Sari la conținut

Consum exagerat de ulei


Crazy-devil
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 301
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

care e legatura intre userul de pe motoretism.ro si un eventual anunt de vinzare de pe olx??

sau poate ca de acum nimeni nu o sa mai cumpere vreodata vreun ducati 916 de frica :)

cred ca la cumparare verificatul consumului de ulei/scos fum este cea mai simpla verificare. Ba nu.. cea mai simpla este sa vezi ca nu-i lipseste vreo roata...

Editat de XorX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa topicul asta care e citit de mai toata lumea de pe forum, sigur n-o mai dai pe-aici. E o certitudine.

Pentru siguranta ta, promit ca voi reveni cu detalii, poze si eventual filmulete.

 

care e legatura intre userul de pe motoretism.ro si un eventual anunt de vinzare de pe olx??

sau poate ca de acum nimeni nu o sa mai cumpere vreodata vreun ducati 916 de frica :)

cred ca la cumparare verificatul consumului de ulei/scos fum este cea mai simpla verificare. Ba nu.. cea mai simpla este sa vezi ca nu-i lipseste vreo roata...

Nu stiu despre ce anunt vorbesti. Am cont pe olx.ro dar nu am motociclete la vanzare. Am doar piese si componente ce provin din dezmembrarea unei motociclete.

Oricine poate cumpara 916. Eu am atat un 916 cat si un 998. Ambele sunt proprietate personala, pe persoana vizica care este eu.

Aici pe topic vorbim despre 998. :) La 916 nu consuma ulei. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corectie.. 916=998, nu am fost eu atent (oricum, irelevant modelul)

incercam sa-i explic colegului ca greseste... poti vinde oricind o motocicleta (cineva oarecare... nu neaparat tu) chiar daca ai facut aici publice problemele ei.

Daca tot nu ai inteles ce am vrut sa zic nu stiu cum sa-ti explic mai bine; ideea e ca nu m-am luat de tine in nici un fel, relax :-)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

De ghiduri nu ştiu nimic. Da dacă era o problemă, cu siguranţa eram instiintat şi se rezolvau.

si eu am parcurs aceasta etapa, consumul s-a dublat, apoi am dezmembrat si chiulasa am donat-o numai sa-mi zica cum este ... Concluzia: ghiduri. Costul este mare pt ca ghiduri noi inseamna supape noi . Dezmembrarea a fost singura solutie rentabila pentru mine ... profitabila daca nu as fi socotit "revizia" chiulasei(rectificare, semeringuri, garnituri) Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm. voi vedea eu, daca nu, pana in primavara am timp sa cumpar altul.


» Post actualizat in 22 Nov 2014 11:55

Zilele trecute am comandat set de pistoane Pistal, iar azi mi-au ajuns.

 

mai am cateva zile si ma apuc de ea.


» Post actualizat in 22 Nov 2014 12:16

:D


» Post actualizat in 23 Nov 2014 07:47

corectie.. 916=998, nu am fost eu atent (oricum, irelevant modelul)

incercam sa-i explic colegului ca greseste... poti vinde oricind o motocicleta (cineva oarecare... nu neaparat tu) chiar daca ai facut aici publice problemele ei.

Daca tot nu ai inteles ce am vrut sa zic nu stiu cum sa-ti explic mai bine; ideea e ca nu m-am luat de tine in nici un fel, relax :-)

Cred ca te-ai exprimat gresit. Adica nu te-ai facut bine inteles. Nu m-a deranjat nimic in asta.

post-59565-0-33363500-1416658585_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Trebuia, mai intai, sa desfaci motorul, inainte de a comanda pistoanele (ce cota sunt ?). Cine stie ce uzura ai in cilindru (ovalizare).

Parerile unor "avizati" de pe aici imi aduc aminte de un banc, asta ca sa mai destindem atmosfera. Mergea unu' prin desert cu masina si, deodata, agregatul tace. Ridica omul capota motorului, si se tot uita desi nu se pricepea. La un moment dat aude in spate o voce: "schimba bujiile". Se intoarce si vede un cal alb. Se sperie si o ia la fuga in desert, de nebun. Cu multa bafta ajunge intr-o oaza si se opreste direct la postul de politie unde povesteste toata tarasenia. Politistul, dupa ce asculta calm ii spune: "Sa zici merci ca nu ai dat peste calu' negru. Asta, dupa ce ca nu stie se mai si baga".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ca e bucsa presata. Adica nu cunosc Dutati, dar vechiul Simson AWO este un exemplu unde se face treaba asta. Scoti busca veche, presezi cea noua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La motoarele vechi, se pot schimba cilindri (bucsaraie) dar la Ducati nu se poate bate bucsa, ci doar schimbi cilindrul. Cat despre ovalizare, nici nu ma gandesc. Pe net am citit ca e posibil sa fie infundate acele gaurele de pe piston, pe unde se scurge uleiul.

Pistoanele le-am luat pt ca erau la un pret bun si is mai usoare fata de alea stoc. Ganditi-va ca o sa am minim 50 cai, si asta fara sa bag aer in roti. :tempted:

Mai aveti rabdare o saptamana si o sa va tin la curent. :pics:

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

Atunci cum se rezolva o uzura acentuata a cilindrului, prin bucsare ?

 

prin schimbarea cilindrului sau refacerea stratului de nikasil, dupa caz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca montezi pistoane mai usoare, nu strici echilibriu motorului?

parerile sunt impartite si tine de cat de mare e diferenta de greutate original vs stock. in mod normal se cere echilibrarea viblochenului, dar din ce-am citit pe "afara", multi au facut asta chiar si cu pistoanele stoc. voi vedea cum se comporta cu astea, iar daca e nevoie, il voi echilibra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asteptam poze si noutati

Ramaneti cu noi, revenim imediat :D

În seara asta nu ştiu dacă reuşesc să-l desfac, dar mâine pun sigur

» Post actualizat in 03 Dec 2014 11:00

 

 

Asteptam poze si noutati

Alea is erori de la topitorie, sau chiar au functionat candva? :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...