Sari la conținut

Accident minor Sanzieni (cu ocazia marsului de comemorare)


JustMeCBR
 Share

Postări Recomandate

Ziceai, printat in minte , era un NAKED rosu-portocaliu,dar ce fel de naked era ? macar marca calutului sti sau de unde era un numarul de inmat ? ,asa ce sa-i faci erau sute de motoare ce corespund descrierii .Sa nu ma intelegi gresit dezaprob total comportamentul (bikerului )fugar daca se poate numi asa :nono: ...asfalt uscat :peace:

Editat de poka67
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ma intreb si eu, n-ar trebui sa intervina un moderator si sa mute posturile care nu prea au legatura cu incidentul din 20.09 pe topicul celalalt?

 

Sau, mai bine, facut unul nou in care sa se discute despre capacitatea de a modera?

Da,ar trebui mutate posturile dincolo.

 

Cat am fost moderator am tot incercat sa inteleg ce inseamna a "modera" pe motociclism.ro. Una din cele mai importante treburi care era scrisa acolo era ca se modereaza forma si nu fondul!

 

El s-a exprimat lizibil, corect gramatical, fara insulte directe, a incerca sa tragem altfel de linii deja inseamna cenzura opiniei lui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10X!

A cere demisia cuiva denota doar trei lucruri:

1.lasitate

2.neputinta

3. lipsa de argumente viabile

 

Sau poate ca pur si simplu ne-am saturat de discursurile tale demagogice.

 

 

Nu ma mir, probabil ca este a mia oara cand iti calci cuvintul :) Cred ca e timpul fie sa-ti dai jos de pe cap gluga ku klux klan si sa te identifici, fie sa te ascunzi in gaura de unde ai iesit. De unde nici tu si nici altii de teapa ta nu au dreptul sa ma judece.

 

Nu promovez egalitarismul. Noi motociclistii "old scool" fie membri de club sau "free" nu vom fi niciodata solidari cu vitezomanii de profesie, cu curse ilegale nocturne soldate cu victime inocente, si nici cu egoistii monstruosi care isi gonfleaza ego-ul diform provocand ulterior tragedii. Urmand apoi ca o culme a imoralitatii sa caute cu disperare vinovati altii decat ei.

 

Eu nu-mi mai pierd timpul pe aici, am spus ce am avut de spus inclusiv "on topic" cautati-l pe lasul care v-a lovit pe la spate colegul si aveti in general grija "CEI DE BINE" cu cine va asociati. Iar voi dependentii de grandomanie si viteza mai bine ar fi sa va faceti forumul vostru, ori cum nu ati avut nu aveti si nici nu veti avea aproape nimic in comun cu noi. Si exceptand aceste cazuri mizerabile pe care le provocati si care se extind ca imagine negativa si asupra noastra, nici o tangenta!

Si uite asa ti-ai dezvaluit inca o data adevarata fata...aici nu se vorbea despre "voi,motociclistii de old sc(H)ool", era vorba doar de tine. Nu te mai ascunde in gramada, toti de aici te-au criticat pe tine, nu pe voi, cei din "old sc(H)ool"...faci exact ca cel care i-a lovit pe cei doi (parca doi erau)+ ianachim....te ascunzi in spatele altor persoane. Ce o tot dai in sus si in jos cu "voi"?!?! In cazul de fata nu exista "voi" , exista doar TU.....completez...TU, cel din "old sc(H)ool. :lool:

 

Si pentru clarificare totusi...ca lumea poate intelege multe...la care dintre "old sc(H)ool" te referi? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poveste de seară nu e, l-am auzit cu urechile mele pe unul dintre organizatori cînd ne-a anunțat că speră "să nu mai fie incidente, pentru că deja a existat unul"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Partea frumoasa este ca.....initiatorul topicului a disparut complet din peisaj......iar mie i-mi miroase doar a poveste de seara, avand in vedere ca din ce am inteles eu nu era singurul atins....si in mod normal ,trebuia sa mai apara cineva pe aici cu informatii concrete..

Rusinat de ce a ajuns topicul sau , initiatorul s-a retras .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite ce am gasit.....,

Posted 11 July 2011 - 09:52 AM

Foarte frumos la intalnire si felicitari clujenilor pentru "clasarea" la concursuri. Pana aici toate bune si frumoase...vineri ma intorceam si eu de la Oradea linistit si plictisit de trafic si caldura. Apare un motor, apar 2..incep sa ii identific..e gasca de clujeni merg la intrunire...ce frumos, ce bine de ei. Mai trec 20 de kilometri, intru in Ciucea, mai vad inca unul si dupa se linisteste treaba cu aparitia. Imi zic " eh ce frumos merg ei si civilizat". Nu termin bine gandul si surpriza surprizelor. Undeva intre Ciucea si Valea Draganului, pe bine-cunoscutele curbe oarbe lungi si scurte ce sa vezi: eu curba stanga, viteza normala de abordare cu o masina combi deloc sportiva. Din fata vad tirul pe banda lui, soferul tragea de volan linistit sa isi ia curba lui proprie si personala, ca doar trebuia sa transporte de 3 lei cuie marfa. In secunda 2 de vazut toata cabina tirului, apare si supriza noastra: Galen merge in paralel cu camionul. Si acum trec la un ton direct: Galen draga, iti respect experiena si anii petrecuti pe motocicleta si nu numai. Imi place despre tine cum ii sfatuiesti (desi cateodata scrii cam mult wink.gif, dar vreau sa iti atrag atentia la un lucru important pe care nu il respecti, si anume ceea ce le spui altora: in cartea pe care o citim pt a obtine un examen de conducere de categoria A scrie clar ca nu ai voie sa mergi in paralel cu un autoturism pe aceeasi banda cu el. Cu atat mai mult un tir (camion) si in curba. Indiferent ca ai xenoane, 155 de ani de experienta sau ca esti Obama. Ai facut pozele la aceasta intrunire doar pt ca am vrut eu si pt ca cineva destept a inventat servodirectia la masini. Ti-o spun garantat ca intre o Africana cu xenoane si radar si o Skoda Octavia fara xenoane, la un impact frontal, o sa iesi necastigator. Plus ca eu am airbag. Sper ca m-ai inteles si ca, de fapt au inteles toti ca ne suna la toti nu numai unei persoane. Probabil ca daca ne intalneam in 20 de minute de la faza respectiva, iesea ceva memorabil, dar m-am calmat si acum la rece nu pot decat sa spun ca ai facut poze frumoase. Ma scuzati ca am scris prea mult si nu e stilul meu. Dau o bere daca v-am plictisit. Spor la treaba si o zi buna la toti.

Edited by Patrick_M, 11 July 2011 - 09:54 AM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Galen se credea un fel de Moise al soselelor, sa intelegem... Cand trece el, se despart benzile pe drum ca sa treaca. :haha:

 

Mi se pare corect sa se dea si tiru' de pe banda lui, si colegu' cu Skoda, ca doar Galen e motociclist "oldschool" si toate prostiile alea pe care le mai zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ca lasati-l sa-si spuna parere, veniti cu argumente care sa-l contrazica, dar a-i inchide gura e exact chestia de care trebuie sa fugim.

 

Am citit atent ce a scris Galen, nu l-am urmarit, desi ma catalogat prea usor pe un alt subiect. Mie imi pare un om cerebral.

 

ON: Este de inteles faptul ca initiatorul n-a apucat sa retina orice date privind identificarea specimenului care la imprastiat, tocmai din cauza constientizarii ca tine o gramada de motociclete pe loc. Consider ca este indreptatit sa ceara ajutorul pe forum.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare corect sa se dea si tiru' de pe banda lui, si colegu' cu Skoda, ca doar Galen e motociclist "oldschool" si toate prostiile alea pe care le mai zice.

Aici nu ai dreptate....nici tu nu ai fost atenta.....oamenii si oamenele astea, citesc pe sarite....Galen nu a spus ca e oldschool, a spus ca el este oldscool.

Da,stiu,sunt rautacios...oricui i se poate intampla sa tasteze gresit fie din graba,fie ca nu ii merge o tasta,fie din neatentie.....dar cum si el cauta si cea mai mica greseala , nu m-am putut abtine.

Si faza cu tirul..acum na, fiecare am fost candva la inceput si poate am facut traznai de astea (sau nu?!?)...interesant este daca in perioada aia Galen dadea sfaturi despre condus.

Desi daca nu ma insel, undeva Galen zicea ca are ani si km multi multi pe 2 roti, iar 2011 nu e prea indepartat...deci se presupune ca ar fi trebuit sa fi avut ceva experienta .

Dar ca sa nu fiu prea rautacios...de unde stiti voi ca nu se cunostea cu soferul tirului? Poate stateau la o sueta mica..si cum lui Galen ii plac postarile lungi si exprimarile elaborate , poate a inceput o idee cand drumul era drept,cu vizibilitate, si la mijlocul convorbirii l-a surprins curba.

 

Parerea mea este sa ne mai cumintim...nu de alta dar nu merita sa ne consumam pentru ca o persoana are impresia ca este cu cel putin un cap deasupra tuturor.

 

P.S.

Primesc o bere cu ocazia postului 1000? Daca nu cereti bani pe ea (deci fara ramburs) transportul e gratuit :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca cautati mai adanc in forum, o sa gasiti scris faptul ca, Galen a avut o "intelegere din priviri in oglinda cu soferul tirului" stiu discutia asta, am ras de numa, stiu de poveste. este marturia lui. Galen a avut o "intelegere din priviri cu soferul de tir" de aceea a executat acea manevra :)))

 

 

 

apropo....cred ca el este soferul de tir :

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e prima oara cand rad cu pofta la sectiunea accidente. Incepand de la postul 24 mi se pare absolut delicios.

Propun deschiderea unui nou topic, de genul "Sa radem cu si despre Galen", nu de alta, dar ma simt vinovat ca rad intr-un topic in care cineva isi exprima supararea in urma unui eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb si eu, n-ar trebui sa intervina un moderator si sa mute posturile care nu prea au legatura cu incidentul din 20.09 pe topicul celalalt?

 

Sau, mai bine, facut unul nou in care sa se discute despre capacitatea de a modera?

Nu, totul este extrem de clar, la vedere!

 

Acest Galen nu merita sa fie moderator pe acest forum deoarece ignora cu buna stiinta si vadita intentie ca acest FORUM nu este mosia lu' tac'su ci apartine, cel putin pana la proba contrarie, TUTUROR motociclistilor din Romania.

 

Vitezisti, crossisti, enduristi, turing-isti, chopper-ist, etc... pe toti ne anima aceeasi pasiune, aceeasi dragoste, aceleasi sentimente, atunci cand calarim pe doua roti. Asta este de fapt diferenta, unii simt un fior cand ating ghidonul, altii doar se deplaseaza de colo colo pe doua roti. Nimic anormal, nimic gresit, este loc pentru toti... insa fiecare trebuie sa-si cunoasca locul sau daca nu, sa fie pus la locul cuvenit.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat esti fatis impotriva unei actiuni de comemorare a unui motociclist mort, sau omorat, intr-un accident cel putin dubios.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat ataci o anumita categorie de motociclisti (motoare sport) la gramada, fara a face sau macar a accepta ideea ca exista diferente uriase intre acestia.

 

Nu poti fi moderator, cel putin nu general, atata timp cat nu intelegi dinamica si spiritul unei anumite categorii, cu bunele si relele sale.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat iei in zeflemea generatia mai tanara. Da, si pe mine ma exaspereaza tobele gaurite, motoarele turate inutil la ore tarzii... si cate si mai cate, dar ca motociclist, ca spirit de motociclist, nu imi doresc sa moara in chinuri si nici sa il prind sa-i rearanjez fizionomia. Ma rog, poate ca pe moment mai strang din pumni... insa "datoria" celor mai ruginiti pe 2 roti si prin viata este sa incerce sa impartaseasca din experienta, fara ipocrizie, si sa inteleaga ca nu sunt buricul pamantului. Multi dintre cei ce mor saptamanal co motoare sport, facand acrobatii din dorinta de epata, ar putea fi salvati de catre motociclisti maibatrani, carismatici, care ar putea impune spiritul de temperatie in mod veritabil, fara jigniri, fara bobarnace... fara grandomanie.

 

Nu poti fi moderator... pentru o sumedenie de motive pe care un motociclist, nu batran, ci cu experienta le identifica imediat la Galen.

 

Una peste alta nu este un exemplu, sau mai bine zis nu da un exemplu de urmat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, totul este extrem de clar, la vedere!

 

Acest Galen nu merita sa fie moderator pe acest forum deoarece ignora cu buna stiinta si vadita intentie ca acest FORUM nu este mosia lu' tac'su ci apartine, cel putin pana la proba contrarie, TUTUROR motociclistilor din Romania.

 

...

/index.php?/topic/718487-galen-moderator-cine-il-doreste-cine-nu-il-mai-doreste/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, totul este extrem de clar, la vedere!

 

Acest Galen nu merita sa fie moderator pe acest forum deoarece ignora cu buna stiinta si vadita intentie ca acest FORUM nu este mosia lu' tac'su ci apartine, cel putin pana la proba contrarie, TUTUROR motociclistilor din Romania.

 

Vitezisti, crossisti, enduristi, turing-isti, chopper-ist, etc... pe toti ne anima aceeasi pasiune, aceeasi dragoste, aceleasi sentimente, atunci cand calarim pe doua roti. Asta este de fapt diferenta, unii simt un fior cand ating ghidonul, altii doar se deplaseaza de colo colo pe doua roti. Nimic anormal, nimic gresit, este loc pentru toti... insa fiecare trebuie sa-si cunoasca locul sau daca nu, sa fie pus la locul cuvenit.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat esti fatis impotriva unei actiuni de comemorare a unui motociclist mort, sau omorat, intr-un accident cel putin dubios.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat ataci o anumita categorie de motociclisti (motoare sport) la gramada, fara a face sau macar a accepta ideea ca exista diferente uriase intre acestia.

 

Nu poti fi moderator, cel putin nu general, atata timp cat nu intelegi dinamica si spiritul unei anumite categorii, cu bunele si relele sale.

 

Nu poti fi moderator atata timp cat iei in zeflemea generatia mai tanara. Da, si pe mine ma exaspereaza tobele gaurite, motoarele turate inutil la ore tarzii... si cate si mai cate, dar ca motociclist, ca spirit de motociclist, nu imi doresc sa moara in chinuri si nici sa il prind sa-i rearanjez fizionomia. Ma rog, poate ca pe moment mai strang din pumni... insa "datoria" celor mai ruginiti pe 2 roti si prin viata este sa incerce sa impartaseasca din experienta, fara ipocrizie, si sa inteleaga ca nu sunt buricul pamantului. Multi dintre cei ce mor saptamanal co motoare sport, facand acrobatii din dorinta de epata, ar putea fi salvati de catre motociclisti maibatrani, carismatici, care ar putea impune spiritul de temperatie in mod veritabil, fara jigniri, fara bobarnace... fara grandomanie.

 

Nu poti fi moderator... pentru o sumedenie de motive pe care un motociclist, nu batran, ci cu experienta le identifica imediat la Galen.

 

Una peste alta nu este un exemplu, sau mai bine zis nu da un exemplu de urmat...

Doamne, ce text populuist, mai-mai ca mi-a venit sa ma ridic in picioare si sa aplaud, ca tot ziceati ca e Galen comunist, un text mai comunist ca asta de mai sus mai rar!:))

Un moderator pe un forum fara reguli clare sa fie un model de urmat pentru comunitate? :crack: Hai ca ma tavalesc de ras! Moderatorii trebuie sa simta un fior cand ating ghidonul/semighidoanele? :crack:

Poti sa ai pareri contrare cu ale majoritatii intr-un caz cel putin dubios. Oricine ai fi!

 

Iar asta cu exemplul de urmat inca ma face sa rad....auzi tu ce trebuie sa faca un moderator pe motociclism.ro, unii au si uitat ca au acces la butoanele alea, n-or mai avea nici motorete, ce dracu de relevanta are asta, exemplu de urmat,auzi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, ce text populuist, mai-mai ca mi-a venit sa ma ridic in picioare si sa aplaud...

 

Poti sa ai pareri contrare cu ale majoritatii intr-un caz cel putin dubios. Oricine ai fi!

 

 

Ai uitat sa pui si mana pe inima... si lacrima in coltul ochilor.

 

Bineinteles ca poti avea idei personale, contrare oricui... insa nu poti fi moderator pe un forum moto si sa incerci din toate puterile sa sabotezi prima mare ocazie cand motociclisti din toata tara s-au solidarizat. De fapt poti, evident... doar ca mie unul nu mi se pare corect. Dar nu-mi mai bat capul, repet, fiecare are dreptul la propria opinie. Singurul regret este ca nu am putut participa...

 

Si acum sa revenim la obisnuitele porcaieli si mizeriile de zi cu zi, "normalitatea" de pe forum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai uitat sa pui si mana pe inima... si lacrima in coltul ochilor.

 

Bineinteles ca poti avea idei personale, contrare oricui... insa nu poti fi moderator pe un forum moto si sa incerci din toate puterile sa sabotezi prima mare ocazie cand motociclisti din toata tara s-au solidarizat. De fapt poti, evident... doar ca mie unul nu mi se pare corect. Dar nu-mi mai bat capul, repet, fiecare are dreptul la propria opinie. Singurul regret este ca nu am putut participa...

 

Si acum sa revenim la obisnuitele porcaieli si mizeriile de zi cu zi, "normalitatea" de pe forum...

Solidaritatea este un fenomen pozitiv, am apreciat initiativa celor de la "chopper academy" am fost sunt si voi fi mereu pentru solidarizarea motociclistilor. Dar in bine, in onoare, in adevar. Am acumulat pe drept destule diplome intr-o viata traita vertical si nu am sa-mi pun niciodata interesele personale inaintea onoarei si adevarului. Am anchetat potrivit experientei si competentelor mele (anchetez de mult timp accidente). Concluziile la care am ajuns pot fi discutabile inclusiv pot fi atacate daca exista argumente viabile.

 

Dar voi nu faceti altceva pe pagini intregi decit sa-mi atacati persoana, nu ideile. Ceea ce este incalificabil, mentalitate de stadion. Eu m-am tinut de cuvint, nu mai moderez topicurile avand legatura cu cazul Sanzieni, opinez aici ca simplu motociclist.Cu totii dorim sa ne indepartam de mentalitatea comunista in care numarul prevaleaza asupra calitatii. Cu totii dorim altceva. Cum ne putem apropia de acel altceva daca incercam sa bagam pumnul in gura celor de alta parere? Chiar daca parerea lor este minoritara? Esenta democratiei este sa-i aperi oricui dreptul de a-si exprima opinia chiar si oponentului tau.

 

Pe de alta parte in conditiile in care provocati saptamanal adevarate carnagii sau drame peste tot in tara, sunteti tupeisti sa pretindeti sustinere din partea celor ce duc o viata decenta de motociclist, cu respect fata de viata si sanatatea altora. Iar in acest caz Sanzieni, eu sustin in continuare ca nu aveti dreptate,drama a fost provocata in primul rand de catre motociclistul care a incalcat grosolan viteza legala intr-o zona dificila cu probleme si antecedente.Conflictul a fost ulterior exagerat prin propagarea interesata si intentionata a unor zvonuri privind aspecte cu adevarat neclare dar neconfirmate ulterior de catre experti.

 

Doriti sustinere din partea celor care vad in motociclism mult mai mult decat impaunare si adrenalina? Organizati actiuni de protest si cereti sa vi se construiasca piste in apropierea fiecarui mare oras, unde sa va puteti exercita decent pasiunea. Pentru ca motociclismul de viteza practicat fara autocontrol strict ori unde altundeva in afara pistelor dedicate este pana la urma sinucidere sau crima cu premeditare. Intamplarea "on topic" este caracteristica pentru voi si pentru mentalitatea voastra actuala: lasitate si fuga de raspundere!

Daca o sa va schimbati atitudinea voi fi primul care va va sustine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....Am anchetat potrivit experientei si competentelor mele (anchetez de mult timp accidente). Concluziile la care am ajuns pot fi discutabile inclusiv pot fi atacate daca exista argumente viabile.

 

parerea mea este ca aceste concluzii, nu doar pot fi, ci chiar sunt discutabile. si nici macar nu trebuie sa aduc nimic in favoarea mea, trebuie doar sa observ lipsa ta de argumente viabile. nu ai adus niciun argument pentru afirmatiile de mai jos, care practic reprezinta concluziile tale in privinta evenimentului de la Sanzieni. demonstreaza incalcarea grosolana a vitezei in primul rand, apoi demonstreaza ca asta a dus la accident si nu faptul ca a sarit copilul in fata motocicletei (lucru care putea provoca accidentul la orice viteza). chestia cu antecedentele si problemele din zona, nu are treaba cu producerea accidentului, ci doar cu ce a urmat ulterior. si ne duce cu gandul mai degraba ca ce s-a intamplat ulterior nu prea a fost exagerat, ba din contra. nu stiu de ce tu ai judeca altfel, raportandu-te convenabil la confirmarile sau infirmarile expertilor, despre care se poate spune ca, din diferite motive si impreuna cu restul autoritailor implicate, nu prea s-au ocupat corect de caz. toti martorii, familia, cei ce l-au vazut pe motociclist infirma. dar ei nu se pun, pentru ca propaga interesat si intentionat, dupa spusele tale, niste zvonuri. fiind spusele tale, te rog sa aduci si aici argumente viabile in sprijinul lor.

te rog sa mai spui la care noi te referi cand ne faci lasi si, exceptand intamplarea on topic (care, dupa parerea mea, in niciun caz nu poate fi atribuita unui anume segment de motociclisti - dupa tipul de motocicleta folosita - ci are legatura mai degraba cu educatia) sa ne spui (argumentat, nu dupa ureche) de ce suntem lasi, de ce fugim de raspundere si sa ne indrumi apoi catre atitudinea pe care tu ai sustine-o (care-om fi noi aia??).

 

daca nu faci toate astea, imagineaza-ti ca poti primi pe buna dreptate (si ca primesti) tot ceea ce lumea nu poate scrie pe forum din pricina unor reguli (pe care nimeni nu le cunoaste dar care lucreaza prin oameni ca tine - moderatori). si report-uri...

 

Pe de alta parte in conditiile in care provocati saptamanal adevarate carnagii sau drame peste tot in tara, sunteti tupeisti sa pretindeti sustinere din partea celor ce duc o viata decenta de motociclist, cu respect fata de viata si sanatatea altora. Iar in acest caz Sanzieni, eu sustin in continuare ca nu aveti dreptate,drama a fost provocata in primul rand de catre motociclistul care a incalcat grosolan viteza legala intr-o zona dificila cu probleme si antecedente.Conflictul a fost ulterior exagerat prin propagarea interesata si intentionata a unor zvonuri privind aspecte cu adevarat neclare dar neconfirmate ulterior de catre experti.

 

Intamplarea "on topic" este caracteristica pentru voi si pentru mentalitatea voastra actuala: lasitate si fuga de raspundere!

Daca o sa va schimbati atitudinea voi fi primul care va va sustine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dar voi nu faceti altceva pe pagini intregi decit sa-mi atacati persoana, nu ideile. Ceea ce este incalificabil, mentalitate de stadion. Eu m-am tinut de cuvint, nu mai moderez topicurile avand legatura cu cazul Sanzieni, opinez aici ca simplu motociclist.Cu totii dorim sa ne indepartam de mentalitatea comunista in care numarul prevaleaza asupra calitatii. Cu totii dorim altceva. Cum ne putem apropia de acel altceva daca incercam sa bagam pumnul in gura celor de alta parere? Chiar daca parerea lor este minoritara? Esenta democratiei este sa-i aperi oricui dreptul de a-si exprima opinia chiar si oponentului tau.

 

Dar cine te-a atacat pe tine, ca si persoana? S-a legat cineva ca esti inalt si slab, sau mic gras si cu chelie, sau ca te uiti crucis sau ..sau s-a luat cineva de persoana ta fizica? Habar nu am cum arati, nu ma intereseaza asta....dar din ce am vazut eu aici toti s-au legat de ideile,comportamentul tau, atata tot.

 

Pe de alta parte in conditiile in care provocati saptamanal adevarate carnagii sau drame peste tot in tara, sunteti tupeisti sa pretindeti sustinere din partea celor ce duc o viata decenta de motociclist, cu respect fata de viata si sanatatea altora. Iar in acest caz Sanzieni, eu sustin in continuare ca nu aveti dreptate,drama a fost provocata in primul rand de catre motociclistul care a incalcat grosolan viteza legala intr-o zona dificila cu probleme si antecedente.Conflictul a fost ulterior exagerat prin propagarea interesata si intentionata a unor zvonuri privind aspecte cu adevarat neclare dar neconfirmate ulterior de catre experti.

 

Si acum iarasi te pui deasupra tuturor..."voi" care faceti si provocati....deci exista un "voi" si exista un "tu"...noi nu suntem motociclisti, dar tu esti..tu faci parte din cu totul alta categorie, tu esti special.

 

Doriti sustinere din partea celor care vad in motociclism mult mai mult decat impaunare si adrenalina? Organizati actiuni de protest si cereti sa vi se construiasca piste in apropierea fiecarui mare oras, unde sa va puteti exercita decent pasiunea. Pentru ca motociclismul de viteza practicat fara autocontrol strict ori unde altundeva in afara pistelor dedicate este pana la urma sinucidere sau crima cu premeditare. Intamplarea "on topic" este caracteristica pentru voi si pentru mentalitatea voastra actuala: lasitate si fuga de raspundere!

Daca o sa va schimbati atitudinea voi fi primul care va va sustine!

Si iarasi voi, iarasi "noi" si "tu"...zii si tu la care "voi" te referi?!?! Nu numai calatori cu viteza luminii te-au contrat aici.Ai mai spus undeva ca ai incetat sa moderezi topicul asta...dar la numele tau tot moderator apare.....ti-am mai spus..fa-ti un alt cont la care sa nu apara moderator, si e alta mancare de peste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar voi nu faceti altceva pe pagini intregi decit sa-mi atacati persoana, nu ideile. Ceea ce este incalificabil, mentalitate de stadion. Eu m-am tinut de cuvint, nu mai moderez topicurile avand legatura cu cazul Sanzieni, opinez aici ca simplu motociclist.Cu totii dorim sa ne indepartam de mentalitatea comunista in care numarul prevaleaza asupra calitatii. Cu totii dorim altceva. Cum ne putem apropia de acel altceva daca incercam sa bagam pumnul in gura celor de alta parere? Chiar daca parerea lor este minoritara? Esenta democratiei este sa-i aperi oricui dreptul de a-si exprima opinia chiar si oponentului tau.

 

Pe de alta parte in conditiile in care provocati saptamanal adevarate carnagii sau drame peste tot in tara, sunteti tupeisti sa pretindeti sustinere din partea celor ce duc o viata decenta de motociclist, cu respect fata de viata si sanatatea altora. Iar in acest caz Sanzieni, eu sustin in continuare ca nu aveti dreptate,drama a fost provocata in primul rand de catre motociclistul care a incalcat grosolan viteza legala intr-o zona dificila cu probleme si antecedente.Conflictul a fost ulterior exagerat prin propagarea interesata si intentionata a unor zvonuri privind aspecte cu adevarat neclare dar neconfirmate ulterior de catre experti.

 

Tu cu cine vorbesti de fapt? Cei care ti s-au adresat s-au referit la ideile tale, fixe si gresite in acest caz si nu la persoana ta (decat in masura in care ideile tale o reprezinta).

 

Mentalitatea comunista ai reprezentat-o perfect prin randurile de mai sus bagand la gramada o multime de indivizi si culpabilizandu-i pentru greselile unora.

 

Doriti sustinere din partea celor care vad in motociclism mult mai mult decat impaunare si adrenalina? Organizati actiuni de protest si cereti sa vi se construiasca piste in apropierea fiecarui mare oras, unde sa va puteti exercita decent pasiunea. Pentru ca motociclismul de viteza practicat fara autocontrol strict ori unde altundeva in afara pistelor dedicate este pana la urma sinucidere sau crima cu premeditare. Intamplarea "on topic" este caracteristica pentru voi si pentru mentalitatea voastra actuala: lasitate si fuga de raspundere!

Daca o sa va schimbati atitudinea voi fi primul care va va sustine!

 

Tu vorbesti? Ma asteptam sa iei cuvantul la intrunire si sa le explici celor peste 2000 de motociclisti ca vina accidentului o poarta victima si sa le impartasesti acolo la cald din intelepciunea ta "oldscool". Trebuia sa le explici ca sunt din ratiuni gresite acolo si sa-i duci tu pe calea "adevarului si onoarei".

 

Daca ai fi avut un minim de bun simt nu ai mai fi intrat aici decat sa-ti ceri scuze. Peste 2000 de motociclisti ti-au dovedit ca ai acuzat pe nedrept si te-ai pripit (in cel mai bun caz) in toate afirmatiile facute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma asteptam sa iei cuvantul la intrunire si sa le explici celor peste 2000 de motociclisti ca vina accidentului o poarta victima si sa le impartasesti acolo la cald din intelepciunea ta "oldscool". Trebuia sa le explici ca sunt din ratiuni gresite acolo si sa-i duci tu pe calea "adevarului si onoarei".

Daca ai fi avut un minim de bun simt nu ai mai fi intrat aici decat sa-ti ceri scuze. Peste 2000 de motociclisti ti-au dovedit ca ai acuzat pe nedrept si te-ai pripit (in cel mai bun caz) in toate afirmatiile facute.

Si cu asta s-a cam zis tot, hai sa mergem acasa :)))) .

Galen, stingi tu lumina? :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand am participat la eveniment. Ma intereseaza si pe mine unde e adevarul si dreptatea. De aia inca mi se pare totul dubios.

 

Daca voi stiti asa de bine ce s-a intamplat poate face cineva o recapitulare pe topicul accidentului.

 

Ce nu stiu eu sunt urmatoarele chestii:

- cine e gagica pasagera a lui Atilla? Dupa declaratii nu pare a fi nevasta. N-am nimic cu plimbatul pasagerelor dar ceva e deja fishy. Ea a fost, ca sa zic asa, prima la locul faptei, ca doar era in spate. E ranita grav?A dat declaratii?Ce spune?

- cel care si-a luat loviturile de cutit (cel pentru care majoritatea am luat atitudine) are niste declaratii foarte slabe si neconcludente, sa zicem ca nu stapaneste asa bine limba romana, dar totusi?Ce zice el ca s-a intamplat?

- daca tiganii au batut pe toata lumea, de ce a doua pasagera a depus plangere doar pentru amenintare?

 

Vedeti voi, ne-am inflacarat, dar nimic nu e inca clar. Sau poate vine in sfarsit cineva si ma contrazice.

 

Se asterne o tacere cunoscuta mie la unele accidente in care grupurile de bikeri profita un pic de evenimente si vor sa ascunda un timp adevarul sau le convine turnura pe care o iau lucrurile.

 

SPER SA MA INSEL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu vorbesti? Ma asteptam sa iei cuvantul la intrunire si sa le explici celor peste 2000 de motociclisti ca vina accidentului o poarta victima si sa le impartasesti acolo la cald din intelepciunea ta "oldscool". Trebuia sa le explici ca sunt din ratiuni gresite acolo si sa-i duci tu pe calea "adevarului si onoarei".

 

Daca ai fi avut un minim de bun simt nu ai mai fi intrat aici decat sa-ti ceri scuze. Peste 2000 de motociclisti ti-au dovedit ca ai acuzat pe nedrept si te-ai pripit (in cel mai bun caz) in toate afirmatiile facute.

Propaganda se face doar din taste .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand am participat la eveniment. Ma intereseaza si pe mine unde e adevarul si dreptatea. De aia inca mi se pare totul dubios.

 

Daca voi stiti asa de bine ce s-a intamplat poate face cineva o recapitulare pe topicul accidentului.

 

Ce nu stiu eu sunt urmatoarele chestii:

- cine e gagica pasagera a lui Atilla? Dupa declaratii nu pare a fi nevasta. N-am nimic cu plimbatul pasagerelor dar ceva e deja fishy. Ea a fost, ca sa zic asa, prima la locul faptei, ca doar era in spate. E ranita grav?A dat declaratii?Ce spune?

- cel care si-a luat loviturile de cutit (cel pentru care majoritatea am luat atitudine) are niste declaratii foarte slabe si neconcludente, sa zicem ca nu stapaneste asa bine limba romana, dar totusi?Ce zice el ca s-a intamplat?

- daca tiganii au batut pe toata lumea, de ce a doua pasagera a depus plangere doar pentru amenintare?

 

Vedeti voi, ne-am inflacarat, dar nimic nu e inca clar. Sau poate vine in sfarsit cineva si ma contrazice.

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...