Sari la conținut

Ce ai mesterit azi la motocicleta ta?


Postări Recomandate

Am plecat eu din tara ... :(

A expirat RCAul? Ca vremea e inca faina. In weekend am bagat 500 Km si daca nu era asa scumpa benzina mai mergeau 500.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am dus-o la ai mei la iernat, mi-am luat concediu pentru o tura pana la Cheia, am vazut unde este Fabrica de Bere Buna ; Zaganu ( va recomand daca nu ati baut inca, bruna in special ). Acum sunt in microbuz spre casa:))) Astept vreme ca astazi ca asigurare este!

Am mai uns lantul, bagat ceva benzina, curat pe ici colo...

App, peisaj de vis pe Cheia !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am montat suportii de coburi, cu adaptari evident, si i-am refacut un filet din cadru care tinea partea de sus a crash bar-ului.

Ce bine ii vin! Vad ca sunt un pic schimbati, dar nu prea imi dau seama ce si cum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ii vin! Vad ca sunt un pic schimbati, dar nu prea imi dau seama ce si cum :)

 

In primul rand, multam mult pt ei ;)

In al 2lea rand... in lungime i-am mai scurtat putin, cam 3-4cm, am taiat urechea de venea pe amortizor si am facut alta, dintr-un platband solid indoit in L, sudat si gaurit. Vine fix peste saiba de sus a amortizorului. Iar in spate, la stop, scurtata bara aia curbata tot vreo 4cm (2 pe-o parte, 2 pe-o parte, nu a iesit perfect... dar din avion nu se vede) si sudate la loc capetele. Si cam atat...

Cand o bag in casa o sa vad cum vin si coburile, daca e nevoie tai urechile alea de jos, de erau pt cutii.

Per total, sunt multumit de cum arata si cum vin pe ea, o sa arate si mai bine dupa ce le finisez si vopsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le porti sanatos, oricum nu le foloseam, era pacat sa le tin degeaba. Eu ziceam ca poti face un fel de U prins intre cele 2 urechi de jos, ca sa faci un 'fund' pt. gentute... zic eu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am luat sampon si produse de intretinere (de curatat motorul, cauciucurile etc), un polish pt. micile zgarieturi cauzate de mine cu ocazia tank-bagului si gentilor, si alte vreo 2 chestiute care nu mai stiu pt. ce erau :) Acum ... timp sa fie sa o spal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

L-am sters de praf,am spalat rotile/cauciucurile, am facut lantul, am demontat bateria si am pus-o in casa, am parcat motorul la locul lui, l-am suspendat :)

Este pregatit pentru frig, iarna :). Poate il scot prin decembrie la o tura daca permite vremea, daca nu, la primavara.

Pana atunci lista de cumparaturi este facuta :D (toba Arrow noua, telescop ghidon Matris nou, undertail nou, consumabile si alte maruntisuri cum ar fii semnale led fata, capete ghidon, cauciuc fata, etc) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am sters de praf,am spalat rotile/cauciucurile, am facut lantul, am demontat bateria si am pus-o in casa, am parcat motorul la locul lui, l-am suspendat :)

Este pregatit pentru frig, iarna :). Poate il scot prin decembrie la o tura daca permite vremea, daca nu, la primavara.

Pana atunci lista de cumparaturi este facuta :D (toba Arrow noua, telescop ghidon Matris nou, undertail nou, consumabile si alte maruntisuri cum ar fii semnale led fata, capete ghidon, cauciuc fata, etc) .

si nu i-ai schimbat lichidul de frana?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

L-am schimbat in urma cu o luna. Dar linisteste-te, la primavara siigur il schimb iar. La fel si uleiul, antigelul, chiar daca au cateva sute de km ;)

Editat de darcocbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar și antigelul? Ăsta parcă nu e de schimbat anual, ci odată la doi ani.... OK, cheltuiala nu e mare, dar se câștigă ceva din schimbarea lui mai des?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Fac chestia asta o data la 2000 km. Pe an fac in jur de 5000km, deci schimb uleiul/antigelul/lichidul de frane de 2 ori pe an..cate-o data si de 3 ori uleiul, dar nu conteaza.

Nu stiu daca schimbarea antigelului si lichidului ii face vre-un bine, dar rau sigur nui-i face :)

Referitor la schimbul de ulei, sunt 100% sigur ca ii face bine schimbandu-l din 2 in 2000 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar și antigelul? Ăsta parcă nu e de schimbat anual, ci odată la doi ani.... OK, cheltuiala nu e mare, dar se câștigă ceva din schimbarea lui mai des?

 

castiga vanzatorii si producatorii de lichide, amicul asta schimba lichidele asa des pentru ca altceva nu stie sa faca la motocicleta, e bine ca se mandreste cu asta,

 

eu schimb mustele de pe parbriz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine in cartea tehnică e specificat schimbul de ulei din motor la 600 mile și din motor+rezervorul de ulei la 6000 mile. Filtru de fiecare dată...


» Post actualizat in 27 Oct 2014 14:48

Muștele de pe parbriz și benzina din rezervor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

castiga vanzatorii si producatorii de lichide, amicul asta schimba lichidele asa des pentru ca altceva nu stie sa faca la motocicleta, e bine ca se mandreste cu asta,

 

eu schimb mustele de pe parbriz.

Man, nu fi soarec ! Atat iti spun. Nu vrei tu sa-mi faci o vizita ca sa-ti arat cate stiu sa fac si cate nu?! Si nu ma refer la motocicleta.

Abia apoi iti vei da seama ca esti un snob pe care il i-a gura pe dinainte. Imi pare rau ca-ti spun asta, dar meriti din plin !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu fi soarec ! Atat iti spun. Nu vrei tu sa-mi faci o vizita ca sa-ti arat cate stiu sa fac si cate nu?! Si nu ma refer la motocicleta.

Abia apoi iti vei da seama ca esti un snob pe care il i-a gura pe dinainte. Imi pare rau ca-ti spun asta, dar meriti din plin !

post-43415-0-47114600-1414422020_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu fi soarec ! Atat iti spun. Nu vrei tu sa-mi faci o vizita ca sa-ti arat cate stiu sa fac si cate nu?! Si nu ma refer la motocicleta.

Abia apoi iti vei da seama ca esti un snob pe care il i-a gura pe dinainte. Imi pare rau ca-ti spun asta, dar meriti din plin !

 

Nu e snob, are perfecta dreptate cu prima parte... exagerezi rau cu schimburile astea, si ti-am mai spus-o. Dar pana la urma e alegerea ta, banii tai, timpul tau pierdut... dar e complet inutil si, atata timp cat vei repeta asta in public, tot raspunsurile astea o sa le primesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator darcocbr

Corect,timpul meu,banul meu. Deranjeaza pe cineva ? Abtineti-va. Daca eu azi ii dau foc la motor, scriu aici. daca fac altceva,scriu aici. Dece atata ura / invidie ? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, nu fi soarec ! Atat iti spun. Nu vrei tu sa-mi faci o vizita ca sa-ti arat cate stiu sa fac si cate nu?! Si nu ma refer la motocicleta.

Abia apoi iti vei da seama ca esti un snob pe care il i-a gura pe dinainte. Imi pare rau ca-ti spun asta, dar meriti din plin !

nu prezinti interes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o chitai pe loc in semafoare si claxonezi cu tobele e normal sa schimbi uleiul mai des. Lasati omu sa spuna cum o iubeste ca doar nu o iubeste/ intretine pe a dvs. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...