Sari la conținut

Romani printre engleJi


Bigfoot
 Share

Postări Recomandate

Nu mai raspund asa de "usor" pentru ca intre timp am inceput munca, unde netul e puternic restrictionat...

 

Sa-ti spun si eu un "secret"... datoria o plateste cel mai slab, "Hercule" ala din metafora ta calca in picioare si furnica si musuroiul din care face parte si eventual si toate musuroaiele vecine desi acolo nu e nici o furnica datornica.

 

Nu te mai increde atat in statisticile comparative deoarece in acest caz aritmetica si logica simpla nu functioneaza. Spre exemplu, inainte sa dea faliment datoria externa a Greciei era mai mica decat a Germaniei, Frantei si Elvetiei... si cu mult, mult mai mica decat a SUA sau UK, ca sa pastram tematica discutiei.

 

De acord cu tine. Intr-adevar, Hercule face legea. Dar cine este Hercule asta? Puterea lui nu este fizica. Este economica si politica. Adica au bani dom'le sa plateasca armate si propaganda. Cand vine ziua platii, or avea ei ceva influenta. Dar din moment ce lumea isi da seama ca nu are de castigat nimic de pe urma lor, influenta lor se va diminua rapid.

 

Si pentru ca tot iti plac metaforele, daca tu ai fi camatar, despre cine ti-ai face mai multe griji, despre Becali care iti e dator cu 1000 lei sau despre Gigi de la scularie care doar ce a ingrosat randurile somerilor... dar care iti datoreaza 10 lei? La cine vei trimite "recuperatorii"... chiar daca te costa sa zicem 25% "comision"?

 

Uite asta este un argument pentru a sta in Romania. Crezi ca are timp Hercule sa vaneze furnici cand ii vin recuperatorii? Si vor avea recuperatorii timp de furnici in timp ce Hercule se zbate?

 

 

Tu gandesti in tari. Tarile astea nu sunt persoane. Sunt doar niste linii imaginare, trasate aleatoriu. Au fost trasate din considerente politice, nu au nimic a face cu oamenii. Tarile si hotarele astea sunt foarte schimbatoare. Ca nu s-au schimbat de la al 2-lea razboi incoace, asta e o chestie. Poate ca inseamna ca se vor schimba in curand.

 

O tara ma intereseaza doar pana cand imi apara interesele. Ce jocuri de datorii se fac ma intereseaza prea putin. Mai interesant este de stiut unde pot sa ma feresc mai bine in timp ce Hercule se lupta cu leul. La Hercule in casa, sau in musuroiul meu? Exista bineinteles argumente pentru ambele situatii. Eu nu tin parte nici uneia. Doar listez argumente pentru a face situatia mai clara.

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 924
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu nu inteleg ce fel de forum al motociclistilor fricosi e asta, ca tot vorbiti de siguranta. Cit de sigura e Romania e de discutat. Sansa de a fi furat in Romania (ori in tramvai ori institutionalizat) e mult mai mare ca in UK. In Romania de fapt e 100%, ca toti am fost furati din 89 incoace. Am trait atitia ani in Romania si nu pot pune cap la cap 5 ani in care sa nu dat si luat un pumn (si nu ma refer la conflictele "baietesti"), lucru care nu e chair asa frecvent in vest.

Sansa de a fi omorit in UK e minuscula, chiar daca e posibil sa fie mai mare ca in Romania (in al carei statistici oricum nu ma incred).

Am fost prin lumea asta din tari din orase din america centrala pina in cartiere nasole din Londra si orase americane si nu m-a mai omorit nimeni. Sa folosesti asta ca motiv de stat acasa pe fundul tau e penibil. Sinteti babe nu motociclisti.

Romania e sigura in sensul in care un sat de iobagi e sigur fata de un oras mare. Siguranta nu insemna numai sa nu vina unul sa te impuste, insemna sa ai si niste sanse si perspective in viata, insemna sa nu ai un "boier" care sa-ti largeasca poponeata pe nesimtite. Romania are niste avantaje dar hai sa nu le mai intindem ca pe guma de mestecat.

Sigur ca da. Motociclistii reprezinta populatia totala a Romaniei. Puri si duri. Toti. Mama ta ar fi mai in siguranta in Romania intr-un cartier ''rau famat'' sau in cartierele ''ciudate'' din orasele alea pe unde ai umblat tu? Presupunand ca nu ai avea posibilitati, ti-ai creste copiii intr-un cartier rau famat din Londra, Marsilia, Detroit sau in Bucuresti? Sansa de a fi furat, paleste in fata sansei de a imi pierde viata. Daca tu vezi altfel lucrurile, sa fii sanatos. Daca tot vorbesti de perspective, sansa de a iesi din ghetou din Romania este mult mai mare decat in orice tara vest europeana, macar prin prisma scolii ''gratuite'' si a lipsei segregarii etnice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Datoria nu e foarte mare, însă poate fi un motiv de îngrijorare că datoria nu provine din investiții.

 

Exact la asta m-am referit, banii nu au fost folositi pentru investitii cu potential de profit. Nu valoarea in sine per capita ma ingrijoreaza ci vria in care sistemul financiar din Romania a intrat. Nu sunt si nici nu am avut niciodata pretentii de mare expert in economie sau finante... insa am ochi si urechi sa vad si sa aud cum merge treaba in alte tari, nu neaparat UK. Cum zicea cineva anterior foarte plastic, in Romania "roata nu se invarte cum trebuie"...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand incearca unii sa-mi zica ce bine e in Romania imi vine sa-l iau la palme. "Ca nu dom'le, ca nu e chiar asa rau".

 

Baaaaaaaaaaah treziti-va in pwla mea, in Romania majoritatea oamenilor castiga 10 - 12 mil de lei pe luna, adica 250 de euro. Eu sincer nu mai pot sa-mi inchipui cum poti trai 1 luna de zile cu banii astia, chiar daca sunt 2 salarii in casa, cand mai ai si copii si intretinere si gaze si curent si rate si etc.

E imposibil.

Nu mai ganditi din perspectiva voastra de bucuresteni, restul oraselor din tara sunt praf.

 

Si comparatia cu UK ma face sa rad... Romania e la 10 ani lumina in urma fata de Rep. Ceha si voi aveti tupeul sa o comparati cu UK... :| :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand incearca unii sa-mi zica ce bine e in Romania imi vine sa-l iau la palme. "Ca nu dom'le, ca nu e chiar asa rau".

 

 

Baaaaaaaaaaah treziti-va in pwla mea, in Romania majoritatea oamenilor castiga 10 - 12 mil de lei pe luna, adica 250 de euro. Eu sincer nu mai pot sa-mi inchipui cum poti trai 1 luna de zile cu banii astia, chiar daca sunt 2 salarii in casa, cand mai ai si copii si intretinere si gaze si curent si rate si etc.

E imposibil.

Nu mai ganditi din perspectiva voastra de bucuresteni, restul oraselor din tara sunt praf.

 

Si comparatia cu UK ma face sa rad... Romania e la 10 ani lumina in urma fata de Rep. Ceha si voi aveti tupeul sa o comparati cu UK... :| :o

Nimeni nu face comparatii. Ma deranjează doar aerul de superioritate nefondata pe care-l aveti cei care ati plecat. A fost decizia voastră. Ce nu intelegi tu este că atât poate tara asta sa-ti ofere acum. Nu-ti convine, pleci. E simplu. Dar daca esti om nu arunci cu noroi, nu uiti de unde ai plecat.

Cazul doctorilor care termina facultatea si pleacă in masa in vest:

Diferentele de salariu sunt uriase si nu pot fi puse în discutie. Dar când ai ales sa te faci medic, nu stiai ca o sa ai un salariu de rusine? Stiai! Dar ai facut o facultate plătită din banii statului roman pentru a profesa in alta parte. Statul roman a investit in educatia ta si nu beneficiază apoi de faptul ca te-a pregătit.

Incetati sa mai fiti atât de hamesiti după bani.

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba comparati. Tu sau nu stiu cine dadeati "like" la un post plin de comparatii.

 

Nu arunca nimeni cu noroi. Asta e realitatea. Romania e naspa, e o tara plina de saraci cu cativa care o duc bine in cateva mari orase si atat. In rest e jale.

Si nu e vina mea ca am plecat, eu am plecat de naspa ce era, nu de bine. Aveam de ales intre a lucra mare rahan de it-ist in Bucuresti sau in alta tara, si am ales alta tara. Si bine am facut.

O viata am, nu doua. Da, sunt romani si am dreptul sa zic ca e naspa cat vreau eu, pentru ca asa e, nu poate nega nimeni.

Si nici nu vad vreo solutie pentru tara aia, asta e si mai rau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma deranjează doar aerul de superioritate nefondata pe care-l aveti cei care ati plecat. A fost decizia voastră. Ce nu intelegi tu este că atât poate tara asta sa-ti ofere acum. Nu-ti convine, pleci. E simplu. Dar daca esti om nu arunci cu noroi, nu uiti de unde ai plecat.

Statul roman a investit in educatia ta si nu beneficiază apoi de faptul ca te-a pregătit.

Incetati sa mai fiti atât de hamesiti după bani.

Și pe mine mă deranjează cei cărora le pute totul și scriu RRomanica sau alte alea. Statul român e idiot pt că a făcut o investiție de care și-a bătut joc, nu medicii sunt de vină că statul e prost și a ajuns într-o fundătură din care doar atât poate să ofere. Mi-e teamă că dacă rușii își termină treaba în Siria și revin la vechiul șantier din Ucraina s-au cam terminat zilele bune în care se puteau face mai multe lucruri fără presiunea din est. Au trecut 25 de ani pe lângă noi în care s-au făcut prea puține.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de citeva zile urmaresc topicul cu interes si sincer sa fiu nu stiu ce sa mai cred. O fi mai bine in west? Adica argumente de ambele parti sunt .voi care sunteti plecati ,unii au si vazut mai multe tari ( datorita infrastructurii rutiere) unde credeti ca e mai bine de locuit si muncit? Anglia ,germania sau altele? Sunt chiar curios si in urma celor scrise de voi o sa aplic si eu pentru un interviu .

» Post actualizat in 26 Jan 2016 17:51

Dar as dori niste argumente serioase nu ceva gen e iarba buna si ieftina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca de citeva zile urmaresc topicul cu interes si sincer sa fiu nu stiu ce sa mai cred. O fi mai bine in west? Adica argumente de ambele parti sunt .voi care sunteti plecati ,unii au si vazut mai multe tari ( datorita infrastructurii rutiere) unde credeti ca e mai bine de locuit si muncit? Anglia ,germania sau altele? Sunt chiar curios si in urma celor scrise de voi o sa aplic si eu pentru un interviu .

» Post actualizat in 26 Jan 2016 17:51

Dar as dori niste argumente serioase nu ceva gen e iarba buna si ieftina

 

Omule, s-a scris mult si bine in topicul asta despre cum e viata in Anglia. Depinde de ce stii sa faci, de ce te pasioneaza, etc. etc. Unde e cel mai bine? Unde esti tu fericit! Pai de unde sa stim noi ce te face pe tine fericit? Unora le place circuitele, altora iarba, iara altora .... ce stiu eu. Depinde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am referit la tara unde te integrezi usor,itigasesti de munca in orice domeniu( nu doar muncile pe care nu vor ei sa le faca)ai invatamint bun ,istem medical bun.genul asta de tara.nu ca ma duc in spania sezonier ci daca sunt sanse sa reusesti pe o meserie.

Editat de andrei gras
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar când ai ales sa te faci medic, nu stiai ca o sa ai un salariu de rusine? Stiai!

 

Stiai o plua! La 18 ani TOTI se gandesc (sau cel putin se gandeau) "Pana ajung eu medic, in 6 ani se mai schimba treaba" ....si in domeniu asta nu prea se schimba + ca f putini stiu cum sta treaba cu banii (de cati ai nevoie) la 18 ani si nu se fac medici pt bani, dar nici nu pleaca "pt bani" ci pt un trai decent, ca la noi un rezident castiga in primii ani minim pe economie... mda, nasol sa vrei mai mult de 1.000 lei/luna ca medic nu? esti hamesit!

Dar ai facut o facultate plătită din banii statului roman pentru a profesa in alta parte. Statul roman a investit in educatia ta si nu beneficiază apoi de faptul ca te-a pregătit.

 

platita din plua!

hai ca scriu a mia oara chestia asta pe forum, poti s-o verifici daca nu ma crezi.

 

Intr-un an la medicina intra 1.000-1.2000 de studenti, pana in anul 2 mai raman cam 800-1.000. primii 10% (in functie de nota luata la examnul de admitere) sunt la "fara plata"

restul de 90% platesc facultatea, stii cat costa? cam 2.000-2.500 EURO / an . Dar locul ala la "fara plata" nu e batut in cuie, de ce?

Primii 80-100 (cam 10%), in functie de media cu care incheie anul universitar sunt la fara plata, restul de 90% platesc...deci daca nu inveti sa stai intre primii 10% pici la plata...scoti din poponeata 2500 euro/an. stii care e de obicei media sub care se plateste? pe la 9,50!

Inafara de asta ai nevoie de: carti, tratate, atlase, cam 1 metru cub de hartogaraie d-asta pe an...nu-ti plateste statul nimic, putine se pot xeroxa, un atlas costa intre 200 si 800 de lei. Daca mai adaugi costuri si cu masti, manusi, echipament medical (gen halate de unica folosinta, instrumente, stetoscoape, tensiometre), pe care le cumperi din banii tai, + chirie daca nu esti din oras <nu sunt locuri la camin>, ajungi la un cost destul de mare al medicinii, nu e asa moca cum credeti. Facultatea de Medici se cam autofinanteaza (din taxele alea de 2500 euro pe an)

Si tot asa, timp de 6 ani

 

 

Incetati sa mai fiti atât de hamesiti după bani.

 

Una e sa fi hamesit si alta e sa-ti doresti un trai relativ decent, fa diferenta!

 

Am mai auzit-o p-aia "Ce tot vor medicii astia cresteri de salarii ma nene, nu au depus juramantu' lu' Hipocrate?"

 

Bai, daca Hipocrate ar plati chiria, sau ar achita la casa in Kaufland, as mai zice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba comparati. Tu sau nu stiu cine dadeati "like" la un post plin de comparatii.

 

Nu arunca nimeni cu noroi. Asta e realitatea. Romania e naspa, e o tara plina de saraci cu cativa care o duc bine in cateva mari orase si atat. In rest e jale.

Si nu e vina mea ca am plecat, eu am plecat de naspa ce era, nu de bine. Aveam de ales intre a lucra mare rahan de it-ist in Bucuresti sau in alta tara, si am ales alta tara. Si bine am facut.

O viata am, nu doua. Da, sunt romani si am dreptul sa zic ca e naspa cat vreau eu, pentru ca asa e, nu poate nega nimeni.

Si nici nu vad vreo solutie pentru tara aia, asta e si mai rau...

Compari mere cu pere. Iti este bine in alta tara tocmai ca esti un rahan de It-ist. Daca erai un lucrator cu carca sau invarteai suruburi pe banda, iti permiteai tot atatea lucruri ca in Romania precum aia de castiga 12 milioane. Mergi pe la masline in Spania si incearca sa traiesti cu 600 de euro pe luna. Cam astea sunt salariile, nu?. Cat este o chirie? Pai tot cam atat. Cumva noul standard este sa stai 3 familii in apartament cu trei camere si nu stiam? Chestia asta este curenta cam prin tot vestul Europei.

Eu nu cunosc nici un rahan de It ist in tara care sa nu aibe un minim de 700 - 800 euro. Ca sa nu zic si de ceva exemplare mai reusite platite de la vreo 2000 in sus. Astia sunt bani putini in RO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

platita din plua!

hai ca scriu a mia oara chestia asta pe forum, poti s-o verifici daca nu ma crezi.

 

Intr-un an la medicina intra 1.000-1.2000 de studenti, pana in anul 2 mai raman cam 800-1.000. primii 10% (in functie de nota luata la examnul de admitere) sunt la "fara plata"

restul de 90% platesc facultatea, stii cat costa? cam 2.000-2.500 EURO / an . Dar locul ala la "fara plata" nu e batut in cuie, de ce?

Primii 80-100 (cam 10%), in functie de media cu care incheie anul universitar sunt la fara plata, restul de 90% platesc...deci daca nu inveti sa stai intre primii 10% pici la plata...scoti din poponeata 2500 euro/an. stii care e de obicei media sub care se plateste? pe la 9,50!

 

tu ai baut ceva dubios

o sa presupun ca te referi la carol davila, acolo e taxa de 9000 de lei pe an, restul sunt mult mai jos

la carol davila, in 2015, strict medicina (fara dentara, farmacie etc.) au fost 510 locuri la buget si 200 la taxa

la celelalte specializari proportia e pe acolo

asta e o informatie usor de verificat

Editat de prafrau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Compari mere cu pere. Iti este bine in alta tara tocmai ca esti un rahan de It-ist. Daca erai un lucrator cu carca sau invarteai suruburi pe banda, iti permiteai tot atatea lucruri ca in Romania precum aia de castiga 12 milioane. Mergi pe la masline in Spania si incearca sa traiesti cu 600 de euro pe luna. Cam astea sunt salariile, nu?. Cat este o chirie? Pai tot cam atat. Cumva noul standard este sa stai 3 familii in apartament cu trei camere si nu stiam? Chestia asta este curenta cam prin tot vestul Europei.

Eu nu cunosc nici un rahan de It ist in tara care sa nu aibe un minim de 700 - 800 euro. Ca sa nu zic si de ceva exemplare mai reusite platite de la vreo 2000 in sus. Astia sunt bani putini in RO?

Eu am mai zis, nu banii sunt totul. Cand te obisnuiesti cu un anumit tip de viata, cu felul in care se "invarte rotita" in tara respectiva nu-ti mai vine sa te muti inapoi in RO, chiar pe un salariu bun sau echivalent cu cel pe care il ai in strainatate. Oricat ar spune toti, in Romania: infrastructura e la pamant, sist de sanatate si asigurari e la pamant, totul e la pamant.

Degeaba am multi bani daca - tre sa merg prin gropi sau nu am autostrazi, tre sa dau spaga la doctor, tre sa dau spaga la gradinita, la scoala, tre sa ma izbesc de oameni care altceva decat facut smenuri si invarteli nu au in cap.

In plus eu personal nu am garantia unui loc de munca stabil in Romania, fie el si bine platit. Azi e, maine nu mai e, si inca ceva.. nu ma vad lucrand pentru sefi sau companii romanesti. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vorbit in necunostinta de cauza. stiu exact cum se face facultatea de medicina, si mai stiu si ce inseamna sa practici medicina dpdv financiar in Ro. Nu-i mai plange. Stiau in ce se baga. Asta cu juramantul lui Hipocrat care nu plateste chiria e o laba trista.

Iti repet., Stiau in ce se baga. Unul n-ar zice : Ba, ma fac doctor pentru ca imi place! Nop. Bani, bani, bani.-cum spuneam, hamesiti. Evident, nu sunt toti asa, asta e clar.

Cazul meu: am facut o facultate din care stiam ca nu se poate trai. Am facut-o din placere. Bineinteles ca n-am platit-o, loc la taxa. Faci ce-ti place daca vrei si dupa, te reprofilezi. Daca esti in stare, daca nu, crapi de foame pe un salariu de profesor suplinitor, pentru ca posturi de titular nu sunt scoase la concurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am referit la tara unde te integrezi usor,itigasesti de munca in orice domeniu( nu doar muncile pe care nu vor ei sa le faca)ai invatamint bun ,istem medical bun.genul asta de tara.nu ca ma duc in spania sezonier ci daca sunt sanse sa reusesti pe o meserie.

 

Oho, pai cum sa nu. Oare de ce nu m-am gandit la asta din prima? :alcy:

 

Bineinteles ca exista aceasta tara. In basmele fratilor Grimm. Locatia ei este descrisa imediat dupa "a fost odata, ca niciodata ..."

Editat de aship
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am vorbit in necunostinta de cauza. stiu exact cum se face facultatea de medicina, si mai stiu si ce inseamna sa practici medicina dpdv financiar in Ro. Nu-i mai plange. Stiau in ce se baga. Asta cu juramantul lui Hipocrat care nu plateste chiria e o laba trista.

Iti repet., Stiau in ce se baga. Unul n-ar zice : Ba, ma fac doctor pentru ca imi place! Nop. Bani, bani, bani.-cum spuneam, hamesiti. Evident, nu sunt toti asa, asta e clar.

Cazul meu: am facut o facultate din care stiam ca nu se poate trai. Am facut-o din placere. Bineinteles ca n-am platit-o, loc la taxa. Faci ce-ti place daca vrei si dupa, te reprofilezi. Daca esti in stare, daca nu, crapi de foame pe un salariu de profesor suplinitor, pentru ca posturi de titular nu sunt scoase la concurs.

 

 

Incerci sa ne explici ca e ce ceva ciudat, rau si nenatural sa faci o facultate "pentru bani"? Nu asta e motivul esential? Ca tot felul de ratati isi pierd X ani din viata si ca statul roman - prin impozitele platite de aia din prima categorie - subventioneaza asemenea practici nu ar trebui sa fie sub nici un forma o lauda ci o dovada a prostiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incerci sa ne explici ca e ce ceva ciudat, rau si nenatural sa faci o facultate "pentru bani"? Nu asta e motivul esential? Ca tot felul de ratati isi pierd X ani din viata si ca statul roman - prin impozitele platite de aia din prima categorie - subventioneaza asemenea practici nu ar trebui sa fie sub nici un forma o lauda ci o dovada a prostiei.

Bineinteles ca nu e nimic rau. Gandeste-te cati absolventi de facultati de facultati moarte sunt, fara viitor,care nu se cauta.

Eu m-am referit strict la medici. Medicina nu e o facultate obisnuita. se face din vocatie. Cand dai examen de admitere si ocupi un loc cu taxa subventionat de statul roman e bine?

Termini medicina si nu vrei sa stai pe salariul de mizerie pe care ti-l ofera Ro si emigrezi? Perfect, e dreptul tau. Fa bine si plateste anii in care s-a investit in educatia ta. de ce sunt eu obligat ca cetatean platitor de taxe sa te sustin eu in facultate pentru ca apoi sa nu beneficiez de serviciile tale atunci cand ma duc la spital?

Mai ai si naivitatea ca sa nu spun tupeul sa spui ca e dovada de prostie sa ramai in tara.

Hamesitilor de bani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai zis, nu banii sunt totul. Cand te obisnuiesti cu un anumit tip de viata, cu felul in care se "invarte rotita" in tara respectiva nu-ti mai vine sa te muti inapoi in RO, chiar pe un salariu bun sau echivalent cu cel pe care il ai in strainatate. Oricat ar spune toti, in Romania: infrastructura e la pamant, sist de sanatate si asigurari e la pamant, totul e la pamant.

Degeaba am multi bani daca - tre sa merg prin gropi sau nu am autostrazi, tre sa dau spaga la doctor, tre sa dau spaga la gradinita, la scoala, tre sa ma izbesc de oameni care altceva decat facut smenuri si invarteli nu au in cap.

In plus eu personal nu am garantia unui loc de munca stabil in Romania, fie el si bine platit. Azi e, maine nu mai e, si inca ceva.. nu ma vad lucrand pentru sefi sau companii romanesti. :)

Pai asta nu este mai mult decat exemplul tau personal. Roata se invarte al dracului de bine si pentru multi din RO. Vezi numarul de gradinite si scoli private, vezi spitalele particulare.In 89 am avut toti cam acelasi start.Cred ca la mai mult de 25 ani de atunci, este normal sa apara oameni cu bani nu neaparat din furat, smenuri si invarteli. Daca doar de astia ultimii ai avut parte, poate ar trebui sa schimbi anturajul. Nu stiu in ce parte a tarii mergi. Ultima data am fost in Octombrie in tara. Din Nadlac in Ploiesti am mers tipla. Fara gropi, fara probleme. Am coborat de pe autostrada pe bucata aia surpata, in rest, totul ok.

Iti doresc multa bafta cu locul de munca stabil. Este din nou, alegerea si perceptia ta. Dar, cred ca esti pe un drum ,,gresit,, in vremurile astea. Sa nu sa trezeasca vreunul pe la HR dupa vreo 10 -15 ani de cariera sa te dea exemplu cu ,,nimeni nu este de neinlocuit,, pentru a stimula colegii....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma duc in Galati - Braila. Unde totul e mort.

Legat de job stabil, nu ma refeream ca eu stau 15 ani pe aceeasi pozitie intr-un loc caldut. De cand sunt prin strainataturi am schimbat companiile de cateva ori. Si probabil o sa mai schimb.

Am schimbat pana si tara. Am avut cereri in casatorie si din tara, in Timisoara, dar am zis pas.

Ma refeream la stabilitatea politico-economica, lucru care determina si stabilitatea companiilor pentru care as putea sa lucrez.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... este normal sa apara oameni cu bani nu neaparat din furat, smenuri si invarteli...

 

Absolut de acord, nu NEAPARAT... adica mai exista si exceptii!!! Putine averi au fost facute in Romania pe cale cinstita, poate ca tu esti cel ce ar trebui sa-si schimbe anturajul?...

 

Romania este furata in continuare in fiecare zi http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Romania+furata/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Absolut de acord, nu NEAPARAT... adica mai exista si exceptii!!! Putine averi au fost facute in Romania pe cale cinstita, poate ca tu esti cel ce ar trebui sa-si schimbe anturajul?...

 

Romania este furata in continuare in fiecare zi http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Special/Romania+furata/

Am spus ''nu neaparat'' prin prisma faptului ca imediat ce vad oameni cu bani, astia ca tine, primul gand care il au, este ca i-au furat sau au invartit, smenuit, tepuit. Nu vad de ce as schimba un anturaj de oameni care muncesc pe rupte pentru una doua sau trei mii de euro pe luna. Eu si anturajul meu suntem departe de a fi multimilionari, stai linistit si vezi-ti de capra ta. Eu nu vorbesc de averi, vorbesc de oameni ''normali'' angajati pe ici pe colo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...stai linistit si vezi-ti de capra ta...

 

Te referi la motor sau la nevasta... ca nu se subintelege din context?

 

Exact asta e motivul pentru care nu se poate purta o discutie pe un ton civilizat pe acest forum, chiar si in contradictoriu, indiferent de nivelul de scolarizare si educatie majoritatea sunt mitocani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te referi la motor sau la nevasta... ca nu se subintelege din context?

 

Exact asta e motivul pentru care nu se poate purta o discutie pe un ton civilizat pe acest forum, chiar si in contradictoriu, indiferent de nivelul de scolarizare si educatie majoritatea sunt mitocani!

Era vorba de ''capra vecinului''. Poti sa iti numesti motocicleta sau nevasta cum doresti. Nu este problema mea ca substantivul ''capra'' te duce cu gandul la ele. Nu inteleg de unde nemultumirea vis a vis de tonul discutiei. Momentan, esti singurul care interpreteaza aiurea ce citeste. Din tot ce am scris acolo, pe tine te roade capra. Imi place de asemenea si cum ma faci mitocan din rever. Un subtil, ce sa spun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce sunt eu obligat ca cetatean platitor de taxe sa te sustin eu in facultate pentru ca apoi sa nu beneficiez de serviciile tale atunci cand ma duc la spital?

Hamesitilor de bani!

 

Pt ca nu traim intr-o societate totalitara care sa limiteze dreptul la circulatie si munca.

Pai si medicul de ce ar fi obligat sa lucreze pe minim pe economie ca sa benificezi tu de serviciile lui....nu mai zic de atitudinea ta de zici ca-i bagi manacare in gura si l-ai crescut de mic, platitor de taxe auzi...da ma, din impozitul platit de TINE se fac medicii medici

Da ia zi, stii cat castiga un programator pregatit de Politehnica din taxele tale in strainitate, sau un arhitect.

De aia nu te doare ca pleaca si nu beneficiaza tara de investitia facuta in educatia lor? sau un ASE-ist... ca si aia fac facultatea moca pe banii tai! Aaaaa, oarecum e deficit de medici??? oarecum, in the bigger picture, un medic e ceva mai important in momentul asta pt tara? pai atunci nu-l mai trata ca dracu, nu-ti mai bate plua de el, respecta-l si pe el si meseria lui, da-i un salariu DECENT si poate nu mai pleaca!

Esti genul de "pacient" sau ma rog, "contrubuabil" <daca esti> ale carui gandire si limbaj fac un medic sa plece din tara asta, si nu pt bani, ci ca sa scape de ai ca tine.

 

PS: vezi ca ti-am platit facultatea!

Editat de MotoRocker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • l.u.v pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...