Sari la conținut

Compatrioti de tura Timisoara?


djwilly
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 623
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Apropos de site-uri de vreme, din experiențele mele (mai mult de biciclist si munțoman - că motor n-am de multă vreme), la ora asta cel mai precis mi se pare Foreca, urmat la ceva distanță de Meteoblue. Am folosit si Accu destulă vreme, dar după câteva "gherle" m-am liniștit cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din câte știu, Administrația Națională de Meteorologie (fostul INMH) - meteoromania.ro - e singura care folosește datele detaliate furnizate de stațiile meteo din țară pentru elaborarea prognozelor, folosind un model de prognoză propriu, în care încarcă seriile de date istorice obținute prin măsurători proprii.

Site-urile meteo (Yahoo, Accu, etc.) folosesc modele matematice/statistice de prognoză, bazate pe date istorice publice, cu un grad mai ridicat sau mai scăzut de acuratețe.

 

De aceea poți găsi prognoze pe 10 zile pe site-urile specializate (cu destul de multe gherle) și de doar 3 zile la ANM - care cam pică pe realitate, de obicei.

 

În urmă cu câțiva ani am fost implicat într-un proiect care implica date meteo, proiect care a trebuit să fie certificat în vederea ”bancarizării” de niște auditori externi. Au cerut certificare de la ANM tocmai din acest motiv.

 

Am un ceas de mână cu ”stație meteo” (care are barometru inclus) și care mi-a dat întotdeauna prognozele cele mai nimerite, indiferent dacă eram pe munte, la mare sau în vacanță... Îmi indică vremea cam pentru 24h, iar acum spune vreme staționară, cu soare și nori, fără precipitații.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update la ce ziceam azi, am mers pe drumul dintre Moșnita Veche și Ghiroda, mult mai puține bălți de cât mă așteptam, și în afară de o zonă de vreo 2-3 metri toate ocolibile.

Surpriza în schimb e că nu mai există asfalt între Moșnița Nouă și cea Veche... am rămas blocat, mă gândeam că am greșit drumul, e plin de piatră concasată și necompactată, fugea motorul în toate părțile. Chiar dacă o luăm prin Bucovăț bucata aia oricum n-o putem evita, pe acolo e de mers cu grijă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ziceam de drumul vechi, clasic (adică ăsta). Eu îl știam asfaltat, nu mai e picior de asfalt până la intrare în Moșnița Veche, se lucrează la el, am impresia că îl și lățesc din ce se vedea.

 

Uitasem în schimb de Drumul Boilor că s-au apucat să-l facă anul trecut, e ok dacă aproape l-au terminat.

 

De care bucata zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Încă o chestie, vis-a-vis de locul de întâlnire. Să nu căutați un Partener Rompetrom, ca nu mai există :)

Benzinăria e tot acolo, numai că o cheamă PETRO.M, sau ceva de genul ăsta, o încercare de copiere a liniei de imagine a rețelei PetromV :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegii voi a-ti spart gheata cu traseul asta sper pe viitor sa nu mai ratez astfel de iesiri dar am fost la lucru si nu am putut sa fac schimb sa fiu cu voi ....incerc sa ma sincronizez cu voi la iesiri din astea..Drumuri bune in continuare si cat mai maulte iesiri!! :10: Blorin incerc sa ma tin de promisiunea sa fiu cu voi..dar mai este si serviciul asta ce sa facem asta eee....

Editat de tavibasca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca ati invartit voi rotile la mototorete :)

 

Atata va mai laudati, dar uite ca nu pun nici o poza, nu de alta, dar stiti voi, nu am, nu fac : ) cei fain mai revizitam : )

 

Dar cum nu am putut veni cu voi sambata am invartit si io rotile duminica. Requestul a fost un traseu scurt si "ar fi fain" sa mem la valea lu liman "cai fain", cica. Ce sa fie fain acolo, naiba stie, dar fie. In fine stai ca gasesc eu o solutie. Asa ca planu meu a fost sa merg sa verific ce a asfaltat consiliu judetean timis in ultimu an, drumuri faine, poate pt noi mototoristii. Asa ca am trantit traseul asta

 

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=zGPiYMFzeARA.kDX1-j8Q9qqQ&usp=sharing

 

Intre punctele marcate cu rosu pe harta este drum de piatra, dar fiind uscat afara se poate face cred si cu o vitezana. Intre cele cu verde e asfalt de regula bun si foarte bun. Sa va dau un pic de detalii, poate le legati/m pe viitor de trasee.

 

Tm-Bacova toata lumea stie cum e, mai ales curba de la Bacova : ) (not : ) )

 

Bacova-Hitias drum pietruit foarte bun. Top speed 64 la ora. Conform unui articol de presa se va asfalta anul acesta de catre CJT.

 

Hitias-Lugoj eeeeee drum nou, dat in folosinta in vara anului trecut. Deja sunt portiuni reparate in vreo 3 locuri, dar e un drum complet necirculat si trebuie atentie prin sate. Se poate ataca atat dinspre topolovat cat si dinspre bacova sau buzias.

 

Lugoj-Fardea prin Tapia Nadrag. Asfaltu dupa 2 ierni se prezinta bine de tot. Caci acum vreo 3 ani era prapad drumu. Sper ca l-ati vizitat si vi-a placut. Nu ati zis nimic de el : ), inca.

 

Fardea-Gladna Montana, drum betonat vai de capu lui, fara cratere, dar daca as avea pietre la rinichi cred ca as scapa de ele daca as merge mai des pe acolo, pacat de piesaj.

 

Gladna Montana-Zolt impecabil si un peisaj magnific.

 

Zolt-Luncanii de Jos, un drum greu practicabil cu pasager, nu stiu pe ud, nu m-as risca, ideea e ca e pietruit bine de tot. Dinspre Zolt spre Luncani are un rahat de urcare de 140 de metri diferenta de nivel in vreo 5-600 de metri. Adica o inclinare de vreo 24%. Nici macar nu as incerca din sens invers cu pasager, iar fara, cred ca as ovaliza discu de frana de pe spate pana jos. O data ajuns in varf dupa panta vietii, apare un peisaj de te intrebi de mai multe ori, sigur suntem in judetu timis. Frumos, spectaculos, greu accesibil, dar cica conform altui articol de presa, cu ceva fonduri de dezoltare rurala se va lega cu asfalt Zoltu de Luncanii de jos, dar nu prin Luncanii de sus pe unde trece acest drum ci pe jos pe valea lupului. E bine ca se leaga, nu e bine pe unde : ) dar sa se lege ca vedem noi apoi : )

 

De la Luncanii de jos pana la Tomesti serpuieste un drum judetean asfaltat destul de recent pe langa un rau. Pe drum dam de renumita valea lu liman unde manelele urletele si subcivilizatia (cum o considera oamenii elevati) sunt la ele acasa.

 

Apoi dupa faggot am cotito spre Rachita, Manastiur, Bethausen. De aici avem un judetean asfaltat de anu trecut, tot de CJT, care trece prin Cladova Ohaba Lunga apoi Romana. Unde se termina tabla cu Ohaba Romana tot acolo se termina si asfaltu. Urmeaza 7,5 km de drum forestier bine pietruit pana in Zabalt. De acolo se asterne un covor asfaltic imaculat pana la Lipova. In lipova dupa 15 ani au reusit sa termine ceva prin centru, dar trebuie ocolit cumva si tot dezastru e pana la iesire. Dupa Lipova daca nu o cotesti la zabrani dai de un peisaj selenar plin de cratere, partea buna e ca daca cazi in vreunul ajungi direct in TM : ) (not :) )

 

Fiind o tura scurta mi-am permis sa plec aproape de pranz : ) cum imi place mie cand deja era cald si bine afara. L-a intoarcere m-am mai oprit pe la unii, altii si am tot cugetat tot drumu ce va place sa plecati la drum asa devreme ca oricum seara se ajunge acasa : ) In teorie daca v-ati tinut de ce ati planificat ati reusit sa faceti 3 din drumurile pe care le-am recomandat pe alt topic : P

/index.php?/topic/717790-mountain-roads-in-romania-and-very-nice-motorcycle-roads/ . As mai adauga drumuri acolo ... dar nemai punand nimeni drumuri acolo daca scriu in topic nu apare post nou, iar intre timp au aprut 2 siteuri care din orice rahatel de drum il considera meca drumurilor moto in romania si uite asa transraraul si transbuceciul nu am mai apucat sa il recomand.

 

Gata cu apropourile : ) pe unde ati fost sambata si ce vi-a placut si ce nu : ) ?

 

PS: avem peisaje superbe destul de aproape de casa si s-ar putea face un turism destul de decent, mare pacat cu autoritatile ca nu au inteles in atatia ani ca infrastructura e punctul de plecare catre normalitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata cu apropourile : ) pe unde ati fost sambata si ce vi-a placut si ce nu : ) ?

 

Noi am facut tura asta:

 

https://goo.gl/maps/XDCED23X2YA2

 

Cred ca ne-a placut cam tot traseul :)

 

Aveam si eu de gand sa facem intr-o zi traseele faine din Timis, oricum in ultimii 3-4 ani s-a asfaltat destul de mult in zona de est a judetului.

Editat de emilian_rks
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dinspre Zolt spre Luncani are un rahat de urcare de 140 de metri diferenta de nivel in vreo 5-600 de metri. Adica o inclinare de vreo 24%. Nici macar nu as incerca din sens invers cu pasager, iar fara, cred ca as ovaliza discu de frana de pe spate pana jos. O data ajuns in varf dupa panta vietii, apare un peisaj de te intrebi de mai multe ori, sigur suntem in judetu timis.

 

Am urcat pe acolo cu mașina, de am crezut că las ambreiajul cadou la prima casă sus... cu un Peugeot 407!!! Bine, tras cu o Honda CRV, dar asta a fost pe ultimii 50 metri, că nu mai avea aderență.

Era piatră abia aruncată pe jos, au urcat doi cu capre 2T aruncând jerbă de bolovani după ei... Chiar mă gândeam că ar fi un traseu super de mobre, mergând de la Surduc câtre Valea lui Liman.

 

 

Tura noastră e fost foarte faină, pe îndelete, fără fugăreală, +400km de traseu bine ales de cunoscători, printre dealuri și prin păduri!

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...