Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

1 minute ago, Cavaleru said:

 

Am ridicat cu el royal star

Me too...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 11 ore, Cavaleru a spus:

@Lucian_M

 

eu am 3x6 spatiu dar mult redus pe latime din cauza bancului de lucru si a multor alte chestii care le am pe acolo depozitate.

Preafericit, eu cam 2*5 metri. Atât a fost posibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

13 hours ago, Lup69 said:

Este intr-adevar o investitie doar in sanatatea mea, atat fizica cat si mentala, de la prima utilizare au scazut spre zero dumnezeii si bisericile si toate acatistele X-( impartite cu piosenie aproape la fiecare schimb de ulei sau alte interventii necesare...mana cereasca!!!;)

Odată cu trecerea anilor începi să apreciezi orice ajutor. Nu mai vorbesc de timpul câștigat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

singurul meu regret este ca am pus bara transversala pe care plimb troliu un pic prea in spate fata de elevator, dar pot plimba elevatorul in garaj inainte inapoi dupa necesitati.

 

pt mine urmatorul pe lista e elevatorul auto, dar asta cand o sa am un garaj in care sa fie loc de el si pe propriu teren, nu spatiu inchiriat ca acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La 08.06.2024 la 18:39, Maximo74 a spus:

Azi am schimbat variatorul complet+ cureaua de transmisie la al meu CruisymIMG_20240608_134949492.thumb.jpg.a71db5c88cdb8807f4035557a04a11f8.jpgIMG_20240608_152725520.thumb.jpg.f228c208ca8f32323679fddb5fdba4f7.jpg

+ Schimbat simering transmisie,azi

IMG_20240614_135437831.jpg

IMG_20240614_135310312.jpg

IMG_20240614_135258691.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

 Are cineva honda cb 500f modelul după 2022?

Încerc sa cumpăr setul manete pt frina și ambreiaj, aftermarket. De preferentia niște manete mai scurte.

 Din ce am cautat și gasit pe net pina acum, nu am găsit ceva sa se potrivească. Mai ales cea de frina e un pic mai subțire decit originalul.

Orice idee e binevenita.

Ms anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

39 minutes ago, reverend said:

Salut,

 Are cineva honda cb 500f modelul după 2022?

Încerc sa cumpăr setul manete pt frina și ambreiaj, aftermarket. De preferentia niște manete mai scurte.

 Din ce am cautat și gasit pe net pina acum, nu am găsit ceva sa se potrivească. Mai ales cea de frina e un pic mai subțire decit originalul.

Orice idee e binevenita.

Ms anticipat

https://www.louis.eu/en/brake-clutch-lever-sets-short-bcs-short-configurable-10019024?filter_bike_id=4594&filter_article_number=10019024

 

originalele sunt niste kakaturi care sa mearga pentru toata lumea si atat, rar o sa te intelegi cu ele. da, originalele sunt mai bune decat niste chinezarii, de aici si pretul pe masura al celor aftermarket. astea au si omologare, pastreaza chitanta si in caz de accident vor fi decontate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Așa o fi, mie nu-mi plac, sunt patratoase, mă incomodează, mi-au venit diverși cu manete de genul și la unele mobre nu se putea face aerisirea corect la frână. In plus, se uzează mai repede, puține au bucșe din bronz, să reziste. Bine, unii nu le curăță și gresează cu anii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 hour ago, MotoS Garage said:

originalele sunt niste kakaturi care sa mearga pentru toata lumea si atat, rar o sa te intelegi cu ele. da, originalele sunt mai bune decat niste chinezarii, de aici si pretul pe masura al celor aftermarket.

:agree:

Vorbim de aftermarket ca lumea, nu de chinezarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La un singur motor am văzut set de manete ceva de marcă, pe mai ne nu m-au incantat, vizual nu difereau mai Lt de niște chinezării. La mobra mea am reglaj pe ambele manete, nu le-aș schimba. Nici nu stau stresat dacă trag tare de frână.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 04.07.2024 la 0:07, Lucian_M a spus:

La un singur motor am văzut set de manete ceva de marcă, pe mai ne nu m-au incantat, vizual nu difereau mai Lt de niște chinezării. La mobra mea am reglaj pe ambele manete, nu le-aș schimba. Nici nu stau stresat dacă trag tare de frână.

Mersi la toti de raspunsuri. Am comandat ceva, acu sa vad ce calitate sint si daca se potrivesc. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am dat jos roata fata si am curatat cat de cat etrierii, placutele de frana, am suflat de parf si de depuneri...montat la loc. 

DSC_0460.JPG

 

DSC_0461.JPG

 

DSC_0462.JPG

 

DSC_0463.JPG

Editat de Lup69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate, ai curățat doar partea vizibilă a pistoanelor, jegul rămâne pe "partea întunecată". Când schimbi plăcuțele și împingi pistonul în etrier, bagi jegul înăuntru, nu spun ce presupune. Iar faptul că se dă cu spray de frâne e fix pix, crede-mă.

IMG_20230929_153106.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

6 hours ago, Lucian_M said:

Din păcate, ai curățat doar partea vizibilă a pistoanelor, jegul rămâne pe "partea întunecată". Când schimbi plăcuțele și împingi pistonul în etrier, bagi jegul înăuntru, nu spun ce presupune. Iar faptul că se dă cu spray de frâne e fix pix, crede-mă.

IMG_20230929_153106.jpg

Te cred, dar nu ai citit postarea, "...am suflat de praf si de depuneri..." nu am dat cu spray de frane ca nu folosesc/nu am...motivul pentru care am dat jos roata de fata mi-a dat si ocazia sa mai suflu putin praful....dar te las pe tine sa presupui si ce nu am scris...

In alta ordine de idei, cleste de rotit pistoanele se gaseste pentru oricine vrea sa isi cumpere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaaaaaa, păi eu văzusem ceva gen "am curățat cât de cât etrierii", adică se presupune că ai făcut ceva. În realitate ai curățat în gând, că exprimarea nu are treabă cu realitatea. Nu-i bai, nu toți își doresc frâne puse la punct. Uite, abia aici se presupune că s-au curățat cât de cât etrierii...

IMG_20230909_161838.jpg

IMG_20230909_162216.jpg

IMG_20230823_142538.jpg

IMG_20230823_163733.jpg

IMG_20230823_142544.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, corect, asa se face curatarea si intretinerea sistemului de franare, e de la motorul tau?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mai multe modele de sisteme de ridicat moto am ajuns la acest model:

20240720_160826.thumb.jpg.edd275f608e33dd643e6b98a2fd1a6c1.jpg

 

Mobra este usurica, are sub 200 kg.

Ei spun ca cricul ar tine 680 kg....

https://www.rapidauto.ro/ro/i390112/cric-hidraulic-motociclete-motorx-680kg-cu-deschidere-de-118-368-mm/4290850?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIquTTyai4hwMVop2DBx227gtxEAQYASABEgISjPD_BwE

 

Se manevreaza usor, iar daca podeaua din garaj e buna, se poate muta mobra cric cu tot.

Oricum alta varianta ca sa dau jos ambele roti nu aveam.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 12 ore, Lup69 a spus:

Da, corect, asa se face curatarea si intretinerea sistemului de franare, e de la motorul tau?

Normal că NU e de la motorul meu, că nu las să se adune atâta jeg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

16 hours ago, Silver Arrow said:

Dupa mai multe modele de sisteme de ridicat moto am ajuns la acest model:

20240720_160826.thumb.jpg.edd275f608e33dd643e6b98a2fd1a6c1.jpg

 

Mobra este usurica, are sub 200 kg.

Ei spun ca cricul ar tine 680 kg....

https://www.rapidauto.ro/ro/i390112/cric-hidraulic-motociclete-motorx-680kg-cu-deschidere-de-118-368-mm/4290850?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIquTTyai4hwMVop2DBx227gtxEAQYASABEgISjPD_BwE

 

Se manevreaza usor, iar daca podeaua din garaj e buna, se poate muta mobra cric cu tot.

Oricum alta varianta ca sa dau jos ambele roti nu aveam.

 

 

Tine foarte bine cricul, este si manevrabil, il folosesc de vreo 3 ani tot pentru roti.

image.png.cde848cd2ed4cdab309d3d2208bdcc0b.png

 

image.png.865938fe8fe13087f598749131eb4fbe.png

 

image.png.395db2ddd977bda3fd3969b4fdf91dc0.png

Vezi si postarea de sus, prima din pagina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...