Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 5 ore, damager a spus:

 Eu zic ce am prins... iar ca si bani... zvonurile ar fi ca sumele oferite de bmw sunt apropiate de ce oferta ar fi svut de la yamaha, recunoscuti pentru ofertele mici. 
 

Yamaha ofera salarii mici? Atunci ce sa mai spunem de KTM? La KTM sunt piloti care mergeau in sezonul 2022, pe cca 250000/sezon, adica ceva ce seamana mai mult a voluntariat. Nici la Ducati situatia nu este cu mult mai buna, salarii mici si acolo. Honda si Yamaha platesc cel mai bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt doar abordări diferite în ceea ce privește salarizarea. Europenii tind să ofere un "salariu" de bază mai mic dar bonusuri de performanță mai mari (așa este situația și în F1 și în motorsport în general). Japonezii, invers. La final sumele sunt comparabile.

 

Legat strict de KTM, ei oferă (ofereau?) salarii mai mici pentru că au promovat tot timpul piloți tineri, veniți pe propria filieră de juniorat - ceva ce japonezii nu au. Până relativ recent asta nu era o problemă pentru constructorii japonezi pentru că erau competitivi, iar cei care promovau din categoriile inferioare erau inevitabil atrași de locurile la chipele lor. Acum a devenit însă problematic pentru cu nu mai pot să ofere material competitiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RidersBase SalaryRacing Teams, Contract

Marc Marquez$16 millionRepsol Honda,2024

Joan Mir (new contract)$3 millionRepsol Honda,2024

Maverick Vinales (new contract)$4 millionAprilia Racing,2024

Aleix Espargaro (new contract)$3 millionAprilia Racing,2024

Enea Bastianini (new contract)$2.5 millionDucati Lenovo,2024

Francesco Bagnaia (new contract)$5 millionDucati Lenovo,2024

Fabio Quartararo (new contract)$5 millionYamaha,2024

Franco Morbidelli (extension)$1 millionYamaha,2023

Jack Miller (new contract)$3 millionRB KTM Factory,2024

Brad Binder (new contract)$1 millionRB KTM Factory,2024

Alex Marquez$1 millionGresini Racing,2023

Fabio di Giannantonio$300,000Gresini Racing,2023

Johnn Zaraco$4 millionPrima Pramac Racing,2023

Jorge Martin$675,000Prima Pramac Racing,2023

Luca Marini$350,000Mooney VR46 Racing,2023

Marco Bezzecchi$300,000Mooney VR46 Racing,2023

Miguel Oliveira (new contract)$750,000RNF Team,2024

Raul Fernandez (new contract)$300,000RNF Team,2024

Pol Espargaro (new contract)$2 millionTech3 GASGAS,2024

Augusto Fernandez (new contract)$300,000Tech3 GASGA,2024

Alex Rins (new contract)$2.2 millionLCR Honda,2024

Takaaki Nakagami$650,000LCR Honda,2023

 

cele bolduite, dpmdv,  ma cam surprind, fie ca-s prea mari, fie ca mi se par prea mici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 minutes ago, apriliacluj said:

cele bolduite, dpmdv,  ma cam surprind, fie ca-s prea mari, fie ca mi se par prea mici...

 

Revin cu precizarea:

 

31 minutes ago, PzKpfW said:

Europenii tind să ofere un "salariu" de bază mai mic dar bonusuri de performanță mai mari (așa este situația și în F1 și în motorsport în general). Japonezii, invers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 43 minute, PzKpfW a spus:

 

Revin cu precizarea:

 

 Toate cifrele sunt speculatii de la diversi.

cert e ca Ducati plateste bonusuri de performanta la fiecare pilot care-l are sub contract, fata de japonezi care nu au aceeasi abordare.

diferenta e ca la japonezi tre sa livrezi rezultate ca sa te plateasca cat de cat.

vezi Q, campion modial cat a negociat ca sa ajunga undeva in jurul a 5 mil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29 minutes ago, damager said:

vezi Q, campion modial cat a negociat ca sa ajunga undeva in jurul a 5 mil.

 

Cred (vreau să cred) că Fabio a cerut în primul rând asigurări în ceea ce privește investițiile și programul de dezvoltare la Yamaha și abia apoi bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, ENEOS a spus:

Cu o motocicletă de 💩? Mari!

era vb de om, nu de moto.

anyway, traim si vedem.

 

io am asteptat doua zeci douazeci si trei si s-a fasait MM 

asa ca nici nu mai astept 2024.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, PzKpfW a spus:

Sunt doar abordări diferite în ceea ce privește salarizarea. Europenii tind să ofere un "salariu" de bază mai mic dar bonusuri de performanță mai mari (așa este situația și în F1 și în motorsport în general). Japonezii, invers. La final sumele sunt comparabile.

De unde stii? Ai o situatie a bonusurilor similara cu cea postata de @apriliacluj pentru salarii? Ma refer la MotoGP, F1 nu ma intereseaza. In orice caz, bonusurile sunt mai mult pe hartie, pentru majoritatea pilotilor - le iau sau nu- salariul este baza. 

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

mi-e tare teama ca FQ sa n-o ia pe urmele lui Vin....

A luat-o deja... 

Acum 5 ore, apriliacluj a spus:

 

Fabio Quartararo (new contract)$5 millionYamaha,2024

 

 

cele bolduite, dpmdv,  ma cam surprind, fie ca-s prea mari, fie ca mi se par prea mici...

Si la Q ar fi niste semne de intrebare. Din cate imi amintesc, negocierile se purtau in jurul a 10-12 milioane... Este drept ca nu se specifica daca era vorba despre salariul pe sezon sau pentru intreaga perioada contractuala.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu există cifre oficiale, clauzele contractuale sunt confidențiale. Informația despre bonusuri vs. salarii o am din aceeași sursă ca și cifrele vehiculate mai sus: presa de specialitate și jurmaliștii care vorbesc în mod informal cu piloții și echipele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 minute, PzKpfW a spus:

Nu există cifre oficiale, clauzele contractuale sunt confidențiale. Informația despre bonusuri vs. salarii o am din aceeași sursă ca și cifrele vehiculate mai sus: presa de specialitate și jurmaliștii care vorbesc în mod informal cu piloții și echipele.

De aceea te si intrebam. Nici in presa nu sunt prea multe informatii... stiu de ceva bonusuri pentru victorie pe care le-ar primi MM (pe actualul contract), ceva in jurul a 250000 $. Dar suma asta este valabila pentru MM-Honda. Ma indoiesc ca un pilot KTM poate visa macar la un sfert din suma asta. Asa ca generalizarile nu isi prea au sensul. 

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

“I think Franco Morbidelli is in a difficult moment, but he has great talent. We would like to see Morbidelli on a Ducati next year. We will see what happens in the next few weeks,” Ciabatti explained.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta asta pare sa se materializeze. Oricat de simpatic mi-ar fi Morbi, nu prea vad logica inlocuirii lui Zarco cu FM21. Orice comparatie a rezultatelor celor doi, este defavorabila italianului, + Zarco este probabil cel mai bun tester in cursa, de la Ducati.  

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, xt600 a spus:

Orice comparatie a rezultatelor celor doi, este defavorabila italianului, + Zarco este probabil cel mai bun tester in cursa, de la Ducati.  

 

method, vezi ca ai intrat cu contul gresit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, xt600 a spus:

 Orice comparatie a rezultatelor celor doi, este defavorabila italianului, 

No shit :))

Morbido a fost vicecampion MotoGP, cu victorii la aceasta clasa!!

Zarco a castigat macar o cursa la clasa mare??

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...