde ai fost - te uiti la filmele de pe casca, e degeaba toata treaba.


» Post actualizat in 13 Jul 2014 18:25

@Beatrice - asa e, fara o bucata de stelvio de 2 ori nu ai cum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai cerut niste pareri ,sfaturi..etc.....oamenii ti au spus pct. lor de vedere care e problema nu vad de ce esti asa iritata ...vrei numai raspunsuri pe "roz".....daca tot ai experienta din trecut la ce mai intrebi.....cand poti linistita sa iti selectezi raspunsurile....da asa e la romanica niciodata multumit orice ar fi .....oricum.....drum bun sa aveti.......

Prietene, eu nu sunt iritata, si nu am facut topicul ca sa mi se spuna cat km pot sa fac eu intr-o zi (in +70.000 km cred ca am inceput sa ma prind si eu cum e cu mersu'), sau cati bani consum (in conditiile in care stiu km parcursi, consumul si pretul, e simpla matematica ;) ).

Am facut topicul sa mi se dea niste ponturi legate de traseu, de limitari de viteza, locuri pe care am putea sa le vizitam, de prin zona, si care mi-au scapat, locuri de cazare in punctele de oprire, info legate de drumuri si anumite portiuni, chestii legate de bani, cum poti plati si cu ce, prin munti pe acolo, chestii de genu'...

 

Frumos punctat @Buggy ! Toti cei care si-au prezentat aici punctele de vedere sunt oameni care au calatorit mult pe motociclete si au experienta , asa ca e bine de luat in considerare sfatul lor .

Stai linistit, ca eu nu de asta imi fac probleme, nici noi nu suntem tocmai incepatori

 

Pentru ca de fapt ea a facut topicul nu ca sa citeasca sfaturi, ci ca sa se laude cu cati km. are de gand sa faca. Boala cronica.

Acelasi domn pricinos ca si pana acum. Tot ma urasti din ficati, nu-ti mai trece? :D (mod.edit, grija la limbaj)

 

Daca ramaneti fara Bani da-ti un semn. Stau la 20 de m de o Banca Facem un tunel si gata!!! . Doara Elvetia e tara bancilor .

 

Si cu consumul, am scos 4.6 prin Elvetia, pe munti si vai .

Haha, buna asta! Asa simplu sa fie, doar cu un tunel?

 

Auziti, voi vreti sa mai faceti si turism si vreun chef pe acolo? (pare foarte aglomerat planul vostru...)

Chef nu, doar povestile si caterinca standard de la masa :)))

Turism, in Plitvice, unde stam o zi numai in parcul ala, si in rest, mare lucru nu. O sa mai stam o zi pe undeva, dupa ce trecem de Austria, dar inca nu ne-am hotarat unde. Probabil tot in apropiere de vreun parc sau prin Bosnia, la un parc acvatic.

» Post actualizat in 14 Jul 2014 07:35

Si daca imparti 6000 la 14 sau 9000 la 21 ai sa vezi ca iese un pic peste 400 de km, ceea ce nici macar nu-i mult pe zi - atentie - in conditiile in care pleci la 9 dimineata! Motivul e simplu - de obicei e frumos, vrei sa opresti, sa faci o poza, sa bei o apa/cafea, te mai ratacesti, stai de vorba cu localnicii - cateodata prin semne etc; daca doar alergi pana la urmatoarea destinatie si ca sa vezi pe unde ai fost - te uiti la filmele de pe casca, e degeaba toata treaba.

» Post actualizat in 13 Jul 2014 18:25

@Beatrice - asa e, fara o bucata de stelvio de 2 ori nu ai cum!

Si noi vrem sa plecam cam pe la 8-9 dimineata, mai ales cand avem multi km.

Cat despre Stelvio x2, tre' sa discut si cu restu'; asta e, fun x2, pana la urma

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Plitvice este de preferat sa stati cat mai aproape de intrarea in rezervatie..... sa va imbracati cat mai lejer pentru ca este foarte cald si mult de mers(EXCLUS ORICE ECHIPAMENT MOTO!!!!) Recomand pensiunea ETNO HOUSE PLITVICE SELO,este foarte aproape de cascada si se poate merge pe jos pana in rezervatie,

 

ca sa va bucurati de Stelvio eu va recomand sa va cazati in Austria la Nauders 2 nopti......va plimbati pe Stelvio fara bagaje si mergeti si la Samnaun sau Livignio la cumparaturi .....NU UITATI SA ALIMENTATI...PRET BFP 1EURO!!!!!!!!!........DEXXTER poate confirma!!!!!!!berea la castel..dupa o zi de plimbare este super.......

 

Drum bun si asfalt uscat!

Editat de sorin das
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Beatrice ......nu stiam ca suntem prieteni dar daca tot veni vorba....Bogdan incantat de cunostinta!

Creca inca nu te ai prins cum sta treaba cu forumul asta...unde fiecare poa' sa zica parerea indiferent cum este ea....cum spuneam iti poti selecta raspunsurile care iti convin fara sa sari la gatul altora....zic si eu acum nah.....

 

Presupun ca motoretele le aveti in stare tehnica impecabila.....am vazut in alpi razie ptr motoristi erau opriti toti in parcare si luati la puricat.....eu am scapat ca veneam de pe celalalt sens....zic doar sa nu va scape vre un detaliu.....drum bun sa aveti...

Editat de Buggy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La km astia pe zi si atatea zile la rand o sa fie obositor, nu mai apuci sa te bucuri de peisaje si altele. Daca se mai intampla si o experienta gen intoarcerea de la piatra arsa prin padure noaptea....esti aranjat Sper sa nu aveti pasager...

Bafta la drum si calatorie placuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca beatrice poate face tura asta. zice ca a mai facut asa. insa vrea sa plece cu inca 6-7 persoane. cu cat grupul e mai mare, cu atat viteza medie va fi mai mica, vor aparea evenimente, intarzieri. plus ca nu toti au experienta si conditia fizica sa faca o tura d-asta nebuna, si nici motociclete care sa te ajute.

 

succes in decizii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei care sunt pe lista sunt din "grup" merg mai mereu impreuna si se cunosc bine iar asta te ajuta la drum . Nu zic ca nu vor rezista...dar nu te bucuri de "vacanta". Acum depinde fiecare ce intelege prin cuvantul vacanta....

Editat de LucianU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vai, de n-aveam planuri in perioada aia, veneam exact in dimineata in care plecati, faceam cunostinta si plecam cu voi.

Bani ai, motoreta pusa la punct este, ce naiba sa mai vrei?

Lumea spune sa ai aia, sa fiti pregatiti, e obositor, e greu. Mai bine stati acasa si uitati-va la filme despre altii care s-au dus.
Care rahat e farmecu' daca pleci cu purcel, ambulanta, politie si Iisus dupa tine?
Lasati oamenii sa se distreze, sa oboseasca, ai aiba ce povesti si ce sa-si aduca aminte.
Beatrice, bei apa din sticla? Daca da, mi se pare o prostie, poti sa iei boli. Eu n-as face niciodata asa ceva! :))))))

Drumuri bune si pline de peripetii(din alea mistoace)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acelasi labar ca si pana acum. Tot ma urasti din ficati, nu-ti mai trece? :D

Pai 'ete de ce nu-mi trece.

Oricum, imi place cand te oftici ca unii cam stiu cum iti mai plac laudele de sine si penele infoiate-n coada.

Ca nu iti raman din turele astea decat kilometrii parcursi in primele 5-6 zile, ca pe urma oricum nu mai intelegi nimic din ei... nu mai conteaza. Conteaza doar sumele in euro si km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tura

personal as pune un 6L/100km si la €2/L. Ceva bani in plus nu strica si poti sa ii aduci inapoi, iar la nr de participanti, i-as imparti cel putin in 2. cu cel putin 2 regrupari pe traseu.

in rest, succes

 

eu nu mergeam in grup caci imi place sa merg mult pe zi, 400-500km mi se par rezonabili pentru o tura moto

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca nu iti raman din turele astea decat kilometrii parcursi in primele 5-6 zile, ca pe urma oricum nu mai intelegi nimic din ei...

 

Cam asta este si parerea mea.

Din pacate am vazut ca asta este o boala clasica la multe dintre excursiile publicate p-aici pe forum, sa faci cat mai multi km si sa bifezi cat mai multe tari, orase, locuri din care in final nu ai apucat sa intelegi mai nimic. Din partea de relaxare/savurat (ca totusi e vorba de o vacanta/concediu) nu mai vorbim...

 

Sunt total de acord si cu ideea initiatoarei ca daca nu te straduiesti putin si nu ai putina initiativa si curaj ramai doar cu uitatul la turele altora.

Insa de ce trebuiesc bifate atatea locuri si tari, mai ales in contextul in care inteleg ca si bugetul reprezinta o problema, in loc sa faci cumva pe etape, adica anul asta o zona, la anu' alta zona si tot asa... In felul asta ai castiga pe toate planurile: faci ceva mai putini km economisind bani si timp care pot fi investite in vizitat cate ceva. Nu vorbim de muzee dar treci pe langa atatea locuri si chestii interesante de care habar nu ai pt. ca nu ai timp.

In plus, o zona mai restransa inseamna ca poti sta doua-trei nopti la aceeasi cazare care inseamna ca nu mai trebuie sa pierzi alt timp si energie strangand zilnic bagaje (nu mai vorbim de cort daca este cazul) si aranjand motocicleta, ca poti vizita anumite obiective fara grija bagajelor de pe motor, ca de asemenea te poti da pe curbe mai cu spor in acele zile fara bagaje. Basca, statul mai mult in acelasi loc inseamna si pret ceva mai bun la cazare, poate chiar si la camping e valabil. Iar seara cand ajungi, ai timp sa te relaxezi la o bere.

 

Oricum, daca planurile sunt facute si stabilite, ne racim gurile degeaba, or sa invete pe propria piele si data viitoare poate vor face in consecinta. Asa ca nu mai e de facut decat sa le uram drum bun!

Editat de KHK
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asta este si parerea mea.

Din pacate am vazut ca asta este o boala clasica la multe dintre excursiile publicate p-aici pe forum, sa faci cat mai multi km [...]. Din partea de relaxare/savurat (ca totusi e vorba de o vacanta/concediu) nu mai vorbim...

Am facut intr-o zi 1,416km fara autostrada. De la 6AM pana la 12:30AM next day.

Obosit, mhm, nitzel, dar n-am putut dormi toata noaptea de zambetul pe care-l aveam datorita faptului ca facusem 1,416km fara autostrada.

Pentru mine nu exista relaxare mai mare.

Ca e boala clasica, nu ma incanta, credeam ca sunt unic, dar da, cand merg undeva, nu urmaresc decat pana acolo sa invart roata, iar odata ajuns, tremur sa plec inapoi.

 

La planul lui Beatrice, in gandul meu as spune doar.., "okay 500km, si in restul zilei ce dracu fac?"

E o boala, da, nu stiu daca e clasica, dar cronica sigur este.

 

Beatrice, lasa-i p-altii; dar aia de merg cu tine, scoate untu din ei tata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu scuzele de off topic :

 

Tsunami admir capacitatea si placerea si nu comentez "boala" insa nu ma pot abtine sa nu-ti spun : mai usor cu drumurile astea asa lungi. 1400 km oboseste pe oricine, incetineste reflexele (chiar daca poate tu nu constientizezi) si zau nu vreau sa te vad star la rubrica cu accidente. Asfalt uscat prietene !

Editat de stefoctav
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...