Sari la conținut

MotoGP - Discutii generale


adidas

Postări Recomandate

Acum 2 ore, ENEOS a spus:

Înțeleg că memel făcea un soi de test să vadă dacă e apt de GP, nu prea înțeleg de ce un un 600 și nu 1000 care cred că e puțin mai aproape de prototipul HRC.🤔

Se antrenează pe tot felul de moto inclusiv de off.

Orice antrenament contează se pare?

Ca la piloți cu orele de zbor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

4 hours ago, frigider said:

Ciudat așa ca părinte să ți împingi copilul la asta neștiind dacă are ce trebuie.

Sau poate copilul a zis că vrea?

 

Habar n-ai ce vrei și ce-ți place când ești plod. Au fie părinți foști piloți amatori sau aspiranți, fie obsedați de motorsport. Îl pui în kart/pe mobră de la 3 ani și vezi în timp dacă-i place și lui, dacă are talent, etc. Toți piloții care ajung în campionate mondiale se apucă sunt puși pe treabă din fragedă pruncie. Altfel nu ai cum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, SMF a spus:

Tu ai copil/copii? Întreb fara mișto. 

da, are aproape 4 ani si deja se vede ca ii plac anumite chestii si ca vrea sa le faca mai mult decat alte chestii.

ma gandesc ca la 8 ani ii e si mai clar copilului daca ii place sau nu ceva.

Acum 4 ore, PzKpfW a spus:

 

Habar n-ai ce vrei și ce-ți place când ești plod. Au fie părinți foști piloți amatori sau aspiranți, fie obsedați de motorsport. Îl pui în kart/pe mobră de la 3 ani și vezi în timp dacă-i place și lui, dacă are talent, etc. Toți piloții care ajung în campionate mondiale se apucă sunt puși pe treabă din fragedă pruncie. Altfel nu ai cum.

am cautat sa vad daca zice wiki cand a inceput MM dar zice de GP..la 15 ani.

ma interesa de cand a inceput efectiv. parca in clipul ala zice 8 ani?

 

am cautat si la Stoner, nu scrie efectiv de cand a inceput sa o arda pe 2 roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.04.2022 la 1:06, Cavaleru a spus:

Iar Rossi a inceput de la varsta si mai frageda si uite unde a ajuns GOAT

Citisem pe undeva, cu ani in urma, ca pe la 2 ani (nu am verificat informatia), Rossi mergea deja pe bicicleta. Motorsportul, nu stiu cand l-a inceput, insa cativa ani a mers in paralel atat cu moto cat si cu automobilismul. Apoi, din motive financiare, a trebuit sa aleaga intre cele doua. Si a ales bine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar acum, SMF a spus:

La 2 ani jumate și fiu-mio se dădea pe bicicleta cu pedale și fără roti ajutătoare,și încă se da la rupere. La 5 ani cu motocicleta,are câteva ieșiri deja. Asta înseamnă că e următorul Rossi? 😁 

depinde cat talent are, depinde cat esti dispus sa investesti in asta, si binenteles mai tarziu de ce isi doreste si el

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On 21.04.2022 at 8:33, SMF said:

MM parca începuse pe la 8 ani,Lore pe la 4 parca și Rossi tot cam așa?! 

 

Fac parte din generații și culturi diferite. Marc Márquez și Jorge Lorenzo au început să concureze în enduro pe la 5 ani. Au copilărit și s-au dezvoltat de mici în cadrul competițional de juniori care exista în Spania în anii '90.

 

image.thumb.png.a5ffee0cab68841adbc09e495ec4c72d.png image.thumb.png.afe47cad6e7dc994fc906678b0988a3a.png

 

Despre Rossi nu știu exact, dar mergea în campionatul național de minimoto abia pe la 11 ani. Însă Rossi este născut la sfârșitul anilor '70 - când avea el 5-6 ani nu erau la fel multe oportunități competiționale pentru copii. Talentul și l-a dezvoltat fiind împins de la spate de Graziano, fost pilot, și de mersul (ilegal) pe stradă cu motorete și scutere în zona în care a copilărit. Puteți vedea pe Google Maps ce drumuri avea la dispoziție, plus clima aferentă.

 

image.thumb.png.d22f7d3b28bd76c04f468aa5ac77575a.png image.thumb.png.de0e81b9599d28fe42adf163c5e7c759.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, PzKpfW a spus:

 

 Talentul și l-a dezvoltat ................și de mersul (ilegal) pe stradă cu motorete și scutere 

 

image.thumb.png.de0e81b9599d28fe42adf163c5e7c759.png

Deci, mersul ilegal, pe strada, creeaza supercampioni. ;) 👍

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, damager a spus:

Pacat de atitudinea asta. Ca daca ar fi mai flexibil eu cred ca ar avea rezultate f bune.

image.png

Nu exista, in acest moment, o motocicleta pe masura talentului sau. Atitudinea asta este rezultatul mai multor lipsuri, pe care le are baiatul asta, la care se adauga un purcoi de frustrari. Parerea mea este, ca se poate considera multumit daca mai prinde un contract de doi ani. Altfel si-a cam incheiat cariera. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi se pare neapărat mai proastă decât versiunea anterioară, dar este clar inconstantă. Așteptările au fost setate cam sus oricum după prima cursă și declarațiile belicoase ale lui Pol mai ales - Honda is back! 

Baza este însă bună probabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au trecut 5 curse și au un podium chinuit. Inafara de 2021 când a nai fost Honda in situația asta? Sunt pe ultimul loc în clasamentul constructorilor. Mai rău nu se poate. Pana acum nu poate fi numita o motocicleta reușită. Rezultatele stabilesc, care e motocicleta nai bună, nu declarațiile lui Pol sau mai știu eu cine

La echipe sunt pe locul 8 din 12🤣🤣 de râsul curcilor

Editat de danypop
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poți sa faci câte calcule dorești. În etapa în care s-a și accidentat a mers absolut teribil/praf, deci nu ar fi obținut probabil un loc în top 10 asta dacă ar fi rămas pe roti întreaga cursa. Și nici în următoarea nu ar fi rupt norii, garantat. Eu as paria ca nu fac mare brânză nici în acest weekend. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, danypop a spus:

Îl bagă ăștia sa testeze da dacă fac ceva bun din asa anunțata rachetă 2022.Complet noua și puțin mai proastă decât precedenta

Ducati 22 cum ți se pare?

Nu e redesign.

 

Acum 11 minute, ENEOS a spus:

Luați totuși în calcul și că dințosu' a dat cu țeasta de planetă și a stat pe tușă o etapă... 

2 etape.

Acum 7 minute, danypop a spus:

Poți sa faci câte calcule dorești. În etapa în care s-a și accidentat a mers absolut teribil/praf, deci nu ar fi obținut probabil un loc în top 10 asta dacă ar fi rămas pe roti întreaga cursa. Și nici în următoarea nu ar fi rupt norii, garantat. Eu as paria ca nu fac mare brânză nici în acest weekend. 

Haha ar fi ieșit bine că era ud pe jos.

Și în ultimul GP cat a fost ud erau sus, MM și pol.

Acum 8 minute, ilarionciobanu a spus:

Stiu eu, stiu eu …. in 2020?

Haha

Acum 6 minute, ilarionciobanu a spus:

Atunci … in 2021.

In afara de 2020 si 2021 nu stiu cand au mai fost 😀

Buna observația :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, frigider a spus:

Ducati 22 cum ți se pare?

Nu e redesign.

Mult peste Honda. Ca rezultate,vezi Martin, Miller, Zarco și apoi vezi Marquez mare, Marquez mic, Pol și Taka. Un singur loc 3 pentru Honda ca rezultat decent și vezi câte podiumuri au Ducatistii cu 2022

Acum 9 minute, ilarionciobanu a spus:

In ambii ani precedenti, dupa 5 etape, stateau mai bine in clasament, ca pozitie. Insa aveau mai putine puncte 😀

Nici nu stii cum e mai bine. Sau mai rau.

🤣🤣🤣Deci au mers spre bine dacă au bătut recordul negativ🤦‍♂️

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...