Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

36 minutes ago, xt600 said:

robotei setati sa faca 25 de tururi intr-o marja de 3 zecimi. Pilotii din competitille americane, britanice, australiene, nu au nici o sansa sa ajunga in MotoGP. Unor piloti precum Rea sau Razga, piloti foarte spectaculosi si combativi,  nu li s-a oferit un ghidon in mondialul de viteza. Ori astia sunt pilotii care fac sarea si piperul unei competitii, nu roboteii. 

 

În absolut, ai dreptate. Pe de alta, nu cred că se pot rezuma la "roboți". Este nevoie de mult talent doar ca să ajungi măcar să ții ritmul celor din GP. Motiv pentru care cei care sunt "pică" din MotoGP fac performanță direct în WSBK de exemplu. Sunt rapizi, talentați și adaptabili.

 

Legat de Rea și Razgatlıoğlu, cred că cei care i-au evaluat știu mai bine decât noi de ce nu au ajuns în GP. Nu cred că au fost decizii politice acolo. Îmi doresc însă să nu am dreptate, iar BMW să intre în MotoGP în 2027 cu Toprak unul dintre piloți.

 

1 hour ago, Method said:

DAAAR,in contextul egos,personalitate si caractere puternice a crescut in ochii mei (si probabil al multor spectatori) necedand in fata lui Marquez.

 

Sunt de aceeași părere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 2 ore, Method a spus:

 

 

Retrospectiv,pe de o parte Pecco mi se pare ca a gresit in cursa trecuta fiind foarte "batzos" si agatandu-se de un loc clar pierdut si riscand maxim (si prost) pt o miza aproape inexistenta,intr-o situatie in care fortand avea infim de castigat si foarte mult de pierdut,mai ales avand in vedere lupta lui pt campionat...DAAAR,in contextul egos,personalitate si caractere puternice a crescut in ochii mei (si probabil al multor spectatori) necedand in fata lui Marquez.

Si cred ca,dandu-si seama sau nu,a creat deja o mica rivalitate.Si asta nu poate fi decat de bine pt competitie - adica fix ceea ce zicea Lorenzo in articol ca nu se intampla in era actuala.

Peco nu a facut nimic spectaculos acolo. MM nu a putut sa inchida, a iesit larg si a lasat interiorul liber, iar italianul a valorificat oportunitatea creata. Este o manevra clasica, vazuta de sute de ori, de cand urmaresc competitia asta, inclusiv la maestrul sau. Numai ca lui nu i-a iesit ca maestrului. Nu vad vreo manifestare remarcabila de personalitate, ci doar o manevra repetata de n ori la antrenamente. Probabil oricare pilot ,din cei 24, ar fi facut aceeasi manevra in acea situatie. Unii, poate mai cu talent. 

In acest moment, rivalitatea lui este mai degraba cu JM, decat cu MM. Faptul ca se trantesc pe circuit, nu este rivalitate, este prostie. Sper ca ambii sa inteleaga asta, iar pe viitor sa se depaseasca curat. 

1 oră în urmă, PzKpfW a spus:

 

.... Pe de alta, nu cred că se pot rezuma la "roboți". Este nevoie de mult talent doar ca să ajungi măcar să ții ritmul celor din GP. 

Sunt rapizi, talentați și adaptabili.

 

 

Nu le contesta nimeni talentul. Ma refeream la mind set-ul lor. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, xt600 a spus:

Da, scuze, trebuie inclus. Caz in care careul se transforma in pentagon.. ;) Probabil omisiunea se datoreaza faptului ca nu l-am halit niciodata pe JLo, dar privind retrospectiv si comparand cu pilotii actuali, clar omul a fost in alta liga. 

 

Nu este vorba doar de personalitate, este vorba despre un anumit mind set, despre care vorbeste JLo. Astia de acum au ca singur obiectiv sa acumuleze puncte si sa fie constanti, nu mai au acel killer instinct care ii caracteriza pe Rossi, MM, Jlo si pe altii inaintea lor. Aia luptau la limita regulamentului, astia de acum merg tactic, dau dovada de "maturitate".. ;) Repet, sunt convins ca de vina pentru starea asta de lucruri este bazinul de selectie si criteriile pe care se face selectia pilotilor. Cata vreme 99% dintre piloti provin din campionatul spaniol de juniori

True,Lorenzo nu a fost un caracter placut.Dar ca performanta pfff...

 

Nu pot sa zic ca nu ai si tu dreptatea ta despre mindset - daca cedezi acum ca sa fii matur,maine pt ca e periculos,poimaine pt ca "nu merita atata risc pt 2 puncte" precum zicea Memelu.....nu mai ajungi niciunde.Chiar si 1 punct poate face diferenta.Exista totusi o linie dupa care you're just stupid - vezi MM si fortarile continue (si aberante as zice eu) de exemplu la Sachsen 2023 unde am fost super mirat ca nu s-a rupt tot.

E vorba de outcome pana la urma.Un campion trebuie sa fie si inteligent,nu doar sa forteze.Departe de mine insa gandul de a spune ca Pecco nu e inteligent,ba dimpotriva.

 

...si pilotii de alte nationalitati se duc in Spania de mici (vezi Stoner,vezi francezii) pt ca stiu ca acolo sunt scolile care ii vor propulsa spre gp.Nu cred ca e o preferinta fatisa pt spanioli sau italieni,doar faptul ca acestia au cea mai buna infrastructura,traditie etc si prin urmare antreneaza f bine inca de mici pilotii.

Unde mai sunt atatea scoli si asa puternice decat in Spania?Nowhere.Incearca Rossi cu Academia insa e departe.In Spania e sustinuta de stat pe de o parte si de pasiunea oamenilor pt asa ceva pe partea cealalta.Daca ar fi o alta tara care sa ofere aceeiasi pregatire si infrastructura copiilor si nu ar veni din ea piloti de gp,as fi de acord cu tine.Dar nu e.

E ca si cum ai zice "De ce majoritatea echipelor de F1 sunt in Uk?"...pai cauta tu ingineri de "advanced aero design,hibrid systems samd samd in ungaria,sa vedem ce gasesti :D ,la fel infrastructrura,circuitele,traditia,scolile,totul e in uk,deci are perfecta logica sa fie majoritatea personalului englez.

La fel si motogp cu Spania si Italia.

Astea cu "ce au aia si noi nu avem" sau "ei n-au tot 2 maini si 2 picioare?" sunt indemnuri comuniste pt desculti.Realitatea e faptul ca unii sunt mult mai dezvoltati pe niste ramuri decat altii.

Acum 3 ore, xt600 a spus:

robotei setati sa faca 25 de tururi intr-o marja de 3 zecimi

Asta e ceva de criticat?

Naiba,cred ca asta e prima conditie in a avea macar o sansa sa fii pilot.De orice.Daca nu ai timpi constanti inseamna ca mergi haotic,nici nu esti selectat la juniori.Hah.Erai fan,vad ca ai uitat - care era caracteristica principala a lui Valentino Rossi? - timpii de metronom din primul tur pana in ultimul.

Nu exista performanta fara timpi constanti.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Method a spus:

DAAAR,in contextul egos,personalitate si caractere puternice a crescut in ochii mei (si probabil al multor spectatori) necedand in fata lui Marquez.

 

Daca o ridici o data nu inseamna ca gata, esti t*rfa lui X.

Trebuie doar sa il depasesti pe respectivul intr-un mod similar. si gata - echilibrul a fost atins din nou.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, frigider a spus:

Daca o ridici o data nu inseamna ca gata, esti t*rfa lui X.

Trebuie doar sa il depasesti pe respectivul intr-un mod similar. si gata - echilibrul a fost atins din nou.

Meh,mi s-a parut oricum ca omul a vrut sa puna piciorul in prag.

 

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Peco nu a facut nimic spectaculos acolo. MM nu a putut sa inchida, a iesit larg si a lasat interiorul liber, iar italianul a valorificat oportunitatea creata. Este o manevra clasica, vazuta de sute de ori, de cand urmaresc competitia asta, inclusiv la maestrul sau. Numai ca lui nu i-a iesit ca maestrului. Nu vad vreo manifestare remarcabila de personalitate, ci doar o manevra repetata de n ori la antrenamente. Probabil oricare pilot ,din cei 24, ar fi facut aceeasi manevra in acea situatie. Unii, poate mai cu talent. 

In acest moment, rivalitatea lui este mai degraba cu JM, decat cu MM. Faptul ca se trantesc pe circuit, nu este rivalitate, este prostie. Sper ca ambii sa inteleaga asta, iar pe viitor sa se depaseasca curat.

A facut,a facut.Nu a cedat nici un milimetru,intr-un moment cand gumele i se duceau,era clar ca era mai slow decat MM care le conservase mai bine,in fata nu se putea duce iar in spatele lor nu era nimeni.A riscat f mult avand aproape nimic de castigat si o gramada de pierdut.

De aia zic eu ca a vrut mai mult sa proove a point,nu stiu daca a facut-o calculat gen "asta nu trece de mine fara scandal" ori pur si simplu a actionat din impuls si atat.Dar overall eu cred ca pt Pecco n-a fost un lucru rau ca si rep ce a facut :D

 

O da,clar el ar fi trebuit sa aiba treaba cu JM,nu cu MM.Sunt f curios si eu ce va iesi next time cand se vor intalni....i like this :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Method a spus:

Meh,mi s-a parut oricum ca omul a vrut sa puna piciorul in prag.

cum a facut cu Vin?

atunci el a fost pe exterior.

acum el a fost la interior.

 

daca as fi rau as zice ca nu a invatat nimic din incidentul ala :) 

 

si Peco chiar are sanse la titlu.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Method a spus:

Meh,mi s-a parut oricum ca omul a vrut sa puna piciorul in prag.

 

De aia zic eu ca a vrut mai mult sa proove a point,nu stiu daca a facut-o calculat gen "asta nu trece de mine fara scandal" ori pur si simplu a actionat din impuls si atat.Dar overall eu cred ca pt Pecco n-a fost un lucru rau ca si rep ce a facut :D

 

Nu a pus nici un picior in prag, a fost un idiot caruia ambitia i-a depasit (cu muuuullt) talentul. Nu cu MM faci asemenea ghidusii.  Sigur, omul a vrut sa arate ca este masculul alfa al momentului, dar a demonstrat ca este idiot. Din toata tarasenia asta a iesit sifonat si cu un handicap de vreo 23? de puncte, dupa numai doua curse. Si stim ca este genul de pilot care face greseli neprovocate, deci ne mai putem astepta la cazaturi, semnate Bagnaia, sezonul asta. Si l-au semnat pe doi ani, inca inainte de inceperea sezonului, pe vr'o 10 milioane... buuhhaahaaaa!!! :D 

Acum 5 ore, Method a spus:

 

Nu pot sa zic ca nu ai si tu dreptatea ta despre mindset - daca cedezi acum ca sa fii matur,maine pt ca e periculos,poimaine pt ca "nu merita atata risc pt 2 puncte" precum zicea Memelu.....nu mai ajungi niciunde.Chiar si 1 punct poate face diferenta.Exista totusi o linie dupa care you're just stupid

 

Erai fan,vad ca ai uitat - care era caracteristica principala a lui Valentino Rossi? - timpii de metronom din primul tur pana in ultimul.

 

Ei, MiMisor spune lucruri care considera ca nu i se aplica lui. Omul este un pradator, este mare diferenta de "forma mentis" intre el si ceilalti. 

 

Sunt fan si acum. Nu, principala caracteristica a lui Rossi nu au fost timpii de metronom, dimpotriva, isi adapta ritmul si trasele la situatia concreta din cursa. Putea sa faca timpi falsi, pentru ca atunci cand simtea ca poate, sa rupa ritmul si sa se duca in fata. Cum crezi ca facea recuperarile alea fabuloase, mergand ceasornic? Asta o poti face doar cand esti in fata si mergi singur. Sau cand esti Q si cel mai apropiat pilot din fata ta este undeva pe la 3-5 secunde... ;) "Asii" mersului metronomic au fost Doohan, Stoner si JLo. Ultimii doi, daca cadeau in pluton, erau anonimi. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

cum a facut cu Vin?

atunci el a fost pe exterior.

acum el a fost la interior.

 

daca as fi rau as zice ca nu a invatat nimic din incidentul ala :) 

 

si Peco chiar are sanse la titlu.

A,haha,nu nu.

Cu Vinales atunci as zice ca a fost putin neglijent si i-a subestimat dorinta lui Vinales - Vinales e foarte slab in duelurile 1 la 1 si tot timpul da inapoi.

Pecco are PRIMA sansa la titlu.De departe.

Acum 2 ore, xt600 a spus:

Nu cu MM faci asemenea ghidusii.  Sigur, omul a vrut sa arate ca este masculul alfa al momentului, dar a demonstrat ca este idiot. Din toata tarasenia asta a iesit sifonat si cu un handicap de vreo 23? de puncte, dupa numai doua curse. Si stim ca este genul de pilot care face greseli neprovocate, deci ne mai putem astepta la cazaturi, semnate Bagnaia, sezonul asta.

Mai...invariabil trebuie sa te intalnesti cu MM daca vrei sa te bati la un titlu.Iar MM te va forta - ori cedezi ori ii raspunzi.Nu exista calea diplomatica sau pacea cu MM.

Eu am zis mai demult - ei au putut profita maxim pt ca a fost acest vid de putere cu MM out atatia ani,dar acum se pare ca cine vrea titlu si victorii va trebui sa se bata si cu MM.

 

Intradevar,si eu am zis la fel - in economia campionatului si in lupta lui cu JM nu a fost deloc bine ceea ce a facut.Dar poate retrospectiv a tras o linie in nisip in fata lui MM.Poate ca JM va trebui si el sa o faca,sa vedem.Sa vedem daca faza asta ii va folosi la ceva lui Pecco - eu zic ca da.

Pecco nu a mai facut greseli in ultima jumatate a lui 2023...cel putin eu nu-mi aduc aminte.Si asta in ciuda presiunii crescute din partea lui JM.M-a impresionat mult in ultima parte a campionatului...nu e pilotul meu preferat insa pot vedea cresterea in valoare.

 

Rossi facea acele recuperari pt ca 1.nu era bun la quali 2 gresea mult si des la starturi (chiar dupa spusele lui) si asta il arunca in pluton intre niste piloti mult mai lenti.Era mult mai rapid decat ei pe tur si foarte bun pe frane adica exact ceea ce trebuie pt a depasi usor - dar nu despre asta era vorba ci despre "robotei".Ceea ce am argumentat eu e faptul ca Rossi era si el un robotel (asa cum sunt toti cei de la varf dintotdeauna ) - iti pot face o cursa intreaga in aceleasi 2-3 zecimi.Aa,ca manageria el timpii si nu forta decat cand era cazul samd asta e cu totul altceva.

Noi vorbeam despre abilitatea pilotilor de a merge metronom de a fi robotei precum ai zis - si eu sustin ca aceasta abilitate e una din conditiile principale in a fi de top si una din calitatile principale a tuturor campionilor,nu e ceva de criticat,ba dimpotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 24 minute, Method a spus:

 

 

Rossi facea acele recuperari pt ca

1.nu era bun la quali

2 gresea mult si des la starturi (chiar dupa spusele lui) si asta il arunca in pluton intre niste piloti mult mai lenti.

1. Asta este un mit intretinut de cei fara tinere de minte sau care l-au vazut pe Rossi in ultimii ani ai carierei. Cand era in plina ascensiune si apoi la apogeu, a cam rupt calificarile. Nu am tinut nicodata o evidenta si nici nu stiu daca o gasim pe undeva, insa daca imi aduc bine aminte, cele mai multe pole-uri le-a luat cu Honda, pe vechiul format al calificarilor. Nu poti sa spui despre un pilot care a avut 65 de pole-uri la overall si 55 la clasa mare ca nu era bun in quali. De fapt, cred ca aspectul asta nici nu l-a interesat prea mult in cariera. 

2. Da. Starturile erau dezastru, dar nu parea sa fie prea afectat de situatie. Cel putin cand era top dog. 

Rossi facea acele recuperari pentru ca putea. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 27 minute, xt600 a spus:

1. Asta este un mit intretinut de cei fara tinere de minte sau care l-au vazut pe Rossi in ultimii ani ai carierei. Cand era in plina ascensiune si apoi la apogeu, a cam rupt calificarile. Nu am tinut nicodata o evidenta si nici nu stiu daca o gasim pe undeva, insa daca imi aduc bine aminte, cele mai multe pole-uri le-a luat cu Honda, pe vechiul format al calificarilor. Nu poti sa spui despre un pilot care a avut 65 de pole-uri la overall si 55 la clasa mare ca nu era bun in quali.

Ba pot spune linistit ca era slab in quali - asta e ceva matematic nu e ceva de impresie artistica gen daca depasea frumos sau nu.Comparatie intre cei 4 amintiti de tine mai sus :

Valentino Rossi ( 2000-2021) : Starts - 372 Poles - 55 (procentaj 14.7%)

Marc Marquez (2013-2024) : Starts - 171 Poles - 64 (procentaj 37.4%)

Casey Stoner (2006-2012) : Starts - 115 Poles - 39 (procentaj 33.9%)

Jorge Lorenzo (2008-2019) : Starts - 203 Poles - 43 (procentaj 21.2%)

Marcelino si Stoner sunt profesori pe quali si fast laps.Asta e treaba.Rossi e cel mai slab dintre ei...fiind totodata pilotul care a stat cel mai putin pe bara sau accidentat.Repet - nu o zic eu ci matematica.Ca "il interesau" sau nu calificarile,ca putea atunci castiga si fara a se califica bine,asta e alta poveste.

Eu doar am spus ca nu era bun in acest exercitiu de one fast lap,asta e tot.Si nu e "un mit intretinut de cei fara tinere de minte",ci iata - e un fapt matematic.

 

...in alta ordine de idei,pt cine stie filmele vechi de comedie frantuzesti :D 

Whats-App-Image-2024-04-03-at-10-49-32-A

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 13 ore, Method a spus:

Ba pot spune linistit ca era slab in quali - asta e ceva matematic

taie ultimii 4 ani din cariera si vezi atunci procentajul :)

ba mai mult, taie si cei 2 ani de la Ducati :) :)

 

si deja nu mai e asa de slab in calificari :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, PzKpfW a spus:

 

FDT_000000005329_001.thumb.jpg.ba91847663da9ffce6179b3dbc58a14c.jpg

 

Cel mai bun tot primul a fost însă.

 

affiche-mais_ou_est_donc_passee_la_7eme_compagnie.thumb.jpg.833f96d2fffae354108c233679f9e746.jpg

Hehe,trebuie sa le mai revad si eu :)

Acum 1 oră, apriliacluj a spus:

taie ultimii 4 ani din cariera si vezi atunci procentajul :)

ba mai mult, taie si cei 2 ani de la Ducati :) :)

 

si deja nu mai e asa de slab in calificari :) :)

Taie si de la MM 2020-2023 cat a fost accidentat,sa vezi atunci procentajul.

Taie si de la Stoner anul ala cand a fost numa prin spitale pana i-au descoperit lactose intolerance sa vezi atunci procentajul.

Taie si de la Lorenzo primul an de Ducati cand se certa cu ei ca nu vroiau sa ii faca ergonomia cum zicea el si ultimul an de la Honda cand tot bombanea ca numai MM poate merge pe motoreta aia sa vezi atunci procentajul.

Daca o dam in din astea....

 

Ba nene,am zis ca omul era slab in quali,chiar si el a recunoscut,nu e nici un capat de tara,nu v-am dat pe jos cu idolul,e ceva matematic,ce e asa mare problema?

Mai are si puncte slabe,nu e nr.1 la tot.E ok,asa sunt oamenii,unele le fac mai bine,altele mai putin bine.Nu trebuie sa facem asemenea caz.Relax.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 01.04.2024 la 12:38, ioio_viola a spus:

Asta e pe bune sau a fost păcăleală de 1 aprilie? :huh:

Mi-e lene să caut confirmarea.🙈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, Method a spus:

 

Rossi facea acele recuperari pt ca 1.nu era bun la quali 2 gresea mult si des la starturi (chiar dupa spusele lui) si asta il arunca in pluton intre niste piloti mult mai lenti.

Ei  na, Rossi facea asta intentionat ca sa-l iubeasca tribunele, bai nimic nu stii!!! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 53 minute, Method a spus:

Ba nene,am zis ca omul era slab

deci nici macar asa ni mediocru, submediocru???

direct slab????

aoleuuuuu....., pfffff....

 

Acum 54 minute, Method a spus:

Relax.

 

sunt foarte chill&relax colegule :) :)

 

PS. atunci fa un calcul procentual la fiecare chilot, dar luat de la primul pole luat si pana la ultimul pole obtinut

vezi atunci rezultatele, ase ni,  doar de curiozitate 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ezpeleta, după achiziția Dorna de către Liberty Media:

  • limita de curse per sezon este de 22 de etape
  • mai multe curse în SUA, mai puține în Spania
  • reală posibilitate ca BMW să intre în competiție din 2027
  • regulamentul pentru 2027 va fi publicat în curând

Sursă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, apriliacluj a spus:

taie ultimii 4 ani din cariera si vezi atunci procentajul :)

ba mai mult, taie si cei 2 ani de la Ducati :) :)

Fara ultimii 4 si fara Ducati ajungi la 20%

Mai realist ar fi fara Ducati si fara ultimul (cand poti zice ca nu a avut moto/echipa competenta) si ajungi la 17,x%

 

Acum 27 minute, apriliacluj a spus:

PS. atunci fa un calcul procentual la fiecare chilot, dar luat de la primul pole luat si pana la ultimul pole obtinut

vezi atunci rezultatele, ase ni,  doar de curiozitate 

Doar pentru el, cu noile conditii ajungi la 18,7%

Pentru ceilalti 3 mentionati procentajul poate ramane la fel (daca au avut pol la prima si ultima cursa) sau se poate imbunatati.

 

Cum o dai, tot acolo ajungi.

Editat de ilarionciobanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Method a spus:

Ba pot spune linistit ca era slab in quali

.Comparatie intre cei 4 amintiti de tine mai sus :

 

Pai la numar de pole-uri este depasit doar de cei enumerati de tine, plus Doohan. Eu altii nu mai stiu, care sa aibe mai multe clasari pe prima pozitie a grilei. Sa fii in primii 6, all time, inseamna ca esti un poleman slab? Intreb pentru un prieten. Sa vedem cate din talentele de astazi ii vor egala sau depasi palmaresul. As indrazni sa spun ca foarte putini. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul e relativ

Deja prin prisma numarului de curse per sezon

Mai demult erau 12--15 curse, acum deja sunt 22--24 

Oricum, sa ai 55 de pole-uri in 20 de ani de cariera la MotoGP, nu-i o performanta rea, nu esti slab zic eu. Esti chiar peste medie!!!! Hai, poate cu indulgenta sa zicem bunicel :) :)

Restu' e poveste :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 19 ore, apriliacluj a spus:

Totul e relativ

Deja prin prisma numarului de curse per sezon

Mai demult erau 12--15 curse, acum deja sunt 22--24 

Oricum, sa ai 55 de pole-uri in 20 de ani de cariera la MotoGP, nu-i o performanta rea, nu esti slab zic eu. Esti chiar peste medie!!!! Hai, poate cu indulgenta sa zicem bunicel :) :)

Restu' e poveste :)

Aa,bine dooh.

Depinde cu cine compari iti dai seama.

Daca il compari cu Capirossi sau Dovi...e stelar.

Dar parerea mea e ca Rossi poate fi comparat doar cu cei 4 amintiti anterior,ca asa daca il comparam cu orice coate goale...

Ei sunt o elita - alieni,s-a zis bine si comparatii pot fi doar intre cei pe care i-a enumerat colegul.Ori intre aia e (cel mai) slab.

Era logic ca eu am implicat ca e slab in comparatie cu varfurile desigur.Nu slab in quali overall,hai sa nu o dam in diverse.

 

Pt o cariera asa de vasta,aproape 20 de ani si mai ales coroborat cu numarul de victorii/podiumuri - 89/199 - in mod normal aici gen 90+ pole'uri ar fi trebuit logic sa aiba,ori el are la jumatate.

Hai sa nu ne cramponam totusi de asta - it's not his thing si asta e,insa mi se pare hilar sa fiu apostrofat sau deh,contrazis cand zic ceva matematic,recunoscut de mai multe ori chiar si de cel in cauza.

Unii cum e MM sau JM sunt super mega buni la exercitiul asta,altii cum era si Dovi - mai slabuti.Rossi era "Sunday man".

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.04.2024 la 16:41, PzKpfW a spus:

Ezpeleta, după achiziția Dorna de către Liberty Media:

  • limita de curse per sezon este de 22 de etape

Maxima sau minimă?

La 03.04.2024 la 16:41, PzKpfW a spus:
  • mai multe curse în SUA, mai puține în Spania

Ce spuneam eu? :D

 

La 03.04.2024 la 16:41, PzKpfW a spus:
  • reală posibilitate ca BMW să intre în competiție din 2027
  • regulamentul pentru 2027 va fi publicat în curând

Sursă.

 

https://caranddriverenthusiast.com/motogp-jorge-martin-did-not-appreciate-the-reception-at-the-finish-of-the-portuguese-grand-prix-they-talk-about-marc-marquez-pedro-acosta-and-not-about-me-even-though-i-win/?fbclid=IwAR1b4JDHtkQBzHOObXP6gPgC6WXVixlyMJOS-UrK30xUtPW0c8WFZv1_BRk

 

Baiatul asta nu intelege ca iti trebuie mai mult de niste victorii si un loc 2 ca sa fii vedetă... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, B.B. a spus:

Baiatul asta nu intelege ca iti trebuie mai mult de niste victorii si un loc 2 ca sa fii vedetă... :D

Pe de o parte sunt de acord cu tine (si tot timpul am zis ca vorbeste mult si prost si asta ii dauneaza in cariera),pe de alta parte....el a dominat cursa,e pe primul loc in clasament,isi pregateste (foarte bine pana acum) asaltul asupra campionatului si toata lumea vorbeste despre "noua senzatie Pedro Acosta" si despre unde se vor duce la anul Q si MM,in special cel din urma.

...mai ales cand pe de o parte se vorbeste absolut degeaba despre transferuri,nimeni neavand nici o informatie de fapt si se speculeaza in aer,iar deja "marele" Pedro Acosta n-a facut de fapt nimic notabil,dupa cum bine a subliniat JM,a reusit un podium (norocos - abandon tehnic Vinales) in a 2a cursa,ceea ce a facut fix JM insa 4real la debut.

 

Adica inteleg - Rossi la debut s-a razboit instant cu Biaggi,si cu ce rezultate pfff,Lorenzo la debut castiga facea podimuri in fata lui Rossi,nu l-a tinut mult ca s-a rupt tot dar incepuse fulminant,MM la debut se urca pe Pedrosa,pe Lorenzo,pe asta chiar l-a tinut ca luat si campionatul - era normal sa se faca valva in jurul unor asemenea debutanti,Acosta ce a facut de fapt?A trecut pe langa "un" Marquez care inca mai invata noua motoreta pt el Ducati?Wow,ok....

 

Inteleg,e frustrant tu sa castigi pe un circuit unde ai fost aproape distrus acum cativa ani (9 fracturi,2 sau 3 luni de spitalizare pt cine isi aminteste),e deja o epopee,o marturie a puterii mentale a lui samd...si presa sa vorbeasca despre cum muppets'ul de Acosta l-a depasit pe Marc Marquez de pe 6 pe 5 sau ceva.Inteleg ideea.Dar nu e ok sa te lamentezi prin presa despre asta.Vorba lui Pecco - do your talking on the track,nu are rost sa bombani aiurea prin presa,doar ii va dauna ca si imagine.

Editat de Method
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 23 minute, Method a spus:

Acosta ce a facut de fapt?A trecut pe langa "un" Marquez care inca mai invata noua motoreta pt el Ducati?Wow,ok....

Acosta care a făcut asta călare pe 🚀 kktm, best 🏍️ in the universe și pe care o cunoaște de-o viață! :moron:

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...